Jump to content



Οθόνες 19TFT......ναι μη βρίσετε.....:D


Necro

Recommended Posts

μου φαίνεται πως έχετε δίκιο σήμερα τις τσέκαρα στο media markt.......

Η samsung είναι καλή αλλά μου φάνηκε κάπως πιο σκοτεινή......την philips, σε ποιότητα μόνο μια ειζο 17αρα στα ίδια λεφτά μπορούσε να τη ξεπεράσει!

πάω για philips δαγκωτό! παιδιά το dvi έχει όντως διαφορά απο το vga?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply
παιδιά μη μιλάτε για ειζο σε μας τα φτωχαδάκια

+

Η samsung είναι καλή αλλά μου φάνηκε κάπως πιο σκοτεινή......την philips, σε ποιότητα μόνο μια ειζο 17αρα στα ίδια λεφτά μπορούσε να τη ξεπεράσει

=

EIZO FlexScan M1700

=

κορυφαια επιλογη...

Αλλα επισης 4-1-3-2...

Πιστευω πως η philips ειναι μονοδρομος σε αυτα που ζητας που αν καταλαβα καλα ειναι:19 ιντσες-ποιοτητα εικονας/κατασκευης-ταχυτητα-σχεση αποδοσης/τιμης.. :023:

Link to comment
Share on other sites

γιατί SA μου το κάνεις αυτό????:(

2 φίλοι μου έχουν την samsung και είναι κετυχαριστημένοι, μου φαίνεται πως πρέπει να τη δω σαυτούς...

γιατί οχι πρώτη τη philips όμως???? έχει άλλο πανελ? δεν έχει καλά χρώματα ? τι?

Link to comment
Share on other sites

Πλεον κι εγω μεταξυ της LG και Philips ειμαι. Ομως εκτος απο το eshop, δεν βλεπω να υπαρχει αλλου διαθεσιμη!!! Και οι αντιπροσωποι δεν την φερνουν καν!!!!!!

Δε νομιζω οτι μονο η υπαρξη του DVI δικαιολογει την Philips ως καλυτερη. Το + της LG ειναι τα 3 χρονια εγγυησης.

Link to comment
Share on other sites

πάω για philips δαγκωτό! παιδιά το dvi έχει όντως διαφορά απο το vga?

Το DVI έχει εμφανέστατη διαφορά απο το DSub(vga).

Αν έχεις οθόνη και με τις 2 εισόδους, πάντα να προτιμάς το DVI.

Α, Philips και από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν ξερω αν ειναι στα λευτα που θες 450 ουτε ξερω αν την προτεινε κανεις..

Πριν σου πω για ποια οθονη λεω να σου πω οτι εχω CRT γιατι παιζω κατα κορον FPS games και θελω να βλεπω μαυρο και οχι γκρι οποτε τις ΤΦΤ τις "ειχα" χεσ@ν@ς...

Περασα ομως μια βολτα μια μερα τυχαια απο ενα μαγαζι και ειδα σε λειτουργια αυτην εδω http://www.skroutz.gr/search.php?sp_keyword=NEC++1970GX&sp_catcode=SKROUTZ

και εμεινα ******ς...

Εχεις 700 κοντραστ και 400 φωτεινοτητα καταπληκτικη ευκρινια και ΜΑΥΡΟ οχι γκκρι...

Εχει την γιαλυστερη επιφανεια που εχουν και πολλα λαπτοπ πλεον ...

Δεν σου λεω να την παρεις απλα να πας να την δεις...

Link to comment
Share on other sites

Oρίστε και μια μαζεμένη σύγκριση.

http://www.prad.de/en/guide/ergebniss_vergleich.html?pradid=f4452637493414f6abcb577f42c2c334&8%5B%5D=0&10%5B%5D=0&12%5B%5D=0&13%5B%5D=0&14%5B%5D=0&15%5B%5D=0&16%5B%5D=0&17%5B%5D=0&18%5B%5D=0&19%5B%5D=2452&19%5B%5D=2408&19%5B%5D=1564&19%5B%5D=2507&20%5B%5D=0&21%5B%5D=0&22%5B%5D=0&23%5B%5D=0&24%5B%5D=0&26%5B%5D=0&29%5B%5D=0&30%5B%5D=0&32%5B%5D=0&37%5B%5D=0&39%5B%5D=0&40%5B%5D=0&42%5B%5D=0&45%5B%5D=0&46%5B%5D=0&50%5B%5D=0&55%5B%5D=0&order_by=price&order_order=asc&Submit=Compare

Στα υπέρ της Philips είναι η ύπαρξη DVI, η οποία κατά την άποψη μου, ναι κάνει την διαφορά. Στον τομέα της ποιότητας, έχω την εντύπωση ότι οι Samsung είναι ποιοτικότερες.

Σε κάθε περίπτωση, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να δεις και τις δύο και να κρίνεις μόνος σου ποια σε ικανοποιεί περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

krisiun να σε ευχαριστήσω πολύ, δε ξέρω αν είναι μέστα στις δυνατότητες μου....

απο κει και περα έχω δει εν λειτουργία και τη samsung και τη phlips.....σα παρουσία η philips, τις ...μαμα όλες!

απο κει και πέρα απο οτι κατάλαβα το dvi ψλομετρά......ίσως και να μην δικαιολογουνται τα παραπάνω 40 ευρώ της samsung της στιγμή που παρέχει και ημιτελή κάλυψη zero pixel.......μάλλον για philips με βλέπω αλλά μέχρι να έρθει η ώρα , όλα παίζουν.....

για του λόγου το αληθές θα δοκιμάσω τώρα τη διαφορά dsub/dvi στην tft του bro , με μια 6800

παιδιά κάτι άσχετο , το χω προσέξει σε όλες τις tft/lcd από τηλεοράσεις μέχρι και monitors, είναι μια ψιλο διάφανη οριζόντια γραμμή σε άσχετες φάσεις που περνάει απο κάτω προς τα πάνω στην οθόνη, χωρίς να είναι κάτι το ιδιαιτέρως ενοχλητικό....τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

Συνοψιζοντας εχουμε 5 οθονες στα 8ms με ΤΝ panel. Εχουμε και λεμε:

H Samsung δεν εχει DVI, πασχει στην εγγυηση και ειναι πιο τσιμπημενη!

Η NEC που ανεφερε ο φιλος, εχει καλα χαρακτηριστικα, δεν ξερω τι εγγυηση δινει, αλλα η τιμη της ξεφευγει κατα πολυ απο τις αλλες και δεν δικαιολογειται!

Για την Sony το μονο που παρατηρω ειναι οτι εχει λιγο χαμηλοτερο brightness και δεν ξερω τι ειδους εγγυηση δινει.

Η LG οπως ειπαμε της λειπει μονο το DVI, αλλα εχει πολυ καλη εγγυηση!

Τελος εχουμε την Philips που δεν δειχνει καποιο σοβαρο μειονεκτημα.

Ο καθενας ας επιλεξει με τα κριτηρια του :)

Link to comment
Share on other sites

''παιδιά κάτι άσχετο , το χω προσέξει σε όλες τις tft/lcd από τηλεοράσεις μέχρι και monitors, είναι μια ψιλο διάφανη οριζόντια γραμμή σε άσχετες φάσεις που περνάει απο κάτω προς τα πάνω στην οθόνη, χωρίς να είναι κάτι το ιδιαιτέρως ενοχλητικό....τι είναι?''

και στη philips 170c του bro, γίνεται ιδιαίτερα ευδιάκριτη όταν παίζω pro evo 5......δοκίμασα στα 75hrz την οθόνη και η κίνηση, ενώ δεν φαινόταν τόσο ομαλή, είχε εξαλειφθεί ωστόσο το φαινόμενο....ξέρετε τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

"Στην LG λειπει μονο το DVI................" ειπε φιλος παραπάνω.

Το DVI ειναι και παρα ειναι σημαντικό και ειναι λόγος απο μονος του να διαλεξεις κάποια οθόνη που το διαθέτει. Αν ειχα να διαλέξω αναμεσα σε μια οθονη 1000:1 χωρίς DVD και μια άλλη 600-700:1 με DVI θα διάλεγα χαλαρα την δευτερη.

H philips κερδίζει αν και η Samsung ειναι ποιοτικότερες όπως ειπε και η Στέλλα γιατι δεν εχει DVI.

Link to comment
Share on other sites

Η NEC που ανεφερε ο φιλος, εχει καλα χαρακτηριστικα, δεν ξερω τι εγγυηση δινει, αλλα η τιμη της ξεφευγει κατα πολυ απο τις αλλες και δεν δικαιολογειται!

Δικαιολογειται!Αν τη δεις να δουλευει, εχει απιστευτο χρωμα κ ζωντανια!Οταν την ειχα δει ειχα παθει πλακα κ ημουν ετοιμος να τη παρω, αλλα οταν ακουσα τη τιμη..

Link to comment
Share on other sites

''παιδιά κάτι άσχετο , το χω προσέξει σε όλες τις tft/lcd από τηλεοράσεις μέχρι και monitors, είναι μια ψιλο διάφανη οριζόντια γραμμή σε άσχετες φάσεις που περνάει απο κάτω προς τα πάνω στην οθόνη, χωρίς να είναι κάτι το ιδιαιτέρως ενοχλητικό....τι είναι?''

και στη philips 170c του bro, γίνεται ιδιαίτερα ευδιάκριτη όταν παίζω pro evo 5......δοκίμασα στα 75hrz την οθόνη και η κίνηση, ενώ δεν φαινόταν τόσο ομαλή, είχε εξαλειφθεί ωστόσο το φαινόμενο....ξέρετε τι είναι?

Αυτο μηπως το εχεις δει μονο στο Pro evolution?To κανει σε ολες τις οθονες που εχω δει σε αυτο το παιχνιδι.Κ γω Tft εχω αλλα εκτος απο το Pes δεν το εχω δει σε καμια αλλη περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον και εγω απο προσωπικη εμπειρια σε Samsung προτεινω Samsung για ποιοτητα...!και θα σου ελεγα να κοιταζες και αυτην εδω Samsung 930BF βγηκε πριν απο λιγο καιρο και ειναι πολυ καλη για παιχνιδια,ενας φιλος μου την παραγγηλε ηδη γιατι σε συγκριση με αλλες που εκανε του αρεσε πολυ περισσοτερο και εχει και DVI και 4ms...!Παντως σε αυτες που προτεινεις εσυ εγω θα ελεγα 2,4,1,3!

Link to comment
Share on other sites

jason, αν λες γενικά σε tft δε ξέρω, πάντως στη crt μου όλα μέλι γαλα....πάνωτς πραγματικά μόνο στο pes5 γίνεται....τεσπα diablo η οθόνη φαίνεται εκπληκτική, για 10 ευρώ παραπάνω απο τη philips....αλλά πρέπει να μας ανησυχεί το γεγονός πως δεν εχει zero pixel η samsung???δε ξέρω για κάποιο λόγο η philips τα χει ολα....

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μόλις πρόσεξα το εξής.....στο eshop η φωτεινότητα της οθόνης{philips} αναφέρεται σα 300 nit.....ενώ στα multirama ως 250 cd/m2?!?!?!?!?! τι γίνεται εδώ??? εγώ μόνο αυτο το cd/m2 ήξερα!!να διευκρινήσω επίσης πως η φωτεινότητα με ενδιαφέρει πάρα πολύ καθώς έχω δουλέψει με σκοτεινή tft και δε γουστάρω ξανα...

Link to comment
Share on other sites

Την εν λογω Philips την αγορασε χτες ενας φιλος μου κ πηγα σπιτι του να τη δουμε.Φχαριστιεσαι μεγεθος, κ εχει πολυ ομορφη κ ζωντανη απεικονιση χρωματων.Μονο δεν εχει πολυ καλο μαυρο (το μαυρο δεν ειναι εντελως μαυρο, ειναι μεταξυ μαυρου κ πολυ σκουρου γκρι) κ ειχε κ ενα καμμενο πιξελ στη μεση της οθονης.Μου αρεσε γενικως κ την χτυπαω στανταρ οταν μαζεψω τα λεφτα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.