Jump to content



Αστάθεια σύνδεσης


Stamatis

Recommended Posts

Εδώ και πολύ καιρό αντιμετωπίζω ένα πρόβλημμα σχετικά με την σύνδεση μου. Χρησιμοποιούσα μία σύνδεση της ACN. Το πρόβλημμα είναι ότι με πετάει συνέχεια από το Internet. Πίστευα λοιπόν ότι η σύνδεση είναι της πλάκας. (Ενώ στο τέλος δεν ήταν) Προχθές πήρα μία νέα σύνδεση της Forthnet γιατί η προηγούμενη τελείωσε όμως το πρόβλημμα συνεχίζει να υπάρχει :(

Τι να κάνω?????

:help: :help: :help: :help: :help:

Μήπως φταίει το modem?

Μήπως έχω ρυθμίσει κάτι λάθος?

Μήπως φταίει το καλώδιο με το οποίο συνδέω το Pc με το τηλέφωνο?

(το οποίο είναι πολύ μακρύ)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ενεργοποιήσει την "Αναμονή κλήσης" του ΟΤΕ? Αν ναί, τότε πέφτει η γραμμή γιατί σε παίρνουν τηλέφωνο και κάνει "μπιπ, μπιπ" μέσα στο σήμα, οπότε το modem δεν το αναγνωρίζει και ρίχνει τη σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 16:09]

Μήπως έχεις ενεργοποιήσει την "Αναμονή κλήσης" του ΟΤΕ? Αν ναί, τότε πέφτει η γραμμή γιατί σε παίρνουν τηλέφωνο και κάνει "μπιπ, μπιπ" μέσα στο σήμα, οπότε το modem δεν το αναγνωρίζει και ρίχνει τη σύνδεση.

Από που μπορώ να καταλάβω αν έχω ενεργοποιήσει την αναμονή κλήσης?

Μπα δεν πιστεύω να είναι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Την ώρα που είσαι στο Internet πάρε τηλέφωνο στο ίδιο νούμερο με κανένα κινητό.......

Αν σου βγεί η γνωστή φωνή που θα σου λέει "μην κλείσετε πριν ακούσετε το σήμα του κατελημένου ΤΟΤΕ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΜΟΝΗ ΚΛΗΣΗΣ ΕΝΕΡΓΗ"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να τσεκάρεις μήπως έχεις προβληματική γραμμή (συμβαίνει συχνά).

Βάλε στα Extra Settings του modem σου την εντολή: AT+MS=V34,1 όπως ακριβώς την γράφω.

Η σύνδεση σου θα πέσει μόνιμα στα 33.6Κbps αλλά θα είναι σταθερή, αν είναι εκεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Stamatis

Εδώ και πολύ καιρό αντιμετωπίζω ένα πρόβλημμα σχετικά με την σύνδεση μου. Χρησιμοποιούσα μία σύνδεση της ACN. Το πρόβλημμα είναι ότι με πετάει συνέχεια από το Internet. Πίστευα λοιπόν ότι η σύνδεση είναι της πλάκας. (Ενώ στο τέλος δεν ήταν) Προχθές πήρα μία νέα σύνδεση της Forthnet γιατί η προηγούμενη τελείωσε όμως το πρόβλημμα συνεχίζει να υπάρχει :(

Τι να κάνω?????

:help: :help: :help: :help: :help:

Μήπως φταίει το modem?

Μήπως έχω ρυθμίσει κάτι λάθος?

Μήπως φταίει το καλώδιο με το οποίο συνδέω το Pc με το τηλέφωνο?

(το οποίο είναι πολύ μακρύ)

Ακου κουμπάρο. Επειδη είχα και γω παλιά το ίδιο πρόβλημα νόμιζα οτι έφταιγε η οτενετ. Τελικα ειχε πρόβλημα ένα αρχειο των windows(2000 είχα τότε). Το αρχείο λέγεται svhost .exe και σου προτείνω να κάνεις ένα format και να ξαναεγκαταστήσεις τα windows και αμα πάλι σε πετάει τόυε θα έχει πρόβλημα το hardware :(

Link to comment
Share on other sites

TRoboCop: To svchost.exe είναι απλά ένα αρχείο του συστήματος που σηκώνει τα services που είναι φτιαγμένα σαν .DLL και όχι .ΕΧΕ.

Ακόμα κι αν φταίει αυτό, δε χρειάζεται να κάνει format. Απλά ξαναπερναέι από πάνω το service-pack που χρησημοποιεί ήδη (SP1/SP2) ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis [Σήμερα, στις 16:35]

Την ώρα που είσαι στο Internet πάρε τηλέφωνο στο ίδιο νούμερο με κανένα κινητό.......

Αν σου βγεί η γνωστή φωνή που θα σου λέει "μην κλείσετε πριν ακούσετε το σήμα του κατελημένου ΤΟΤΕ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΜΟΝΗ ΚΛΗΣΗΣ ΕΝΕΡΓΗ"

Δεν έχω ενεργοποιήσει την αναμονή. Δοκίμασα να πάρω από το κινητό μου για να σιγουρευτώ και δεν είναι ενεργοποιημένη.

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 17:15]

Εγώ θα σου έλεγα να τσεκάρεις μήπως έχεις προβληματική γραμμή (συμβαίνει συχνά).

Βάλε στα Extra Settings του modem σου την εντολή: AT+MS=V34,1 όπως ακριβώς την γράφω.Η σύνδεση σου θα πέσει μόνιμα στα 33.6Κbps αλλά θα είναι σταθερή, αν είναι εκεί το πρόβλημα.

Το δοκίμασα και βλέπω αρκετές αλαγές αλλά συνεχίζει να με πετάει (λιγότερες φορές τώρα)

Επίσης πρέπει να επισημάνω πως όταν συνδέομαι μέσα από τα Windows 98 όλα δουλεύουν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

TRoboCop: To svchost.exe είναι απλά ένα αρχείο του συστήματος που σηκώνει τα services που είναι φτιαγμένα σαν .DLL και όχι .ΕΧΕ.

Ακόμα κι αν φταίει αυτό, δε χρειάζεται να κάνει format. Απλά ξαναπερναέι από πάνω το service-pack που χρησημοποιεί ήδη (SP1/SP2) ;)

Δεν πιστέυω να υπάρχει πρόβλημα στο modem και φυσικα δεν υπάρχει προβλημα στο καλώδιο οπότε αν έχει ρυθμίσει κάτι λάθος θα είναι απο το software

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Stamatis

Δεν έχω ενεργοποιήσει την αναμονή. Δοκίμασα να πάρω από το κινητό μου για να σιγουρευτώ και δεν είναι ενεργοποιημένη.

Το δοκίμασα και βλέπω αρκετές αλαγές αλλά συνεχίζει να με πετάει (λιγότερες φορές τώρα)

Επίσης πρέπει να επισημάνω πως όταν συνδέομαι μέσα από τα Windows 98 όλα δουλεύουν μια χαρά.

Είδες??? Τα Windows Xp (και τα 2000 φυσικα μιας και είναι φτιαγμένα και βασισμένα πάνω στην τεχνολογία NT) φταίνε που είναι κακοφτιαγμένα και έχουν ληψή υποστύρηξη σε διάφορα λάθη που συμβαίνουν στο λογισμικό.

Κάνε ένα φορματακι στα XP και ξαναβάλτα με προσοχή (και τους drivers με προσοχη).

Link to comment
Share on other sites

Κουμπάρο μην με ξαναβάζεις να βάλω τα Windows. Έχω ξενερώσει από τα πολλά format και τις επανεγκαταστάσεις.

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 17:35]

TRoboCop: To svchost.exe είναι απλά ένα αρχείο του συστήματος που σηκώνει τα services που είναι φτιαγμένα σαν .DLL και όχι .ΕΧΕ.

Ακόμα κι αν φταίει αυτό, δε χρειάζεται να κάνει format. Απλά ξαναπερναέι από πάνω το service-pack που χρησημοποιεί ήδη (SP1/SP2) ;)

Δεν έχεις άδικο αλλά τα Windows που έχω, έχουν ενσωματομένο το SP1 και δυστηχώς SP2 δεν έχω.

Μάλλον φταίει το modem. Θα πειραματιστώ με τις ρυθμίσεις κι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Stamatis

Κουμπάρο μην με ξαναβάζεις να βάλω τα Windows. Έχω ξενερώσει από τα πολλά

ΑΦΟΥ δουλεύει κανονικά στα 98 ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ είναι στα XP και οχι στο μοντεμ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Stamatis

Δεν έχω ενεργοποιήσει την αναμονή. Δοκίμασα να πάρω από το κινητό μου για να σιγουρευτώ και δεν είναι ενεργοποιημένη.

Το δοκίμασα και βλέπω αρκετές αλαγές αλλά συνεχίζει να με πετάει (λιγότερες φορές τώρα)

Επίσης πρέπει να επισημάνω πως όταν συνδέομαι μέσα από τα Windows 98 όλα δουλεύουν μια χαρά.

Καλό θα ήταν να κοιτάξεις και να συγκρίνεις τα settings που έχουν τα modems στα 2 λειτουργικά σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 17:48]

Καλό θα ήταν να κοιτάξεις και να συγκρίνεις τα settings που έχουν τα modems στα 2 λειτουργικά σου.

ΟΚ, Θα τα ρίξω μια ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από TRoboCop

ΑΦΟΥ δουλεύει κανονικά στα 98 ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ είναι στα XP και οχι στο μοντεμ.

δεν σημαίνει ότι είναι και στον kernel των xp.

απλά μπορεί να έχει κάποιο μικροπρόβλημα με τους drivers,

αν με τα ίδια settings έχεις πρόβλημα ψάξε για καμιά πιο καινούρια έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.