Jump to content



experts.. help please !


αχεροντιος

Recommended Posts

Γεια σας παιδες ειμαι καινουριος στο forum αλλα τολμησα και μπηκα για τους εξης 3 λογους:

1.Γιατι ασχολουμε λιγο πολυ με καθε τι εχει σχεση με PC

2.Γιατι μου αρεσε αυτο το site και forum

3.Γιατι χρειαζομαι τη γνωμη απο καποια ατομα που γνωριζουν 5.. 10.. πραγματακια παραπανω απο μενα.

Λοιπον εχουμε και λεμε,εχω σκοπο να φτιαξω ενα PC του οποιου τα εξαρτηματα θα τα διαλεξω ενα προς ενα

αλλα φοβαμαι μηπως υπαρξει καποιο προβλημα συνδεσιμοτητας αλλα και προσπαθω να πετυχω τον καλυτερο συνδιασμο κοστους-αποδοσης.

Το συστημα που εχω σκοπο να φτιακω αποτελειται απο:

THERMALTAKE CASE V5000A DAMIER BLACK/WIN

ABIT AG8-3RD EYE

INTEL P4 3.2E PRESCOTT

ATI RADEON X700PRO

2x CORSAIR XMS 512 DDR400 CL2 HEAT SPREADER

MAXTOR 160GB+MAXTOR 80GB(S-ATA/7200/8MB)

NEC ND3500(DVD+/- DL)

PLEXTOR 54X BULK(CD-ROM)

FAX MODEM CRYPTO V92INT

LG 17'' LCD L1730S

AYTA!

Θα μπουρουσε καποιος να μου πει αν υπαρχει καποιο προβλημα συνδεσιμοτητας σε αυτο το συνολο hardware......

Eιμαι ανοιχτος σε οποιαδηποτε προταση ή συμβουλη για αλλαγη καποιου κομματιου..

Παιδες HELP!! βοηθηστε με μην κανω καμια μπαρουφα και κλαιω τα λεφτακια μου..

οπως και να εχει ευχαριστω προκαταβολικα.

:037:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όπου ναναι θα σου γράψουν το κλασσικό όχι greeklish. Δε βλέπω γιατί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Για αλλαγές κομματιών ψάξε λιγάκι στο φόρουμ.Είναι αρκετοί που ίσως θα σου έλεγαν να αφήσεις τον πρέσκοτ αλλά αυτά είναι γούστα.Σκέφτεσαι να υπερχρονίσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ δεν βλέπω κανένα πρόβλημα συμβατότητας μεταξύ τους.ΚΟίτα εάν θέλεις και μέσα στο forum για τυχόν πορβλήματα με τα συγκεκριμένα κομμάτια ώστε να ξέρεις τι μπορεί να αντιμετωπίσεις έαν προκύψει κάτι.Εάν κάτι σκαλώσει, εδώ είμαστε.....

Link to comment
Share on other sites

Ωραιοτατο σαν συνολο...Δες λιγο και το ζητημα 939...

Εγω με το μονο που διαφωνω ειναι το case..κλασικα...

Παρε κατι αλλο με τα ιδια η με λιγοτερα λευτα...αλλα οπως παντα μακρια απο το τσιρκο Xaser...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βρεις και πολύ φτηνότερο case και εξίσου καλό με αυτό της thermaltake. Αλλά εδώ είναι καθαρά θέμα γούστου.

Σίγουρα θα σου προτείνουμε Α64 αντί για Prescott. Δεν αξίζει τον κόπο ο Prescott και με βάση τα κομμάτια που έχεις βάλει στο... καλάθι σίγουρα πας για overclocking. Και το θέμα είναι ότι αν είναι το τελευταίο stepping ο Prescott θα ανέβει, αλλά μάλλον θα αρχίσει να σε τσιγκλάει για υδρόψυξη - επιπλέον έξοδα.

Θα σου πρότεινα απλά επίσης modem από άλλη εταιρία, ίσως και την προσφορά της HOL από το e-shop που δίνει 6 μήνες + modem για 33€ ( αν ισχύει ακόμα ). Δεν λέω, να υποστηρίξουμε τις Ελληνικές εταιρίες αλλά όταν πας στο site να βρεις driver και δεν βρίσκεις....

Το Plextor επίσης είναι παντελώς άχρηστο. Πάρε DVDROM, ξέχνα τα CDROMs.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχουμε κ λεμε..

δεν σκεφτομαι(προς το παρον ! ) για υπερχρονίσμο

τους παω με χιλια τους επεξεργαστες amd αλλα δεν παιζουν πολλα motherboard( με PCI-E.. κ λογο ddr 2x512)

το cd-rom το εβαλα γιατι ειναι γρηγορο(54χ) κ γιατι ειναι αθανατο(plextor)

john_dr καλη η ιδεα για το modem !

εχω κ καποιες αλλες ερωτησεις αν δεν πειραξει..

εχετε να μου προτεινετ καμια αλλη καρτα γραφικων(εως 300 euro), εγω ειχα στο νου μου τις GIGABYTE GEFORCE PCX 5900 ή ALBATRON PC5900 ή ATI RADEON X700PRO ή Leadtek WinFast PX6600 GT TDH τι λετε ?(PCI-E παντα)

επισης ενδιαφερομαι για να αγορασω καποιων tv tuner οπου θα μου δινει την δυνατοτητα να βλεπω tv στην οθονη του pc χωρις να κανει εκινιση το λειτουργικο.. ξερετε κανεναν τετοιο ?

κ κατι τελευταιο στο motherboard θα μπορω να βαλω καποιο 5.1 sur ηχεια?

ξανα ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το σύστημα και φυσικά δεν πειράζει να ρωτάς! Αλλιώς πως θα μάθεις! Εμείς άλλωστε πως μάθαμε;

Για κάρτα γραφικών τώρα η Χ700 είναι περίπου ίδια με την 6600 GT σε επιδόσεις, οπότε ότι σου αρέσει. Βέβαια δεν έχω δει εδώ καμία Χ700...

Για τα ηχεία τώρα: κάθε μητρική της Intel με PCI-E υποστηρίζει 8κάναλο ήχο (7.1 Surround), οπότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τα 5.1 ηχεία.

Για τα άλλα ότι είπαν οι προλαλλήσαντες!

Link to comment
Share on other sites

το cd-rom το εβαλα γιατι ειναι γρηγορο(54χ) κ γιατι ειναι αθανατο(plextor)

όλα τα dvd-dvdrw είναι σχεδόν το ίδιο γρήγορα και κάνουν ακριβώς την ίδια δουλεία, διαβάζοντας επιπλέον και dvd... !!!! είναι πραγματικά αχρείαστο ένα cd-rom drive! και ένα dvd bulk έχει μόνο 22-25Ε...

Link to comment
Share on other sites

τι cdrom ειναι το λιγοτερο ειδη εχω παραγγειλει ενα dvdrom τησ lg ! σε αυτο που δεν εχω καταλειξε κ εινα πολυ σημαντικο ειναι η καρτα γαφικων.ποια pcie καρτα μεχρι 300 euro εχει τον πιο γρηγορο πυρήνα ? στην ουσια ποια καρτα θα μου αποδοδει καλυτερα συα παιχνιδια ?

ωραιο avator dpresv!

Link to comment
Share on other sites

τι cdrom ειναι το λιγοτερο ειδη εχω παραγγειλει ενα dvdrom τησ lg ! σε αυτο που δεν εχω καταλειξε κ εινα πολυ σημαντικο ειναι η καρτα γαφικων.ποια pcie καρτα μεχρι 300 euro εχει τον πιο γρηγορο πυρήνα ? στην ουσια ποια καρτα θα μου αποδοδει καλυτερα συα παιχνιδια ?

ωραιο avator dpresv!

Μαλλον NVIDIA 6600 GT ή 6800 LE .. αν ειναι να πας σε ΑΤΙ, αξιζει μονο απο x800pro και πανω (η 9800 προ ειναι χειροτερη απο τις 2 που σου ανεφερα) αλλα ειναι αρκετα πιο ακριβη..

Για x700 δε ξερω ουτε εχω ακουσει τιποτα ...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα , αν δεν πρόκειται να ασχοληθείς πολύ με το σύστημα και ενεργά πάρε Nvidia της οποίας οι drivers προκαλούν τα λιγότερα προβλήματα (εώς μηδενικά) ενω με την ATI θα πρέπει να ψάχνεσαι συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.