Jump to content



DFI Nf3


Samael

Recommended Posts

Πικρα ο πυκνωτης... Παντως μεχρι στιγμης μονο του unsto ειχε βγει προβληματικη εξ 'αρχης. Δεν νομιζω παντως οτι δεν ειναι ποιοτικο κομματι η DFI. Μαλλον το ακριβως αναποδο. Τοσοι την πηραν και την ξεσκισαν παντου. Δεν την επαιρναν ανθρωποι για word/excel. Το 90% αυτων που την πηραν ηταν για να βγαλουν το αχτι τους που βρεθηκε η πρωτη σοβαρη oc μητρικη σε 754 και ολο αυτο το ποσοστο ηταν απο φορουμ οπου αν πηγαινε κατι στραβα γινεται "βουκινο" σε χρονο ρεκορ.

Αν ηταν σαν το NF2 φιασκο θα ειχε βουηξει ο τοπος. Και στο NF4 ειναι μαλλον ποιοτικοτερη απο Asus.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

το θέμα είναι ότι αν σου κάτσει κάτι τέτοιο, δύσκολα την εμπιστεύεσαι πλέον...

π.χ εγώ δεν ξαναπαίρνω Chaintech ότι και να βγάλει! ενώ Giga θα ξαναπάρω ότι και να βγάλει! (7 μήνες δουλεύει συνεχώς με full ρεύματα, και με htt>275, με άπειρες ώρες prime, και είναι ακόμα όπως την αγόρασα χωρίς να διαμαρτυρυθεί ποτέ)

και επίσης, ο Samael μπορεί να την είχε καθημερινά με "μπόλικα" volts, και όχι μόνο για δοκιμή ή benchmarks (και πολύ καλά έκανε βέβαια!)

επίσης η ποιότητα και η αξιοπιστία φαίνεται σε βάθος χρόνου, και όχι την έχουμε ένα μήνα, δοκιμάζουμε, benchάρουμε, ζορίζοντας την για λίγο, και βγάλαμε 100% πόρισμα.

υπάρχει περίπτωση του Samael να είχε διαφορετικούς πυκνωτές από τους υπόλοιπους?

δε λέω... κατά πάσα πιθανότητα δεν του έκατσε καλό κομμάτι...

αλλά είναι "χοντρό" ρε παιδιά αυτό που έπαθε - και μετά από πόσο καιρό ε?

σε άλλους μπορεί να μην έχει εμφανίσει τίποτα ακόμα... αλλά δίνουν τα ρεύματα? - που η dfi έχει μπόλικα - για καθημερινή χρήση?

εντάξει δε λέω... έχει ρεύματα.... τα αντέχει όμως? έχει την ποιότητα για να τα αντέξει?

Link to comment
Share on other sites

και του dagalidi ειχε σκασει και ηταν asus κλαιν. το ειχε πει και ο hipro για ενα θεμα σε τροφοδοτικα αν δεν απατομε. αν εχεις ελατοματικο καποια στιγμη θα σκασει. και δλδ ολοι η ιστορια εγινε επειδη εσκασε μια μητρικη και επειδη ειναι dfi παλι να την φαμε και να την κατηγορησουμε. αν γινοταν σε μια asus(οπως εγινε και δεν εγινε μονο σε μια) η gigabyte η δεν ξερω και γω θα βγαζαμε τον σκαζμο και το ρισπεκτ και θα μιλουσαμε για ελατοματικα τοτε. η dfi nf2 παιδια ακομα δουλευει και δουλευει επι καθημερινης βασεις με o/c ακομα ζει και απορο dfi και ζει. και αν samael η δικια μου δεν δουλευει καθε μερα και επι 24/7 ειναι πολλες αλλες dfi που δουλευουν πιο βαρια απο την δικια σου και δεν εχουν προβλημα. και αυτο με το chipset εγω θα το προσεχα και καποιος αλλος ειχε καψει μια dfi nf2 οταν τον ρωτησα πως? η απαντηση που πηρα ηταν οτι την εδινε 1.9 volt στο chipset με το μανησιο το ψυκτρακη και οταν ρωτησα γιατι το εκανε αυτο με ειπαι εφοσον το δινει η μητρικη γιατι να μην το δοσο. καλη φασει. ισως εφοσον μια μητρικη δινει πολλα volt θα πρεπει λιγο να προσεχουμε τι κανουμε και να ελενχουμε αν ολα εχουν σχετικη καλη θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

σαφώς και πρέπει να προσέχουμε με τα ρεύματα, αλλά δεν νομίζω ο Samael να είναι κανένας άσχετος - και εξάλλου είπε ότι είχε καλή κυκλοφορία αέρα και temps μέσα στο κουτί...

αυτά συμβαίνουν zyx, αλλά πιο καλό θα είναι να βγάζουμε συμπεράσματα και μετά από μπόλικη "ζόρικη" χρήση σε καθημερινή βάση - να περάσουν και κάποιοι μήνες χρήσης όχι όμως σε default ρεύματα - εκεί δεν νομίζω κανένα mobo να έχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Mωρε καλα τα λετε κ οι δυο..

Καταρχην το DFI απο την αρχη δε το πηρα για ποιοτικο αλλα για γρηγορο.Αλλα οχι σε σημειο να ανηγουν σα μαρουλια οι πυκνωτες ρε συ ΖΥΧ....

Στο κατω κατω αν θελαν ψυξη ας κανανε μια πατεντα του στιλ OTES κ να τους ψυχανε...

Και ξαναλεω!Το ΜΟΒΟ δουλευε με 1.7v κ ΟΧΙ με 1,9.Τα 1,9 τα εφαγε προσφατα σε δοκιμες κ ακομα ετσι το εχω,Το προβλημα ειχε παρουσιαστει ΠΡΙΝ.

Αρα ΔΕ φταιει αυτο που εσκασε,εξαλου οπως ειχα πει απο την πρωτη στιγμη τους ειδα να φουσκωνουν...

Το μονο λογικο ειναι οτι οι κ καλα 100% Japan Made Caps ηταν....οχι κ τοσο καλοι...

Link to comment
Share on other sites

το καταλαβενο οτι συμβενουν και γιαυτο το λεω. αποψη μου ειναι οτι ηταν ελατοματικο ακομα και στο xs δεν εχει αναφερθει κατι παρομοιο και γενικα δεν το εχω δει ωστε να μηλαμε για ελατοματικη σειρα.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε κ γω εβγαλα σκαρτη ολη τι σειρα βρε.

Απλα αυτο που θελαν να τονισουν ως ποιοτικο πανω στο ΜΟΒΟ,βγηκε το σκαρτο...

Προφανως παει για RMA τωρα...

ΕΕεε Pc-Corner man!Που εισαι κ σε θελουμε??? :D

Link to comment
Share on other sites

Samael ακουστηκε τιποτα την ωρα που εσκασε;η το ειδες τυχαια;

Παντως και μενα το 1.7 αλλα και 1.9 με προβληματιζει, εμενα με 1.6 και και νομιζω οτι ειναι οτι πιο καυτο εχω δει,ακομα και σε idle ζεματαει ρε παιδια.

Link to comment
Share on other sites

βασικά εγώ έχω σταματήσει να πιστεύω σε ποιότητα υλικών και ιστορίες σε θέματα PCB,smds κλπ. η κάθε εταιρία έχει αποδειχθεί ότι μπορεί να βγάλει ελαττωματικά parts, και μετά παίρνει μπάλα και τους υπόλοιπους. Απλά τα πράγματα η DFI δε κάνει burn in τις μητρικές τις (όπως κάνει π.χ. η ΑΒΙΤ) και πρέπει όταν την πάρεις να την στρώσεις λίγο (κανά 5ώρο full) με τα μαμά ρεύματα και μετά να δώσεις volts.

Εξ άλλου όλοι οι άλλοι χρήστες έχουν την ίδια παρτίδα με την δικιά σου, αν ήταν έτσι θα βγαίναν καπούτ ή θα φούσκωναν και τα άλλα ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σιγουρα ηταν "τυχερο" στον Μιχαλη.Το θεμα ειναι να βρεις μια μητρικη που να μην σε ταλαιπωρει συνεχεια και να ξερεις οτι και αν παθει κατι μετα απο ολες τις ορεξεις που εχεις βγαλει πανω της θα υπαρχει μια υποστηριξη και οχι να περιμενεις 15 μερες και βαλε για να λειτουργησεις το μηχανημα σου!

οσο για το ασους ημουν ο πρωτος που το εβριζα και ακομα πιστευω οτι στους Ιντελ η ΑΒΙΤ ειναι κορυφη αλλα το συγκεκριμενο που εχω το εχω απο τις 30.07.2004 και δεν εχω κανει ουτε ενα c-mos reset και ειναι και μονταρισμενο!Το πρωτο μου ασους(Α7V333 dlx) χαλασε σε ενα μηνα,ενα αλλο που ειχα παρει απο στοκ χαλασε και αυτο,πηρα ενα απο το fleamarket για Π3 και δουλευει 24Χ7 μια χαρα!Το ιδιο και ενα μεταχειρισμενο Κ7Μ...τι να πω ειναι τυχη αλλα οτι και να βγαλει η DFI η CHAINTECH πχ το θεωρω κατωτερο ποιοτηκα απο Ασους..100% Japan capacitors my ass...εμενα γραφουν ολα made in taiwan οταν το DFI NF2 ενος φιλου μου γραφει made in china(ναι ηταν απο τους πρωτους που το πηρε οταν ολοι σας ειχατε Nf7-S) και του δουλευει ακομα αλλα τι να το κανεις κινεζικο προιον..:p

Link to comment
Share on other sites

Οπα κατσε,τι ηταν αυτο που ειπες τωρα??

Burn in στη mobo θα επρεπε να κανω??? :eek:

Φανταζομαι ολοι χωσαν vcore απο τις αρχες,vdimm κ vchipset δουλεψε κ μενα για μερικες μερες default.Κ μετα εβαλα 1,7 γιατι πετουσε λαθοι στο memtest αν θυμαμαι καλα με 1,6 κ 265 fsb 1:1.

@Sakis

Tυχαια το ειδα,αν κ κανει κατι ζουζουνιτα τωρα τελευταια....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

Το θεμα ειναι να βρεις μια μητρικη που να μην σε ταλαιπωρει συνεχεια

δεν νομιζο να εχει ταλεπορηση κανεναν αλλο ισα ισα οτι του βαλαμε πανο εχει παει στο ΘΕΟ. θα συμφωνησο και με τον sln αλλα θα το ξαναπω ειναι dfi και δεν βλεπω να αλαζει αυτο το πραγμα μεσα σας. αν την λεγαν αλλιως σιγουρα δεν θα γινοταν τοσο τζερτζελες. αν ποτε η qdi βγαλη την καλυτερη μητρικη για intel μην την παρετε γιατι ειναι qdi. εγω αγοραζο συμφωνα με αυτα που με προσφερη μια μητρικη σε θεματα ρευματον και σε θεμα να "ανεβενη" και ενοειτε να βλεπω οτι δεν εχει προβληματα

ακομα και απο το nf2 η καλυτερη ηταν η dfi οπως και τωρα στο nf3 και λογικα και στο nf4. πιστεψτεμε αν μου τα εδινε οποιαδηποτε εταιρια θα πηγενα εκει και δεν με νοιαζει πως την λενε. και το ξαναλεω και το asus του dag τα τιναξε.... αλλα ξεχασα ειναι asus

Link to comment
Share on other sites

Τι dfi ποιος της φερνει, η quest, εχει καλο rma? Παντως συμφωνω με τον nos dio το μεγαλυτερο ατου των asous ειναι το πλαισιο. Ολες οι μητρικες, μαλλον ολα τα προιοντα μπορει να βγουν ελλατωματικα, οταν ειναι ποιοτηκα ειναι βεβαια πιο σπανιο. Το θεμα ομως ειναι να υποστηριζονται απο την εταιρια που τα φερνει. Με το αυτοκινητο μου ποσες φορες εχω παει για ρμα...(golf gti) και τι σημαινει αυτο οτι ειναι αχρηστο?, το θεμα ειναι οτι κατι παθαινει και μου το αλλαζουν. Για μενα το θεμα υποστηριξης ειναι πολυ βασικο, τι να το κανω το σχετικα φθηνο lotus οταν η trident μου ποιανει το κ@λ@...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael

Οπα κατσε,τι ηταν αυτο που ειπες τωρα??

Burn in στη mobo θα επρεπε να κανω??? :eek:

Φανταζομαι ολοι χωσαν vcore απο τις αρχες,vdimm κ vchipset δουλεψε κ μενα για μερικες μερες default.Κ μετα εβαλα 1,7 γιατι πετουσε λαθοι στο memtest αν θυμαμαι καλα με 1,6 κ 265 fsb 1:1.

βασικά τα caps από την τροφοδοσία της CPU δεν είναι? εντάξει υποθέσεις κάνω, μπορεί απλά όλα τα caps εκεί να ήταν ελαττωματικά αν και χλωμό το κόβω.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

βασικά τα caps από την τροφοδοσία της CPU δεν είναι? εντάξει υποθέσεις κάνω, μπορεί απλά όλα τα caps εκεί να ήταν ελαττωματικά αν και χλωμό το κόβω.

Δεν ειναι ολοι φουσκωμενοι,2-3 ειναι κ ο σκασμενος....

Δε βαριεσαι...shit happens... :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή καταλήξαμε στο συμπέρασμα ε?

Ρόδα είναι και γυρίζει και ότι σου κάτσει μάλιστα...

Εδώ που τα λέμε ZYX και εμένα ακόμα δουλέυει η παλιο dfi...

Ρε DFI ρε Power (αν σου κάτσει κανά καλό κομμάτι) :p:P:P:P:P:P:P:P:P

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zyx

δεν νομιζο να εχει ταλεπορηση κανεναν αλλο ισα ισα οτι του βαλαμε πανο εχει παει στο ΘΕΟ. θα συμφωνησο και με τον sln αλλα θα το ξαναπω ειναι dfi και δεν βλεπω να αλαζει αυτο το πραγμα μεσα σας. αν την λεγαν αλλιως σιγουρα δεν θα γινοταν τοσο τζερτζελες. αν ποτε η qdi βγαλη την καλυτερη μητρικη για intel μην την παρετε γιατι ειναι qdi. εγω αγοραζο συμφωνα με αυτα που με προσφερη μια μητρικη σε θεματα ρευματον και σε θεμα να "ανεβενη" και ενοειτε να βλεπω οτι δεν εχει προβληματα

ακομα και απο το nf2 η καλυτερη ηταν η dfi οπως και τωρα στο nf3 και λογικα και στο nf4. πιστεψτεμε αν μου τα εδινε οποιαδηποτε εταιρια θα πηγενα εκει και δεν με νοιαζει πως την λενε. και το ξαναλεω και το asus του dag τα τιναξε.... αλλα ξεχασα ειναι asus

Καλα κανεις!Ετσι πρεπει να εισαι αν θες να πας πολυ ψηλα.Μονο που εγω που δεν τα εχω ολα χυμα μεσα στο δωματιο και εννοω κομπρεσορες,κουτια και οτι αλλο βαλει ο νους σου αλλα θελω ενα μηχανημα να παιζει ησυχα,να ειναι ομορφο και να παιζει ολα τα games τελεια( wow only:D ) θα παρω Ασους...Τωρα αν μου χαλασει και αυτη...κλαψε με..αντε να βγαλεις τρια μπλοκς απο την μητρικη...τουλαχιστον ομως σε 1-2 μερες θα ειμαι παλι οκ!Και εχει και τα καλα του ε...μολις βγει καινουργιο rev το εχεις...μολις βγει σε κανα 2χρονο ddr2 το εχεις και αυτο ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.