Jump to content



Πόσους μήνες κρατάτε την κάρτα γραφικών σας;


JRIXM8

Πόσους μήνες κρατάτε τις κάρτες γραφικών σας;  

91 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply
Περίπου στους 7-12 μήνες.

(A-L-I-V-E να σου θυμησω οτι εσυ με εβαλες στην μπριζα για την vcore μοντα):071: :066:

Αυτή είναι η διαφορά μας Γιάννη... εγώ σε μπριζώνω για μόντες (=τζάμπα) και εσύ για αναβαθμίσεις (=300-500ευρά)!!! :030: :016: :D

Link to comment
Share on other sites

Τυχαινει να αλλαζω καθε περιπου 10-12μηνες. Και λεω τυχαινει ,γιατι αλλαζω οχι για να παω στο εκαστοτε high end μοντελο αλλα για να παω σε μια καρτα που θα παιζει αξιοπρεπως κανα χρονο η θα την θεωρησω "ευκαιρια" εκεινη τη στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειχα geforce 2mx --> geforce 4 mx --> 9600 pro -->6800 (απλη agp)-->6800 gt(pci-x)

Ψηφισα 13 με 18 μηνες

Δε με βλεπω για αλλα λ7 στο πισι παντως για games....

Eχει καταντησει αηδια...

Μαλλον για κανα ps3,κατα τα χριστουγεννα μερια

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο να πω αλλά προσπαθώ να τις κρατάω όσο το δυνατό περισσότερο. Συνήθως τις γενιές τις περνάω 2-2.

Στο κύριο σύστημά μου πήγα κάπως έτσι... S3 Stealth 3D 2000 -> Riva TNT2 V770 -> GeForce 2 MX-200 -> GeForce4 Ti4200 -> GeForce6 6800

με μια Monster3D Voodoo1 να συνοδεύει τις 3 πρώτες.

Βέβαια, έχοντας 3-4 PC στο σπίτι και στήνοντας/αναβαθμίζοντας συστήματα άλλων, πέρασαν από τα χέρια μου πάμπολλες κάρτες γραφικών. Στο βασικό μου όμως σύστημα το πάω κάπως έτσι. Όμως με αυτόν τον τρόπο εξαρτάται από το πόσο γρήγορα αλλάζει κάθε γενιά καρτών. Εγώ θέλω μεν να διατηρήσω τον ρυθμό 2 γενεών (γιατί αν το αφήσεις παραπάνω απλά δεν μπορεί να παίζεις παιχνίδια, δυστυχώς) αλλά όπως παρατηρούμε όλοι, το χρονικό διάστημα που αφήνουν οι κατασκευαστές ανάμεσα στις γενιές, όλο και μικραίνει...

Link to comment
Share on other sites

Tην ATI την έχω εδώ και δύο χρόνια και δεν βλέπω να την αλλάζω σύντομα. Παλιότερα είχα: s3 764 1mb->αναβάθμιση σε 2mb -> matrox mystique 4mb -> nVidia Riva TNT 16mb -> nVidia Riva TNT2 Ultra 32mb + 2xVoodoo2 12mb -> nVidia Geforce4 Ti4200 64 mb -> nVidia Geforce4 Ti4400 128mb -> ATI Radeon 9700pro 128mb

Link to comment
Share on other sites

24-36 μήνες.

από 3d κάρτες, έτσι:

1996: diamond 3d stealth 2000

1998: diamond riva 128

1999: 3dfx voodoo 3 2000

2002: nvidia gf4 ti 4200

2005: nvidia gf6800 ultra

Γενικά αν κάποιο παιχνίδι που θέλω πολύ να παίξω δεν το υποστηρίζει η κάρτα μου, την αλλάζω (αργά ή γρήγορα).

Πλέον (από το ~2002 περίπου) δεν παίζω και πάρα πολύ στο pc όπως παλιότερα, οπότε την κάρτα την έχω για backup ( μη θέλω να παίξω :p )

Έχω πάψει ευτυχώς στις gpu να είμαι το technology victim που ήμουνα όταν άλλαξα την riva128 με τη voodoo (η μόνη φορά που δεν έβγαλε 2 χρόνια κάποια κάρτα μου).

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να τις κραταω οσο το δυνατον περισσοτερο.Θελω να παιρνω αρκετα ισχυρες καρτες ωστε να παιζουν καλα τα παιχνιδια κ μετα απο πολυ καιρο.Ψηφιζω ομως το δευτερο γιατι οπως ειπα πρσπαθω να τις κραταω οσο πιο πολυ καιρο μπορω αλλα μερικες φορες δε μπορω να υποκυψω στον πειρασμο της αλλαγης..

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα καθομαι με μια καρτα πανω απο χρονο (μολις εκλεισε ενα χρονο η 9800 σειρα στο PC).Γενικα αναλογα με τα χρηματα και με τα παιχνιδια,[πχ αν το HL2 (μονο) ηθελε ποιο δυνατη θα την ειχα αλλαξει],αλλιως ακομα θα ημουν με την 4200Ti

ΥΓ.το μονο που εκανα ηταν ανταλλαγη την 9800Pro R350 με μια 9800Pro R360 η οποια εγινε ΧΤ,δεν το λαμβανω σαν αλλαγη κανονικη ομως.

Link to comment
Share on other sites

ολοι βλεπω πανω κατω με 3d stealth 2000 εχουμε ξεκινησει.

Κοιτα πως αλλαζουν τα πραγματα μεσα σε 10 χρονια. Απο μια απλη καρτα σαν την steαlth με 2 ψωρο-mb σε 48 pipes GDD3 και παει λεγοντας.

Link to comment
Share on other sites

όπως παρατηρούμε όλοι, το χρονικό διάστημα που αφήνουν οι κατασκευαστές ανάμεσα στις γενιές, όλο και μικραίνει...

Σωστό αυτό , αλλά εξαρτάται και απο τον χρήστη.Όταν πχ, με μια highest end κάρτα, έχεις τα πάντα στο max για πέντε μήνες και μετά πρέπει όλο και κάτι να κόβεις απο τα γραφικά για καλά fps , μπορεί να σου την δώσει και να πάρεις καινούργια μόνο για αυτό.........

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κρατάω τις κάρτες 1.5 χρόνο περίπου. Την 6800 τη πήρα τον περασμένο Μάρτιο και θα τη κρατήσω μέχρι να βγούν οι DX10 κάρτες, oπότε μπορεί να κρατήσει λίγο παραπάνω απο 1.5 χρόνο :p:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.