Jump to content



Φτιάχνοντας ένα Storage PC.


panoc

Recommended Posts

Λοιπόν, στο σπίτι έχω πολλά PC, μόνο 4 στο δωμάτιο μου, και 1 σε κάθε κρεβατοκάμαρα, (γαρ βάζω και τις αδελφές μου στο παιχνίδι  ) ενώ σύντομα θα φτιαχτεί και ένα HTPC για το σαλόνι. Σύνολο υπολογιστών 7.

Τα δικά μου pc είναι δικτυωμένα με gigabit ethernet, όλα καλά, αλλά επειδή όλα τα βασικά αρχεία είναι στο δικό μου σύστημα, με ενοχλεί αφάνταστα κάθε λίγο και λιγάκι να τους γράφω ταινίες ή ότι άλλο χρειάζονται, σκέφτηκα να φτιάξω ένα μικρό storage server, να αγοράσω ένα 1000αρι switch σαν αυτό εδώ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.611018 και να τελειώνει η υπόθεση. Η λύση του εξωτερικού δίσκου δε τη σκέφτομαι, απλά γιατί δεν εμπιστεύομαι κανέναν στη μεταφορά του, δεν μου παρέχει ασφάλεια δεδομένων αντίστοιχη με το raid 1, παράλληλα θέλω να ελέγχω τη πρόσβαση που θα έχουν στα αρχεία που θα περιέχονται.

AMD SEMPRON 64 2600+ 1.60GHz BOX SOCKET 754

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559512

ABIT KV80

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.52430

DIMM DDR 256MB PC3200 (400MHz)

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554620

EQUIP PCI SERIAL ATA CONTROLLER 4 PORT RAID

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801113

Σκληρό δίσκο για το λειτουργικό

WESTERN DIGITAL 40GB WD400BB 7200rpm ATA100

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.30340

2 σκληροί δίσκοι για τα δεδομένα

WESTERN DIGITAL 200GB WD2000JD 7200rpm SATA

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303813

Κουτί

INNOVATOR CA400W TS-T GRAY WIN

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700038

Συνολικό κόστος 508Ε (συμπεριλαμβάνει ΦΠΑ) + 123Ε το switch.

Το σύστημα επιλέχθηκε με πρώτη μέριμνα το κόστος, και δεύτερη την ησυχία… πιστεύω ότι για απλή μεταφορά αρχείων τα 256RAM και ο Sempron θα είναι αρκετά, (και για να πω την αλήθεια θα τρέχει και λιγουλάκι folding).

Η λύση του IDE δίσκου για το λειτουργικό έγινε με τη λογική να μην χρησιμοποιηθούν οι 2 serial για μελλοντική χρήση.

Ο ξεχωριστός sata-raid controller επιλέχθηκε με τη λογική της εύκολης και άμεσης επεκτασιμότητας του. Επάνω του θα μπουν αρχικά και οι 2 200αριδες δίσκοι σε RAID 1.

Περνάμε στις ερωτήσεις…

1) Υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσουμε τον sempron fanless με κάποια άλλη ψύχτρα? Ακόμη και σε 100% Load, απλά να λειτουργούν οι ανεμιστήρες του κουτιού? Η να αφήσω τον cpu με τη default ψύχτρα και να ΜΗ βάλω ανεμιστήρες κουτιού?

2) Ποιο λειτουργικό είναι κατάλληλο για αυτή τη δουλειά? Σκέφτηκα το linux, αλλά είμαι άσχετος με αυτό, και τουλάχιστον η κάρτα sata raid δεν εχει οδηγούς για Linux, ενώ παράλληλα δε ξέρω πως μπορώ να κάνω remote-admin ώστε να διαχειρίζομαι το σύστημα. Άρα μένουμε στα windows. Τα απλά XP Pro θα κάνουν τη δουλειά ή θα πρέπει να βάλω άλλα ώστε να μπορώ να καθορίζω τα file/folder permitions για κάθε χρήστη?

Εννοείτε μπορείτε να προτείνετε οποιαδήποτε αλλαγή θέλετε, αρκεί να μη ξεπερνάει το συνολικό κόστος των 700Ε όλα μαζι.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

H μονη μου σοβαρη ενσταση ειναι το κουτι. Εκτος του οτι το ιδιο το κουτι ειναι ψευτικο με ολη τη σημασια της λεξης, εισαι αρκετο καιρο στο παιχνιδι ωστε να ξερεις οτι ενα αξιοπιστο τροφοδοτικο ειναι must (και ειδικα αν μιλαμε για ενα storage μηχανημα που θα κραταει ολα σου τα σημαντικα δεδομενα)

Προτεινω αυτο για κουτι αυτο για τροφοδοτικο. Οι ενεργειακες απαιτησεις σου δεν θα ειναι υψηλες, και αυτο πρεπει να ειναι σχετικα αθορυβο.

Eπισης αν μεινουν λεφτα προτεινω την αγορα ενος ups μονο γι αυτο το μηχανημα. 1 2 3

Τα 2 πρωτα για value for money ή το 3ο για κατι πιο ποιοτικο.

Link to comment
Share on other sites

Ως προς το HEROICHI MIDI TOWER PRO 6AR6 BLACK SILVER, αυτό έχω και μπορώ να πώ ότι οι 12άρηδες που έχει μέσα είναι αρκετά φασαριόζικοι...αν θέλεις δλδ ήσυχο σύστημα θα πρέπει να τους αλλάξεις (αν προτιμήσεις αυτό το κουτί)...είναι όμορφο πάντως...

...θα ήμουν υπερ της λύσης να μην έχει το κουτί καθόλου ανεμιστήρες, αλλά μιας και θα έχεις 3 σκληρούς μεσα, καλό θα ήταν να δροσίζονται λίγο...

Link to comment
Share on other sites

μια απορια γιατι δεν χρησιμοποιεις το ραιδ της μητρικης?

σωστή η παρατήρησή σου.

το συστημα θα στηθεί μία φορά. και επειδή έχω τα λεφτά τώρα να πάρω την extra καρτα, λέω να το εκμεταλευτώ. αργότερα (οχι πολύ αργότερα δλδ) θα μπουν και άλλοι δίσκοι, και τότε δε ξέρω αν θα μπορώ να διαθέσω και τα παραπάνω λεφτά για τον conroller.

Link to comment
Share on other sites

τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας μου, δεν εχουν δικτυωθεί ακόμα.

τα δικά μου μηχανήματα ανάλογα των περιπτώσεων δε τα έχω συνέχεια ανοιχτα.

σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δε θέλω να έχουν πρόσβαση άλλοι στα δικά μου μηχανήματα.

στα δικά μου μηχανήματα τους βγάζω το μάτι κάθε τρεις και λίγο, που σημαίνει οτι δεν είναι πάντα 100% διαθέσημα σύν ότι δεν είναι 100% αξιόπιστα όσον αφορά την ασφάλεια δεδομένων.

EDIT

για το λειτουργικό δε ξέρει κανένας να εκφέρει άποψη?

Link to comment
Share on other sites

όχι δε τα έχω δουλέψει ποτέ, αλλά αν προσφέρουν σταθερότητα και αυτα που ζητάω για τα permitions δε θα έχω κανένα πρόβλημα... ίσως φαντάζομαι θα χρειάζονται λίογο πραπάνω μνήμη ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Μνημη αναλογα... Βγαζεις τα εφε και την παλευεις. Σε μηχανημα celeron 1.7 με 256 ram χωρις τα εφε παιζουν ενταξει. Αν βαλεις ομως φοντο καθυστερουν στο συγκεκριμενο μηχανημα. Βαλτα για αρχη για δοκιμη να δεις και μονος σου για το αν σε καλυπτουν ή οχι...

Link to comment
Share on other sites

τι εφέ και ιστορίες? το Pc ουτε οθόνη δε θα έχει, θα το διαχειρίζομαι με remote admin.

μήπως να καταργούσα εντελώς τον 40αρι? και να βάλω το λειτουργικό σε μία κατάτμηση στο raid 0??? τι νόημα έχει να μην είναι το λειτουργικό σε raid 0 ώστε να εχω άμμεση αναβίωση του σε περίπτωση προβλήματος???

με τα λίγα εχτρα χρήματα θα μπορούσα να παρω 300αριδες δίσκους... σαν αυτούς http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.302596

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εδώ και 12 μήνες λειτουργεί setup πολύ παρόμοιο με αυτό που θές να κάνεις, listen carefully:

Για server δεν χρειάζεσαι πολύ ισχυρό μηχάνημα. Περισσότερο σου χρειάζεται να έχει άφθονη RAM (π.χ. 1GB), να είναι ψυχρό και ήσυχο, και να καταναλώνει λίγο ρεύμα. Από άποψη επεξεργαστικής ισχύος, ένας π.χ. 700MHz Pentium-III είναι ό,τι πρέπει.

Η κάρτα που διάλεξες για SATA είναι εξαιρετική. Ποιός σου είπε ότι δεν έχει οδηγούς για linux; Έχει το linux ενσωματωμένη υποστήριξη γι' αυτήν στον kernel.

Επίσης το switch που διάλεξες είναι εξαιρετικό. Εδώ πέρα υπάρχουν 2 τέτοια.

Και φυσικά για λειτουργικό, linux χωρίς 2η σκέψη. Απλά το στήνεις μια φορά και το ξεχνάς, ούτε ιούς-worms-trojans, ούτε patches, uptime στο θεό, και πολύ optimized και σοβαρό για βαριές δουλειές TCP-IP stack. Επίσης τα filesystems του (reiserfs, ext3) δεν έχουν fragmentation. Θα τρέχεις nfs & samba server και είσαι κύριος. Σου προτείνω μάλιστα το Ubuntu 5.10 Breezy. Θα στηθεί εντός 30 λεπτών και είσαι έτοιμος.

Ορίστε το hardware configuration του εδώ server:

- Abit BX6 r. 2.0 (Slot-1, Intel 440BX) εξαιρετικής ποιότητας motherboard 6.5ετίας AGP 2x

- Intel Celeron Coppermine 1.0GHz FSB 100MHz, L2 cache 256KB (Socket 370 πάνω σε adaptor card για Slot-1)

- 4x256MB = 1GB RAM (PC-133)

- τροφοδοτικό Heroichi 425W

Κάρτες:

- ATi RADEON 7200 (R100) DDR AGP 2x

- Silicon Image SI-3114 4-channel PCI SATA controller (η κάρτα επακριβώς που θέλεις να πάρεις) με αψογότατη υποστήριξη από το linux (ένα χρόνο τώρα έχει τρέξει κατά σειρά Gentoo, Debian, Ubuntu)

- Level One GNC-0105T Gigabit LAN PCI Adapter (Realtek 8169) με αψογότατη υποστήριξη από το linux (ένα χρόνο τώρα έχει τρέξει κατά σειρά Gentoo, Debian, Ubuntu)

Και έχει επάνω 4 δίσκους από τη σειρά WD-xx00-JD της Western Digital.

Έχει κλείσει 1 χρόνο λειτουργίας 24/7.

Άρα βρες ένα από τα λιγότερα ισχυρά μηχανάκια σου - αρκεί να έχει αρκετή RAM - και βάλε εκείνο να παίξει το ρόλο του server. Αυτό που θες να πάρεις απλά θα χαραμίζεται και θα καταναλώνει ρεύμα.

Άρα τονίζω ξανά τα βασικά:

- Όχι πολύ ισχυρό μηχανάκι, κυρίως κρυό και αθόρυβο και με λίγη κατανάλωση -> ένας Pentium-III 700MHz είναι υπεραρκετός

- Άφθονη RAM στον server -> 1GB

- Αξιόπιστο chipset - π.χ. το 440BX ήταν το τελευταίο αξιόπιστο chipset που έβγαλε η Intel για πολύ καιρό -> μετά από πολλά με το 865 ξαναέβγαλε αξιόπιστο chipset (τα ενδιάμεσα 810, 815, 820 ήταν άθλια)

- Καλό τροφοδοτικό στον server, δεν χρειάζεται τρομερά ισχυρό - και ένα 350W καλό είναι αρκεί να είναι αξιόπιστο-επώνυμο

- Οπωσδήποτε linux

Αυτά και ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Η Sata Pci έχει τον Sil3114 και το linux θα τον βρει με τη μια...

Για remote desktop υπάρχει ανάλογο VNC πρόγραμμα για να το δουλεύεις μέσα από τα wind0ws.

Αν παραμείνεις σε wind0ws θα σου πρότεινα και γω Server 2003. Το desktop έχει απειροελάχιστες διαφορές με αυτό των XP αλλά είναι πιο σταθερό, λιγότερο τρύπιο και για δίκτυο 1+1.

Φαντάζομαι το μηχανάκι θα είναι 24/7 ή τουλάχιστον πολλές ώρες ανοιχτό επομένως καλό είναι να αφήσεις το fan της ψήκτρας έστω και με λιγότερες στροφές συν ένα 80άρι να βγάζει από πίσω, για μένα αυτά είναι απαραίτητα...

Αν πάρεις gigabit sw να φροντίσεις τα καλώδια σου να είναι cat6 και να το υποστηρίζουν οι κάρτες όλων των pc ώστε να πιάσεις τη μέγιστη ταχύτητα αλλιώς δε νομίζω να αξίζει τόσα χρήματα….

Link to comment
Share on other sites

πολύ ενδιαφέροντα αυτα που ειπατε παιδιά, αλλα με το Linux είμαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ασχετος, και δυστυχώς δεν έχω ούτε χρόνο να το μάθω (και θέλω πολυ να το μάθω...) ούτε κάποιο γνωστό να μου στο στήσει.

εννοειτε οτι για file sharing χρειάζομαι τουλάχιστον 1γίγα μνήμη ???? 1 γίγα απλά για να μοιράζομαι αρχεία???

συστηχώς δε μπορώ να πάω σε λύσεις τύπου Intel γιατί και πιο ακριβές είναι και στη κατηγορία χρημάτων αυτή οι celeron είναι άθλιοι...

@wantilles δυστηχώς δεν έχω τέτοι μηχάνημα που μπορώ να το διαθέσω για αυτή τη δουλειά. οπότε καλύτερα να πάρω ένα αποκλειστικά για αυτό το λόγο.

EDIT

τελικά μάλλον θα αφήσω τον 40αρι από εξω... θα παρω τους 2 300αριδες και θα βάλω και το λειτουργικό στο raid.

@wantilles σε συζήτηση με κάποιον άλλο μου δημιουργήθηκε η απορία, πιστεύεις πως αξίζει να έχω raid 1 και να χάσω τα 300GB? η να τα έχω 600GB?

τα δεδομένα ειναι ταινίες, μουσική, αρχεία κειμένου, λογιστικά φύλλα, φωτογραφίες, και όπως καταλάβαίνεις αυξάνονται με γρήγορο ρυθμό.

σκέφτηκα την περίπτωση να χρησιμοποιήσω το raid controller της μητρικής και να μην αγοράσω την κάρτα ώστε να εξοικονομήσω χρήματα για extra μνημη... ξέρω οτι δε κξοστίζουν πολλά αλλα λίγα απο εδώ λίγα από εκεί...

προς το παρόν θα μεταφερθούν στο νεο Pc με το καλό πανω από 200GB δεδομένων...

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου προτεινω για τετοιο μηχανημα αν θες να κοιταξεις κανεναν Sempron 32bit που ειναι ακομα πιο οικονομικη λυση τωρα που δεν χρειαζεσαι πολλα.Επισης αν σ ενδιαφερει το zero one στην infosystem ειχε καποιους υπολογηστες με 100-300 ευρω της κατηγοριας pII - pIII αλλα μαλλον δεν θελεις να πας προς τα εκει :) Οσο για fanless ψυξη στον επεφεργαστη , εαν εχεις ενα κουτι με σωστη ροη , η sonic tower της thermaltake λεει οτι σε default καταστασεις μπορει να μεινει fanless

Link to comment
Share on other sites

πολύ ενδιαφέροντα αυτα που ειπατε παιδιά, αλλα με το Linux είμαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ασχετος, και δυστυχώς δεν έχω ούτε χρόνο να το μάθω (και θέλω πολυ να το μάθω...) ούτε κάποιο γνωστό να μου στο στήσει.

Η συγκεκριμένη διανομή είναι εκθετικά πιο εύκολη να τη στήσεις απ' ό,τι νομίζεις.

Σταμάτα να φοβάσαι πριν δεις με τί έχεις να κάνεις.

εννοειτε οτι για file sharing χρειάζομαι τουλάχιστον 1γίγα μνήμη ???? 1 γίγα απλά για να μοιράζομαι αρχεία???

Όχι. Αλλά μην πέσεις κάτω από 256MB.

συστηχώς δε μπορώ να πάω σε λύσεις τύπου Intel γιατί και πιο ακριβές είναι και στη κατηγορία χρημάτων αυτή οι celeron είναι άθλιοι...

Δεν είπα να πας σε λύση Intel. Είπα απλά να έχεις αξιόπιστο chipset.

Τέτοια - μεταξύ άλλων - είναι καί τα:

- nForce2

- nForce3

- nForce4 AMD

Link to comment
Share on other sites

wantilles δυστυχως δε βρίσκω κατι σε nforce που να έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών και gigabit ethernet.

κάτω από 256 δε πέφτω, αντε να πάω σε 512... άλωστε 7 μηχανάκια θα είναι επάνω και σιγά μη πέσουν και τα 7 όλα μαζί ....

για αυτό που ειπα σχετικά με το controller τι λες? καλύτερα να εμπιστευτώ τον ξεχωριστό ε? για τους δισκους? 300GB raid 1 ή 600???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.