Jump to content



αξιοποιηση μιας x850xt pcie


s2abt

Recommended Posts

Προς μεγάλη μου απογοητευση εμαθα οτι η σειρα της ati x8... οταν τοποθετηθούν 2 καρτες σε crossfire boards η μέγιστη ανάλυση ειναι 1600x1200 στα 60 hz :089: κοινώς για τα δικά μου δεδομένα απαραδεκτο αφου δουλευω συνήθως στην παραπανω ανάλυση στα 85hz με ελάχιστο αποδεκτο τα 75hz .

Εχοντας στην κατοχή μου μια x850xt pcie και ετοιμαζοντας μια ριζική αναβαθμιση ελεγα να πάρω ενα board crossfire ως ιδανική επιλογή διοτι θα είχα την δυνατοτητα αργοτερα να βάλω άλλη μια καρτα ως upgrade .

Το ζητουμενο ειναι υπαρχει περίπτωση η ati να βγαλει master καρτα που σε συνδιασμο με αυτην που έχω να βγάζει περισσοτερα hz στα 1600x1200???

Οποιος γνωριζει ας με ενημερώση διοτι σκέφτομε να την πουλήσω την κάρτα και πάρω κατι σε nvdia και να μην ξανασχοληθω με την ati , αρκετα :075:

εδω με το ζορι βρiσκουμε ενα board που να υποστηρίζει crossfire σε αντίθεση με το sli που γίνεται χαμός .

Link to comment
Share on other sites

Το ζητουμενο ειναι υπαρχει περίπτωση η ati να βγαλει master καρτα που σε συνδιασμο με αυτην που έχω να βγάζει περισσοτερα hz στα 1600x1200???

Κάρτα master έχει βγει ήδη (το που θα τη βρεις είναι άλλο θέμα) αλλά αυτό που ζητάς δε γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω εχουνε τα multirama μαστερ καρτα.

Επισης η (ηλιθια) λογικη της ΑΤΙ για να καλυψει την αβλεψια της, ειναι οτι σε TFT δεν χρειαζεσαι πανω απο 60Hz refresh rate... Σε CRT οντως την εχει κατσει, αν και, ασχετα με την ΑΤΙ, σε παρα πολλα παιχνιδια (CRT here) δεν μπορω να αλλαξω refresh rate μεσα στο παιχνιδι και σαν default εμφανιζεται το 60αρι...ενω υποστηριζονται απο το μονιτορ περαπανω ανανεωσεις.

Link to comment
Share on other sites

αρα μαπα το καρπουζι

αρα παμε σε sli

λοιπον θα το ψαξω λιγο ακομα και αμα ειναι θα την πουλήσω την καρτα , να κοιταξω μονο ποσα θα πιασει μιλαμε για καρτα 2 μηνών μαμα

Link to comment
Share on other sites

οποιαδήποτε αναλύση σε crt μιλαμε παντα κατω απο 75hz = με προβλημα στα μάτια ,

αντιθετα σε tft-lcd που έχω 20αρα στη δουλεια (τουλαχιστον 8 ωρες την ημερα) με 1600Χ1200 στα 60hz ολα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.