Jump to content



A64 939 @ 1.15v!


kbilly13

Recommended Posts

Λοιπόν... έβαλα τον Α64 (Winchester) στην default συχνότητά του και άρχισα να κατεβάζω το vcore

Όλα τα άλλα ρεύματα και αυτά στα default, και αυτό που πείραξα μόνο, ήταν να βάλω 1Τ στις μνήμες (στα 200)

Εντυπωσιάστηκα με το αποτέλεσμα, καθώς για εκεί θέλει μόλις 1.15v με την κατανάλωση να μην ξεπερνάει τα 32W! Πολύ σημαντικό γιατί το pc μένει ανοιχτό πολλές ώρες τη μέρα...

Με ιδιαίτερα θερμό δωμάτιο και τους ανεμιστήρες να "υπολειτουργούν" η θερμοκρασία δεν ξεπέρασε τους 43 βαθμούς με τη μαμά ψύκτρα μόνιμα στις 2000 στροφές! (δεν ακούγεται καθόλου βέβαια), μετά από μισή ώρα prime (priority 10).

Θα αφήσω prime και για αρκετή ώρα για να είμαι 100% σίγουρος και θα ποστάρω φωτό

Όσο για τις επιδόσεις, στα γρήγορα που έτρεξα ένα 3dmark03, έβγαλε 14300... ενώ και στο doom3 benchmark η διαφορά ήταν πολύ μικρή - αμελητέα...

Σαν πολύ καλά δεν είναι 1.15v για τη default συχνότητα?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Πολύ καλά. Μάλλον χαρακτηριστικό γενικά των Α64. Όπως ακριβώς βαράνε ταβάνι με την μία έτσι θέλουν και λίγο ρεύμα για χαμηλές συχνότητες.

Στα 2200 που δούλευα παλιότερα τον δικό μου Newcastle ήμουν με 1.35V ρεύμα Prime/memtest rock stable από 1.5V που είναι το default.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε....

Άνετα στέκεται και σαν mobile!

Cool, Quiet, και "οικολογικός" :003: με ιδιαίτερα χαμηλή κατανάλωση!

Θα έπρεπε να έχουν πολύ μεγαλύτερη απήχηση και στους φορητούς...

Link to comment
Share on other sites

O επεξεργαστής είναι απόλυτα σταθερός με 1.15v

H θερμοκρασία κολλημένη στους 42 βαθμούς με prime blend test και priority 10, μετά από δυόμισυ ώρες... δεν το άφησα παραπάνω, βαρέθηκα, και δεν βλέπω λόγο που μπορεί να κόλλαγε αργότερα

Ιδού και τα διαπιστευτήρια..

post-356-1442174184,6854_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να είναι άσχετο αυτό που θα πω, αλλά το ίδιο πείραμα είχα κάνει με τον barton που έχω....

είχα καταφέρει αν θυμάμαι καλά με 1,4 volt λίγο κάτω από τα 2 ghz από 1,8 που είναι κανονικά ο 2500+......

Link to comment
Share on other sites

Καλά, και εμένα αν έπαιζε στα default με 1.275, δεν θα το έκανα θέμα... :080:

Winnie 1.4-1.15=0.25 undervoltage

Newcastle 1.5-1.275=0.225 undervoltage

Πανω κατω ιδια κομματια οσο αφορα το undervoltage απλα ο winnie παιζει και 0,025 παρακατω απο τον newcastle.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να είναι άσχετο αυτό που θα πω, αλλά το ίδιο πείραμα είχα κάνει με τον barton που έχω....

είχα καταφέρει αν θυμάμαι καλά με 1,4 volt λίγο κάτω από τα 2 ghz από 1,8 που είναι κανονικά ο 2500+......

Hey, ο Barton ήταν στα 1,65V ( αν δεν έχω κλατάρει λόγω της κούρασης από τα μαζέματα σήμερα :D )

Link to comment
Share on other sites

Hey, ο Barton ήταν στα 1,65V ( αν δεν έχω κλατάρει λόγω της κούρασης από τα μαζέματα σήμερα :D )

σωστά λες...

αλλά με τον φίλο μου Nodsl, σκεφτήκαμε μια ημέρα, αφού οι mobile Barton παίζουν με 1,4... οι δικοί μας αντέχουν λίγο ρεύμα....

ο δικός μου έφτασε κάπου στα 1,9 ghz με 1,4...

δεν λέω ψέματα....

απλώς το ανέφερα γιατί είναι πολύ λογικό ο athlon 64 να είναι ακόμη καλύτερος σε χαμηλά ρεύματα

Link to comment
Share on other sites

Με κάποιες βιαστικές δοκιμές οι δικός μου μάλλον είναι σταθερός στα 1.8GHz με 1.125V. Καθόλου άσχημα αν και δεν το τεστάρησα και υπερβολικά ώστε να είμαι σίγουρος.

Το καλό είναι ότι έγινε με 230ΗΤΤ και 1:1 τις μνήμες στα 8-3-3-2,5-2Τ όπως είμαι και normal δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

σωστά λες...

αλλά με τον φίλο μου Nodsl, σκεφτήκαμε μια ημέρα, αφού οι mobile Barton παίζουν με 1,4... οι δικοί μας αντέχουν λίγο ρεύμα....

ο δικός μου έφτασε κάπου στα 1,9 ghz με 1,4...

δεν λέω ψέματα....

απλώς το ανέφερα γιατί είναι πολύ λογικό ο athlon 64 να είναι ακόμη καλύτερος σε χαμηλά ρεύματα

Δεν είπα ότι λες ψέμματα.

Απλά είδα ότι μπερδεύτηκες και ανέφερες σαν default voltage των Barton τα 1.80V

Τίποτα παραπάνω.

Ίσως αύριο αν προλάβω να δοκιμάσω και εδώ κανάν 939 σε...undervoltaging :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι λες ψέμματα.

Απλά είδα ότι μπερδεύτηκες και ανέφερες σαν default voltage των Barton τα 1.80V

Τίποτα παραπάνω.

Ίσως αύριο αν προλάβω να δοκιμάσω και εδώ κανάν 939 σε...undervoltaging :D

Συχνοτητα εννοει πιο πανω οχι vcore... O 2500+ ετρεχε στα 1,8Ghz

Link to comment
Share on other sites

1) Άσχετο εντελώς post. Επίτηδες το κάνεις ή απλά συνεχίζεις να ποστάρεις ότι σου κατέβει όπου σου κατέβει? Ρε γ@μώτο ακόμα κάνεις πολλά άσχετα posts. Φρέναρέ το λίγο.

2) Άλλοι το έχουν ανοιχτό μήνες και εσύ χαίρεσαι για 2 μέρες?

Link to comment
Share on other sites

1ον Δεν πιστευω οτι ειναι αναγκη να το εχει ανοιχτο για να διξει το ρολοι 2 μερες uptime (υπαρχει και το stand by).

2ον Kbilly13 τελικα μαλλον επεσες σε αρκετα καλο κοματι.

Κανεις ρε συς με κανα 3200+ να κανει undervolt? Μας φαγανε οι 3000+ (πλακα κανω ετσι?)

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα το λέγανε ότι μελλοντικά μπορεί η μόδα να είναι το underclocking/undervoltage. Άλλωστε οι low voltage cpus από Intel/AMD τι είναι?

Βλέπω άτομα να ενθουσιάζονται με cpus που στο 1.2GHz π.χ. θέλουν μόλις 1V να λειτουργήσουν την στιγμή που είναι σχεδόν φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.