Jump to content



6600GT vs 9800Pro τι να πάρω???


cpavlidi

Recommended Posts

Οταν με το καλό γυρίσω σπίτι θα ποστάρω αποτελέσματα απο Doom3 bench με διάφορους συνδιασμους χρονισμών πυρήνα/μνημών...

Το πραράδειγμα (τυχαία νουμερα, είναι κατανοητό) που ανέφερες AlienHack απο μόνο του είναι λίγο παραπλανητικό (οχι εσκεμμένα φυσικά)...

Εξηγουμαι...στις κάρτες γραφικών υπάρχουν 2 παράμετροι: 2 ουσιαστικά ξεχωριστά OC τα οποία συνδιάζονται...πυρήνα και μνήμών...

Αρα 10% για παραδειγμα OC σε μια κάρτα γραφικών εμένα δεν μου λέει τίποτα...10% τί? Μνήμες? Πυρήνας? Και τα 2?

Οταν την πρωτοπήρα έκανα ξεχωριστές μετρήσεις για να δώ πως οφελείται η απόδοση ανεβάζοντας μόνο τον πυρήνα ή μόνο τις μνήμες (600/900 και 500/1200)...

Αρα είναι λίγο tricky να ξέρεις απο την αρχή τι να περιμένεις και άρα λίγο επικίνδυνο να κρίνεις με αυτή την λογική...και αν έχεις δώσει 15% πυρήνα και 30% μνήμες πως αξιολογείς την αναμενόμενη απόδοση??? Βγάζεις το μέσο όρο των ποσοστών???

Αν παιζεις με μια cpu οκ...πόσο σου δίνει το Sandra default??? (cpu bench) τοσο...ανεβάζεις 30%...πόσο σου δίνει το Sandra (cpu bench) τώρα??? Τόσο τοις εκατό...αρα κερδισες Χ% ανεβάζοντας Υ% (στους P4 με 100 και 133Mhz FSB απο την προσωπική μου και μόνο εμπειρία το Χ και το Υ είναι σχεδόν ίδια...για αλλους δεν ξέρω).

Anyway, θα ποστάρω το βραδάκι...

Φιλικά και χωρίς κανενός τύπου μομφή στο πρόσωπο κανενός...

Freedom

Link to comment
Share on other sites

Η 6600GT ανεβαίνει , για πλάκα , 10% πυρήνα & 20% μνήμες , κάτι που απλά δεν συμβαίνει στις 9800pro.

Τώρα , απ'όσο είδα εγώ , λόγω περιορισμένου αρχικού bandwidth , η άνοδος στις επιδόσεις είναι πιο κοντά στην άνοδο των μνημών.

Δοκιμάζοντας , με 6600GT , στο Doom3 timedemo , είδα 21% περισσότερα fps με +14% πυρήνα , 25% μνήμες.

Ίσως το πιο vga limited παιχνίδι που έχω δει (και το βαρύτερο που υπάρχει για 6χχχ) , το NFSU2 , ανεβαίνει σχεδόν γραμμικά με τον μέσο όρο του overclock σε πυρήνα και μνήμες.

Εσωκλείω και ένα διάγραμμα (fps-χρόνος) από το NFSU2 (1280x , 4xAA , 16xAF) με την 6800 , απλά επειδή με αυτήν έχω πιο πολλές μετρήσεις.

Σε 9800pro και 6600GT έχω δει απολύτως αντίστοιχα αποτελέσματα.

post-159-1416071622,8166_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.