Jump to content



Τα χρονια της αθωοτητας τελειωσαν


ea6gka

Recommended Posts

BayTSP, a leading provider of online intellectual property monitoring and compliance systems, announced FirstSource, an automated system that identifies the first users to upload copyright- or trademark-protected content to the eDonkey and Bit Torrent peer-to-peer (P2P) networks.

http://www.mi2n.com/press.php3?press_nb=75541

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Alexandros

εχω μια απορια. Αυτοι βλεπουν ας πουμε οτι κατεβαζεις μια ταινια και εχει ενα τιτλο το αρχειο "Το παλαμαρι του Βαρκαρη". Αυτοι ΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΑΡΧΕΙΟΥ" ? ΑΦΟΥ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙΣ ΤΟ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΑΛΑΜΑΡΙ ??

καιρο ηθελα να τα πω αυτα :)

LOOOOOOOOL

βασικα ψαχνουν για patterns, οπως και τα antivirus!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Alexandros

4. Στο κατω κατω ας ριξουν ενα φορο στις εταιριες τηλεπικοινωνιων και ιντερνετ και να παρουν πισω αυτα που νομιζουν οτι χανουν.

Καλά τα λές αλλά δάγκωσε την γλώσσα σου. Ποιός νομίζεις ότι θα τον πληρώσει αυτό τον φόρο?

Link to comment
Share on other sites

Καποιο pattern λογικα θα ανιχνευουν, ναι. Πως ομως κανουν την ΠΛΗΡΗ ταυτοποιηση του αρχειου? μπιτ προς μπιτ ας πουμε για εκατονταδες ΜΒ ? Και ως προς ΤΙ το συγκρινουν? ΚΑι με τι αποδειξεις ? Γενικα γεννιουνται πολλα ερωτηματα.

Γενικα πιστευω το εξης.Επειδη η καθε δισκογραφικη διαισθανεται οτι εχει ψιλοχασει το παιχνιδι καθως βρισκεται αντιμετωπη με εξισου ισχυρα συμφεροντα, προσπαθει να περισωσει οτι μπορει και να αρπαξει ενα κομματι απο την πιτα.

Πιστευω το να ριξουν ενα φορο στις εταιριες ιντερνετ και να το πληρωσουμε με μια αυξηση των τιμων θα ειναι η λυση εστω προσωρινη. Αμα το 1.5ΜΒ που στην Ευρωπη εχει 50 ευρω , γινει 55 αλλα κατεβαζεις και εχεις το κεφαλι σου ησυχο, ειναι προτιμοτερο για ολους .

Σκεφτειτε 50.000.000 συνδεσεις ιντερνετ χ 60 ευρω ετησιως , αμεσως εχουν 3 δις ευρω στη τσεπη τους...ενας απλοικος υπολογισμος βεβαια ..

ΚΑτι πρεπει να γινει και κατι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι ακριβώς προσπαθούν να πετύχουν οι δισκογραφικές, αλλά το να κλείσουν όλους όσους έχουν internet μέσα δεν νομίζω ότι θα τους λύσει τα προβλήματα, γιατί δε θα υπάρχει κάποιος έξω να αγοράζει cd.

όσο για τις ταινίες, είναι η μεγαλύτερη απάτη η κοστολόγησή τους.

υπάρχουν πολλοί τρόποι για να αντιγράψεις κάτι, συνήθως εγώ ότι κατεβάζω το κάνω επειδή είτε είναι πολύ οργανωμένο (π.χ. δισκογραφίες) είτε επειδή θέλω να δω πως είναι (π.χ. παιχνίδια). Όμως σε καμία περίπτωση δεν θα τα αγόραζα, εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις. Γενικά πιστεύω ότι θέλουν να βγάλουν μια φόρμουλα να τα τσεπώνουν ΚΑΙ από τα p2p.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Alexandros [Χθες, στις 22:51]

Η ολη ιστορια με τα παρανομα κατεβασματα ταινιων divX και mp3 μου θυμηζει λιγο τα παλια χρονια που ελεγαν οτι θα απαγορευτουν οι εγγραφες τηλεοπτικων προγραματων αγωνων κλπ στα βιντεο. ΜΑζευτηκαν αρον αρον γιατι μπηκαν αλλα συμφεροντα στη μεση. Ετσι και εδω.

Τα συμεφεροντα των εταιριων τηλεπικοινωνιων ειναι (κατα τη γνωμη μου) εξισου ισχυρα με αυτα των δισκογραφικων και κινηματογραφικων. Αν οχι ισχυροτερα.Αν κοπουν τα Π2Π το ιντερνετ 8α δεχτει ενα τεραστιο χτυπημα.

Μερικα πραγματακια.

1. Τι σχεση εχει η ποιοτητα ενος ΜΠ3 με το γνησιο ας πουμε του σιντι? καμια. Δεν ειναι το ιδιο προιον , ειναι μια γευση προιοντος.

2. Τα ιδια για τις ταινιες divX

3. Αν νομιζουν οτι οι εταιριες χανουν κοσμο απο τα κατεβασματα καπου πεφτουν εξω. Δηλαδη οποιος κατεβαζει ταινιες δε θα παει σινεμα??μα μεχρι να μπορει να κατεβασει τη ταινια δε θα υπαρχει η ταινια στις αιθουσες. Αρα εχει να κανει πιο πολυ με τα εσοδα απο τις ενοικιασεις ταινιων. Και παλι λιγοι δε θα νοικιασουν μια ταινια παρα θα φανε 2 μερες να την κατεβαζουν .Μονο το ρευμα που θα καψεις σε 20 ωρες ειναι 2 ευρω!!

4. Στο κατω κατω ας ριξουν ενα φορο στις εταιριες τηλεπικοινωνιων και ιντερνετ και να παρουν πισω αυτα που νομιζουν οτι χανουν.

5.Το οτι βλεπουν τι κατεβαζεις νομικα δεν ευσταθει σε ενα αντικειμενικο δικαστηριο γιατι εχει να κανει με παρακολουθηση προσωπικων δεδομενων.Ας το προσπερασουμε και τουτο...

εχω μια απορια. Αυτοι βλεπουν ας πουμε οτι κατεβαζεις μια ταινια και εχει ενα τιτλο το αρχειο "Το παλαμαρι του Βαρκαρη". Αυτοι ΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΑΡΧΕΙΟΥ" ? ΑΦΟΥ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙΣ ΤΟ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΑΛΑΜΑΡΙ ??

καιρο ηθελα να τα πω αυτα :)

3. εγώ κατεβάζω ταινίες πριν βγουν στους κινηματογράφους (τους ελληνικούς)..

5. Φαντάζομαι οι ίδιοι σερβίρουν κάποια αρχεία, fake mp3 ή ταινίες κ μετά ψάχνουν τις ip που τροφοδότησαν κ κάνουν διασταύρωση με τα στοιχεία των isp...

Link to comment
Share on other sites

δε φταιει η acn φταινε οι εταιριες που αρχιζουν και ψαχνονται επειδη οι πωλησεις τους πανε κατα διαολου. αυτες μπριζονουν τοn provider και αυτος εσενα. και νομιζουν οτι με τετοιες π@π@αριες θα σταματησουν την πειρατεια?

εγω ενα εχω να πω και 8α ακολουθησουν και αλλοι: ".........ΟΣΟ ΘΑ ΖΩ Η ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ ΔΕ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ...." :mad: :rant:

προτεινω γενικη αποχη απο την αγορα ολων των μουσικων σιντι, ντιβιντι ταινιων και ορισμενων software, μεχρι γενικη πτωση των τιμων στο ημιση.

ας καταδεχτουν οι ηθοποιοι και τραγουδιστες να μενουν σε μικροτερα σπιτια και να μην οδηγανε μονο ferrari (μη γ..σω) :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ειναι καθολου εντιμο νομιζω . Η εταιρια δεν ενημερωσε τον συνδρομητη πριν κανει τη συνδεσει και τωρα να δουμε αν του επιστρεψουν τουλαχιστον τα χρηματα του:dots: .

Αληθεια ....

1.επιτρέπεται ο παροχεας υπηρεσιων internet να ελεγχει τις κινησεις του καθε χρηστη ?

2.υπαρχει νομος στην ελλαδα που να απαγορευει το download συγκεκριμενων αρχειων ?

Σε λιγο θα μας κανου και εφοδο στο σπιτι για να μας πιασουν την ωρα που κανουμε download κατι 'παρανομο' :tomato: :tomato: :wassat:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχουν παραχέσει οι εταιρίες......

Ασ μη κρυβόμαστε, εάν γουστάρο έναν καλλιτέχνη θα αγοράσω το CD.

Εάν δεν τον ξέρω δεν υπάρχει περίπτωση να το αγοράσω αλλα μπορεί να το κατεβάσω να δώ τί είναι.

Αν γουστάρω μια ταινία θα πάω να τη δώ στο σινεμά με τη κοπέλα μου να γουστάρω ήχο, τα ποπκόρνια, τη τεράστια κοκα κόλα κτλ. ’ν είναι καμια μούφα σιγά μη δώσω λεφτά στο σινεμά....

Δεν φτάνει δηλαδή που για να βγάλουμε τα λεφτά να αγοράσουμε το CD ή για να πάμε σινεμά (Εισητίρια, μεταφορικά, κοκακόλες και άλλες μλκιες) πρέπει να δουλεύουμε μια μέρα ίσως και 2. Ενώ αυτοί που έχουν τα έσοδα ζούνε σε παλάτια....Κρίμα η καυμένη η Βανδή....θέλει και αυτή να αγοράσει μια ομάδα, τί μόνο ο Ντέμης θα έχει;

Link to comment
Share on other sites

Σωστός , ειδικα για την μουσική πιστεύω ότι φταίνε οι δισκογραφικές εταιρίες που υπογράφουν δεσμευτικά συμβόλαια με τους "καλλιτέχνες" (Δεν νομίζω ο Πικάσσο να πεθανε ζάμπλουτος)

Οταν ο κάθε τραγουδιστής ζητάει 40 άτομα οργανοπαίχτες , χρυσοπικιλτα studios κλπ κλπ και οι αφελείς απο τις δισκογραφικές τα δίνουν , ας πρόσεχαν.

Ας είχαν μια πιο λογική τιμή τα CD να τα αγοράζαμε.

Οπως εγινε και με τα παιχνίδια στα PC (οχι στις κονσόλες) , η πειρατεία έχει μειωθεί σε σημαντικό βαθμό όταν μπορείς να αγοράσεις παιχνίδια με 20-30 (και φθηνότερα από το play.com), για ποιο λόγο να περιμένεις 7 μέρες για να κατεβάσεις την κόπια. Πιο πολύ θα πληρώσεις σε ρεύμα.

Ας πουλάνε λοιπόν και τα CD με 8-10 ευρώ για να τα αγοράζει ο κόσμος. Για να μην πω για τις συλλογές του 60-70-80-90 που μας τις χρεώνει το κάθε Compact Disc Club 80 ευρώ.

Και στο τέλος τέλος , για πόσα τραγούδια αγοράζεις ένα cd , για 1-2 αντε το πολύ 3 , τα υπόλοιπα είναι για τα μπάζα. Δεν βλέπω κανένα λόγο να δουλεύω όλη μέρα για να ζει η κάθε βανδή , βίσση κ.α. σε παλάτια.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ,

μην ψαρώνετε με τέτοιες ιστορίες . Στην ευρώπη ο παροχέας δεν έχει καμία ευθύνη για το τι κατεβάζει ο πελάτης του . Η υποχρέωσή του είναι να σου δίνει πρόσβαση και τέρμα. Για να καταλάβετε , πιάνουν έναν τύπο που διακινεί σιχαμερό (π.χ. παιδικό) πορνογραφικό υλικό .πιάνουν μαζί του και τον διευθυντή του παροχέα?

Όχι βέβαια . Απλά πράγματα .

Στην Αμερική υπάρχουν αποφάσεις δικαστηρίων που λένε ότι ΜΠΟΡΕΙ κάτω συγκκριμένες υποθέσεις να ευθύνεται και ο πάροχος. Στην ευρώπη ΟΧΙ , φαντάζομαι να θυμάστε τη δίκη που έχασε η ΡΙΑΑ κατά του καζαα στην ολλλανδία .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Alexandros

4. Στο κατω κατω ας ριξουν ενα φορο στις εταιριες τηλεπικοινωνιων και ιντερνετ και να παρουν πισω αυτα που νομιζουν οτι χανουν.

5.Το οτι βλεπουν τι κατεβαζεις νομικα δεν ευσταθει σε ενα αντικειμενικο δικαστηριο γιατι εχει να κανει με παρακολουθηση προσωπικων δεδομενων.Ας το προσπερασουμε και τουτο...

εχω μια απορια. Αυτοι βλεπουν ας πουμε οτι κατεβαζεις μια ταινια και εχει ενα τιτλο το αρχειο "Το παλαμαρι του Βαρκαρη". Αυτοι ΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΑΡΧΕΙΟΥ" ? ΑΦΟΥ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙΣ ΤΟ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΑΛΑΜΑΡΙ ??

καιρο ηθελα να τα πω αυτα :)

to 4 δε μας συμφαιρει γιατι εμείς θα το πληρώσουμε το χαρατσι και δεν θα είναι μικρό!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas

5. Φαντάζομαι οι ίδιοι σερβίρουν κάποια αρχεία, fake mp3 ή ταινίες κ μετά ψάχνουν τις ip που τροφοδότησαν κ κάνουν διασταύρωση με τα στοιχεία των isp...

Αυτό όντως συμβαίνει. Ενας γνωστός έλεγε οτι στην ταινία matrix το πρόγραμμα που δείχενει στην εισαγωγή για hacking το είχε φτιάξει αυτός. Ζήτησε screenshots από την ταινία να δεί αν είναι όντως το δικό του. Αυτοί του έδωσαν λινκ και κατέβασε ΟΛΗ την ταινία σε DVD quality!!!

Ετσι μου είπαν, έτσι λέω... Δεν διεκδικώ το αλάθητο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Fireknight

Σε λιγο θα μας κανου και εφοδο στο σπιτι για να μας πιασουν την ωρα που κανουμε download κατι 'παρανομο' :tomato: :tomato: :wassat:

γελας αλλα στο εξωτερικο γινεται αυτο σε σπιτια που υπαρχουν FTP server με warez

και μη νομιζεις οτι λεω αμερικη, αλλα για ευρωπη και οχι πολυ μακρια απο εδω...

Link to comment
Share on other sites

ωραια ολα αυτα που λετε αλλα:

1.τι παροχεα να βαλουμε για περισσοτερη σιγουρια?

2.τα νετκαφε που κατεβαζουν αβερτα δεν γινεται ποτε κατι εναντιον τους (και καλως) για εμας ομως γιατι τετοια μανια?

3.ποια προγραμματα (συνδυασμος) να χρησιμοποιει κανεις για 'προφυλλαξη' ?

Link to comment
Share on other sites

για την ιστορία η πρώτη φορά που έγινε παρατήρηση σε χρήστη για downloading παράνομου υλικού έγινε απο την Tellas. Eπίσης είναι γνωστό οτι και η forthnet στέλνει ειδοποιήσεις σε χρήστες - για τους υπόλοιπους ISP δεν ξέρω

http://www.adslgr.com/forum/thread3068.html

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όντως συμβαίνει. Ενας γνωστός έλεγε οτι στην ταινία matrix το πρόγραμμα που δείχενει στην εισαγωγή για hacking το είχε φτιάξει αυτός. Ζήτησε screenshots από την ταινία να δεί αν είναι όντως το δικό του. Αυτοί του έδωσαν λινκ και κατέβασε ΟΛΗ την ταινία σε DVD quality!!!

Αν εννοεις τη σκηνη που η γκομενα(πως τη λενε?) παιρνει το laptop, τρεχει το nmap και χρησιμοποιησε ενα υπαρχον exploit για SSH server.Τωρα δεν ξερω αν πραγματικα μπηκε στο server:tomato: :tomato:

Link to comment
Share on other sites

chriss..o Πικασο (για την ιστορια) οσο ζουσε ηταν παμπλουτος ;) ...ηταν μια μικρη εξαιρεση στον κανονα των καλλιτεχνων που οντως πεθαιναν απο τη πεινα!

Γενικα θα πρεπει να ειμαστε ρεαλιστες και να μην βασιζομαστε στο "η καθε δισκογραφικη κονομαει τρις και η Βανδη δις" γιατι δεν ζουμε σε μια δικαιη κοινωνια. Υπαρχουν μορφωμενοι και αξιολογοι ανθρωποι που ειναι αστεγοι ή μαμπτωχοι, και υπαρχει και μια βανδη που βγαζει καποια μυρια ευρω τον μηνα απο τις αηδιες της.

Επιμενω οτι η λυση ειναι να τα βρουν οι μεγαλες δισκογραφικες-κινηματογραφικες με τους παροχεις τηλεπικοινωνιων.Δεν προκειται ΠΟΤΕ να παραιτηθουν απο τα δικαιωματα τους εστω και αν βγαζουν απειρα χρηματα.Ειναι ο νομος της αγορας.Και 200 δις δολαρια το χρονο να κονομανε, θα σκιστουν και θα βαλουν 500 ατομα φυλακη για να τα κανουν 201 ή 205. ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΟΥΤΕ ΣΕΝΤΣΙ. Το ιδιο ισχυει και για τους παροχεις. Ουτε αυτοι θελουν να χασουν.Στο μεταξυ ομως την ζημια την πληρωνουν οι πιτσιρικαδες που τσακωνουν και εμεις που δεν μπορουμε να κατεβασουμε με την ησυχια μας. Μας συμφερει μια αυξηση των τιμοκαταλογων ή αλλων υπηρεσιων αλλα να φυγει η λαιμητομος απο το κεφαλι μας. Αυτη ειναι η ουσια.Και οσο περναει ο καιρος οι τιμες θα ξαναπεσουν.Ετσι ειναι.

Επισης επιμενω οτι συντομα θα υπαρξει εξελιξη.Γιατι αν χοντρυνει το παιχνιδι και δω οτι εβαλαν εστω 5-10 Ελληνες (δηλαδη να φτασει το κακο στο σπιτι μας)στη στενη για κατεβασματα, προσωπικα λεω αντιο στο Ιντερνετ και το εννοω.Μοντεμακι για τα μειλς και τερμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.