Jump to content



Lg 1915 vs Eizo L550 vs Samsung SM913N


leros2004

Recommended Posts

εγώ θα πρότεινα NEC 1970NX βασισμένη στο S-IPS panel.πήγα την ida στο ram shop και με εντυπωσίασε σε σχέση με άλλες οθόνες που βλέπουμε στα ράφια καταστημάτων. η τιμή τις είναι 468€ από eshop τιμή που δεν ξεφεύγει καθόλου υψηλά σε σχέση με την απόδοση τις.

για μεγαλύτερα κατατόπιση http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=10573&perpage=20&pagenumber=1

επίσης η INFO παρέχει 0 pixel warranty στο συγκεκριμένο μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα πρότεινα NEC 1970NX βασισμένη στο S-IPS panel.πήγα την ida στο ram shop και με εντυπωσίασε σε σχέση με άλλες οθόνες που βλέπουμε στα ράφια καταστημάτων. η τιμή τις είναι 468€ από eshop τιμή που δεν ξεφεύγει καθόλου υψηλά σε σχέση με την απόδοση τις.

για μεγαλύτερα κατατόπιση http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=10573&perpage=20&pagenumber=1

επίσης η INFO παρέχει 0 pixel warranty στο συγκεκριμένο μοντέλο.

Πολύ καλό μόνιτορ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξέρω σε τι να πρωτοαπαντήσω απο τα παραπάνω.Θα προσπαθήσω να κάνω μια σύνοψη όλων των ερωτήσεων.

1)Βασική παράλειψη η χρήση που θα γίνει απο την κοπελιά, Dvd, Internet, Sims (Λίγα πράγματα σε παιχνίδια)

2) 99% 19άρα θα διαλέξει γιαυτό και κατέληξα στα 2 μοντέλα (Lg - Samsung)

3) Το budget δεν είναι αρκετό για EIZO L578, αν υπήρχαν τόσα χρήματα θα υπήρχαν τα ανάλογα μοντέλα στη λίστα μου.

4) Για το Nec που αναφέρθηκε δεν έχω καλές εντυπώσεις απο αυτό που έχω στη δουλειά 192vm αν θυμάμαι το μοντέλο.Έχω δίπλα το Lg σάφως καλύτερο..Βέβαια το Nec αυτό δεν το έχω δεί κάπου για να το κρίνω.

Ps: Μην :071: για 2 οθόνες, να πώ ήταν για την κοπέλα αντε να το δεχτώ :094:

Link to comment
Share on other sites

@leros2004: πάντως ο arcon αν δεν κάνω λάθος που έχει Iiyama ProLite E481S που έχει το ίδιο panel με την NEC 1970NX (S-IPS) και νομίζω ίδιο RT 25msec έχει αναφέρει κάπου ότι πεζή άνετα και παιχνίδια χωρίς ghosting και οτιδήποτε ατέλειες. αν είσαι από αθηνα πήγαινε στο ram shop να την δεις.

Link to comment
Share on other sites

@leros2004: πάντως ο arcon αν δεν κάνω λάθος που έχει Iiyama ProLite E481S που έχει το ίδιο panel με την NEC 1970NX (S-IPS) και νομίζω ίδιο RT 25msec έχει αναφέρει κάπου ότι πεζή άνετα και παιχνίδια χωρίς ghosting και οτιδήποτε ατέλειες. αν είσαι από αθηνα πήγαινε στο ram shop να την δεις.

Για τη δουλειά που το θέλει το μόνιτορ ο leros2004 είναι πολλή καλή.Και φυσικά υπάρχουν και πολύ καλύτερες.

Επίσης να υπενθυμίσω κάτι πολύ γνωστό που ισχύει για τις οθόνες και κυρίως γι αυτές από 19" και πάνω όπου και "δυσκολεύουν" τα πράγματα.

O χρόνος απόκρισης(R.T) δεν είναι το παν διότι ως γνωστόν οι εταιρίες δίνουν τα ms σε μετρήσεις grey to grey.Οταν όμως μπαίνει ο παράγοντας (το λέω απλουστευμένα) "εναλλαγής χρωμάτων" τότε αλλάζουν τα δεδομένα.Γι αυτό πολλές φορες(όχι πάντα) οθόνες των 12 ή 16 ms στην πράξη(Παιγνίδια) δίνουν 30+ ms.Γι αυτό να μην απορούν ορισμένοι χρήστες αν στα παιγνίδια δεν ικανοποιούνται.

Και γι αυτό ισχύει(προς το παρόν)η προτροπή ότι οποιος θέλει μόνιτορ αποκλειστικά για παιγνίδια αγοράζει με ΤΝ panel,όποιος θέλει να παίζει σχεδόν πολύ καλά αλλά και να ασχολείται ερασιτεχνικά με φωτο κλπ αγοράζει S-IPS

και όποιος θέλει μόνιτορ για επαγγελματική χρήση αγοράζει με PVA(και μερικές φορές MVA)

Γι αυτό και δεν είναι σύμπτωση ότι η κορυφαία εταιρία του χώρου η Eizo στο 99,9% των οθονών της χρησιμοποιεί PVA panel.

To βασικό πλεονέκτημα των ΤΝ για τους χρήστες είναι ότι είναι συνήθως φτηνότερες από τις υπόλοιπες.

Φυσικά με όλες μπορούμε να παίξουμε τα πάντα.Εξαρτάται βέβαια τι απαιτήσεις

έχει ο καθένας στα games.

Και με όλες μπορούμε να κάνουμε επεξεργασία φωτο-video-dvd κλπ.Κι εδώ ισχύει το τι απαιτήσεις και ανάγκες έχει ο καθένας.

Σε όλα τα παραπάνω βέβαια παίζει ρόλο και η αξιοπιστία και η ποιότητα κατασκευής(ηλεκτρονικά κλπ) της κάθε εταιρίας.

Και βέβαια οι τεχνολογία εξελλίσεται και ότι ισχύει σήμερα πιθανόν να μην ισχύει αύριο.

Ποτέ βέβαια δεν πρέπει να γίνεται αγορά οθόνης μόνο από τα χαρακτηριστικά που έχει στα χαρτια.Πάντα πρέπει από κοντα να γίνεται ο έλεγχος στο κατάστημα που θα την αγοράσουμε.

Link to comment
Share on other sites

http://www.pc.ibm.com/europe/monitors/

The IBM ThinkVision L190p 19-inch Flat Panel LCD monitor delivers excellent performance for a variety of applications, including graphics, complex spreadsheets, multitasking and financial analysis in addition to general business tasks. Complementing the design of IBM ThinkCentre systems, the monitor incorporates IBM ThinkVantage Design to enhance usability, making it intuitive and easy to use. The L190p belongs to the Performance category in the ThinkVision monitor family.

http://www.skroutz.gr/index.php?keyword=IBM+190P&order=1&tax=0

Κοίτα μήπως και σε ενδιαφέρει. 19" με PVA panel και DVI με τιμή 300€.

Link to comment
Share on other sites

εξ εμπειριας σε συγκριση samsung - belinea - acer - lg,σαν ποιοτητα εικονας φωτεινοτητα και καθαροτητα πανε πρωτη samsng,lg,acer,belinea..η τελευταια με απογοητευσε..

Πες μας και ποια μοντέλα, να τα έχουμε υπόψη μας. :)

Link to comment
Share on other sites

samsung η ακριβη της 17αρα 172χ ειναι εντυπωσιακη,acer το φθηνο 15αρακι με 220 ευρω αξιζε τα λεφτα του,τωρα ειναι πολυ πιο φθηνη,lg η 19αρα 1715s ειχε τις προαναφερθεισες αδυναμιες,και η belinea το φθηνο της 15αρι ηταν το χειροτερο απο τα 4 που επεσαν στα χερια μου αυτην την εβδομαδα.μην την επιλεξετε προταση μου!

Link to comment
Share on other sites

Mήπως έχει τύχει να δεις την Belinea 101751 ; Θα ήθελα πολύ μία άποψη για την συγκεκριμένη. Δείχνει πολύ καλή.

Σε περιοδικό (PcDirekt) μεταξύ 15 οθονών την κατατάσει την 101751 στην 9 θέση επειδή χάνει πολύ στα παιγνίδια.Είναι πολλή καλή στα υπόλοιπα(PVA panel).Εχει και Pivot.

Οχι ότι παίζει ρόλο η αξιολόγηση κάποιου περιοδικού απλά σου έδωσα μια ασήμαντη πληροφορία επειδή δεν την έχω δει από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.