Jump to content



7800 gt με 339 ευρώ


street warrior

Recommended Posts

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply
καμμια σχεση οι 2 καρτες που συγκρινεις

Πες μου με επιχειρηματα που υστερει η δικια μου(εκτος απο pipelines και αυτα ξεκλειδωνονται αν κανω λαθος με το ΑΤΙ ΤΟΟL).

Για πες μου;

Έχω αυτήν.

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=26174053&Nav_Section_Id=&Catalog_Id=1&Product_Id=287913&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Eιμαι ετοιμος να δεκτω το λαθος αν ο αλλος έχει με επιχηρηματα δικιο.

Link to comment
Share on other sites

7800gt Vs x800gto Επίσεις τα pipelines για να ξεκλειδωθούν πρέπει να είσαι πάρα μα πάρα πολύ τυχερός.Μόνο η gto2 της sapphire ξεκλειδώνοντε σίγουρα και έχουν ακουστεί φήμες για την connect3d.Αυτά
Link to comment
Share on other sites

Πες μου ρε μικρε (μικρος σε ηλικια ,μεγάλος σε γνωσεις εισαι μου φαίνεται ;->) eσυ που υστερει η δικια μου απο την 7800gt.;

:036: :036: :036:

ρε παιδί μου, όσες και να ξεκλειδώσεις έτσι και αλλιώς, η 7800 gt έχει 20 ενώ η δικιά σου 16 ξεκλείδωτες. πέρα απο αυτό , η 7800 σα νέα γενιά , έχει πολλές πρόσθετες τεχνολογικές καινοτομίες. Πέρα απο αυτό, η δικιά σου ακόμα και να ξεκλειδωθεί, αλλά και υπερχρονισμό να της ρίξεις, δε φτάνει το σκορ της 7800gt σε default, και εκτός αυτού, αυτή θα βρίσκεται στα πούπουλα, ενώ η δικιά σου θα είναι στα όρια της. Κανείς δεν είπε πως η κάρτα σου δεν αξίζει αλλά...

Ναι, η 7800 είναι καλύτερη

Link to comment
Share on other sites

Κατι λεγαμε για γνωσεις περι VGA... Εσυ μπορεις να μου εξηγησεις πως ειναι "στην ουσια ιδια"?

Κατ αρχην η καρτα που εδωσες απο το Πλαισιο εχει 219 ευρω, και οχι 179.

H 7800 εχει 20 pipelines, σε αντιθεση με την gto που εχει 12 (και κανεις λαθος, δεν ξεκλειδωνωνται). Επισης εχει καλυτερες και γρηγοροτερες μνημες. Γενικα ειναι ασυγκριτα καλυτερη καρτα.

Και μιας και θελεις επιχειρηματα, το πρωτο λινκ ειναι 3dmark05 απο μια gto και το 2ο απο μια 7800gt (οι πρωτες υλοποιησεις που μου εβγαλε το google)

http://www.3davenue.com/hwpics/SapphireX800GTO/benchmarks/3dmark2005.gif

http://www.rage3d.com/reviews/video/nvidia7800gt/?p=8 (tip: παταμε overall score)

Link to comment
Share on other sites

:036: :036: :036:

ρε παιδί μου, όσες και να ξεκλειδώσεις έτσι και αλλιώς, η 7800 gt έχει 20 ενώ η δικιά σου 16 ξεκλείδωτες. πέρα απο αυτό , η 7800 σα νέα γενιά , έχει πολλές πρόσθετες τεχνολογικές καινοτομίες. Πέρα απο αυτό, η δικιά σου ακόμα και να ξεκλειδωθεί, αλλά και υπερχρονισμό να της ρίξεις, δε φτάνει το σκορ της 7800gt σε default, και εκτός αυτού, αυτή θα βρίσκεται στα πούπουλα, ενώ η δικιά σου θα είναι στα όρια της. Κανείς δεν είπε πως η κάρτα σου δεν αξίζει αλλά...

Ναι, η 7800 είναι καλύτερη

Me καλυψες πληρως :->

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην η καρτα που εδωσες απο το Πλαισιο εχει 219 ευρω, και οχι 179.

H 7800 εχει 20 pipelines, σε αντιθεση με την gto που εχει 12 (και κανεις λαθος, δεν ξεκλειδωνωνται). Επισης εχει καλυτερες και γρηγοροτερες μνημες. Γενικα ειναι ασυγκριτα καλυτερη καρτα.

αποτι λεει και ο spresv δεν μπορεις να ανοιξεις pipes!Εσυ τα ανοιξες? :012:

Link to comment
Share on other sites

Πες μου με επιχειρηματα που υστερει η δικια μου(εκτος απο pipelines και αυτα ξεκλειδωνονται αν κανω λαθος με το ΑΤΙ ΤΟΟL).

Για πες μου;

Έχω αυτήν.

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=26174053&Nav_Section_Id=&Catalog_Id=1&Product_Id=287913&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Eιμαι ετοιμος να δεκτω το λαθος αν ο αλλος έχει με επιχηρηματα δικιο.

Sorry αδερφε αλλα δεν ειμαι εγω εκεινος που θα πρεπει να αποδειξει οτι η 7800gt ειναι καλυτερη απο την x800gto... Καλως ή κακως το εχουν κανει αλλοι για μενα.

Δυστυχως το επιχειρημα σου περι "ιδιων ρολογιων" δεν επαρκει. Ειναι τελειως διαφορετικες καρτες. Οταν συγκρινεις διαφορετικες "οικογενειες" ποσο μαλλον διαφορετικες εταιριες δεν μπορεις να μιλας με ταχυτητες πυρηνα και μνημης. Ειναι σαν να λες "2 ghz o A64, 2ghz κι ο Ρ4.... αρα ειναι ιδιοι..."

Ουτε καν οι συγκρισεις pipelines δεν επαρκουν για να πεις "αυτη εχει 20, κι η αλλη εχει 16" Αμα ηταν ετσι η 7800gt θα ηταν καλυτερη απο την Χ1800ΧΤ.... Διαβαζεις 5 πραγματα για την καρτα, καταλαβαινεις οσα μπορεις (harware engineering δεν σπουδασα) και μετα κανεις συγκρισεις, παντα ομως με βαση την αποδοση τους και οχι με βαση τα specs στο site του ... Πλαισιου!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έπεσε το μάτι μου!!! αν αυτή δεν είναι προσφορά ΤΌΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ? :118: :118: :118: 7800GT>340€

αυτές οι τιμές είναι οι ''deluxe'' της μεσαίας κατηγορίας, για μια κάρτα που αυτή τη στιγμή θεωρήται κάτι περισσότερο από απλά High-End!!!

μπράβο στα εν λόγω καταστήματα όπως τα hardshop/infoshop!!!

μήπως παίζει τπτ με αυτή τη κάρτα???? δε νομίζω!!!

[δε προσπαθώ να κάνω διαφήμιση, ούτε έχω ψωνίσει μέχρι στιγμής από τα συγκεκριμένα καταστήματα, απλά προσπαθώ να φυλάξω παιδιά που θέλουν να δώσουν ΄γυρω στα 350 ευρώ και αντί για αυτή πάρουν καμιά X800XT/6800GT!!!]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες εχτές το μεσημεράκι παρέλαβα 2 Galaxy 7800 gt.Στο λίγο χρόνο που βρήκα εχτές να ασχοληθώ έστησα τη μια μονο κάρτα και σας παραδίδω το αποτέλεσμα

best3dmark7ao.th.gif

(Αυτό δεν είναι το μεγαλύτερο που θα μπορούσε να προκύψει λόγω του ότι η κάρτα και ο επεξεργαστής έπαιρναν μεγαλύτερο clockαρισμα.)

Σήμερα όμως που είχα περισσότερο ελεύθερο χρόνο κατάφερα να στήσω το sli.Μετά απο μερικές δοκιμές και χωρίς να δοκιμάσω αλλους drivers (έχω πάνω forceware 81.95) κατάφερα να βγάλω το παρακάτω αποτέλεσμα

3dmark12319small7sd.th.gif

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.