Jump to content



χαλασε η X800XT&την αλαζουν με X800XL512


s2abt

Recommended Posts

EIXA MIA sapphire Χ800ΧΤ(256 mb) pcie Η ΟΠΟΙΑ ΚΑΗΚΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ STOCK Η ΚΑΡΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΑΝ ΜΙΑ Χ800XL (512 mb)

Το ερωτημα ειναι να το δεχτω? ειναι ισαξιες καρτες , καλα απο 256 σε 512 ακουγεται ωραια αλλα ειναι ετσι τα πραγματα?

απο θεμα τιμης ειναι ενταξη?

βοηθηστε παιδες δεν ξερω τι να κανω ?

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι , και το 512MB δεν παιζει κανενα ρολο...(το control ειναι 256 bit)

Τι λες τωρα, Χ850ΧΤ να σου δωσουν...

ΑΝ επιμενουν με την ΧΛ ,κανε φασαρια, ΙΝΚΑ, ζητα πιστωση χρηματων κλπ... :030:

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δύσκολα βρίσκεται πλέον Χ800ΧΤ είναι αλήθεια.

Το ότι επίσης κοστολογικά είναι κοντά στην Χ800XL 512 είναι επίσης αλήθεια.

Το σωστό όμως είναι (και αυτό κάνουν συνήθως από την εμπειρία μου) να στην αλλάξουν με Χ850ΧΤ η οποία έχει αντικαταστήσει την 800αρα και κυμαίνεται στο ίδιο περίπου (αν όχι χαμηλότερο) κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δώσουν μια κάρτα τουλάχιστον ισάξιων επιδώσεων. Η εγγύηση τους δεσμεύει. Αν δεν έχουν να ψάξουν να βρουν. Αν δεν βρίσκουν θα πρέπει να σου δώσουν το αμέσως επόμενο καλύτερο μοντέλο όπως εμένα η Alman που άλλαξε μετά από μπόλικες φωνές την F700P με F900B.

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν το πολυ κατεχω το αθλημα , οταν λεμε οτι μια καρτα ειναι ιδιων επιδωσεων με μια αλλη σε ποια ακριβώς χαρακτηριστηκα ?

γιατι η xl ειναι υποδεεστερη απο την xt , θελω λεπτομερειες για να μπορω να αντικρουσω τυχων ερωτήσεις + μια ενημερωση ποτε δεν βλαπτει

PS : παιδια σας ευχαριστω για την βοηθεια που μου προσφερεται...

Link to comment
Share on other sites

... η xl ειναι υποδεεστερη απο την xt , θελω λεπτομερειες για να μπορω να αντικρουσω τυχων ερωτήσεις + μια ενημερωση ποτε δεν βλαπτει...

Μία πρώτη εικόνα διαφορών έχεις από εδώ.

attachment.php?attachmentid=8169

post-2-1442174222,8124_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δώσουν μια κάρτα τουλάχιστον ισάξιων επιδώσεων. Η εγγύηση τους δεσμεύει. Αν δεν έχουν να ψάξουν να βρουν. Αν δεν βρίσκουν θα πρέπει να σου δώσουν το αμέσως επόμενο καλύτερο μοντέλο όπως εμένα η Alman που άλλαξε μετά από μπόλικες φωνές την F700P με F900B.

Φίλε john,

Η αντιπροσωπεία είναι υποχρεωμένη να σου αλλάξει το υλικό με το ίδιο εφόσον υπάρχει. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει πρεπει να παραγγείλει. Αν τώρα είναι εκτός παραγωγής σου πιστώνουν το υλικό με τις ΤΡΕΧΟΥΣΕΣ ΤΙΜΕΣ και μπορείς να αγοράσεις ότι θέλεις αφού αφαιρέσουν την διαφορα.

Φυσικά όταν λέμε τρέχουσες τιμές σημαίνει οτι σίγουρα χάνεις μέρος των χρημάτων σου.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι υποχρεωμένοι να σου την αλλάξουν με κάρτα μεγαλύτερη, πιο καινούργια ή οτιδήποτε άλλο. Μην ξεχνάμε τις κλασσικές πουστ.. που κάνουν/με όταν βγαίνει καινούργιο revision του hardware μας και καταργήται το παλιό, το καίμε (αν έχει αποσυρθεί απο την κυκλοφορία) και μας το αλλάζουν με το άλλο revision.

Link to comment
Share on other sites

κοιταζοντας τις τιμες στο internet h x800xt ειναι στα ιδια λεφτα με την x850xt

και ακριβοτερη απο την x800xl (512mb)

μπορει κανενας να μου ποσταρει τιμη εδω στη ελλαδα για τα παρακατω?

sapphire x800xt

sapphire x800xl 512

sapphire x850xt

Link to comment
Share on other sites

Φίλε john,

Η αντιπροσωπεία είναι υποχρεωμένη να σου αλλάξει το υλικό με το ίδιο εφόσον υπάρχει. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει πρεπει να παραγγείλει. Αν τώρα είναι εκτός παραγωγής σου πιστώνουν το υλικό με τις ΤΡΕΧΟΥΣΕΣ ΤΙΜΕΣ και μπορείς να αγοράσεις ότι θέλεις αφού αφαιρέσουν την διαφορα.

Φυσικά όταν λέμε τρέχουσες τιμές σημαίνει οτι σίγουρα χάνεις μέρος των χρημάτων σου.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι υποχρεωμένοι να σου την αλλάξουν με κάρτα μεγαλύτερη, πιο καινούργια ή οτιδήποτε άλλο. Μην ξεχνάμε τις κλασσικές πουστ.. που κάνουν/με όταν βγαίνει καινούργιο revision του hardware μας και καταργήται το παλιό, το καίμε (αν έχει αποσυρθεί απο την κυκλοφορία) και μας το αλλάζουν με το άλλο revision.

Αν είναι έτσι thanks για την διόρθωση.

Από την άλλη όμως εγώ δεν έχω κάψει ποτέ εσκεμμένα hardware και αν άλλοι το κάνουν αυτό με συγχωρείς για την έκφραση αλλά χ@στηκα. Δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν οι άλλοι πελάτες μιας εταιρίας από την στιγμή που εγώ δεν έχω παραβιάσει κανόνες εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι thanks για την διόρθωση.

Από την άλλη όμως εγώ δεν έχω κάψει ποτέ εσκεμμένα hardware και αν άλλοι το κάνουν αυτό με συγχωρείς για την έκφραση αλλά χ@στηκα. Δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν οι άλλοι πελάτες μιας εταιρίας από την στιγμή που εγώ δεν έχω παραβιάσει κανόνες εγγύησης.

Δεν έχει καμία σχέση με το τι κανουν οι πελάτες, απλά όταν παίρνεις έναν επεξεργαστη 400€ πχ και καιγεται μετα απο 1 χρόνο και δεν υπάρχει ίδιος, δεν σου δίνουν άλλον που εκείνη τη στιγμή κάνει 400€. Είναι άδικο για εμάς τους τελικούς χρήστες, αλλά δεν είναι και τελείως παράλογο για τις εταιρίες.

Ένας από τους λόγους που τα επώνυμα μηχανήματα χρησιμοποιούν πολύ συγκεκριμένα parts είναι και αυτός. Γιατί είναι πιο εύκολο να έχεις στοκ σε 2-3 καρτες γραφικων πχ παρά σε 10-20.

Απλά σε περιπτώσεις μητρικής, επεξεργαστή, δίσκου, συνήθως ο τελικός χρήστης βγαίνει κερδισμένος γιατί με ένα μικρό κόστος κάνει "αναβάθμιση" κάποιο κομμάτι του υπολογιστή του. Το κόστος που πιστώνει η εταιρία είναι μικρότερο απο το κόστος αγοράς πριν χ μηνες, αλλά σιγουρα πολύ μεγαλύτερο από το κόστος πώλησης μεταχειρισμενου.

Απλά σε κάρτες γραφικών συνήθως βγαίνει χαμένος ο τελικός χρήστης.

Τέλος για τον φίλο μας εγω θα του έλεγα να μάθει αν το συγκεκριμένο μοντελο πωλείτε ακόμα και είναι έτσι να τους υποχρεώσει να του φέρουν ιδια κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Με παρεξήγησες. Αυτό που λέω είναι πολύ απλό. Αν καεί ο 3500+ π.χ. τότε θα μου δώσουν τουλάχιστον 3500+. Αν από την άλλη ο 3500+ αγοράστηκε 400€ δεν θα απαιτήσω 400€ αλλά έστω την τρέχουσα τιμή να πάω να τον βρω αλλού.

Αυτό που όμως θέλω να σε ρωτήσω είναι πολύ απλό. 3 χρόνια εγγύηση. Όταν την δίνουν δεν ξέρουν αν μπορούν να την τηρήσουν κιόλας? Δεν θα πρέπει να το παίρνουμε μονόπλευρα λέγοντας

" Ε εντάξει μωρέ παλιός είναι δεν έχουν άλλο σε μένα έκατσε η στραβή. Ας χάσω ΕΓΩ. " Όχι. Η τιμή του προϊόντος καλύπτει και τα RMA.

Link to comment
Share on other sites

Με παρεξήγησες. Αυτό που λέω είναι πολύ απλό. Αν καεί ο 3500+ π.χ. τότε θα μου δώσουν τουλάχιστον 3500+. Αν από την άλλη ο 3500+ αγοράστηκε 400€ δεν θα απαιτήσω 400€ αλλά έστω την τρέχουσα τιμή να πάω να τον βρω αλλού.

Αυτό που όμως θέλω να σε ρωτήσω είναι πολύ απλό. 3 χρόνια εγγύηση. Όταν την δίνουν δεν ξέρουν αν μπορούν να την τηρήσουν κιόλας? Δεν θα πρέπει να το παίρνουμε μονόπλευρα λέγοντας

" Ε εντάξει μωρέ παλιός είναι δεν έχουν άλλο σε μένα έκατσε η στραβή. Ας χάσω ΕΓΩ. " Όχι. Η τιμή του προϊόντος καλύπτει και τα RMA.

Ναι αλλα εκει προσοχη μην παρατραβηξεις το σχοινι και σου πεταξει.

Οκ εσυ "ΑΠΑΙΤΕΙΣ" μια καρτα που δεν υπαρχει πλεον στο εμποριο, δεν συμβιβαζεσαι με την XL, και εγω ΔΕΝ σου δινω την 850ΧΤ... Αρα στελνω την καρτα σου rma στον ΚΑΝΑΔΑ στην ΑΤΙ και σε κανα 2μηνο θα ειναι ετοιμη η Χ800ΧΤ σου κανουργια....

Link to comment
Share on other sites

Οκ εσυ "ΑΠΑΙΤΕΙΣ" μια καρτα που δεν υπαρχει πλεον στο εμποριο, δεν συμβιβαζεσαι με την XL, και εγω ΔΕΝ σου δινω την 850ΧΤ... Αρα στελνω την καρτα σου rma στον ΚΑΝΑΔΑ στην ΑΤΙ και σε κανα 2μηνο θα ειναι ετοιμη η Χ800ΧΤ σου κανουργια....

Σωστοοοος αληθεια τοτε τι θα εκανες ?:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.