Jump to content



Vcore στην a8v-e deluxe


Fireball1442169110

Recommended Posts

Στο bios η μητρική έχει δυο ρυθμίσεις για το vcore. Έχει το Hammer Vid control και το CPU Vcore Offset. Το λέει και εδώ . Το πρώτο πέρνει τιμές μέχρι 1,567 (νομίζω) και το άλλο έχει +100mv και +200mv. To άθροισμα αυτόν των δύο δίνει το vcore. Όλα αυτά καλά όσο παίζουμε με Hammer vid κάτω απο 1,5. Όταν βάλουμε 1,5+100 πάει περίπου 1,55 όταν βάλουμε 1,5+200 πάει 1,64. ότι και να έκανα 1,7 δεν πάει μέ τίποτα! Οι τάσεις αυτές είναι και μετρημένες με το πολύμετρο και απο το bios που κατά περίεργο τρόπο οι τάσεις συμφωνούσαν αρκετά! Το τροφοδοτικό μου είναι fortron350W 24pin με 2rail 12v. Έβγαλα και τα cd-rom και τους δίσκους απο πάνω αλλά τίποτα! Το fsb το είχα στα 266 και διαιρέτη στις μνήμες αν αυτό βοηθάει σε κάτι. Λέτε να έχει τόσο απαίτηση ο cpu που να μην αντέχει το τροφοδοτικο; H τάσης 12volt, 5volt και 3,3 είναι λίγο παραπάνω (τις πρώτες τις μέτρησα με το πολύμετρο την 3η bios).

Link to comment
Share on other sites

Ψυξη δεν μας λες και απο οτι καταλαβαινω δεν παει παραπανω θες να πεις ο CPU απο αυτο της υπογραφης σου.Πολυ πιθανο να βρισκει τοιχο εκει και να μην ακουει αλλο στο ρευμα και αποψη μου μεχρι 1.65 ειναι καλα για winnie παραπανω δεν εχει νοημα.......

Link to comment
Share on other sites

Νερό έχω. Οχί, η μητρική ότι και να κάνω δεν δίνει vcore πάνω απο 1,64! Ο επεξεργαστής με 1,64vcore έκει πάει στα 266. Τώρα δεν ξέρω αν δώσω 1,7 τι θα κάνει. Σύμφωνα με τις ρυθμίσεις πρέπει να δίνει μέχρι 1,756. Δοκίμασα και το τελευταίο bios. Απο θερμοκρασίες καλά είμαι. Γύρω στα 36 μέχρι 45, άντε 50 όταν έχει ζέστη το δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.