Jump to content



Θέλω να αγοράσω καινούριο υπολογιστή (χωρίς οθόνη) και χρειάζομαι την βοήθειά σας :)


RoadHog

Recommended Posts

"Έχω κάνει το post αυτό και σε άλλο forum. Το κάνω και εδώ για να πάρω όσο το δυνατόν περισσότερες απόψεις."

Έχω μείνει με ένα P2 350 και επειδή δεν πάει άλλο, λέω επιτέλους να πάρω ένα καινούριο. Έχω φτιάξει μια σύνθεση σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει σε αυτό, αλλά και σε άλλα forum, την οποία θα ήθελα να δείτε και να μου πείτε αν πρέπει να επιλέξω κάτι άλλο. Ο υπολογιστής θα χρησιμοποιείται κυρίως για παιχνίδια και mathematica. Επίσης θα ήθελα να σημειώσω οτι σκέφτομαι και τον υπερχρονισμό, οπότε θα ήθελα κάποια εξαρτήματα που να αντέχουν σε αυτό.

Η πρώτη επιλογή είναι αυτό που έχω επιλέξει. Οι επιλογές μετά την / είναι διάφορα άλλα κομμάτια που έχω σκεφτεί.

Motherboard: DFI LANPARTY UT NF4 ULTRA-D/MSI NEO4 PLATINUM/ASUS A8N SLI-DELUXE ή κάτι άλλο;

CPU : AMD ATHLON 64 3200 Socket 939 ή κάτι άλλο;

RAM : 1GB(2x512) OCZ PC4200 Platinum E.L./1GB(2x512)OCZ PC3200 Platinum Rev2 E.L. ή κάτι άλλο;

VGA : LeadTek WinFast PX6800GT TDH/LeadTek WinFast PX660GT TDH Extreme/MSI NX6600GT-TD 128MB ή κάτι άλλο;

HDD : Maxtor 250GB SATA 16MB Cache/Western Digital 200GB IDE 8MB Cache ή κάτι άλλο;

DVDRW : Nec 3520A/Plextor 716A ή κάτι άλλο;

Floppy : Nec/Mitsumi ή κάτι άλλο;

PSU : OCZ PowerStream 600W/OCZ ModStream 520W/Antec NeoPower 480W/Antec TruePower 550W

Case : Antec P160 Anodized/CoolerMAster Wavemaster/ThermalTake Tsunami ή κάτι άλλο;

Επίσης θα ήθελα να σας κάνω και μερικές ερωτήσεις/παρατηρήσεις:

1) Αν πάρω τον A64 3200 χρειάζεται να ψάξω για κάποιο συγκεκριμένο stepping; Τι πρέπει να προσέξω;

2) Το τροφοδοτικό Antec TruePower550W έχει δύο cooler (ένα απο πίσω και ένα απο τα πλάγια -πάνω απο τον επεξεργαστή-), ενώ τα άλλα 3 μόνο από πίσω. Στο site της AMD είχα διαβάσει κάπου οτι είναι καλύτερα να υπάρχουν οπές στο τροφοδοτικό, οπού η μια να είναι πάνω απο τον επεξεργαστή. Αυτό κάνει το TruePower πιο δυνατό απο τα άλλα;

3) Το κουτί με ενδιαφέρει να είναι αθόρυβο και να μπορεί να κρατά χαμηλές θερμοκρασίες. Επίσης καλό θα ήταν να μπορεί να δεχτεί μετά υδρόψυξη.

4) Θα ήθελα μια motherboard που να είναι σταθερή και να μην έχει προβλήματα.

5) Αν γίνεται ο υπολογιστής να βγαίνει μέχρι ~1800 ευρώ.

Σας ευχαριστώ πολύ!!! :)

Link to comment
Share on other sites

αυτά που έχεις επιλέξει ήδη είναι κορυφή (και στις τιμές έτσι όπως είναι όλα μαζεμένα αλλά δεν μου πέφτει λόγος) οπότε δεν νομίζω να βρεις και πολύ διαφορετικές προτάσεις αφού ουσιαστικά το έχεις ήδη ψάξει, η πρότασή μου με βάση τα προσωπικά κριτήρια κυρίως για overclocking είναι

motherboard DFI nf4 ultra D ή SLI

Ram ocz 3200 platinum rev2 ή GSkill 4800

VGA, αν μπορείς να πάρεις την 6800GT δεν συγκρίνεται με την 6600GT. η leadtek είναι από τις κορυφαίες επιλογές.

HDD seagate SATA 160GB με NCQ +5χρόνια εγγύηση, δεν αξίζει να ρίξεις πολλά λεφτά σε πολύ υψηλές χωρητικότητες και RAID ενόψει SATAIΙ

DVDRW ΝEC

PSU καλύτερα αυτή την περίοδο απέφυγε ANTEC έχει πέσει λίγο η ποιότητα δεν ξέρω αν έχει διορθωθεί η κατάσταση. OCZ, enermax κορυφαίες επιλογές ,να είναι όμως οπωσδήποτε 24pin το τροδοφοτικό, συμβατό με το νέο ATX πρότυπο

case είναι ολόκληρο θέμα μόνο του, κορυφή τώρα θεωρείται το stacker της coolermaster αλλά ,μπορεί απλώς να μη σου αρέσει η εμφάνισή του.

1. ως επί το πλείστον είναι τυχαίο, αυξάνονται οι πιθανότητες αν πάρεις ΄"καλή" εβδομάδα και stepping. τα καλύτερα θεωρούνται 0447 0448 SPAW . δεν μπορώ να πω όμως ότι είναι εύκολο πλέον να βρεις παλιούς. γενικά οι φουρνιές μετά από την εβδομάδα 0451 μέχρι και 0503 που κυκλοφορούν τώρα δεν θεωρούνται καλές. προσωπικά συμβιβάστηκα με 0450 ίσως βρεις ακόμα

2. το δυνατό τροφοδοτικό κρίνεται από τα ρεύματα που βγάζει πόσα amper μπορεί να δώσει σε κάθε γραμμή. πάρε ένα με τουλάχιστον 22 Α στα 12V.

3. γενικά πάρε ένα fulltower μεγάλο και άνετο

4. πες την και σε μένα

5. do the math.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να μην πάρω την PC4200; Στο overclocking δεν θα χρειαστεί να βάλω υψηλό fsb;

Piratis είπες οτι είναι κορυφή και στα λεφτά. Επειδή δεν έχω λεφτά για πέταμα, αυτά που έχω επιλέξει αξίζουν τα λεφτά τους. Δηλαδή ο λόγος απόδοσης/τιμής είναι καλός; Θα μπορούσα να έχω επιλέξει κάτι αντίστοιχα καλό με λιγότερα λεφτά;

Οι δίσκοι seagate είναι καλύτεροι απο τους western digital;

Επίσης πως μπορώ να καταλάβω απο τον κωδικό που έχουν επάνω οι επεξεργαστες ποιας εβδομάδας είναι;

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πιστεύω ότι το άλμα που κάνεις από 350 σε Α64 είναι πολύ μεγάλο και με λεφτά που διαθέτεις ότι και να πάρεις καλό είναι. Εγώ θα σου έλεγα να μην πέσεις στην παγίδα του ''οτι καλύτερο δυνατόν '' αλλά να κοιτάξεις και τα περιφερειακά. ΠΧ , δεν ξέρω τι οθόνη έχεις αλλα θα μπορούσες να διαθέσεις κάποια από αυτά και να πάρεις μία ΤΦΤ .πχ LG1915 , είτε κάποιον καλό εκτυπωτή πχ CAnon 4000.

Στο λέω αυτό γιατί πιστεύω ότι δεν κάνεις κάτι τόσο απαιτητικό που να δικαιολογεί τα παραπάνω εξαρτήματα μιας και όπως είπεες μέχρι τώρα ήσουνε με 350 ΡΙΙ . Κοίτα λοιπόν και κάτι διαφορετικό πέρα από τα καλύτερα. Πχ αντί 6800GT μια 6800 ή 6600 GT κλπ κλπ ....ούτως ή άλλως σε 6 μήνες θα είναι ξεπερασμενα......

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να μην πάρω την PC4200; Στο overclocking δεν θα χρειαστεί να βάλω υψηλό fsb;

Piratis είπες οτι είναι κορυφή και στα λεφτά. Επειδή δεν έχω λεφτά για πέταμα, αυτά που έχω επιλέξει αξίζουν τα λεφτά τους. Δηλαδή ο λόγος απόδοσης/τιμής είναι καλός; Θα μπορούσα να έχω επιλέξει κάτι αντίστοιχα καλό με λιγότερα λεφτά;

Οι δίσκοι seagate είναι καλύτεροι απο τους western digital;

Επίσης πως μπορώ να καταλάβω απο τον κωδικό που έχουν επάνω οι επεξεργαστες ποιας εβδομάδας είναι;

Ευχαριστώ :)

και η 3200 plat rev2 ανεβαίνει πολύ ψηλά κοίτα reviews. μεγάλη σημασία έχει τι chip έχουν πάνω οι μνήμες και όχι μόνο η επωνυμία. καλά θεωρούνται TCCD, bh5, Utt, για Α64 μάλλον TCCD είναι καλύτερα.

για τα χρήματα δεν ήθελα να σε προσβάλλω απλώς επειδή συνήθως οι πιο πολλοί κάνουν αναβάθμιση 1-2 κομματια κάθε φορά δεν φαίνεται τόσο πολύ, άσχετο με το ότι συνολικά έχει βγει πολύ ακριβότερα από ένα που κάνει κάθε 4-5 χρόνια ολική αλλαγή υπολογιστή. για απόδοση/τιμή κάποια από αυτά που έχεις επιλέξει, είναι πολύ ακριβά, όχι ότι δεν αξίζουν αλλά μην νομίζεις ότι καθάρισες για καμία δεκαετία, όπως είπε και ο Greek για 6 μήνες με ένα χρόνο θα αισθάνεσαι άρχοντας.

τέσπα περίμενε να σου πουν και άλλες γνώμες, ήταν η δική μου προσωπική εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε τις ασυμβατοτητες τις μητρικης με καποιες μνημες. Σου εγγυομαι 100% μακρια απο Hynix

Γιατί ρε man? Άμα τις βρεί φθινές και συμβατές μια χαρά δουλειά θα κάνει....οι δικές σου πάνε φέτες (άσχετα άμα ο τορινός τους ιδιοκτήτης φοβάτε το oc.....lol)......260 αρίσανε για πλάκα και είναι λουκούμια για 1:1.....πάντα βέβαια με την προϋπόθεση οτι θα τις βρεί φθινές (και compatible) :)

Link to comment
Share on other sites

LOL μόνο το ASUS είδα, το DFI το παρέλειψα.....ναί άμα πάει για DFI αποκλειστικά δεν μου πέφτει λόγος (καλύτερα να μασάς δεν λένε?....λολ)......άμα κοιτάξει κάτι άλλο σε mobo (όπως το ASUS που σκέφτεται...max 2.7 vdimm) ίσως να του κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να σας κάνω και μερικές ερωτήσεις/παρατηρήσεις:

1) Αν πάρω τον A64 3200 χρειάζεται να ψάξω για κάποιο συγκεκριμένο stepping; Τι πρέπει να προσέξω;

2) Το τροφοδοτικό Antec TruePower550W έχει δύο cooler (ένα απο πίσω και ένα απο τα πλάγια -πάνω απο τον επεξεργαστή-), ενώ τα άλλα 3 μόνο από πίσω. Στο site της AMD είχα διαβάσει κάπου οτι είναι καλύτερα να υπάρχουν οπές στο τροφοδοτικό, οπού η μια να είναι πάνω απο τον επεξεργαστή. Αυτό κάνει το TruePower πιο δυνατό απο τα άλλα;

3) Το κουτί με ενδιαφέρει να είναι αθόρυβο και να μπορεί να κρατά χαμηλές θερμοκρασίες. Επίσης καλό θα ήταν να μπορεί να δεχτεί μετά υδρόψυξη.

4) Θα ήθελα μια motherboard που να είναι σταθερή και να μην έχει προβλήματα.

5) Αν γίνεται ο υπολογιστής να βγαίνει μέχρι ~1800 ευρώ.

1)Προσπαθησε να μεινεις λιγο μακρια απο στεπινγκ CBBID εχω δει οτι δεν ανεβαινουν οσο οι CBBHD

2)Δεν ειναι κριτηριο ισχυος οι ανεμιστηρες.Θα προτεινα ενα εκ των δυο πρωτων psu αναλογως των χρηματων που διαθετεις.

3)Για κουτι κοιτα

αυτο που θα σε καλυψει σε οτι χρειαστεις οπως και το Antec κι ασε τα τσουναμι γιατι ειναι φτηνα μπιχλιμπιδια.

4)Αν ισχυει αυτο που ζητας μακρια απο dfi και κοιτα σε gigabyte-msi και προτιμησε να αποφυγεις τα via αν θελησεις να κλοκαρεις.

Επισης αντι για εναν sata & 1 ide βαλε δυο seagate 120gb raid0 κι εναν 120αρη ακομη sata θα ελεγα wd για αποθηκη.

Κοιτα επισης αν δεν παρεις dfi (που στο ευχομαι) να παρεις μνημες με τσιπακια tccd που ανεβαινουν χωρις πολυ ρευμα.

Οσο για καρτα θα προτεινα την καινουρια X800XL που ειναι πιο γρηγορη ακομη κι απο 6800gt και κοστιζει πολυ λιγοτερο και δεν θα γινει φουρνος το μηχανημα.

Αυτα.Καλες αγορες :033:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις.

Piratis δεν χρειάζεται να ζητήσεις συγγνώμη :) . Ήταν ερώτηση αυτό που έγραψα. Μπερδεύτηκα και ξέχασα να βάλω κι εκεί ερωτιματικό.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω πως μπορώ να καταλάβω τι εβδομάδας είναι ο επεξεργαστής.

Επίσης πήρα στην overboost (επίσημος αντιπρόσωπος της OCZ) για να τους ρωτήσω για μνήμες και μου είπαν οτι υπάρχει έλλειψη. Μου είπαν επίσης οτι θα κάνουν παραλαβή σε 15 μέρες αλλά δεν ξέρουν αν θα έρθουν και αυτές οι μνήμες. Αν τελικά φέρουν πως θα ξέρω οτι θα έχουν τσιπάκι TCCD; Γίνεται να υπάρχουν OCZ PC3200 Platinum Rev2 E.L. με TCCD τσιπάκι και οι ίδιες μνήμες πάλι με άλλο τσιπάκι;

Ξέρεται κάποιο κατάστημα στην Θεσσαλονίκη που να φέρνει OCZ μνήμες και τροφοδοτικά;

Κάτι άλλο που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι αν οι νέοι P4 64 είναι καλύτεροι απο τους A64. Να στραφώ προς τα εκεί ή να προτιμήσω amd;

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.