Jump to content



Ερωτηση : Backup σε DVD+-RW DL


RaNd

Recommended Posts

Επιτελους, αφου πηρα και γω ενα DVDRW ειπα να ξεκινησω να οργανωνω το fileshare μου.

Το θεμα ειναι οτι εχω σε ενα 2ο PC 200 GB , σε 2 partition και soon θα γινουν 400 ...

Θελω οοοολα αυτα να τα παρω backup απο το αλλο PC με το DVD-RW...

Ψαχνω για ενα αυτοματοποιημενο ,οσο αυτο ειναι δυνατον, τροπο ωστε να μπορω να επαναφερω οποια αρχεια θελω σχετικα ευκολα...

Μια ιδεα ειναι με να τα zipαρω, αλλα δεν ξερω ποσο αντεχουν τα zip files σε ογκο 7-8 GB (αρχικα ας πουμε 25 δισκακια RW, μια φορα το μηνα...)

Δεν θελω να εχω ολο το δισκο, απλα τα αρχεια (δεν με ενδιαφερει δηλ image....)

Aν καποιος το εχει κανει η εχει καμμια ιδεα...

ΥΓ. Οταν γινω πλουσιος θα κανω raid :p

Link to comment
Share on other sites

Το να τα παρεις σε dvd ολα ειναι καλο για back up αλλα ακριβο...

Τωρα δε σε καταλαβαινω..."Ψαχνω για ενα αυτοματοποιημενο ,οσο αυτο ειναι δυνατον, τροπο ωστε να μπορω να επαναφερω οποια αρχεια θελω σχετικα ευκολα..."ή"Δεν θελω να εχω ολο το δισκο, απλα τα αρχεια (δεν με ενδιαφερει δηλ image....)"

οποτε αποκλειουμε το norton gost και απλα πας στο nero,drag 'n drop...

Τι ποιο απλο?;) ,απλα αν δεν θες back up συνδεεις εναν δισκο στο αλλο συσυτημα και τα περνας αμεσως χωρις dvd...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι με το Nero θα πρεπει να επιλεγω τους υποφακελους των υποfακελων του αρχικου φακελου για ενα DVD ....

Aν ηταν να εχω 2ο δισκο θα το ειχα κανει mirror raid ηδη αλλα τωρα θα παρω 2ο δισκο λογω χωρου ...

Ιδανικο πχ θα ηταν αν το Winzip τα εγγραφε σε DVD μετα τη συμπιεση...

Oπως το παλιο καλο xcopy που ειχαμε ή το pkzip -har ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RaNd

ΥΓ. Οταν γινω πλουσιος θα κανω raid :p

Μόλις γίνεις πλούσιος πάρε blue-ray γιατί δεν σε βλέπω καλά!!! Αλήθεια, εσείς Admins, σε τι κρατάτε backup του Λάμπη;

Link to comment
Share on other sites

ο σκληρος που εχεις ειναι για κλαματα. πολυ μικρος. καθως και το ντιβιντι που πειρες ειναι πολυ αργο. κοιτα προσπαθησε να κανεις λιγες περικοπες. τι το θες εσυ το μπακ απ? ποιος ειναι η νασα?

βολεψου με αυτα που εχεις τωρα γιατι δε θα πλουτισεις ποτε

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι τίποτα γνωστοί και πειράζονται?

Τέσπα ίσως να αναζητάς κάποιο πρόγραμμα που να κρατάει log τρόπον τινά πού βρίσκεται το κάθετί που έχεις αποθηκεύσει και να το βρίσκεις πιο εύκολα άμα τη αναζητήσει (πού είναι η υπογεγραμμένη ?ΛΟΛ)

Αν είναι έτσι το BROKEN CROSS DISK MANAGER είναι κορυφαίο

Link to comment
Share on other sites

Mε αυτα που ακουσα και ειδα θα το κλειδωσω εγω το topic....

Ξερετε αν τα .zip .rar ace tar.gz "σηκωνουν 5-6GB ? Γιατι κατι εχω ακουσει οτι τα zip τουλαχιστον

σε αυτα τα μεγεθη εχουν προβληματα...

(Οποιος βρει τον σκληρο και το μοντελο το DVD θα του κανω δωρο 200 GB :p )

Link to comment
Share on other sites

RAR format is able to handle files of practically unlimited size (up to 8,589,934,591 GB), when the maximum size of a single file in a ZIP archive is 2 GB. Note that older file systems do not support files larger than 4 GB and you will need to use NTFS to work with such files.

Απο το winrar.com

Μαλλον ετσι θα γινει η δουλεια ;)

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει backup τον 200άρη μου μια φορά σε rar σπασμάνο στα 4 και κάτι γίγα για να χωράει σε dvd και εχω να πώ 2 λόγια:

1. Παίρνει πολύ ώρα να κάνεις rar τόσα δεδομένα (και σίγουρα θα βάλεις κάποια συμπίεση για να γλιτώσεις και κανένα ευρώ απο τα δισκάκια)

2. Στο restore ήθελε ώρα για να διαβάσει τα dvd κλπ και να φτιάξει την δομή φακέλων στην μνήμη (ώστε να κανεις browse με το winrar).

3. Σε dvd γράψτο με udf γιατί το iso δεν αναγνωρίζει αρχεία 4άρων γιγα (μου τα έκανε να εμφανίζονται 700 μέγκα!!!)

Γενικά δοκίμασε ένα backup σε rar και δες αν θα σε βολέψει η όχι.

Link to comment
Share on other sites

Για τον όγκο των αρχείων που περιγράφεις και εφόσον θέλεις να έχει σχετικά ευκολη πρόσβαση, θα προτιμούσα περισσότερο ένα μεγάλο δίσκο σε εξωτερική θήκη. Θα κάνει τη δουλειά πολύ πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο συσκεψη με τα 3 PC μου μαλλον θα παρω μονο τα MP3 backup (25 GB)

και το software (αλλα 25)... Tα DIvX θα τα γραφω σε απλα DVD για αρχειοθετηση...

Ουφ... πολυ κουραση αυτα τα P2P ......

(Εχμμ.. ειναι μλκια να παρω backup και τα χχχ .... :p )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stamatas

ο σκληρος που εχεις ειναι για κλαματα. πολυ μικρος. καθως και το ντιβιντι που πειρες ειναι πολυ αργο. κοιτα προσπαθησε να κανεις λιγες περικοπες. τι το θες εσυ το μπακ απ? ποιος ειναι η νασα?

:OT:

Βρε Σταματα ΣΤΑΜΑΤΑ να υποβαθμιζεις τα μηχανηματα που εχουν οι αλλοι......αποθημενα εχεις.:whip:

Ρε παιδια ο ανθρωπος το κανει συνεχεια.

Χθες βραδυ εβγαλε αχρηστο ενα αλλο συστημα.

Μηπως πρεπει να εχει σεμεδακι επανω για να ειναι καλο το pc?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι και εναν δισκο να παρω καποτε θα γεμισει.....

Η εννοια του backup ειναι να εχεις δεδομενα καπου ασφαλη... Και ο δισκος δεν ειναι και το πιο ασφαλες μεσο...

Ελεγα να κανω raid αλλα θα χρειαστω 2χ200GB ακομα μιας και πολυ συντομα θα παρω εναν ακομα 200αρι

για τα αρχεια...

Link to comment
Share on other sites

Αμα θες τόσο πολύ μεγάλο χώρο και ασφάλεια, τότε αναγκαστικά πας σε ειδικές συσκευές για back-up που χρησιμοποιούν κασέτες. Αυτή η διαδικασία παίρνει βέβαια πάρα πολύ χρόνο, τα μηχανήματα και τα αναλώσημα είναι πολύ ακριβά αλλά είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις... Εκτώς αν προτιμάς να παίρνεις κάθε μήνα ένα μεγάλο σκληρό, να κρατάς back-up και να τον βάζεις μετά στο ράφι ή να γράφεις κάθε μήνα 20+ dl DVDs...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.