Jump to content



Nvidia 6600GT AGP...τι πουλιά πιάνουν άραγε...


Freedom

Recommended Posts

είμαι idle 46-47, max 62-63. o/c δεν έχω κάνει ,ε και από θόρυβο ότι και να πει ο καθένας είναι υποκειμενικό. Πάντως ενοχλητική δεν είναι.

Dim από θερμοκρασίες τι έχεις εσύ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 164
  • Created
  • Last Reply

@sofos

Ίσως να βοηθήσει το agp aperture 128.

Δοκίμασέ το με κάτι που να ζητάει πολλή VRam (προτείνω 3DMark05 και Doom3 timedemo).

Τώρα είδα οτι είναι η Prolink 6600GT (ενδιαφέρονται ΠΟΛΛΟΙ γνωστοί για δαύτην).

Είπες οτι είναι ήσυχη με 39°C idle , από θερμοκρασίες πως πάει σε load;

Η ψύκτρα της ακουμπάει και στις μνήμες και το bridge chip;

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι τα score που έχω με drivers 66.93 .μου λειπει ένα 3dmark05 και ενα aquamark3 για να εχετε πιο πληρη εικόνα..

ελπιζω το μεσημερι να τα έχω..προέχει η εξεταστική :120:

θερμοκρασία full πως μπορω να δω ?απο το πανελακι της nvidia όταν τρέχω καποιο τεστ ή προτείνετε κατι αλλο?

post-409-1442173930,1394_thumb.jpg

post-409-1442173930,255_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι , κυρίως στο 05 οι 71.χχ δίνουν πάρα πολύ.

Στα παιχνίδια πάλι δεν δίνουν τίποτα....

Για full load καλύτερα δοκίμασε το hardware monitoring του rivatuner (κάνει διάγραμμα , οπότε βλέπεις το πραγματικό maximum).

Link to comment
Share on other sites

να και ένα aquamark3 καθώς επίσης και full temp ..

μόλις βρω λίγο χρόνο θα βάλω και κάνα 71.xx να δούμε τι παίζει..

edit

να και αλλο ενα screenshot με image settings : performance..(τα προηγουμενα ηταν quality..)

post-409-1442173939,6516_thumb.jpg

post-409-1442173939,7076_thumb.jpg

post-409-1442173940,0846_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@sofos

Ίσως να βοηθήσει το agp aperture 128.

Δοκίμασέ το με κάτι που να ζητάει πολλή VRam (προτείνω 3DMark05 και Doom3 timedemo).

Τώρα είδα οτι είναι η Prolink 6600GT (ενδιαφέρονται ΠΟΛΛΟΙ γνωστοί για δαύτην).

Είπες οτι είναι ήσυχη με 39°C idle , από θερμοκρασίες πως πάει σε load;

Η ψύκτρα της ακουμπάει και στις μνήμες και το bridge chip;

Στο τσιπ ναι, στις μνημες οχι.Θα προτεινω κατι διαφορετικο για πυρηνα αφου στραβοπαταει ελαφρως και διαφορετικο για bridge chip.Με το νερακι παντως λυνεται

:033:

Link to comment
Share on other sites

PaPa-ZorD,

αντί για συνεχόμενα posts μπορείς απλά να κανεις edit το προηγούμενο k θα προσθέσεις κάτι :)

όσο για την κάρτα,είμαι ήδη πολύ ευχαριστημένος αν και λόγω εξεταστικής δεν την έχω χαρεί όσο θα ήθελα..

Link to comment
Share on other sites

Στο site του mgmanager η Leadtek έχει 256 € με το ΦΠΑ. Ισχύει αυτή η τιμή ??

Αξίζει τόσα € παραπάνω ? Έχει καλύτερες μνήμες ή απλα έχει καλύτερο σύστημα ψύξης. Αν είναι μόνο το δεύτερο δε νομίζω να παίζει και τόσο ρόλο, μιας και όταν βγεί η Artic θα τρέξουμε όλοι να τη πάρουμε.

Θέλω να πώ οτι οι διαφορές ανάμεσα στις διάφορες υλοποιήσεις εντάσονται μόνο στη κατηγορία ψύξης ή υπάρχουν και πιο ουδιώδεις διαφορές (μνήμες, κτλ) ??

Link to comment
Share on other sites

ότι θα έπαιζα NFSU2 σε 1600x1200 με όλα στο full,ούτε που το είχα ονειρευτεί.. :118: :eek: :041:

26 και ότι ξημερώνει για το τέλος εξεταστικής..έχει να γίνει μετά ο χαμός!!!έχω τουλάχιστον 6-7 games που θέλω να λιώσω

και δεν τα κάνω επίτηδες install..απορώ πως κρατιέμαι..

συγγνώμη για το ψιλό offtopic ,αλλα "θέλει η που#*@άνα να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει" που λέει και ο "σοφός" λαός..

κοίτα καιρό που διάλεξα να πάω από 9550 σε 6600GT..

συγκρατήσου..είπαμε 26 και αύριο..

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε σε ποιά ακριβώς παιχνίδια και σε ποιές ρυθμίσεις είδατε μεγάλες διαφορές από την 9800Pro; Γιατί εγώ δεν έχω δει τόσο μεγάλη διαφορά. Σε μερικά παιχνίδια, είναι και πιο αργή!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ψάχνω αρκετό καιρό έχω πάνω απο 5 sites με reviews της 6600gt τα οποία στα παιχνίδια (δεν αναφέρομαι σε benchmark τύπου 3dmark) βγάζουν την 6600gt καλύτερη απο τη 9800pro. Σε άλλα αρκετά καλύτερη και σε άλλα λιγότερο καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε σε ποιά ακριβώς παιχνίδια και σε ποιές ρυθμίσεις είδατε μεγάλες διαφορές από την 9800Pro; Γιατί εγώ δεν έχω δει τόσο μεγάλη διαφορά. Σε μερικά παιχνίδια, είναι και πιο αργή!

Αν παίζεις με AA & AF ενεργοποιημένα , τότε είναι απόλυτα λογικό αυτό που βλέπεις.

Σε αυτές τις συνθήκες το 128bit bus "σφάζει" την 6600GT και πέφτει στα επίπεδα της 9800pro.

Χωρίς AA & AF είναι που υπάρχουν οι σημάντικές διαφορές (μια που "μετράει" λιγότερο η μνήμη).

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, να ρωτήσω κι εγώ το εξής : Έχω αποφασίσει να αγοράσω μια 6600 GT AGP. Τελικά έχουμε καταλήξει για το ποια είναι καλύτερη σε επιδόσεις από τις 4; (MSI, Prolink, Leadtek ή Albatron); Σημειωτέον ότι για την αγορά αυτή δεν με ενδιαφέρει το κόστος. Για αυτή την κατηγορία μιλάμε, ε!

Link to comment
Share on other sites

apocalypse, το ξέρω ότι το AA & AF σφάζει την 6600GT. Εγώ όμως μιλάω απενεργοποιημένο το AA. To AF το έχω στο 4x, αν και η ποιότητά του δεν μου αρέσει καθόλου σε σχέση με την 9800Pro. Tux, αν δεν σε ενδιαφέρει το κόστος, πάρε μία 6800 απλή διότι η ακριβότερη 6600GT κάνει όσο η φθηνότερη 6800. Σωστός;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.