Jump to content



Βοήθεια για hardware


Nemesis1442169105

Recommended Posts

Θα μας πεις και το λόγο μη μας φάει η περιέργεια? Η κάρτα τηλεόρασης δέχεται ό,τι καλώδιο της βάλεις απλά οι περισσότεροι πλέον (σημαντικό νομίζω το πλέον) έχουν ομοαξονικά καλώδια λόγω λιγότερων απωλειών

Link to comment
Share on other sites

Θα μας πεις και το λόγο μη μας φάει η περιέργεια? Η κάρτα τηλεόρασης δέχεται ό,τι καλώδιο της βάλεις απλά οι περισσότεροι πλέον (σημαντικό νομίζω το πλέον) έχουν ομοαξονικά καλώδια λόγω λιγότερων απωλειών

Θέλω να συνδέσω κάρτα δικτύου και συγκεκριμένα WiFi με τον υπολογιστή αλλά με ομοαξονικό καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να συνδέσω κάρτα δικτύου και συγκεκριμένα WiFi με τον υπολογιστή αλλά με ομοαξονικό καλώδιο.

είσαι σίγουρος για αυτό που λες? θες να συνδέσεις μια ασύρματη κάρτα δικτύου με το pc με ομοαξονικο? δηλαδή θες να περάσεις ψηφιακά δεδομένα από το ομοαξονικό? είσαι σίγουρος?

Link to comment
Share on other sites

είσαι σίγουρος για αυτό που λες? θες να συνδέσεις μια ασύρματη κάρτα δικτύου με το pc με ομοαξονικο? δηλαδή θες να περάσεις ψηφιακά δεδομένα από το ομοαξονικό? είσαι σίγουρος?

Ναι, γιατί?

Link to comment
Share on other sites

γιατί άμα φρυάξεις μια ασύρματη κάρτα δικτύου και θέλεις να τι συνδέσεις με το pc... και έχεις σκοπό να πουλήσεις το σχέδιο... θα πρέπει να το κανεις με έναν τρόπο ο οποιος θα δίνει την δυνατότητα στον χρηστη να το κάνει εύκολα... που σημαίνει άμα ο χρηστης πρέπει εκτος από τι κάρτα σου να πάρει και μια άλλη κάρτα με interface για την κάρτα σου, δεν πρόκειται να την πάρει... και γιατί να την πάρει από τι στιγμή που θα μπορεί να βρει μια άλλη που συνδέεται σε USB η κάποιο άλλο intefave που το έχει ήδη έτοιμο? ;)

Link to comment
Share on other sites

γιατί άμα φρυάξεις μια ασύρματη κάρτα δικτύου και θέλεις να τι συνδέσεις με το pc... και έχεις σκοπό να πουλήσεις το σχέδιο... θα πρέπει να το κανεις με έναν τρόπο ο οποιος θα δίνει την δυνατότητα στον χρηστη να το κάνει εύκολα... που σημαίνει άμα ο χρηστης πρέπει εκτος από τι κάρτα σου να πάρει και μια άλλη κάρτα με interface για την κάρτα σου, δεν πρόκειται να την πάρει... και γιατί να την πάρει από τι στιγμή που θα μπορεί να βρει μια άλλη που συνδέεται σε USB η κάποιο άλλο intefave που το έχει ήδη έτοιμο? ;)

Γιατί πολύ απλά αν βρει κάτι σε USB ή άλλο intefave δε θα έχει το αποτέλεσμα που θέλω εγώ να έχει. Συγγνώμη που δεν μπορώ να αποκαλύψω τίποτε παραπάνω, αλλά το εν λόγω σχέδιο θα λύσει κάποια προβλήματα που αντιμετώπισα ως υποψήφιος επιχειρηματίας και συνεπώς θα λύσει τα χέρια σε πολλούς άλλους. Αντιμετώπισα προβλήματα κυρίως γαρφειοκρατίας σε έναν κλάδο και σε μια επιχειρηματική ιδέα, που δεν υπαρχει στην ελληνική αγορά και συνεπώς δεν υπάρχει αντίστοιχη νομοθεσία. Έτσι για να είμαι καλυμμένος εγώ και όλο το team βρήκαμε τρόπο (τεχνολογικό) που παρακάμπτει όλα τα παραπάνω.

Αν αυτό πετύχει και γίνει πατέντα θα είστε οι πρώτοι που θα το μάθετε.

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρον...

τότε τα πράγματα ίσος είναι κάπως μπερδεμένα... γιατί για να επικοινωνήσεις με τι ασύρματη τότε πρέπει να πάρεις και να στείλεις δεδομένα... δηλαδή να επικοινωνήσεις half ντούμπλεξ... και άμα πάρεις μια έτοιμη interface κάρτα τότε θα πρέπει να μπλέξεις και με τους driver τις... οποτε ίσος να ήταν καλύτερα να φτιάξεις μια δικια σου PCI κάρτα που να κάνει τι δουλειά... υποθέτω ότι για να έχετε σχεδίαση την ασύρματη θα μπορέσετε να κάνετε και την PCI άμα βρείτε τα standard... ή ακόμα ποιο εύκολα άμα βρείς μια PCI με FPGA πάνω και ομοαξονικό (αλλα μου φαίνεται δύσκολο να υπάρχει) θα πάρεις έτοιμο το PCI κομμάτι και θα βάλεις στην FPGA το κύκλωμα που θέλεις...

σου λέω ότι ίσος να είναι καλύτερα να τι σχεδιάσεις μονος σου γιατί μου φαίνεται απίθανο να βρείς μια κάρτα με ομοαξονικό που να κάνει ακριβώς αυτό που θέλεις(αν και δεν ξέρω τι θέλεις :D)...

παρεπιπτόντως επειδή μου φαίνεται περίεργο και ενδιαφέρον μηχανηματάκι αυτό που λες, τι θα έλεγες άμα σου υπέγραφα ένα NDA(no disclosure agreement) και να μου το δείξεις?

Chris

Link to comment
Share on other sites

άσχετο αλλα ξέχασα να στο πω ποιο πριν...

άμα έχεις προβλήματα με την ελληνική νομοθεσία δεν μπορείς να καλυφθείς από αυτά που λέει η νομοθεσία τις ΕΕ ή να κανεις την πατέντα σε άλλη EE χωρα και να τι χρησιμοποίησης ελλάδα? :D

Chris

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.