Jump to content



Σχετικά με τα timings....


Recommended Posts

κάνω πόστ αυτό το θρέντ διότι πιστεύω πς υπάρχει παρεξηγηση,:014: ,μεταξύ DDR & DDR2 μνήμες... τα timings δεν παίζουν ρόλο καθότι αυτό που μας νοιάζει είναι πόσο φόρτο μπορεί η μνήμη να μεταφέρει....εάν μια μνήμη μεταφέρει με χρόνους 2-2-2-5 100ΜΒ για παράδειγμα και μια DDR2 με χρόνους 4-4-4-8 μεταφέρει 500ΜΒ τότε στο συνολικό αποτέλεσμα η δεύτερη είναι πιο γρήγορη...

δεν έχω δοκιμάσει σε παιχνίδια να να δώ ορατή διφορά...αλλά πιστεύω πως σε αυτόν τον τομέα με τους χρονισμούς έχω δίκιο....τα σχόλια δικά σας....

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα σε τι ταχυτητες πρεπει να τρεχει η 4-4-4 για να μεταφερει 500ΜΒ και σε τι ταχυτητες οι 2-2-2 για να μεταφερουν 100ΜΒ?

Κι εγω πιστευω οτι το τελικο κριτηριο ειναι τα MB/s ασχετως με τα timings. Απο κει και περα ομως το χαος... Δεν υπαρχει καμμια παρεξηγηση. Οταν βλέπεις μνημες 220@2-2-2-5 να εχουν τα ιδια MB/s με μνημες 280-290 3-4-4 το πραγμα μιλαει απο μονο του...

Αν τις τρεξεις στα 300-320 εισαι καλυτερος... Αν οχι, κατσε στο 2-2-2

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα σε τι ταχυτητες πρεπει να τρεχει η 4-4-4 για να μεταφερει 500ΜΒ και σε τι ταχυτητες οι 2-2-2 για να μεταφερουν 100ΜΒ?

Κι εγω πιστευω οτι το τελικο κριτηριο ειναι τα MB/s ασχετως με τα timings. Απο κει και περα ομως το χαος... Δεν υπαρχει καμμια παρεξηγηση. Οταν βλέπεις μνημες 220@2-2-2-5 να εχουν τα ιδια MB/s με μνημες 280-290 3-4-4 το πραγμα μιλαει απο μονο του...

Αν τις τρεξεις στα 300-320 εισαι καλυτερος... Αν οχι, κατσε στο 2-2-2

Σοστόστ...να μην πω και σάντουϊτς !!!!:033: άμα δεν είσαι κλοκάς καλύτερα να μείνεις στις μνήμες που σε καλύπτουν ..απλά έπρεπε να "μαθευτεί"...γιαυτό το είπα:063:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.