Jump to content



Ερωτήσις για 7800GTX???


albatron86

Recommended Posts

Αγόρασα πρίν 2 μέρες καινουριο pc αλλα έχω κάπιες απορίες σχετικά με την 7800GTX. το riva tuner μου τη βγάζει ος nv47 και όχι ος G70 αυτο είναι σωστό? Ακόμα στο FEAR με 1204Χ768 και ολα FULL μου κάνει αρκετά σπασίματα και στο Quake4 σε ULTRA HIGH κολάει απίστευτα δεν μπορείς

να παίξεις. Στο 3DMARK 2005 βγάζει 7565 καλά είναι? (οι drivers είναι 77.77)

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ???

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν κατεβασε τους τελευταίους drivers.

81.98

Οι drivers που έχεις (77.77) έιναι παλαιότεροι και των δυο παιχνιδιών που ανέφερες, που σημαίνει οτι κατα πάσα πιθανότητα περιέχουν κάποια bugs σχετικά με τα παιχνίδια.

Όσο για το rivatuner δεν ξέρω γιατί το κάνει αυτό.

Εκτός κι αν χρησιμοποιείς καμιά παλιά έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Για ultra quality χρειάζεσαι 2GB ram για να μην κάνει χρήση του σκληρού δίσκου (page file)

Ακριβώς.

Και στο FEAR & στο BattleField 2 θες και 512ΜΒ VGA [ βοηθάει αρκετά στο U.H. Detail Level @ High Resolutions ]

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι οι θερμοκρασίες σου!Όπως είπαν και πιο πάνω , βάλε τους τελευταίους drivers και κατέβασε λίγο τις λεπτομέρειες..Δεν πιστεύω ότι έχεις κάποιο πρόβλημα.. ισα ισα που έχεις πολύ δυνατό pc! :002:

edit:έγινε λάθος και έκανα το ίδιο post δυο φορες!Πάνω στη βιασύνη :( αν μπορεί να διαγραφει αυτό με τα αγγλικά!Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά στην 7800gtx δεν πρέπει να δίχνει G70 το riva tuner δίχνει NV47 αυτό δεν είναι λάθος?

The third photo compares G70 with its predecessor. What do we see? Although the process technology is thinner, 300 million transistors make themselves felt — the die surface has grown larger. Not long ago we groaned about the large NVIDIA's chip... And now it's even larger :).

According to its designation, the chip is manufactured or packaged in Korea. That's confusing. It's well known that TSMC has its own facilities for packaging dies, that's why the die should have been stamped TAIWAN, if manufactured by TSMC. There is a packaging plant in Korea, but it mostly processes dies from IBM. Has the American blue giant taken up NV47\G70 manufacturing again? The matter is left open.

Link

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλορίζικο το μηχανημα. Τυχαινει να έχω ακριβώς το ιδιο. Να είμαι και εγω ειλικρινής και εγω περίμενα να βάζω ολες τι ρυθμίσεις στο τέρμα και να παίζουν όλα τέλεια. Συμβαίνει και αυτό αλλα εξαρτάται και τι παίζει σε κάθε παιχνίδι. Πχ στο FEAR τσέκαρε στο gamespot το hardware guide που έχει και θα ανακαλύψεις οτι το πρόβλημα μάλλον δεν είναι δικό σου. Γενικά πάντως μια και έχεις ASUS παίζει χαλαρά και λιγο pushαρισμα μέσα απο το software της και θα δεις εύκολα θα παίζει γυρω στα 8300+ στο 3DMark. Τελικα πάντως πιστεύω οτι ειναι καλή καρτα αλλα μάλλον θές περισσότερη ram και ίσως μια sound card. Καλα παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω

ATHLON 64 +4000

A8NSLI

2gb ram kinhston (2x1024)

western digital 250 gb (3 partitions)

heroichi 550 watt

asus 7800gtx 256

thermaltake tsunami silver

proview 17"

sound card on board (realtake 7.1)

Στα age of empires,nfs most wanted και quake 4 παροθσιαζεται προβλημα με την κινηση του ποντικιου.

Στο aoe 3 καθως κινουμαι μεσα στην πιστα εχω ενα ελαφρυ πλην ομως ενοχλητικο σπασιμο στην κινηση.Με το που κατεβαζω τα video preferences κινουμαι smoothly.

Στο nfs οταν τρεχω πατημενος στην ευθεια ολα καλα. Οταν στριβω κοφτα εχω παλι κολληματακια.

Στο quake 4 με high quality, AA x4 και vsync on παλι τα ιδια. Στην ευθεια ολα κομπλε στο στριψιμο non smooth!

HELP ME!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω indiana.

Η πλακα πια ειναι? Ενας φιλος πηρε ακριβως το ιδιο pc με το δικο μου και τρεχει καλυτερα!

Αβυσσος ο κοσμος των pc!!!

Επισης παιζοντας call of duty 2 και τα παιχνιδια που προανεφερα πιανω θερμοκρασιες κοντα στους 75!

Ασε που χτες ψιλοσκαλισα κατι ρυθμισεις στο nvidia properties και μαλλον παω για σφεντονατο format!

Anyway θα ξαναπερασω windows και βλεπουμε.

Σε γενικες γραμμες λεει τιποτα το συστηματακι?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω indiana.

Η πλακα πια ειναι? Ενας φιλος πηρε ακριβως το ιδιο pc με το δικο μου και τρεχει καλυτερα!

Αβυσσος ο κοσμος των pc!!!

Επισης παιζοντας call of duty 2 και τα παιχνιδια που προανεφερα πιανω θερμοκρασιες κοντα στους 75!

Ασε που χτες ψιλοσκαλισα κατι ρυθμισεις στο nvidia properties και μαλλον παω για σφεντονατο format!

Anyway θα ξαναπερασω windows και βλεπουμε.

Σε γενικες γραμμες λεει τιποτα το συστηματακι?

μια χαρά είναι το σύστημά σου.....

αν κάνεις φορμάτ, βάλε τελευταίους drivers...κατευθείαν....

η θερμοκρασία νομίζω είναι φυσιολογική σε full load...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.