Jump to content



Dual Opteron 242.


DarthMoul

Recommended Posts

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply
Με γειες....!!! Καλορίζικο!

Καλά τώρα benchmarks τέτοιου συστήματος μόνο μέσα από Linux και μόνο εφαρμογές multithreaded. Και αν κάποιος θέλει τόσο πολύ να συγκρίνει το δικό του με αυτό ας βάλει Linux έστω και προσωρινά να δει τι πιάνει το συστηματάκι του.

Κατά τα άλλα οι Opterons, FX είναι κατά κάποιο τρόπο, οπότε περίπου ξέρουμε τι θα δούμε.

βασικα εγω τα benchmarks (τυπου sandra κλπ) τα εχω γραμμενα :003:

Αλλα με ενδιαφερει πολυ να δω αποδοση σε πραγματικες εφαρμογες και να δω που μπορει να σε ωφελησει ενα smp συστημα.

Αλλα σε windows μονο :040: καθως με linux δεν ασχολουμαι

(με τη λογικη οτι οτι χρειαζομαι το κανω με τα windows, ενω δεν μπορει να γινει το ιδιο και με το linux)

Για αυτο λοιπον ειπα για rar, και θα ελεγα και για κωδικοποιηση και επεξεργασια βιντεο

Για να δουμε δηλ τι μας επιφυλασει το μελλον με τα dual core

αν και βασικα το ξερουμε, οτι προς το παρον δεν υπαρχει software "ευρειας καταναλωσης" σχεδιασμενο για να εκμεταλευεται 2 επεξεργαστες/πυρηνες και θα πρεπει να περιμενουμε πρωτα την ελευση των dual core για να δουμε και software...

Link to comment
Share on other sites

Μια καλη λυση θα ηταν να δοκιμασεις κατι που ειχα δοκιμασει στο παρελθον:

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=1234

Δηλαδη:

Χρειαζομαστε ενα Photoshop7.

Ρυθμιζουμε κατω κατω το βελακι να δειχνει timer.

Ανοιγουμε το αρχειο(Tif) με την αμμο (δεν θυμαμαι πως το λενε, αλλα ενα ειναι με αμμο).

Του αλλαζουμε την αναλυση απο 72dpi σε 600.

Τρεχουμε το φιλτρο Radial blur, με 90% kai best.

Και λεμε αποτελεσματα. Το συγκεκριμενο φιλτρο υποστηριζει διπλους επεξεργαστες, οποτε λογικα θα παρεις σαφως καλυτερα νουμερα απο μονο μηχανημα... Αν βρεις Photoshop, καντο να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Στο Linux υπάρχει πολύ multithreaded software για να αξιοποιήσει δύο πυρήνες, ακόμα και για desktop.

Στα windows είναι πολύ λιγότερο και tuned περισσότερο για SMT παρά για SMP συστήματα (έχουν διαφορετική συμπεριφορά).

Πάντως το SMT tuned software θα τρέξει πολύ καλά στους dual core G5 της IBM λόγω του γεγονότος ότι οι δύο πυρήνες θα μοιράζονται το ίδιο cache. Αυτό θα κάνει και η AMD το 2007 αν βρει τα λεφτά να αγοράσει την τεχνολογία από την IBM. H Intel την έχει αγοράσει ήδη αφού πήρε όλα τα σχέδια του ev8 και τους μηχανικούς, αλλά τώρα προσπαθεί να την εφαρμόσει στους επόμενους Itanium. Για τους x86 θα δούμε.

Να είσαι σίγουρος πως για τον μέσο χρήση, τα dual cores θα είναι μία από τα ίδια όπως και τα 64 bits. Περιττό έξοδο χωρίς κανένα κέρδος για 2-3 χρόνια ελλείψει software. Αν θέλεις να χρησιμοποιείς στο έπακρον αυτό που πληρώνεις τα windows τα ξεχνάς ή αγοράζεις κάτι ανάλογο του sempron και είσαι ο καλύτερος.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνουμε μία σχετικά αντικειμενική σύγκριση, θα πρέπει να συγκρίνουμε το σύστημα με ένα άλλο SMP σύστημα. Αφού βρήκα πρόσβαση σε έναν dual Xeon στα 3.2 GHz θα το συγκρίνω με αυτό. Ούτως ή άλλως οι Opteron δεν έχουν PR, και νομιζω πως ένα προβάδισμα στον Xeon ώστε να έχει την διπλάσια συχνότητα θα είναι μια δίκαιη σύγκριση.

Όλες οι συγκρίσεις θα γίνουν σε linux γιατί τα w2κ pro δεν γνωρίζουν ότι εδώ και 30 χρόνια περίπου υπάρχει η τεχνολογία NUMA για τα SMP συστήματα, με αποτέλεσμα να υποβαθμίζουν το σύστημα από πλευράς μνήμης κατά 33% με bandwidth 4 GB/sec αντι για 6 GB/sec που είναι η maximum δυνατότητα του.

Κατά την διάρκεια της μέτρησης, και οι δύο μηχανές ήταν idle. Και στις δύο περιπτώσεις χρησιμοποίησα τον κατάλληλο compiler με τα κατάλληλα optimizations για την πλήρη αξιοποίηση της CPU. Όσοι θέλουν να παίξουν με το pctbench ή να ελέγξουν τον κώδικά του, μπορούν να το πάρουν από την υπογραφή μου.

Στο αριστερό screenshot θα είναι πάντα ο Xeon και στο δεξιό ο 242.

Πάμε να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ελέγχουμε την συμπεριφορά της CPU στα 16, 32 και 64 bits καθώς και την ALU με προσθέσεις και ολισθήσεις. Έχουμε εντελώς διαφορετικη συμπεριφορά σε κάθε CPU και το ζήτημα θα πρέπει να το συζητήσουμε. Για κοιτάξτε τι έγινε.

post-64-1442173887,3047_thumb.jpg

post-64-1442173887,4365_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Ούτε overclocking γίνεται. Και υποχρεωτικά ECC μνήμες.

ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ OVERCLOCKING??!?!?!?!?!!?!?!?!?!?!

Ρε τραβα πετα το μαζι με τα μεσημεριανα αποφαγια σου!!!

Παρε ενα sempron να κανεις την δουλεια σου σαν ανθρωπος!!!!!!!

:044: :044: :044: :044:

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ OVERCLOCKING??!?!?!?!?!!?!?!?!?!?!

Ρε τραβα πετα το μαζι με τα μεσημεριανα αποφαγια σου!!!

Παρε ενα sempron να κανεις την δουλεια σου σαν ανθρωπος!!!!!!!

:044: :044: :044: :044:

Ρε διαολε εσενα δλδ θα σε χαλαγε ενα Dual Opteron συστημα εστω και να μην παιρνει overclocking? :067: :091: ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επειδη ψηνομαι και εγω για dual opteron ξερεται αν οι μελλοντικοι dual core υποστηριζονται απο τις παρουσες μητρικες? Βασικα ενδιαφερομαι να αγορασω την Msi K8T Master2-FAR. Εχετε καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη επιλογη μηχανηματος...εγω παντως για την ωρα στηνω debian σε pentium90 το οποιο θα γινει ασυρματος ρουτερ....φαντασου ποσων χρονων μηχανημα και ακομα χρησιμο ειναι ....οποτε σε βλεπω για 10-15ετια με το διπλο οπτερον!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη επιλογη μηχανηματος...εγω παντως για την ωρα στηνω debian σε pentium90 το οποιο θα γινει ασυρματος ρουτερ....φαντασου ποσων χρονων μηχανημα και ακομα χρησιμο ειναι ....οποτε σε βλεπω για 10-15ετια με το διπλο οπτερον!!!!!!
Σ'ευχαριστώ φίλε μου. Ελπίζω να μην με δω εγώ με x86 για πάνω από 5 χρόνια ακόμα. Προς το παρόν πάντως απολαμβάνω τις σαφώς καλύτερες ταχύτητες σε σχέση με τον dual P3 αλλά και τις πολλές αδυναμίες.

1. Δεν έχω optimized compiler. O profiler της AMD δεν τρέχει σε 64 bit linux.

2. Έχω πολύ φτωχό documentation για να κάνω τα optimazations μόνος μου.

3. Η 64bit υποστήριξη από το linux είναι ακόμα προβληματική.

4. Αν δεν έχεις sources να κάνεις compilation και πρέπει να τρέξεις το πρόγραμμα κατ'εξαίρεση σε 32 bit mode έμπλεξες άσχημα.

5. Μεγάλοι κατασκευαστές hardware (πχ ATI) δεν έχουν 64 bit drivers και με τους αντίστοιχους opensource πολλά προγράμματα (έβαλα το DOOM3 για δοκιμή) δεν τρέχουν σε 64 μπιτη εγκατάσταση, ενώ σε 32μπιτη παίζουν μια χαρά.

6. Στο 50% των περιπτώσεων η συμπεριφορά των 64 bits υστερεί σε σχέση με τα 32 bits. Ίσως να φταίει και ο compiler. Θα το ψάξω καλύτερα και θα σας πω.

7. Τα 3rd party plugins για τους browsers δεν τρέχουν (πχ macromedia flash) αφού είναι στα 32 bits ενώ οι browsers στα 64 bits.

Αυτό που απολαμβάνω είναι την ικανότητα του να τρέχει πολύ αποδοτικά κώδικαμε instruction scheduling παλαιότερης γενιάς, σημείο στο οποίο ο P4 υστερεί. Και την ταχύτατη FPU για τα λεφτά που έδωσα.

Link to comment
Share on other sites

απο τη δικη μου εμπειρια με το λαπτοπ μου φανηκαν λιγο πισω τα 64bit λινουξ σε σχεση με τα 32 bit ,ο πιγκουινος του fedora core 3 με εχει στησει στα 4....και παρολο που εγκατελειψα τα 64bit και το γυρισα στα 32bit στο λινουξ μου φαινεται οτι θα γυρισω σε fedora2.για να κανω compile airsnort ενω στο 2 ηθελα κατι στο pcmcia-cs που τα εκανε μανταρα στο 3 ζητουσε pango,freetype,glic,gtk κτλπ ενω ηταν ηδη εγκατεστημενα και για καποιο λογο δεν τα αναγνωριζε (ελεος..)...βεβαια εισαι καμποσα κεφαλια πανω απο μενα στο λινουξ και ισως για σενα ειναι 2 λεπτα δουλεια να το λυσεις το προβλημα,παντως εγω σκεφτομαι να ξηλωσω το fedora το 3.

Link to comment
Share on other sites

απο τη δικη μου εμπειρια με το λαπτοπ μου φανηκαν λιγο πισω τα 64bit λινουξ σε σχεση με τα 32 bit ,ο πιγκουινος του fedora core 3 με εχει στησει στα 4....και παρολο που εγκατελειψα τα 64bit και το γυρισα στα 32bit στο λινουξ μου φαινεται οτι θα γυρισω σε fedora2.για να κανω compile airsnort ενω στο 2 ηθελα κατι στο pcmcia-cs που τα εκανε μανταρα στο 3 ζητουσε pango,freetype,glic,gtk κτλπ ενω ηταν ηδη εγκατεστημενα και για καποιο λογο δεν τα αναγνωριζε (ελεος..)...βεβαια εισαι καμποσα κεφαλια πανω απο μενα στο λινουξ και ισως για σενα ειναι 2 λεπτα δουλεια να το λυσεις το προβλημα,παντως εγω σκεφτομαι να ξηλωσω το fedora το 3.
Και εγώ αυτό δοκίμασα πρώτα αλλά το ξήλωσα μετά από 2 μέρες και τώρα είμαι με gentoo. Καμμία σχέση και από σταθερότητα και από ταχύτητα. Δεν διαφέρει καθόλου από την 32 bit έκδοση παρά μόνο στα εν γενεί προβλήματα που έχει ακόμα το x86-64 port. Γενικότερα ο hammer πάσχει πολύ από 64 bit desktop software υποστήριξη αλλα ελπίζω μόλις κυκλοφορήσει η Intel θα δικά της 64 μπιτα για desktop τα προβλήματα θα λυθούν γρήγορα. Το 2005 θα ξοδέψει κάπου 1 δις δολλάρια για desktop software porting και devtools για τους EM64T οπότε μαζι με τον βασιλικό θα ποτιστεί και η γλάστρα.
Link to comment
Share on other sites

επειδη ψηνομαι και εγω για dual opteron ξερεται αν οι μελλοντικοι dual core υποστηριζονται απο τις παρουσες μητρικες? Βασικα ενδιαφερομαι να αγορασω την Msi K8T Master2-FAR. Εχετε καμια ιδεα?

Καποια βοηθεια βρε παιδια......

Link to comment
Share on other sites

Καποια βοηθεια βρε παιδια......

Μάλλον πρέπει να διαβάσεις το thread από την αρχή ;)

Η AMD έχει ανακοινώσει πως τα πρώτα διπύρηνα θα είναι σε socket 940 με BIOS upgrade. Ελπίζω να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Με γειά το υπερμηχάνημα !!!!

Να ρωτήσω, το gentoo κατεβασες κώδικα και έκανες compile ή κατέβασες έτοιμο 64bit? Την Τρίτη θα αναίβω στη σχολή και θέλω να βάλω το gentoo αλλα δε ξέρω τι απο τα δύο να προτημήσω. Να ρωτήσω και κάτι άλλο, μπορω να κατεβάσω είτε source είτε ετοιμα τα πακέτα να τα γράψω σε 1-2 DVD και να κάνω εγκατάσταση απο τα DVDs, ή πρέπει να γίνει online εγκατάσταση ??

Σε ρωτάω γιατι θελω να το βάλω σε ένα desktop στο σπίτι που έχω ISDN και δε λέει η online εγκατάσταση.

Αν έχεις χρόνο τρέξε 1-2 seti να μας πείς χρόνους να ξενερώσουμε όλοι

Με γειά και πάλι !!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να διαβάσεις το thread από την αρχή ;)

Η AMD έχει ανακοινώσει πως τα πρώτα διπύρηνα θα είναι σε socket 940 με BIOS upgrade. Ελπίζω να το κάνει.

Ναι σιγουρα αυτη ειναι η ποιο απλη λυση αλλα σκεφτομουν μηπως υπαρχει κανενας περιορισμος απο το chipset της εκαστοτε μητρικης οπου ενα bios update δεν θα βοηθουσε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.