Jump to content



Gainward 6800 ultra - Πρώτες εντυπώσεις


istrios1442169073

Recommended Posts

Όπως θα καταλάβατε θα σταματήσω να σας ζαλίζω με το πότε θα έρθει η 6800 ultra στην Ελλάδα. Την παρέλαβα σήμερα και οφείλω να πω ότι είναι πολύ εντυπωσιακή. Φαίνεται να έχει άριστη ποιότητα κατασκευής και συνοδεύεται από ένα λιτό software που περιλαμβάνει τους drivers ένα utility για o/c το windvd 4 και ένα πρόγραμμα επεξεργασίας video.

Το Core Clock είναι χρονισμένο στα 430 mhz και το memory clock στα 1200 mhz αλλά με το utility EXPERTool μπορείς να ορίσεις default συχνότητες και αντίστροφα. Έκανα και τα πρώτα τεστ σε 3dmark 03 και νομίζω πως πήγε αρκετά καλά αν και θέλω να κάνω ένα format για να είναι ο υπολογιστής καθαρός από τους παλιούς drivers και την παλιά κάρτα που είχα.

1ο τεστ core clock 400 mhz - memory clock 1100 mhz

3d1.GIF

2o τεστ core clock 430 mhz - memory clock 1200 mhz

3d2.GIF

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο benches βγαλε και καμια φωτο να την δουμε!!!

Καλοδουλευτη...;)

Χμμμμ....Αυτό δεν το σκέφτηκα να το κάνω πρίν την τοποθετήσω. Θα προσπαθήσω πάντως!!! Ευχαριστώ.....:beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Kαταλαβα οτι ειναι λιγο παλιοι απο το score.... δοκιμασε πιο καινουριους και θα κουφαθεις με αυτα που θα κανει η καρτουλα σου :D
Μέ τους 71.20 αυτά κατάφερα να βγάλω, απείραχτα όλα (P4 3ghz - Gainward 430/1200)

1. 3d Mark 2003

3dmark2003-a.GIF

2. 3d Mark 2005

3dmark2005-a.GIF

Link to comment
Share on other sites

Μεγιες και απο μενα και επιτελους ηρθε στα χερια σου βρε istrie αλλα περιμενα κατι παραπανω απο την ultra αλλα και παλι δεν με χαλει καθολου!
Ευχαριστώ. Τώρα για το κάτι παραπάνω συμφωνώ μαζί σου αλλά πρέπει να "παίξεις" λίγο με ρυθμίσεις και συχνότητες, πράγματα που δεν τα πάω καθόλου καλά. Για να καταλάβεις όταν θέλω να κάνω O/C (μην γελάσετε !!) στον υπολογιστή μου το μόνο που ξέρω είναι να μπώ στο Bios και να ορίσω τις αυτόματες λειτουργίες που έχει η Asus +10% perfomance (δεν πάει και παραπάνω).
Link to comment
Share on other sites

Στις vga το o/c ειναι πιο ευκολο!Βρες στο internet το λεγομενο coolbits και θα σου βγαλει μια νεα επιλογη στα properties της nvidia που εχει επιλογη autodetect frequencies (η καπως ετσι) και σου κανει αυτοματο safe overcocking.Ειναι κριμα να εχεις τετοιο θηριο και να μην το ξεζουμισεις!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κάτι τον Istrios...

1ον) Ποιό μοντέλο έχεις πάρει? Την Gainward PowerPack! Extreme/2600 TV-DVI-DVI

Golden Sample ή την Gainward PowerPack! Ultra/2600 TV-DVI-DVI Golden Sample?

2ον) Ποιά εταιρία εισάγει Gainward στην Ελλάδα?

3ον) Από πού την πήρες??

4ον) Πόσο την πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κάτι τον Istrios...

1ον) Ποιό μοντέλο έχεις πάρει? Την Gainward PowerPack! Extreme/2600 TV-DVI-DVI

Golden Sample ή την Gainward PowerPack! Ultra/2600 TV-DVI-DVI Golden Sample?

2ον) Ποιά εταιρία εισάγει Gainward στην Ελλάδα?

3ον) Από πού την πήρες??

4ον) Πόσο την πήρες?

1) To μοντέλο είναι η Gainward PowerPack! Ultra/2600 TV-DVI-DVI Golden Sample

2) Ζegetron (Τηλ. 210-6856000)

3) Από κατάστημα στη Ρόδο (SynCom) μέσω της εταιρείας που ανέφερα παραπάνω.

4) 690 Ευρώ με το Φ.Π.Α

Σου απαντώ ταυτόχρονα και στην ερώτηση που έκανες σε άλλο δικό μου post πρίν την αγορά της συγκεκριμένης κάρτας.

Ας μου απαντήσει κάποιος τελικά σε αυτήν την ερώτηση: MSI, Gainward, ή Leadtek?????(Μιλάμε για 6800 Ultra ε?)

Όποια από τις τρείς βρείς. Οι επιδόσεις είναι σχεδόν οι ίδιες. Όπως βλέπεις και εγώ αγόρασα την πρώτη που βρήκα στην Ελλάδα αφού η αγορά έπρεπε να γίνει μόνο από εδώ. Τώρα έτυχε να βρώ την Gainward και μπορώ να εκφέρω γνώμη μόνο γι αυτήν. Μήν περιμένεις software και εντυπωσιακή συσκευασία όπως με τους άλλους κατασκευαστές αλλά η ποιότητα κατασκευής είναι άριστη αφού μέχρι τώρα περάσανε πολλές κάρτες από τα χέρια μου και με επιδόσεις στα 1280Χ1024 με όλα Full κορυφαίες και ανάλογες με το 6800 Ultra. Οι μνήμες είναι 1,6ns που με καλή ψύξη μπορεί να φτάσει σε πολύ υψηλά επίπεδα. Μεγάλο αρνητικό στοιχείο η τιμή της. Εάν διαθέτεις το ποσό και θέλεις οπωσδήποτε 6800 Ultra στην προτείνω ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Istrie, έχω κάνει εκτενή έρευνα αγοράς και εγώ προσοπικά έχω καταλήξει σε 3 εταιρίες:1.Gainward 2.MSI 3.Leadtek. Αλλά από ότι είδα στο επίσημο site της Gainward, η Gainward PowerPack! Extreme/2600 TV-DVI-DVI Golden Sample έχει συχνότητα GPU 450 MHz. Η MSI έχει 400... Οπότε αν θελήσεις να κάνεις έναν υπερχρονισμό στην MSI και την φτάσεις στα 450 MHz, πιθανότατα έχεις πρόβλημά με θερμοκρασία. Αντίθετα η Gainward που ανέφερα παραπάνω, είναι ήδη εκ κατασκευής στα 450 MHz. Άσε που είναι ολόκληρη μια ψύκτρα.....(Χαλκός από ότι νομίζω...). Όσον αφορά την αντίστοιχη υλοποίηση της Leadtek, από ότι θυμάμαι έχει engine clock στα 425 ή 430 MHz. Αλλά το μειονέκτημά της είναι ο θόρυβος.....

Δεν ξέρω αν συμφωνείς...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Istrie, έχω κάνει εκτενή έρευνα αγοράς και εγώ προσοπικά έχω καταλήξει σε 3 εταιρίες:1.Gainward 2.MSI 3.Leadtek. Αλλά από ότι είδα στο επίσημο site της Gainward, η Gainward PowerPack! Extreme/2600 TV-DVI-DVI Golden Sample έχει συχνότητα GPU 450 MHz. Η MSI έχει 400... Οπότε αν θελήσεις να κάνεις έναν υπερχρονισμό στην MSI και την φτάσεις στα 450 MHz, πιθανότατα έχεις πρόβλημά με θερμοκρασία. Αντίθετα η Gainward που ανέφερα παραπάνω, είναι ήδη εκ κατασκευής στα 450 MHz. Άσε που είναι ολόκληρη μια ψύκτρα.....(Χαλκός από ότι νομίζω...). Όσον αφορά την αντίστοιχη υλοποίηση της Leadtek, από ότι θυμάμαι έχει engine clock στα 425 ή 430 MHz. Αλλά το μειονέκτημά της είναι ο θόρυβος.....

Δεν ξέρω αν συμφωνείς...

Συμφωνώ μαζί σου αν και την Εxtreme της Gainward δεν νομίζω να την βρείς στην ελλάδα (Ρώτησε πάντως στο τηλέφωνο που έδωσα) και αν υπάρχει η τιμή της πλησιάζει τα 900 Ευρώ. Στις άλλες μάρκες που ανέφερες οι μνήμες είναι χρονισμένες στα 1100 ενώ της Gainward στα 1200 που είναι αρκετά μεγάλη διαφορά ενώ όπως είναι μπορείς να την ανεβάσεις ακόμα στα 440/1220. Η τελική απόφαση δική σου:)
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.