Jump to content



ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!! Σημαντικό!! Παρακαλώ βοηθήστε


SSJ5

Recommended Posts

Πήγα σπίτι ενός φίλου να καθαρίσουμε τον υπολογιστη (ήταν χάλια από μέσα).

Αφού τον καθαρίσαμε τον βάλαμε να λειτουργήσει, αλλά δεν έστελνε σήμα στην οθόνη. Τον ανοίγω κοιτάω μέσα όλα καλά. Βγάζω τον επεξεργαστή και βλέπω μερικά ποδαράκια να έχουν στραβώσει. Τα έσιαξα όσο μπόρεσα αλλά δεν μπαίνει. Είναι ένα δύο που δεν είναι τελείως ίσια.

Ξέρετε κανένα καλό κόλπο ή εργαλίο για να τα φτιάξω;; Μήπως μπορεί κανένας σας να το φτιάξει (με το αζημίωτο εννοείται, αλλά μην το ξεφτιλισουμε:p).

Να σας πώ ακόμη, ότι όταν βγάλαμε την ψύκτρα ο επεξεργαστής ήταν κολλημένος πάνω σε αυτή και έτσι βγήκε από το socket, χωρίς να ξέρω και εγώ πως.

Ο επεξεργαστής είναι ένας Pentium 4 στα 2.4ghz και η motherboard είναι της Gigabyte.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησε να τα ισιωσεις ολα....βρες κατι!Αν καταφερεις να τον βαλεις στο σοκετ τοτε ειναι οκ αφου και τελειως ισια να μην ειναι(οπως τον πηρες δηλαδη) τα φτιαχνει!

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε να σας πώ. Έχουν ισιωθεί κατά πολύ, αλλά είναι λίγο στην κορυφή που είναι στραβά. Δοκίμασα με μαχαίρια, πιρούνια (χωρίς πλάκα), καταβίδια και τσιμπιδάκια αλλά δεν τα κατάφερα:(

Link to comment
Share on other sites

Φίλε άκου πάρε ένα χάρακα και ίσιωσε τα στραβά σε σχέση με τα ίσια,δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις αλλά φαντάσου τιν εικόνα τςν πινς,και σκέψου ότι είναι μία σειρά με 10 πινς(Παράδειγμα) και από αυτά τα 6 είναι ίσα και τα άλλα 4 στραβά βάλε τον χάρακα και σπρόξε τα στραβά προς την κατεύθυνση των ίσων,μέχρι να πάνε στην θέση τους

ΠΡΟΣΟΧΗ πρόσεχε μην κουνίσεις τα ίσα πινς:p

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τέτοιο παρόμοιο είχα πάθει και γω......τα ίσιωσα με τσιμπιδάκι και τον έβαλα μετά στην μαμά....δεν ίσιωσαν όμως τέλεια αλλά δεν είχαν κανένα πρόβλημα....τώρα σχετικά με την ψύχτρα δεν μπορούσα ούτε γω να καταλάβω ,όταν την έπαθα, πως βγήκε μαζι με τον επεξεργαστή ενώ δεν είχε ίχνος κόλλας ή θερμαγωγικής πάστας.....

Link to comment
Share on other sites

του πεταξατε λιγο τα ματια εξω:-O του επεξεργαστη!

εμενα που ειχε γινει αυτο αλλα σε 2-3 πινς τα ισιοσα

με ενα μαχερακι. αλλα δεν ηταν τοσο δυσκολο, δεν καταλαβενω

γιατι σε δυσκολευει τοσο πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SSJ5

Πήγα σπίτι ενός φίλου να καθαρίσουμε τον υπολογιστη (ήταν χάλια από μέσα).

Αφού τον καθαρίσαμε τον βάλαμε να λειτουργήσει, αλλά δεν έστελνε σήμα στην οθόνη. Τον ανοίγω κοιτάω μέσα όλα καλά. Βγάζω τον επεξεργαστή και βλέπω μερικά ποδαράκια να έχουν στραβώσει. Τα έσιαξα όσο μπόρεσα αλλά δεν μπαίνει. Είναι ένα δύο που δεν είναι τελείως ίσια.

Ξέρετε κανένα καλό κόλπο ή εργαλίο για να τα φτιάξω;; Μήπως μπορεί κανένας σας να το φτιάξει (με το αζημίωτο εννοείται, αλλά μην το ξεφτιλισουμε:p).

Να σας πώ ακόμη, ότι όταν βγάλαμε την ψύκτρα ο επεξεργαστής ήταν κολλημένος πάνω σε αυτή και έτσι βγήκε από το socket, χωρίς να ξέρω και εγώ πως.

Ο επεξεργαστής είναι ένας Pentium 4 στα 2.4ghz και η motherboard είναι της Gigabyte.

Το πισι ξεκινουσε αλλα δεν εστελνε σημα στην οθονη....

ετσι?????

εχεις αλλη οθονη να κανεισ δοκιμη ????? η αλλη καρτα γραφικων?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα.. Στην αρχή νομίζαμε πως υπήρχε πρόβλημα με την κάρτα γραφικών. Μετά διαπίστωσα πώς δεν λειτουργεί τίποτα, καθώς αν έχεις βγαλμένο το πληκτρολόγιο κάνει ένα τουτουτ το οποίο δεν έγινε. Αυτό με οδηγέι στο συμπέρασμα ότι ο επεξεργαστής δεν δούλευε. Έτσι κιαλλιώς όταν πάω να βάλω τον επεξεργαστή στο socket δεν μπαίνει σε μια μεριά.

Link to comment
Share on other sites

Τον ψιλοξηλωσες τον επεξεργαστη να υποθέσω..

Για τα στραβωμένα pins τώρα..

Πάρε έναν χάρακα και ένα κατσαβιδι με σχετικά μεγάλη/πλατιά μύτη και βάλε το χάρακα σαν οδηγό και με το κατσαβίδι ίσιωσε τα στραβά

Αν δε τα καταφερεις με όλους τους τρόπου που είπαμε ε πάρε του φίλου σου μία καινουργια CPU :p :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SSJ5

Έτσι κιαλλιώς όταν πάω να βάλω τον επεξεργαστή στο socket δεν μπαίνει σε μια μεριά.

ελπιζω να μην πας να βαλεις τον επεξεργαστη με λαθος γωνια......

καταλαβαινεις τι εννοω, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SSJ5

Πήγα σπίτι ενός φίλου να καθαρίσουμε τον υπολογιστη (ήταν χάλια από μέσα).

Αφού τον καθαρίσαμε τον βάλαμε να λειτουργήσει, αλλά δεν έστελνε σήμα στην οθόνη. Τον ανοίγω κοιτάω μέσα όλα καλά. Βγάζω τον επεξεργαστή

Γιατι να εχει κατι ο επεξεργαστης δλδ και το εβγαλες?

Αρχική απάντηση από SSJ5

Κοίτα.. Στην αρχή νομίζαμε πως υπήρχε πρόβλημα με την κάρτα γραφικών. Μετά διαπίστωσα πώς δεν λειτουργεί τίποτα, καθώς αν έχεις βγαλμένο το πληκτρολόγιο κάνει ένα τουτουτ το οποίο δεν έγινε . Αυτό με οδηγέι στο συμπέρασμα ότι ο επεξεργαστής δεν δούλευε.

Το beep στο οποιο αναφερεσαι ειναι το ok της Μητρικης στο selftest, αν δεν κανει (ιδιετερα τιποτα), εχεις προβλημα... Απο που κ ως που cpu? ενα CL CMOS και ενας ελεγχος για αποσυνδεδεμενα καλωδια ισως ελυνε το προβλημα. Στη συνεχεια μια αφαιρεση και επανατοποθετηση της Agp ισως.

Αρχική απάντηση από SSJ5

Να σας πώ ακόμη, ότι όταν βγάλαμε την ψύκτρα ο επεξεργαστής ήταν κολλημένος πάνω σε αυτή και έτσι βγήκε από το socket, χωρίς να ξέρω και εγώ πως.

Μηπως ειχε ceramique ή καποια αλλη θερμοαγωγημη μεγαλης πυκνοτητας? Καλο ειναι σε τετοια περιπτωση να ζεστανεις λιγο το cpu πριν αφαιρεσεις την ψυχτρα, ελπιζω να με πιανεις τι εννοω! οχι παντως με αναπτηρα! λολ:D :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.