Jump to content



Kοιταξτε ενα μ@λακα


Shidokanjohn

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 03:38]

Οπως θα ελεγε και ο Edward Norton: "Η σκλαβια τελειωσε πριν απο 200 χρονια, move the f*ck on!"

:OT:

Λιγα με τα "αδερφιαααα"......

κι οπως ειπε κι ο Dr Sweenie (δεν ξερω αν γραφεται ετσι) οταν ηταν "μπρουμυτα" που του τον ανοιξανε 20 ποντους"

Has anything that you've done helped you, in any way?

Consider yourself checked... :daisy:

:OT:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply

Προφανως μιλας για το American History X, το οποιο παρεπιπτοντως εργαρα (και μακαρι να τα πιαναν ολοι τα μηνυματα που περιειχε) αλλα η συγκεκριμενη ατακα ειναι απο το 25th Hour. Αν δεν το εχεις δει, χανεις απλα μια καταπληκτικη ερμηνεια (και εναν ακομα πιο καταπληκτικο 5λεπτο μονολογο του ΕΝ στον καθρεφτη, λιγο πριν μπει φυλακη...)

Συγνωμη για τα ΟΤ παιδες :)

Link to comment
Share on other sites

Απατη τοτε ο spike lee :hehe: :hehe: . Την ειχε πει και στο American history X αν δεν κανω λαθος, με καπως διαφορετικο τροπο "Lincoln freed the slaves 200 years ago...

Την 25η ωρα την εχω δει απλα η ατακα ειναι κλασσικη και το "Χ" το εχω δει καμμια 10ρια φορες και μου εχει "μεινει".

Sorry...

Link to comment
Share on other sites

"Λανθασμένο παράδειγμα.

Πρώτον, διότι η Κύπρος από το 1960 είναι ανεξάρτητο κράτος και δεν είναι μέλος του ΝΑΤΟ ενώ μόλις πριν λίγους μήνες έγινε μέλος της ΕU.

Δικαίωμα επέμβασης για αποκατάσταση της "συνταγματικής τάξης" παρέχεται στις εγγυήτριες δυνάμεις (Ελλάδα- Αγγλία - Τουρκία) βάση της συνθήκης εγκαθίδρυσης της Κυπριακής Δημοκρατίας. Το 1974 η Χούντα προσπάθησε να ανατρέψει την "συνταγματική τάξη" με το πραξικόπημα κατά του Μακαρίου δίνοντας στην Τουρκία το δικαίωμα για την επέμβαση και την "αποκατάσταση" της "συνταγματικής τάξης", το οποίο έπραξε με την εισβολή.

Δεύτερο, η σημερινή εποχή δεν έχει καμία σχέση με τα δεδομένα που υπήρχαν πριν 30-40 χρόνια. "

Δυστυχώς ό συνάδελφος έχει δίκιο , στην κύπρο έχουμε κάνει τραγικά λάθη .Ουσιαστικά χάσαμε το '74 έναν πόλεμο , χωρίς καν να πολεμήσουμε.Ενώ είχαμε το πάνω χέρι , έγιναν τόσα πολλά λάθη μαζεμένα , που τελικά βρεθήκαμε από κάτω.

Μην πιστεύετε ότι θα μπορέσουμε να στριμώξουμε την τουρκία στο κυπριακό, ούτε ο Παπαδόπουλος θα καταφέρει να πετύχει κάτι εντυπωσιακό. Για τον πολύ απλό λόγο ότι οι Τούρκοι έχουν την "διεθνή κοινότητα " με το μέρος τους , αυτό είναι όλο. Το κυπριακό να μας γίνει μάθημα για το μέλλον. Ο μητσοτάκης έχει δίκιο ,όταν λέει ότι η κύπρος χάθηκε το 1967 και όχι το '74 . Διότι το 1967 αποσύραμε από το νησί τα στρατεύματά μας (ΤΡΑΓΙΚΟΤΑΤΟ ΛΑΘΟΣ) και έτσι οι τούρκοι έκαναν περίπατο το 74. Τη μόνη επιτυχία(στρατιωτική) που είχαμε το 1974 ήταν που δεν μπόρεσαν τελικά οι τούρκοι να πάρουν το διεθνές αεροδρόμιο της Λευκωσίας , παρά τις πολύ σφροδές μάχες ,σώμα με σώμα που έγιναν εκεί. Βέβαια αυτό επιτεύχθηκε γιατί το αεροδρόμιο το υποστήριζαν και 70 καναδοί κυανόκρανοι, και οι Μεχμέτηδες φοβήθηκαν να τους χτυπήσουν.

Μόνη λύση για τη Κύπρο η διχότόμηση σε στύλ χαλαρής ομοσπονδίας .

Link to comment
Share on other sites

και για να επανελθω στο θεμα (λεμε τωρα) αν η τουρκια μπει στην ευρωπαικη ενωση θα χεστ..με στο ταληρο. και κατι αλλο, δε πιστευω οτι η ιντελ θα βγαλει ποτε 64βιτ επεξεργαστες.

Link to comment
Share on other sites

Στην Θρακη δεν υπαρχουν Τουρκοι παρα μονο Ελληνες μουσουλμάνοι

Ετσι αναφέρονται σαν μουσουλμανικη μειονότητα και σε καμια μα καμια περιπτωση Τουρκική

Εγω παλι γιατι πιστεύω οτι αυτοι οι νέοι που αναφέρει ο chosen αν παλι χρειαστει θα κανουν και παλι αυτο που εκαναν οι παπούδες τους και οι παπούδες των παπούδων τους?

Δυστυχως ο φανατισμος καλιεργείτε συστηματικα απο το τουρκικο στρατιωτικο καθεστως (γιατι δυστυχως αυτο ειναι που κυβερναει την Τουρκία)

Στον Αντίποδα οι εδω κυβερνούντες κάνουν οτι ειναι δυνατο για να ξεχαστουν ΄καποια σελίδες τις ιστορίας 'αγκάθια στην λεγόμενη Ελληνοτουρκική φιλία '''

Τεσπα το θεμα ειναι μεγαλο και δυσκολο να βγαλεις ακρη Απλα μην πιστεύετε οτι σας σερβίρουν Ψαξτε και ερευνήστε οσο το δυνατο περισότερο

ea6gka εννοω αν αναφερεσαι σε συγκεκριμενο περιστατικο

Link to comment
Share on other sites

σαφεστατα ανεφερομαι σε συγκεκριμενο περιστατικο και μαλιστα οχι ενα αλλα 2. Το ενα ηταν οταν η φρεγατα Ελλη εδωσε απο παρεξηγηση αξιωματικων αντι για φουλ αναποδα, προσω ολοταχως και ανεβηκε στη προβλητα του ΝΣ. Το δευτερο που ημουν και εγω μεσα στη Φρεγατα Σαλαμις στο ΝΚ οταν ο καπταιν απο παντελης ελλειψη στοιχειφων γνωσεων ναυτικης τεχνης στουκαρε ολη τη αριστερη πλευρα του πλοιου στη προβλητα. Επισης θυμηθηκα οταν ενα ρυμουλκο στουκαρε απο τη δεξια παλι στο ΝΚ. θελεις και αλλα ?

Link to comment
Share on other sites

Χμμ μαλιστα και απο αυτα τα 2 - 3 περιστατικα πιστευεις οτι μπορει να κριθει ολη η Ελληνικη ναυτικη δυναμη?

Η εχεις την εντυπωση οτι στην αντιπερα οχθη δεν συμβαινουν τα ιδια και πιθανος χειρότερα? Απλα δεν τα γνωρίζεις

Και μια που αναφερες παράδειγμα τα πιθανως να γνωρίζεις το περιστατικο στο οποιο κατα την διαρκεια Νατοικης ασκησης αμερικανιικο πλοιο επληξε με πυραύλους Τουρκικό αντιτορπιλικό ...... Στην πυρα και αυτοι λοιπόν

Οταν θα δουμε μια εκθεση ανεξαρτητου παρατηρητη στην ποια θα αναφερονται ποσα πλοια ( επι του ποσοστου του ολικου αριθμου) καβαλησαν τις προβλητες -το ενα το αλλο και γω δεν ξερω τι αλλο τοτε θα μπορουμε να πουμε οτι αυτοι ειναι ετσι και οι αλλοι γιουβέτσι .

Μεχρι τοτε αστο καλυτερα γιατι δημιουργούνται τζάμπα εντυπώσεις

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eleven

Εγω παλι γιατι πιστεύω οτι αυτοι οι νέοι που αναφέρει ο chosen αν παλι χρειαστει θα κανουν και παλι αυτο που εκαναν οι παπούδες τους και οι παπούδες των παπούδων τους?

και εγω αυτο ειπα πριν. οτι και να κανουμε οτι και να λεμε ειμαστε ελληνες πανω απο ολα, και οταν χρειαστει θα κανουμε αυτο που πρεπει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eleven

Εγω παλι γιατι πιστεύω οτι αυτοι οι νέοι που αναφέρει ο chosen αν παλι χρειαστει θα κανουν και παλι αυτο που εκαναν οι παπούδες τους και οι παπούδες των παπούδων τους?

Ειμαι σιγουρος γ'αυτο Μιχαλη.

Μπορει ν΄αλλαξανε οι συνηθειες του Ελληνα...η Ψυχη του ομως δεν θ'αλλαξει ποτέ. Ακομη και αυτων που εκφραζουν καποιες επιφυλαξεις και διαφωνιες.

Και οταν (αν) χρειαστει τα ξεχνουν ολα και γινονται ολοι μια γροθια.

Αυτο ειναι το μεγαλειο του Ελληνα.

Υ.Σ.Προσωπικα δεν πιστευω οτι θα γινει καποια συρραξη με τα μεμετια στο μελλον, εκτος απο καποιο μεμονομενο θερμο επεισοδιο τυπου Ιμια. Ετσι.. για να συντηρουμε την αγορα της πολεμικης βιομηχανιας των ΗΠΑ.(Γ....ω την ατυχια μας).

(Αντε βρε... αμα γινει τιποτα θα σας κανω ΚΑΤΙ καφεδες....:p )

post-884-1416071531,1294_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

να σου πω κατι 11 , ισως να εχεις δικιο αλλα ο τουρκος οταν ηρθε και εδεσε στην ιδια προβλητα το εδεσε καλυτερα απο ολος, στις ασκησεις ο τουρκος επαιρνε επαινους και οταν σφυριζαν τα φαντομ πανω απο το καστελοριζο κοιτουσαν μη χυθει ο καφες. Εγω δεν εχω καμμια εμπιστοσυνη στο ναυτικο απολυτως , για τα αλλα σωματα δε ξερω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 16:25]

σαφεστατα ανεφερομαι σε συγκεκριμενο περιστατικο και μαλιστα οχι ενα αλλα 2. Το ενα ηταν οταν η φρεγατα Ελλη εδωσε απο παρεξηγηση αξιωματικων αντι για φουλ αναποδα, προσω ολοταχως και ανεβηκε στη προβλητα του ΝΣ. Το δευτερο που ημουν και εγω μεσα στη Φρεγατα Σαλαμις στο ΝΚ οταν ο καπταιν απο παντελης ελλειψη στοιχειφων γνωσεων ναυτικης τεχνης στουκαρε ολη τη αριστερη πλευρα του πλοιου στη προβλητα. Επισης θυμηθηκα οταν ενα ρυμουλκο στουκαρε απο τη δεξια παλι στο ΝΚ. θελεις και αλλα ?

Αυτά που περιγράφεις είναι μανούβρες, και δεν έχουν να κάνουν με την ναυτοσύνη κάποιου, όπως δεν είναι απαραίτητα οδηγάρα ο παρκαδόρος.

Link to comment
Share on other sites

Το δευτερο που ημουν και εγω μεσα στη Φρεγατα Σαλαμις στο ΝΚ οταν ο καπταιν απο παντελης ελλειψη στοιχειφων γνωσεων ναυτικης τεχνης στουκαρε ολη τη αριστερη πλευρα του πλοιου στη προβλητα.

Ήμουν κι εγώ μέσα σε εκείνο το περιστατικο που αναφέρει ο κοντοκληρούχας ea6gka! Μάλιστα

όταν δέναμε και λήναμε ήμουν πρόστεγο και τραβάγαμε κάβους συνέχεια... Ο Συγκεκριμένος

κάπτεν πραγματικά είναι άσχετος και απορώ πώς ορισμένοι συνάδελφοί του τον εμπιστέυονταν

σε αυτή τη θέση. Να θές τώρα να βγείς εξόδου μετά απο 14 μέρες εν πλώ και να κάνει να δέσει

1:30 ωρα. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν όταν επιστρέψαμε Σαλαμίνα μετα απο 3 μήνες και

για να δέσει έπρεπε να περάσουν πάνω απο 2 ώρες και το κουμάντο να το πάρει ο ύπαρχος.

:mad:

Link to comment
Share on other sites

O συγχρονος πολεμος ea6gka δεν κερδιζεται αν ξερεις να ''δενεις ''σωστα το καραβι.

Πιστευω ξερεις τα Α/Α συστηματα που εχουν οι νεες φρεγατες και τις ικανοτητες τους.

Επισης ελπιζω να ξερεις τι σημαινει 'ΕΞΟΣΕΤ' ΠΑΤΡΙΟΤ κλπ τις δυνατοτητες του.

Οι γνωσεις που εχει ενας εφεδρος στους λιγους μηνες θητειας του στο στρατο ειναι εντελως συγκεκριμενες και λιγες σχετικα με την αποτελεσματικοτητα των συγχρονων συστηματων.

Και ασε τον τουρκο να ''δενει''.

Οσο για την εμπειρια που εχεις απο μια ασκηση να ξερεις οτι απεχει πολυ απο τη πραγματικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ [Σήμερα, στις 20:34]

Αυτά που περιγράφεις είναι μανούβρες, και δεν έχουν να κάνουν με την ναυτοσύνη κάποιου, όπως δεν είναι απαραίτητα οδηγάρα ο παρκαδόρος.

δε θελεις να μαθεις οτι τις ροτες τις εβγαζε ο ναυτης στα εν πλω, οπως επισης οτι οταν ενα καραβι 120 μετρων τρεχει με 30 μιλια δεν ειναι δυνατον να δινεισ διαταγη να στριψει 15 μοιρες αποτομα .....τοσο σχετικοι ειναι ! φυσικα ευτυχως που ειχαμε ναυτες του εμπορικου ναυτικου αποφοιτοι πλοιαρχοι και δεν πνιγηκαμε!.

να μην ξεχνας επισης οτι 1 τετραγωνικο "λαμαρινα" απο μια φρεγατα ΜΕΚΟ 200ΗΝ κοστιζει 40 εκατομμυρια , εμεις ειχαμε μια τομη 40 μετρων σε μηκος με υψος 60 εκατοστα, και φυσικα το σχολειο του καπτεν ηταν:

"αυτο το ΝΚ ποτε δε με γουσταρε χαχαχα"

βγαλε τα συμπερασματα σου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist22

O συγχρονος πολεμος ea6gka δεν κερδιζεται αν ξερεις να ''δενεις ''σωστα το καραβι.

Πιστευω ξερεις τα Α/Α συστηματα που εχουν οι νεες φρεγατες και τις ικανοτητες τους.

Επισης ελπιζω να ξερεις τι σημαινει 'ΕΞΟΣΕΤ' ΠΑΤΡΙΟΤ κλπ τις δυνατοτητες του.

Οι γνωσεις που εχει ενας εφεδρος στους λιγους μηνες θητειας του στο στρατο ειναι εντελως συγκεκριμενες και λιγες σχετικα με την αποτελεσματικοτητα των συγχρονων συστηματων.

Και ασε τον τουρκο να ''δενει''.

Οσο για την εμπειρια που εχεις απο μια ασκηση να ξερεις οτι απεχει πολυ απο τη πραγματικοτητα.

20 μιλια ανοιχτα της ροδου περναει ενα φαντομ και ερωτηθης ο αξιωματικος αεραμυνας απο το καπτεν τι ηταν αυτο αυτος απαντησε

"δεν ειδαμε τιποτα" και στη γεφυρα μεχρι τη φατσα του ειχαν δει . Τον συγχρονο πολεμο τον κερδιζουν εξυπνοι ενθρωποι με γνωσεις και οχι πουτσιστες.

υπαρχει και μια παροιμια που λεει οτι με τις πορδες αυγα δεν βαφονται , νομιζω οτι ταιριαζει στη συζητηση μας

και μη μου λες εμενα για σκησεις στραβογιαννο γιατι εγω εφαγα 18 μηνες εκει μεσα με 245+ βαλε μερες εν πλω καταλαβες?

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που βάζουνε τους εμπορικούς αυτός είναι, και το ξέρουν όλοι. Εμείς δε έχουμε μπόλικους.

Επειδή δεν κατάλαβα, οι 18 μήνες και οι 250 μέρες είναι πολύ;

Link to comment
Share on other sites

ναι τωρα ομως πανε οι εμπορικοι , εμειναν με τους ΕΠΟΠ που στο ναυτικο ειναι ολοι τσατσοι:look:

ξερω εγω για ενα ανθρωπο που δεν ειχε σχεση με θαλασσια ταξιδια να κανει παραλιγο ενα χρονο στη θαλασσα μονο ειναι καπως, τι λες δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.