Jump to content



Dsub to DVI converter?


ggeorgak

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά,

Σκέφτομαι να πάρω την LG 1915S με Dsub είσοδο κι απ'ότι είδα στα post οι περισσότεροι την προτίνουν ανεπιφύλακτα. Επειδή η κάρτα γραφικών μου έχει έξοδο DVI (και φυσικά Dsub) υπάρχει κάποιο μετατροπέας από Dsub σε DVI ώστε να χρησιμοποιήσω τα πλεονέκτηματα του DVI μ'αυτήν την οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

Αφου η 1915 εχει μονο dsub, που θα το βαλεις το dvi?Ασε που και να ειχε dvi, αν εβαζες απο αναλογικο σημα μετατροπεα,μαλλον χειροτερα αποτελεσματα θα ειχες.

Απευθειας θα το πας dsub -->dsub της οθονης.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά παρέχεται με την καρτα γραφικών σου ο μετατροπέας. Πάντως δεν υπάρχει διαφορά που βγάζει μάτι ανάμεσα στα δυο πρώτυπα. Πχ η ΕΙΖΟ μου δείχνει εξίσου αριστα και με dsub και με dvi (είμαι ψωνιο?). Γι αυτό μην ανυσυχείς κοτσαρέ την στο d-sub kai εισαι αρχηγός. :)

Link to comment
Share on other sites

1. Η διαφορά στην ποιότητα μεταξύ DSUB και DVI εξαρτάται, σε μεγάλο βαθμό, από το αναλογικό μέρος της κάρτας. Στις 19αρες το DVI είναι ιδιαίτερα σημαντικό.

2. Η κάρτα δίνει μετατροπέα από DVI σε DSUB. ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ (για το οποίο δεν υπάρχει μετατροπέας).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

Σκέφτομαι να πάρω την LG 1915S με Dsub είσοδο κι απ'ότι είδα στα post οι περισσότεροι την προτίνουν ανεπιφύλακτα. Επειδή η κάρτα γραφικών μου έχει έξοδο DVI (και φυσικά Dsub) υπάρχει κάποιο μετατροπέας από Dsub σε DVI ώστε να χρησιμοποιήσω τα πλεονέκτηματα του DVI μ'αυτήν την οθόνη;

Τα πλεονεκτήματα έρχονται από τις λιγότερες adc/dac μετατροπές.

Οπότε δεν μπορείς να βάλεις τα πλεονεκτήματα του DVI μέσω μετατροπών.

Από κει και πέρα, για να δώσω και λίγη γνώση (:p), το DVI μπορεί να βγάλει και ψηφιακό και αναλογικό σήμα.

Υπάρχει το DVI-D, το DVI-Ι etc.

Όταν βάζεις τη συσκευή σου με adapter dvi->dsub15, το dvi λειτουργεί σε αναλογικό mode και ουσιαστικά ο adapter μετατρέπει κάποια pin σε κάποια άλλα. Δεν κάνει κάτι περισσότερο πάντως.

Πάντως δεν υπάρχει διαφορά που βγάζει μάτι ανάμεσα στα δυο πρώτυπα. Πχ η ΕΙΖΟ μου δείχνει εξίσου αριστα και με dsub και με dvi (είμαι ψωνιο?). Γι αυτό μην ανυσυχείς κοτσαρέ την στο d-sub kai εισαι αρχηγός.

Για πόσες ίντσες λέμε?

Αυτό που θα παρατηρήσεις να αλλάζει είναι η ευκρίνεια.

Στις πολλές ίντσες υπάρχει διαφορά πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας το cd της εγκατάστασης του εκτυπωτή, άνοιξα το κουτί της κάρτας γραφικών, και βρήκα ένα βυσματάκι που συνδέεται με την έξοδο DVI της κάρτας γραφικών και παίρνει ως είσοδο βύσμα Dsub! Αν συνδέσω την οθόνη (LG 1915S) με αυτό το βύσμα στο DVI δεν παρακάμπτεται η διαδικασία κωδικοποίησης/αποκωδικοποίησης αφού η έξοδος της κάρτας θα είναι πλέον ψηφιακή; Ή ισχύει η περίπτωση που είπε ο φίλος ότι το DVI θα λειτουργεί σε αναλογικό configuration; Ή μια τρίτη πιο κουλή περίπτωση ότι θα γίνεται analog-to-digital στην οθόνη σε ήδη ψηφιακό σήμα οπότε θα είναι lossless;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να παρεις το ψηφιακο σημα της dvi.Βαλε το dsub και μην ασχολεισαι αλλο.

Εξαλλου η lg που εφτιαξε την οθονη προφανως εχει κανει το καλυτερο δυνατο για να παιζει σωστα με dsub.Αφου μονο αυτη την εισοδο εχει!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.