Jump to content



Τι οθόνη?


kickeras

Recommended Posts

Σκέφτομαι να αγοράσω μια οθόνη. Tft σίγουρα, ίντσες από 21 και πάνω. Τι θα μου προτείνατε? Ζητάω γνώμη κυρίως από άτομα που έχουν ψάξει και έχουν δει και από κοντά...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

well....χρειάζεται κυρίως για graphics (design, programming, visualization, etc.) οποτε γι'αυτό κοιτάω για τόσο μεγάλη αλλά και για κλασσική χρήση (κάνα παιχνιδάκι που k που) ....ίσως κάπου 1000 ευρώ.....η eizo 2110 μου φαίνεται μια αξιόλογη λύση....

Link to comment
Share on other sites

well....χρειάζεται κυρίως για graphics (design, programming, visualization, etc.) οποτε γι'αυτό κοιτάω για τόσο μεγάλη αλλά και για κλασσική χρήση (κάνα παιχνιδάκι που k που) ....ίσως κάπου 1000 ευρώ.....η eizo 2110 μου φαίνεται μια αξιόλογη λύση....

Αυτη θα σου προτεινα Ειναι η κορυφή

http://www.technixx.gr/deeplink.jsp?PROD=94183&ext=skroutz = 1079 €

http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=3629&catid=88 = 1069 €

.....αλλα για CAD CAM νομίζω οτι πρεπει να πας σε 4:3 οχι wide.

Μικρό το κακό βαβαια.

Με την νέα χρονιά θα εχεις κάνει το καλυτερο δωρο στα μάτια σου

PS. δεν ξέρω εαν η AS κανει pivot

Link to comment
Share on other sites

Αυτη θα σου προτεινα Ειναι η κορυφή

http://www.technixx.gr/deeplink.jsp?PROD=94183&ext=skroutz = 1079 €

http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=3629&catid=88 = 1069 €

.....αλλα για CAD CAM νομίζω οτι πρεπει να πας σε 4:3 οχι wide.

μια χαρά μου φαίνεται για CAD CAM....αν και prob να υπήρχε δε θα με πείραζε απ'τή στιγμή που είναι μεγάλη και με καλές απεικονίσεις χρωμάτων.

wow 1000??????...ramshop την έχει 1550 ευρώ....φανταστικό....thanx

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά μου φαίνεται για CAD CAM....αν και prob να υπήρχε δε θα με πείραζε απ'τή στιγμή που είναι μεγάλη και με καλές απεικονίσεις χρωμάτων.

wow 1000??????...ramshop την έχει 1550 ευρώ....φανταστικό....thanx

εαν τη παρεις θελουμε ΑΜΕΣΑ εντυπώσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε και εγω στο τσακ ειμαι να την παρω. Το μονο που δεν μπορω να χωνέψω είναι η τεράστια διαφορά στα λεφτά μεταξύ αυτων με την ελληνική εγγύηση και των ανεξάρτητων εισαγωγών. 500+ ευρώ ειναι πολύ περίεργο. Στην 1910 η διαφορά ειναι καμιά 100στη οπότε λες δωστα και είσαι ήσυχος. Αλλά με 500? Και έξω απ οτι βλέπω παίζει γύρω στα 950. Φοβάμαι μόνο μην την πάρω απο αλλού κάτσει καμια στραβή-έκτός καμμενου πιξελ-την πας στην microchip και σε αρχίσουν στα περίεργα. Δεν ξέρω ρε παιδια αξιζει κανα καμμενο pixel 500-600 ευρώ? Anyway αν την πάρεις φιλε ενημέρωσε μας απο που την πήρες και εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε και εγω στο τσακ ειμαι να την παρω. Το μονο που δεν μπορω να χωνέψω είναι η τεράστια διαφορά στα λεφτά μεταξύ αυτων με την ελληνική εγγύηση και των ανεξάρτητων εισαγωγών. 500+ ευρώ ειναι πολύ περίεργο. Στην 1910 η διαφορά ειναι καμιά 100στη οπότε λες δωστα και είσαι ήσυχος. Αλλά με 500? Και έξω απ οτι βλέπω παίζει γύρω στα 950. Φοβάμαι μόνο μην την πάρω απο αλλού κάτσει καμια στραβή-έκτός καμμενου πιξελ-την πας στην microchip και σε αρχίσουν στα περίεργα. Δεν ξέρω ρε παιδια αξιζει κανα καμμενο pixel 500-600 ευρώ? Anyway αν την πάρεις φιλε ενημέρωσε μας απο που την πήρες και εντυπώσεις.

Στα περίεργα δεν θα σε αρχίσουν. Είναι υποχρεωμένοι να την δεχτούν για service. Αυτό που υποψιάζομαι ότι θα σου κάνουν, είναι ένα "καψόνι" όσον αφορά τον χρόνο που θα απαιτηθεί για το service της.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά δεν έχει εγγύηση από την eizo? δηλαδή και uk που ήμουν και είχα πάρει από pcworld μια sony tft με και καλά εγγύηση από αυτούς, πήρα τηλέφωνο τι sony όταν μου κανε κάτι περίεργα και ήρθαν και μου την άλλαξαν (3 φορες). Στην τελική αν κάτσει στραβή ξέρω γω? ας τη στείλω και έξω αν είναι να μου ρθει καινούργια....αν και για οθόνες eizo δεν έχω ακούσει στραβά σε όσους φίλους μου έχουνε. Βέβαια είναι και να μη σου τύχει.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά δεν έχει εγγύηση από την eizo?

Έχεις κανονικά εγγύηση από την Ελληνική αντιπροσωπεία, από όποια χώρα της Ευρωπαϊκης Ένωσης και αν την αγορασεις. Απ' ότι όμως έχω ακούσει από αλλους (δεν έχω ρωτήσει εγώ) δεν στην αντικαταστούν, αλλά στην επισκευάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κανονικά εγγύηση από την Ελληνική αντιπροσωπεία, από όποια χώρα της Ευρωπαϊκης Ένωσης και αν την αγορασεις. Απ' ότι όμως έχω ακούσει από αλλους (δεν έχω ρωτήσει εγώ) δεν στην αντικαταστούν, αλλά στην επισκευάζουν.

κατάλαβα...anyway στη χειρότερη τη στέλνεις έξω αν και αρκετές εταιρίες έρχονται και σπίτι σου και στην αλλάζουν πια και στην ελλάδα. είδωμεν :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μπέρδεμα με τις εγγυήσεις ρε παιδί μου. Όπως και ν έχει πάντως τα ποσοστά καμένου pixel που είναι και το όλο ζήτημα δεν είναι μεγάλα οπότε ούτε για συζήτηση όταν μιλάμε για διαφορά 500+ ευρώ. Εγώ θα την χτυπούσα από το hardshop με τα 1070,00 χαλαρά…

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αύριο παιδιά μάλλον την παραγγέλνω. Αλλά κάπως μπαλώθηκε το budget από τα υπόλοιπα του pc (p.x. 7800gt αντί gtx) και λέω να πάω για την 2410. τώρα για graphics καλή είναι δε λέω....αλλα όσον αφορά games πως τα πάει? γιατί όσο να ναι παίζουν και αυτά το ρολο τους. επιπλέον....μήπως είναι υπερβολικά μεγάλη?

Link to comment
Share on other sites

Οταν αποφάσισα να πάρω την 2110 απο technixx και όχι απο ελλ. αντιπρόσωπο σκεφτόμουνα την 2410 επίσης. Δεν ξέρω πάντως αν διάβασες το review του prad που κρίνει την 24αρα ως λιγότερη καλή σε κάποια σημεία. Για τον φίλο που λέι οτι τα για cad ειναι καλύτερα η 4/3 διαφωνω. Δουλέυω autocad μιας και ειμαι αρχιτέκτονας και πιστεύω το αντίθετο. Οσον αφορά για το μοίρασμα του budget σου εχω διαφορετική γνώμη. Έχω την 7800GTX και σε 16/10 ηδη ζορίζεται αρκετά θα έλεγα . Προσωπική μου γνώμη ειναι οτι η 1680*1050 ειναι υπεραρκετη για παιχνίδια και θα έκανα μια επιλογή που τουλάχιστο να μπορούσε να παιξει αυτην την ανάλυση καλά. Εγώ ηδη σκέφτομαι να πάρω και δεύτερη για sli αλλά βλέπω πάλι που κάθε μέρα ανακοινώνουν καινούργιες και το σκέφτομαι. Τώρα φαντάσου την 1900*1200!!! Αν ήμουν στη θέση θα τσίμπαγα την x1900 που είναι σχετικά σε καλη τιμή(με την 512 7800gtx). Όπως και να έχει καλή αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το διάβασα. βέβαια όλα αυτά είναι ψιλοαντικειμενικές απόψεις και πως κάθεται στο μάτι του καθενός αλλά το σίγουρο είναι ότι είναι πιο δύσκολο ένα μεγαλύτερο monitor να πετύχει επιδόσεις ενός μικρότερου.

δεν αξίζει πιστεύω να δώσεις πολλά λεφτά για κάρτα γραφικών μέχρι να βγούν κάρτες με το directx 10 γιατί τότε οι τωρινές θα είναι πολύ ξεπεσμένες. Πιο γρήγοροι χρονισμοί δεν μου λένε και τόσο όσο αλλαγή στο programming part της κάρτας.

να σου πω....κάνα πρόβλημα συμβατότητας με τις 16/10 διαστάσεις τις οθόνης συνάντησες? ghosting?

Link to comment
Share on other sites

Ghosting οπως σου ειπα ειδικα οταν παιζω σε 1280*1024 απολύτως κανένα. Και μιλάμε για πολύ bf2. Σε 16/10 και farcry ειναι επίσης μια χαρα. Σε καποιες multiplayer πιστες του COD2 που και το frame rate λιγο πέφτει εκει ειναι ελάχιστα αντιληπτή μια καθυστέρηση αλλά πολύ φοβάμαι οτι φταίει το frame rate.Για συμβατότητα δεν ξέρω τι εννοείς αλλά εγώ τουλάχιστο που χρησιμοποιώ painter, photoshop, autocad κτλ ειναι τέλεια. Απλά έχεις περισσότερο χώρο :060:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την παρήγγειλα την 2110bk εδώ και κάτι μέρες αλλά θα κάνει καμιά βδομάδα ακόμα να πάει στο μαγαζί τους! Φαντάζομαι σε μιάμιση βδομάδα θα χω το καινούριο pc έτοιμο και το περιμένω σαν 6χρονο το γλυφιτζούρι :054: :054: . όσον αφορά εγγύηση technixx είπαν κλασσικά 0 pixel 100% black σε white background αλλά δεν είπανε για πόσο και πρέπει να ρωτήσω. και όσο περιμένω και περιμένω λέω....μπας και την ακυρώσω και πάρω δύο 1910? μεγάλο δίλημμα ρε παιδί μου.... :017: :017:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.