Jump to content



DFI Nf3


Samael

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Samael [Σήμερα, στις 15:35]

Iδιο setup με σενα εχω κ γω.

Κατι τετοια κουλα εκανε κ σε μενα σε μια φαση κ κουνοντας τα σατα πανω στους σκληρους ειναι οκ.Ειναι λιγο κωλομηχανισμος βασικα....

Επισεις να ξερεις οτι το vcore τις περισσοτερες φορες για να "πιασει" θελει 2 ρεσταρτ.

Αυτα τα "κουλα" μου τα κανει και σε default χωρις να αλαξω τιποτα.Αυτο με τα 2 restart το εχω συνιθισει και δε με πειραζει πια(θα πρεπει να το ξεσυνιθησω με την MSI λετε να μου κακοφανει;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από phil [Σήμερα, στις 15:41]

Αυτα τα "κουλα" μου τα κανει και σε default χωρις να αλαξω τιποτα.Αυτο με τα 2 restart το εχω συνιθισει και δε με πειραζει πια(θα πρεπει να το ξεσυνιθησω με την MSI λετε να μου κακοφανει;

Πιο πολύ θα σου κακοφανεί που δεν θα παίζουν σωστά οι μνήμες σου... :p :p :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris [Σήμερα, στις 15:48]

Πιο πολύ θα σου κακοφανεί που δεν θα παίζουν σωστά οι μνήμες σου... :p :p :p

Γιατι τωρα παιζουν;Με πανω απο 250 fsb το ριμαδι δε μπαινει windows ενω τρεχει μεμτεστ στα 265 για τουλαχιστον 10 pass στο τεστ 5(δε δοκιμασα παραπανω).Βεβαια μπορει να εχω πεσει και σε κανενα crap memory controler αλλα για μενα το board ειναι ο κυριος υποπτος.Μολις ερθει το MSI,αυτη τη βδομαδα ελπιζω επιτελους,θα ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από phil [Σήμερα, στις 16:05]

Γιατι τωρα παιζουν;Με πανω απο 250 fsb το ριμαδι δε μπαινει windows ενω τρεχει μεμτεστ στα 265 για τουλαχιστον 10 pass στο τεστ 5(δε δοκιμασα παραπανω).Βεβαια μπορει να εχω πεσει και σε κανενα crap memory controler αλλα για μενα το board ειναι ο κυριος υποπτος.Μολις ερθει το MSI,αυτη τη βδομαδα ελπιζω επιτελους,θα ξερω.

To drive strength το πείραξες καθόλου? Αν δεν παίζουν τα ΒH με DFI για μένα ο κυριος ύποπτος είναι ο user... :p (φιλικά πάντα)

Στα 265 με πόση τάση?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris [Σήμερα, στις 16:16]

To drive strength το πείραξες καθόλου? Αν δεν παίζουν τα ΒH με DFI για μένα ο κυριος ύποπτος είναι ο user... :p (φιλικά πάντα)

Στα 265 με πόση τάση?????

Δε τιθεται θεμα παρεξηγισης:T:

Οχι δεν εχω πειραξει το drive strength γιατι φανταστηκα οτι δε θα μπορουσε να κανει τοση διαφορα.Τοσο δεν επιρεαζει ουτε το comand per clock(σε μενα τουλαχιστον)Ποσο θα επρεπε να δοκιμασω να το βαλω;(Level1,2,3,4)

Οι μνημες ηταν στα 265 με 3.48volt απο BIOS.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από phil [Σήμερα, στις 16:40]

Δε τιθεται θεμα παρεξηγισης:T:

Οχι δεν εχω πειραξει το drive strength γιατι φανταστηκα οτι δε θα μπορουσε να κανει τοση διαφορα.Τοσο δεν επιρεαζει ουτε το comand per clock(σε μενα τουλαχιστον)Ποσο θα επρεπε να δοκιμασω να το βαλω;(Level1,2,3,4)

Οι μνημες ηταν στα 265 με 3.48volt απο BIOS.

Δοκίμασε με level 1. Την 3.3 γραμμή του τροφοδοτικού σου την έχεις μοντάρει? Αν ναι στα πόσα την έχεις? Αν όχι μπορείς να δώσεις το πολύ 3.2V... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris [Σήμερα, στις 16:43]

Δοκίμασε με level 1. Την 3.3 γραμμή του τροφοδοτικού σου την έχεις μοντάρει? Αν ναι στα πόσα την έχεις? Αν όχι μπορείς να δώσεις το πολύ 3.2V... ;)

Δε χριαζομαι μονταρισμα γιατι οπος γραφω και στην υπογραφη μου εχω το OCZ PSU (+3.3=3.7)αλλα εχω και DDR Booster και το εχω δοκιμασει και αυτο.Θα το τσεκαρω με level1 .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από phil [Σήμερα, στις 16:50]

Δε χριαζομαι μονταρισμα γιατι οπος γραφω και στην υπογραφη μου εχω το OCZ PSU αλλα εχω και DDR Booster και το εχω δοκιμασει και αυτο.Θα το τσεκαρω με level1 .

Καλή επιτυχία! :T: Πάντως για 2*512 στα 265 single channel θα χρειαστείς τουλάχιστον 3.5V. ;) Για σταθερότητα δοκίμασε τεστ 8 στο memtest.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris [Χθες, στις 16:43]

Δοκίμασε με level 1. Την 3.3 γραμμή του τροφοδοτικού σου την έχεις μοντάρει? Αν ναι στα πόσα την έχεις? Αν όχι μπορείς να δώσεις το πολύ 3.2V... ;)

Vdeseris εισαι θεος:daisy:

Ειχες δικιο για το level 1:clap:

Αποτελεσμα

post-407-1416071613,0396_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από phil [Χθες, στις 20:19]

Vdeseris εισαι θεος:daisy:

Ειχες δικιο για το level 1:clap:

Αποτελεσμα

Ωραίος!!! :T: :clap:

Με τι ψύξη είσαι εκεί? Πολύ καλό κομμάτι. Με πόσα volt στις μνήμες είσαι? Τι bandwidth σου δείχνει το memtest? Δες και το thread που σου είπε ο chroma για τις υπόλοιπες επιλογές!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris [Σήμερα, στις 02:15]

Ωραίος!!! :T: :clap:

Με τι ψύξη είσαι εκεί? Πολύ καλό κομμάτι. Με πόσα volt στις μνήμες είσαι? Τι bandwidth σου δείχνει το memtest? Δες και το thread που σου είπε ο chroma για τις υπόλοιπες επιλογές!

Εκει ειμαι με heatspreaders+ceramique+12cm fan και 3.48volt.Bandwith δε κοιταξα.Θα δω και θα σου πω.Και να υπενθιμησω οτι εκει ετρεξαν και τα δυο 512αρια μαζι σε single channel βεβαια:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από phil [Σήμερα, στις 18:05]

Εκει ειμαι με heatspreaders+ceramique+12cm fan και 3.48volt.Bandwith δε κοιταξα.Θα δω και θα σου πω.Και να υπενθιμησω οτι εκει ετρεξαν και τα δυο 512αρια μαζι σε single channel βεβαια:D

Πολύ καλά πήγαν οι μνήμες! :T: Βασικά για ψύξη ρώτησα για το cpu. Με 1ΜB cache είναι ή 512k? Πολύ καλά πάει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris [Σήμερα, στις 18:15]

Πολύ καλά πήγαν οι μνήμες! :T: Βασικά για ψύξη ρώτησα για το cpu. Με 1ΜB cache είναι ή 512k? Πολύ καλά πάει...

Εκει ειμαι με νερο και 1.55+104%.Το cpu ειναι με 512k.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πιο stable αλλά και "καλό" BIOS ποιο είναι βρε παιδιά; Θέλω να δω αν θα έχω διαφορά στις θερμοκρασίες γιατί ότι και να κάνω έχω IDLE 36-37 και full 49 max . ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 49. Λες και έχει κόφτη.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 19:32]

Το πιο stable αλλά και "καλό" BIOS ποιο είναι βρε παιδιά; Θέλω να δω αν θα έχω διαφορά στις θερμοκρασίες γιατί ότι και να κάνω έχω IDLE 36-37 και full 49 max . ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 49. Λες και έχει κόφτη.....

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό. Για δοκίμασε το πρώτο torture test του Prime. Λογικά θα πάει πάνω απο 49. Με BIOS δεν πρόκειται να δεις διαφορά στις θερμοκρασίες (εκτός και αν έχεις το πρώτο) Στην τελική σταμάτα τον ανεμιστήρα για λίγο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.