Jump to content



overclock more?


Tim1416003192

Recommended Posts

Πέτυχα αυτό το overclocκ στην CPU είναι οριακό? ή έχω και άλλα περιθώρια? , αν ανεβάσω το fsb και άλλο δεν κάνει boot τα windows!

Την τάση την ανέβασα από 1.375 στα 1.425 (αλλα δεν έχω καταλάβει γιατί ανεβάζουμε την τάση :) ) καθώς και το όριο που μπορεί να ανέβει χωρίς να έχουμε καταστοφή.

Απο θερμοκρασιες βλεπετε (οι ενδιξεις του speed fan σε σχέση με το bios μου, έχω παρατηρήσει ότι έχουν απόκλιση απο 5-10 βαθμούς!!!?

post-1890-1416071535,2047_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

καλα ας μην το αποπαιρνουμε το παιδι...........εγω νομιζα οτι εκανες πλακα στην αρχη ΤΙΜ.........καλα κλοκια...........αν εισαι τοσο τυχερος τραβα τον σε κανενα χαηπρο με το μοντιντ προμηθεια να πιασετε 6γιγα με το σελερονι.........

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω καταλάβει αν μου κάνεται πλάκα η όχι , πάντος με βάλατε σε σκεψεις να τον ανεβασο λίγο ακομα , η ψύξη μου στο CPU είναι η box με ceramic , ανεμηστηράκι με ψύχρα στο northbridge και ψύχτρα σκέτη στο southbridge, το κουτι έχει δυο απλά 8cm μπροστα και ένα πίσω με psu 360w chieftec. ( αυτά για όσους δεν κάνουν πλάκα) :)

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είμαι με μαμά απο 1.375 πήγα 1.425 ,αλλά αυτο ρωτάω όταν επειρεάζω την τάση δεν βλέπω αυξηση των μεγαχερζ η τάση τι επειρεάζει? και μεχρι πόσο μπορώ να την φτάσω αν η αρχική είναι 1.375???

Link to comment
Share on other sites

ξεκινας με την default ταση και ανεβαζεις MHz

οπου δεις οτι δεν παει αλλο πανω δινεις λιγο παραπανω ταση

η παραπανω ταση 'βοηθαει' τον CPU ωστε να δουλεψει σε περισοτερα MHz

τελιο OC για celeron και stock cooling!

Link to comment
Share on other sites

μέχρι που να την φτάσω την τάση ΜΑΧ ?? δεν θέλω να κάψω τον CPU!:o:p

H απλά και η τάση λειτουργεί όπως το fsb?μόλις δεν πάει άλλο απλά δεν μπουταρει το συστημα και κάνεις ένα απλό clear cmos και είσαι πάλι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tim

μέχρι που να την φτάσω την τάση ΜΑΧ ?? δεν θέλω να κάψω τον CPU!:o:p

H απλά και η τάση λειτουργεί όπως το fsb?μόλις δεν πάει άλλο απλά δεν μπουταρει το συστημα και κάνεις ένα απλό clear cmos και είσαι πάλι οκ?

καπως ετσι ... το να μπορεις να μπαινεις windows και να τρεχεις και καποιο προγραμμα για να βλεπεις την σταθεροτητα του συστηματος ειναι αναγκαιο .. δεν θα εριχνα πανω απο 1.50κατιV στην θεση σου παντως

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

celeron με SSE3?????

Eιναι Celeron D, δηλαδη με prescott πυρηνα.

Πολυ καλος ο celeron Τim... Απλα δοκιμασε ποσο σταθερος ειναι εκει "τρεχοντας" καποια benchmarks για αρκετη ωρα... Και ποσταρε θερμοκρασιες οταν ειναι σε full load.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότητες να κάψω τον cpu από fsb απο οτι ξερω ειναι λίγες, με το voltage ομως δεν ξερω τι παίζει υπάρχει περίπτωση να τον κάψω? η απλά δεν θα μπουτάρε?, και θα ήθελα απο την εμπειρια σας να ακουσω και άλλες γνώμες για το max voltage που μπορει να δεχτεί αυτός ο cpu χωρίς να καταστραφεί ,ώστε να μπορέσω να κάνω τουλάχιστον ένα ασφαλές οριακό o/c, και όχι να πάω να αγοράσω καινουριο cpu (και αντε να βρεις καποιον που όπως λετε ανεβαινει τόσο καλα! :0 :)

Link to comment
Share on other sites

...βασικα αν οι θερμοκρασιες σου δεν ειναι πολυ μεγαλες ..δυσκολο να καει....τωρα για το safe voltage οι αποψεις διιστανται..παντως αν εχεις ανοιχτο το κουτι την ωρα που τον παιδευεις και δεν εχει τρελη ζεστη το δωματιο, πιστευω οτι μεχρι και 1.55v θα τα εδινα ανετα...;) ...απλα κοιτα καθε φορα που θα τον ανεβαζεις ...να μπαινεις win και να τρεχεις καποια στοιχειωδη bench ...για να βρεις σιγα-σιγα τα ορια του ....

Οσο για το αν καει που λες ...εννοειται οτι δεν θα παρεις καινουριο ...αλλα θα στειλεις αυτον για αντικατασταση.....:cool:

Well done Tim.....πολυ καλα τα εχει παει παντως για τοσο λιγο ρευμα και stock....:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.