Jump to content



Seagate η Maxtor??


gourdo

Recommended Posts

Καταρχήν καλή χρονια σε όλους με υγεία και χαρά.Σκέφτομαι να πάρω έναν sατα σκληρο.Τώρα έχω δυο maxtor είδε και απλά θα αλλάξω τον ένα με σατα μήπως δω καλύτερη ταχύτητα.Δεν ξέρω όμως ποιον από τους 2 να διαλέξω και θα ήθελα την βοήθεια σας MAXTOR 80M0 80GB - 8MB CACHE Η τον SEAGATE BARRACUDA ST380817AS 80GB NCQ 8MB.Παντα παιρνο maxtor seagate δεν εχω παρει ποτέ.Θα ήθελα την γνωμη σας.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Αν ο παλιος σου ide και ο νεος sata τρεχουν στις 7200 στροφές δεν θα δεις καμια διαφορά.

Αν διυλίσεις τον κόνωπα με κανενα αναλυτικό benchmark δισκου ισως δεις κατι, αλλα στην καθημερινη ζωή με παιχνιδια και εφαρμογές, δεν θα καταλάβεις τίποτα.

Με δισκους 10.000 στροφών θα δεις μεγαλη διαφορά σε ταχυτητα (και στο πορτοφόλι σου :) ), αλλα παλι ασχετα με το interface συνδεσης.

και αν θες τη γνωμη μου για τα 80gb, αν εχεις συνδεση dsl, ειναι πεταμένα λεφτά. Μικροί, ακριβοί στο Gb/euro.

Πάρε απο 180 και πάνω, έως 250. και αν δεν εχεις τα χρηματα, καλυτερα περιμενε να μαζευτουν παρα να κανεις βιαστική αγορά.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα όλη την φασαρία θα την κάνω για να δω καποια διαφορα.αυτός που αντικαταστήσω είναι 7200 στροφές ο maxtor.Μονο και μονο θα τον αλλάξω για τα 50mb/sec που υποτίθεται ότι θα έχουν διαφορα με τον sata όσο για χορό έχω και άλλους 2 σκληρούς έναν 200 και άλλον ένα 250 gb.αυτός με το λειτουργικό θέλω να είναι σχετικά mikros.ara σαν συμπέρασμα δεν θα δω καμια διαφορα στην καθημερινή χρήση με αλλαγη σε sata?

Link to comment
Share on other sites

Μονο και μονο θα τον αλλάξω για τα 50mb/sec που υποτίθεται ότι θα έχουν διαφορα με τον sata

στη θεωρία μόνο... στη πράξη μηδαμηνές... ότι κερδίσεις θα είναι από το NCQ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εκτακτο...

Ποιόν σκληρό δίσκο απο τους δύο θα συνιστούσατε, Seagate 300Gb 16mb cache 7200.9 ή Maxtor Maxline 3 300GB 16mb cache SATA2

η διαφορά στην τιμή είναι μικρή της τάξης των 12€ υπερ του Μαξτορ, αλλά δεν αποτελεί κριτήριο επι του παρόντος...

Link to comment
Share on other sites

Εκτακτο...

Ποιόν σκληρό δίσκο απο τους δύο θα συνιστούσατε, Seagate 300Gb 16mb cache 7200.9 ή Maxtor Maxline 3 300GB 16mb cache SATA2

η διαφορά στην τιμή είναι μικρή της τάξης των 12€ υπερ του Μαξτορ, αλλά δεν αποτελεί κριτήριο επι του παρόντος...

Έχοντας καεί από MaxLine και με δεδομένο ότι την Maxtor την αγόρασε η Seagate, προτείνω Seagate.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.