Jump to content



Πρόγραμμα για εύρεση άχρηστων αρχείων


HOTAS

Recommended Posts

Ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείτε για την εκκαθάριση του σκληρού σας δίσκου από τα περιττά αρχεία ; Σε ποιούς φακέλους μπορώ να βρω προσωρινά και άχρηστα αρχεία που απλώς γεμίζουν το σκληρό ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Αν πας start->search->βαλεις να βρει αρχεια "tmp" και "temp",σιγουρα κατι θα βρει.Εκει υπαρχουν cookies και αλλα...!Οτι μπορεις διεγραψε το απο εκει μεσα.Επισης χρησημοποιω το regcleaner και το registry mechanic παλια.Τωρα αν ψαξεις σιγουρα θα βρεις και πολλα αλλα η αν απαντησει κανενας αλλον,θα μαθεις και απο εκει:)

Link to comment
Share on other sites

Μερικα(απο τα πολλα που υπαρχουν)

wintools.net,system mechanic και jv16PowerTools(προσοχη με το τελευταιο)

Τα χρησιμοποιω για καθαρισμα registry και αχρηστων αρχειων μαζι με τις αλλες (πολλες)λειτουργιες τους.

Link to comment
Share on other sites

Στους φακελους που σου υποδεικνυει θα βρεις πολυ αχρηστο πραγμα. Κανε ενα sort by date και σβυσε τα παντα εκτος απο τα σημερινα.

Επισης, απο δω μπορεις να αλλαξεις και την τοποθεσια των φακελων. Αυτο ειναι ιδιαιτερα χρησιμο αν θελεις να στειλεις pagefile, temp folders και οποιοδηποτε προγραμμα σου ζηταει temp χωρο για να γραφει/σβυνει, σε ενα μικρο partition αφιερωμενο για αυτο το σκοπο, ετσι ωστε να αποφευγεις τον κατακερματισμο του system partition σου.

post-129-1416071568,2184_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 11:18]

Επισης, απο δω μπορεις να αλλαξεις και την τοποθεσια των φακελων. Αυτο ειναι ιδιαιτερα χρησιμο αν θελεις να στειλεις pagefile, temp folders και οποιοδηποτε προγραμμα σου ζηταει temp χωρο για να γραφει/σβυνει, σε ενα μικρο partition αφιερωμενο για αυτο το σκοπο, ετσι ωστε να αποφευγεις τον κατακερματισμο του system partition σου.

για το pagefile πως μπορεις να το κανεις?? νομιζα οτι το αλλαζεις απο εκει που οριζεις το virtual memory...
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι, ναι... τέτοια τρέχετε και μετά ανοίγουν τα thread "δεν ανοίγει το PC", "Περίεργη συμπεριφορά στο τρίτο-το-μακρύτερο κλικ",

"Αντί για logon μου βγαίνει μια βούρτσα" κλπ.

Καλή πρόληψη θέλει, μετά ότι μπούρδα και να βάλεις, γουνάκι θα τα κάνει.

Μερικα(απο τα πολλα που υπαρχουν)

wintools.net,system mechanic και jv16PowerTools(προσοχη με το τελευταιο)

Επισης χρησημοποιω το regcleaner και το registry mechanic παλια.Τωρα αν ψαξεις σιγουρα θα βρεις και πολλα αλλα η αν απαντησει κανενας αλλον,θα μαθεις και απο εκει:)

Link to comment
Share on other sites

jpavly προφανως τα χρησιμοποιεις αν ξερεις τι κανεις και τι σβηνεις στην προκειμενη περιπτωση..

Ο HOTAS ζητησε κατι αναλογο,οποτε του εδωσα καποια παραδειγματα.Εγω τουλαχιστον δεν την εχω πατησει ποτε απο τα συγκεκριμενα που χρησιμοποιω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 17:29]

Ναι, ναι, ναι... τέτοια τρέχετε και μετά ανοίγουν τα thread "δεν ανοίγει το PC", "Περίεργη συμπεριφορά στο τρίτο-το-μακρύτερο κλικ",

"Αντί για logon μου βγαίνει μια βούρτσα" κλπ.

Καλή πρόληψη θέλει, μετά ότι μπούρδα και να βάλεις, γουνάκι θα τα κάνει.

Έχει δίκιο.Εγώ απο όταν σταμάτησα να χρησιμοποιώ αυτόυσ τουσ καθαρισμούς δεν μου ξαναπαρουσιάστηκε πρόβλημα. Μέχρι και φορματ αναγκαζόμουν να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Gi0

jpavly προφανως τα χρησιμοποιεις αν ξερεις τι κανεις και τι σβηνεις στην προκειμενη περιπτωση..

Ο HOTAS ζητησε κατι αναλογο,οποτε του εδωσα καποια παραδειγματα.Εγω τουλαχιστον δεν την εχω πατησει ποτε απο τα συγκεκριμενα που χρησιμοποιω.

Δεν τα βάζω με κανέναν, προς Θεού!

Εγώ απλά θεωρώ ότι αν ξέρεις τι να σβήσεις, ξέρεις πρώτα να προφυλαχτείς από αυτά ή και να κάνεις κάποιες διορθώσεις μόνος. Ειδικά με τα registry tweakers θέλει πολύ μεγάλη προσοχή.

Δεν γουστάρω τα format (κάνω μόνο σε κάθε αναβάθμιση) κι έτσι τα προσέχω πολύ αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ESTRANGED [Χθες, στις 18:01]

εγω εκανα κατι συντομευσεις εκει, temp internet files και temp και τα σβυνω manually... πως τα κανεις sort by date?!?! windows xp εχω... sort by date?!?! huh?!?! :boxed:

Ελα βρε, View by details και click στην στηλη Date Modified, σβυνεις τα παντα εκτος απο τα "σημερινα" (επειδη μπορει να ειναι ακομα σε χρηση κλπ).

Αρχική απάντηση από ESTRANGED [Χθες, στις 18:01]

ε για ποσο μικρο παρτισιον μιλαμε?! μικρο φανταζομαι , αλλα δεν μπορω να υπολογισω ποσο 8α μπορουσε να ειναι αυτο. και ε πως στο καλο 8α το κανω να βλεπει οτι το temp 8α ειναι εκει που 8α το ορισω εγω? ναι , 8α του αλλαξω το ονομα , χαρηκαμε στελλα αλλα τωρα πχ λεει , %USERPROFILE%\Local Settings\Temp αν πχ το ειχα στο Η παρτισιον 8α γινοταν , USERPROFILE%\Η\Temp , ξεχασα τιποτα?!?! :o Υποψιν ,πως δεν εχω δευτερο δισκο οπως 'εννοειται οτι εχουν πολλοι εδω μεσα' :p , οποτε πειτε μικρο μεγε8ος ε! :p

ερωτηση κρισεως , γιατι εχουν και temporary internet files και temporary φακελο?! γιατι δεν εχουν απλα ενα?! :boxed::o:D:o

dpetka2001 quote:

για το pagefile πως μπορεις να το κανεις?? νομιζα οτι το αλλαζεις απο εκει που οριζεις το virtual memory...

μπορεις να ορισεις το virtual memory?! δεν το οριζει μονο του ξερω γω , αναλογα με το τι μνημες εχεις κτλ ?! :blink::p

Οχι %USERPROFILE%\Η\Temp. Ακου πως εχει:

Εστω οτι εχεις φτιαξει ενα partition 1-1.5Gb απο πριν (απο την εγκατασταση του λειτουργικου) ή αν δεν το εχεις προβλεψει, το φτιαχνεις με κανα Partition Magic. Let it be drive "F:" .

Απο τα System Properties του λες να κραταει πχ. 1024Mb pagefile στο F: .

Απο το προαναφερθεν παραθυρακι, του λεμε να κραταει τα temp files & temp internet files στο F:\Temp .

Απο το Nero του λεμε να χρησιμοποιει σαν temp drive το F: .

Απο Photoshop κλπ του λεμε να χρησιμοποιει για temp folder το F:\Photoshop.

Και παει λεγοντας. Το νοημα ειναι να στελνεις σε αυτο το ενα και μοναδικο partition ο,τι προγραμμα χρησιμοποιει προσωρινο χωρο αποθηκευσης και που αλλιως θα σου "κομματιαζε" το C: .

Μι πιαν'ς;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά άνοιξα αυτό το thread για να δω ποια προγράμματα χρησιμοποιούνται περισσότερο μιας και υπάρχουν πάρα πολλά στην συγκεκριμένη κατηγορία.Εννοείται ότι ξέρω τι κάνω και δεν σβήνω στα τυφλά ό,τι μου υποδεικνύει ένα πρόγραμμα.Χρησιμοποιώ τα προγράμματα που αναφέρθηκαν και έχω σβήσει πολλές φορές τους φακέλους των temp με το χέρι.Σωστά βέβαια αναφέρατε τα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν από τη χρήση τέτοιων προγραμμάτων.Απλώς υπάρχουν πολλά προγράμματα που αφήνουν πολλά σκουπίδια μετά την εγκατάστασή τους σε διάφορα σημεία (πέραν των γνωστών),όπως ο installer της java (γύρω στα 100MB - είχα διαβάσει παλιότερα σ΄ένα σχετικό thread,αλλά δε μπορώ να το βρώ) και σκέφτηκα μήπως γνωρίζετε κάτι σχετικό.

Ευχαριστώ πάντως όσους απάντησαν...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.