Jump to content



Nvidia 6600GT AGP...τι πουλιά πιάνουν άραγε...


Freedom

Recommended Posts

  • Replies 164
  • Created
  • Last Reply

Παίδες η απορία λύθηκε. Μόνο η MSI έχει ΙΝ από όλες τις AGP 6600GT που κυκλοφορούν. Το είδα στο http://www.firingsquad.com που έχει συγκριτική δοκιμή όλων των 6600GT AGP. Βέβαια μπορεί η MSI να έχει vivo αλλά (σύμφωνα με το firingsquad πάντα) δεν έχει αισθητήρες θερμοκρασίας.

Link to comment
Share on other sites

Eγω παιδια τελικα ειχα πολλα προβληματα (μπλε οθονες, κολληματα κλπ κλπ) και απο οτι ειδα σε καποιο site (δεν εχω link γιατι εχω κανει απο χθες πανω απο 5 formats.....) και απο οτι καταλαβα, μαλλον παιζει ασυμβατοτητα με το chipset της μητρικης μου (via). Την πουλησα ηδη σε ενα φιλο οπου του δουλευει μια χαρα (P4 2.4B/865 PE Chipset εχει).

Πληροφοριακα το παιδι εβγαλε με τον cpu (2.4 No HT) και την καρτα default, 7250 περιπου 3dmarks03 και 2500 περιπου 3dmarks05.

Τι προτεινετε να παρω εγω στα ιδια περιπου χρηματα? Λετε να βαλω κι αλλα για 6800 ή μηπως εχω τπτ ασυμβατοτητες κι εκει (οποτε αναγκαστικα παω σε ΑΤΙ)? :X

ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ??????????????????????

Kαι δλδ εγω που του εχω βαλει και ''μνημες'' και ''επεξεργαστες'' ειμαι στα ιδια με εναν 2.4 ???Τοτε εχω prob :D:D

Link to comment
Share on other sites

A..chris....

Τι προτεινετε να παρω εγω στα ιδια περιπου χρηματα? Λετε να βαλω κι αλλα για 6800 ή μηπως εχω τπτ ασυμβατοτητες κι εκει (οποτε αναγκαστικα παω σε ΑΤΙ)? :X

ΟΧΙ

να αλλαξεις mobo;) (you know...my way....)

Link to comment
Share on other sites

Kαι αλλος ενας με msi 6600gt.Μεχρι στιγμης ειμαι σταθερος 567/1185 πριν ξεκινησουν αρτιφακτς η throttling... Δεν με κοβω παντως να ανεβαινω παραπανω.Περιμενα λιγο παραπανω απο τον πυρηνα (575 το ηθελα,το ομολογω!) ,αλλα το 1185 της μνημης μου μαλακωσε τον πονο!

3dmark01:21000

3dmark03:9200

doom3 ultra high: 78frames/sec

Δεν εχω δοκιμασει κατι αλλο...

Τα σκορ ειναι φυσιολογικα για το o/c και το συστημα μου? (α64(754)@2400 1/1)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πως ναι αλλα καλο θα ηταν να βρεις το 3dmark05 (οπως κι εγω πρεπει να βαλω και το 03) για να εχουμε μια πιο ολοκληρωμενη αποψη γυρω απο τις καρτες αλλα και τη σημασια που παιζει το υπολοιπο συστημα μας...

Link to comment
Share on other sites

Τα σκορ ειναι φυσιολογικα για το o/c και το συστημα μου? (α64(754)@2400 1/1)

Τι εννοεις?Γενικα ή αν ειναι πολυ ή λιγο ?

Γιατι.....msn me και θα σου πω τα δικα μου να φριξεις... :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επιτέλους ήρθε και η δική μου prolink 6600GT..

μόλις την έβαλα και έτρεξα στα γρήγορα ένα 3dmark01SΕ που είχα πρόχειρο και το score μάλλον απογοητευτικό μου μοιάζει..14334... :017: το 3dmark έτρεξε όλα default με drivers 66.93.to σύστημα μου είναι barton 2600@2.1-2x256 μνήμη,αν παίζει κάποιο ρολο..

θερμοκρασία από ότι δείχνει η κυρια nvidia είναι 39 idle..

αυτά για την ώρα,πρέπει να την κάνω σε λίγο..το βραδυ που θα έχω χρόνο θα έχουμε πολύ περισσότερα :)

Link to comment
Share on other sites

το score μάλλον απογοητευτικό μου μοιάζει..14334... το 3dmark έτρεξε όλα default με drivers 66.93.to σύστημα μου είναι barton 2600@2.1-2x256 μνήμη,αν παίζει κάποιο ρολο..

έχω ακριβώς την ίδια σύνθεση με barton 2600+@2.1( 200*10.5) και με την προλινκ 6600γτ (66.93 drivers) πιάνω γύρω στα 15300 στο 01 και 7350 στο 03. Αν και είμαι με 1 γίγα μνήμη δεν νομίζω ότι παίζει κάποιο ρόλο στο 3dmark. Δοκίμασε να κάνεις defragment και ξαναδοκίμασε, (

Αν παλι δε βαριέσαι το φορματ.... :025: :024:

Link to comment
Share on other sites

επιτέλους ήρθε και η δική μου prolink 6600GT..

μόλις την έβαλα και έτρεξα στα γρήγορα ένα 3dmark01SΕ που είχα πρόχειρο και το score μάλλον απογοητευτικό μου μοιάζει..14334... :017: το 3dmark έτρεξε όλα default με drivers 66.93.to σύστημα μου είναι barton 2600@2.1-2x256 μνήμη,αν παίζει κάποιο ρολο..

Με 6800 (ξεκλείδωτη) @ 400/900 , 2500+@11x218 = 2401 , timings 2-2-2-11 , το 3DMark01 ΔΕΝ βγάζει 20000......

Εκτός και αν παίξω με το LOD Bias.

Οι nvidia 6xxx , γενικά , δεν κάνουν τίποτα στο '01.

Πρόσθεσε και έναν AthlonXP (ότι χειρότερο για 3D Benches) και είναι λογικό να βγάζεις πολύ χαμηλό σκορ...

Link to comment
Share on other sites

Να παρακαλέσω όσους έχουν prolink 6600GT να μας πουν θερμοκρασία σε idle και full load τι θόρυβο κάνει το ανεμιστηράκι .... και εάν μπορούν μέχρι που πάει με overclocking stable βεβαια :)

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν,έχουμε επίσης ένα 7302 στο 3dmark 03..

όσο για το ανεμιστηράκι,το μονο που μπορώ να πω είναι ότι με κλειστό το κουτί δεν παρατήρησα καμια διαφορά..(το κουτί είναι heroilci 6Α19).δεν ακούγεται τίποτα άλλο παρα το μουρμουρητό από τα δυο 12aria fans.

idle temp όπως είπα 39-40 και για τα υπόλοιπα(συγκεντρωτικά screenshots από τα tests,full temps κτλ) επιφυλάσσομαι για το βραδυ αργά,όπου θα έχω λογικά και 3dmark05 και aquamark3.

και κάτι άσχετο,το graphics aperture size στα 64MB είναι ok?παίζει κάποιο ρολο?μήπως να ανεβώ στα 128MB?θυμίζω έχω μνήμη 512MB.

και κάτι τελευταίο,δεν θυμάμαι αν έχει αναφερθεί πιο πριν.το κουτί της prolink έχει μονο ένα cd με drivers, τα στάνταρ καλώδια και ένα "ανταπτορακι" για σύνδεση με το psu.αυτά.

ελπίζω όλα αυτά να φανούν χρήσιμα σε μελλοντικούς αγοραστές

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.