Jump to content



Τι μπορει να κανει ενας 200ΜΜΧ?????????


Skinny13

Recommended Posts

κατι που με προβληματησε ηταν οτι ο επεξεργαστης ηταν κατω αριστερα και η μνημη επανω δεξια

Επισης λεω να του βαλω τα 98SE αλλα με καποιον αλλο browser πχ opera

καλα δεν ειναι?

@spresv

ε οχι και να τον πεταξει...

Του ειπα οτι 2 ειναι οι λυσεις,ή να τον δωσει στο Εθνικο αρχαιολογικο μουσει να το βαλουν διπλα απο κανα αγγειο του 10αι ΠΧ

ή να μου τον δωσει εμενα να τον χρησιμοποιησω για τον κομβο μου στο awmn :045: :045: :045:

Link to comment
Share on other sites

μην γελάτε! εμείς στο εργαστήριο ψάχνουμε έναν τόσο παλιό υπολογιστή γιατί μόνο σε τέτοιον μπαίνει η κάρτα που συνδέεται με το μικροσκόπιο! ξέρετε, εκείνες τις αρχαίες, τις τεράστιες! και η καινούριο pci κάρτα κάνει 6000Ε...

Link to comment
Share on other sites

Απο τα δικα μου χερια εχουν περασει 2 συστηματακια με μμχ 200.Το ενα με 64αρα μνημη δουλευε ανετα win98 και το αλλο που το εστησα για εναν φιλο και ειχε 3 slot μνημης του εβαλα μνημες 3χ64 και windows xp home και δουλευει τωρα ενα εξαμηνο χωρις προβλημα βεβαια.Παιχνιδακια παιζει,γραφει κανενα cd,μπαινει internet.Κι εγω δεν το πιστευα αλλα καταλαβα οτι το σημαντικοτερο ρολο τον παιζει η μνημη και οχι ο επεξεργαστης.Τωρα οσο αναφορα το o/c τουλαχιστον και οι δυο μητρικες δεν ειχαν ουτε καν φαν στον επεξεργαστη δοκιμασα λιγακι να τον ανεβασω αλλα ματαια.

Link to comment
Share on other sites

μην γελάτε! εμείς στο εργαστήριο ψάχνουμε έναν τόσο παλιό υπολογιστή γιατί μόνο σε τέτοιον μπαίνει η κάρτα που συνδέεται με το μικροσκόπιο! ξέρετε, εκείνες τις αρχαίες, τις τεράστιες! και η καινούριο pci κάρτα κάνει 6000Ε...

Τότε μπορεί να τον πουλήσει στο εργαστίριο :D

ακόμα να τον βάλει να foldάρει LOLOLOL :046: :046:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ προτείνω linux αν ξέρεις και ξέρει και ο ξαδερφός σου είναι αρκετά ελαφρή και γίνεται ακόμα πιο ελαφρή αν πειράξεις λίγο τον πυρήνα.

Ενας φίλος μου έχει ένα 486/66 με 128ΜΒ RAM και μπαίνει ιντερνετ, βλέπει DVD, ακούει mp3, φτιάχνει προγραμματα σε c++/java και γενικά είναι μια χαρά. Για μένα είναι οτι καλύτερο το linux, να προτημήσεις μια πιο παλιά έκδοση (πχ Redhat 7, Suse 6.3, η και Slackware αν ξέρεις απο linux)

Link to comment
Share on other sites

Ενας φίλος μου έχει ένα 486/66 με 128ΜΒ RAM και μπαίνει ιντερνετ, βλέπει DVD, ακούει mp3, φτιάχνει ....

Είσαι σίγουρος οτι βλέπει DVDs με αυτό το μηχάνημα;!; Εκτός αν έχει κάρτα αποκωδικοποίησης.

Με PII-350 δεν μπορώ να δω DVD χωρίς κολλήματα. Για Divx δεν το συζητάω, ούτε για πλάκα εκτός και αν είναι μικρής ποιότητας και με Stereo ήχο.

Link to comment
Share on other sites

Και γω για XP θα σου έλεγα. Έχουν περάσει αρκετά τέτοια ΑΤ μηχανάκια από τα χέρια μου και όσα έφτιαξα τους έβαζα XP με όση περισσότερη RAM έβρισκα…

Είχα κρατήσει και για μένα ένα Pentium Pro (στα 200 ήτανε και αυτός) με 256Mb SDR, RageXL 8Mb (μαμούσε), ATA Controller με ένα Maxtor 8άρι δίσκο, SB128, modem και ένα cdrom. Τον είχα για internet και κυρίως για mp3 player. Απλά έβγαζα τα πολλά γραφικά και υπηρεσίες που δεν χρειαζόμουν και έπαιζε μια χαρά…

Υ.Γ. Κάνα δυο δεν παίζανε βέβαια με τπτ XP και τους έβαλα 98SE…;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που χρησιμοποιώ για να μπαίνω στο νέτ και σας γράφω τώρα είναι ένα φορητό του '96 με 233mobile (ναι...ούτε εγώ ήξερα οτι υπήρχε PI-M) με win98. Πολλά και διάφορα μπορείς να κάνεις με το 200άρι αρκεί να το φορτώσεις με λογισμικό της εποχής του.Με καλή κάρτα ήχου+vga θα παίξεις και παλιά καλά παιχνιδάκια. Εάν χρειαστείς simmάκια έχω αρκτά να σου δώσω (άνευ αντικρίσματος φυσικά).

Link to comment
Share on other sites

μην γελάτε! εμείς στο εργαστήριο ψάχνουμε έναν τόσο παλιό υπολογιστή γιατί μόνο σε τέτοιον μπαίνει η κάρτα που συνδέεται με το μικροσκόπιο! ξέρετε, εκείνες τις αρχαίες, τις τεράστιες! και η καινούριο pci κάρτα κάνει 6000Ε...

Εννοείς τις ISA?

Απλά βρείτε Μ/Β που να έχει μία. Η ΚΚ266plus-R που έχω τον ΑΜD μου έχει ...

Link to comment
Share on other sites

Για να πετάει το σύστημα βάλε τα win98se αλλά με το win98lite (ψάξτο στο internet, ελαφραίνει πολύ το pc γιατί δεν εγκαθιστά τον explorer) και βάλε και ένα σειριακό modem (τα winmodems δηλ τα περισσότερα pci που δεν έχουν controler) απαιτούν πολλούς πόρους για τη λειτουργία τους. Κι αν βρεις και καμιά μνήμη μεταχειρισμένη πρόσθεσε άλλα 32 MB και θα είσαι καλά. Απ' οτι κατάλαβα δέχεται 72pin SIMMs, θα βρεις στο fleamarket αλλά πρόσεξε μη σου πιάσουν τον πωπό!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς τις ISA?

Απλά βρείτε Μ/Β που να έχει μία. Η ΚΚ266plus-R που έχω τον ΑΜD μου έχει ...

Μάλλον εννοεί και τις δυο μαζί, PCI & ISA σε σειρά που παίρνουν κάτι τεράστιες κάρτες. Τις έχω πετύχει σε παλιά serverάκια με unix…

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος οτι βλέπει DVDs με αυτό το μηχάνημα;!; Εκτός αν έχει κάρτα αποκωδικοποίησης.

Με PII-350 δεν μπορώ να δω DVD χωρίς κολλήματα. Για Divx δεν το συζητάω, ούτε για πλάκα εκτός και αν είναι μικρής ποιότητας και με Stereo ήχο.

Δε ξέρω αν έχει καρτα αποκωδικοποίησης αλλα έχει μια GF2MX PCI και μια SoundBlaster Live! και πριν 2-3 βδομάδες βλέπαμε μαζί DVD και έπαιζε μια χαρά (με το TVout το βλέπαμε στη TV).

Επίσης στη σχολή σε ένα εργαστήριο έχουν ενα 200MMX με linux για proxy/firewall σε δίκτυο απο 6 υπολογιστές 10/100Mbps και τρέχει μια χαρά εδώ και 4-5 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

72pin simmάκι είναι. Πάνω στο board μήπως έχει και για SDR, στα περισσότερα που θυμάμαι ήταν combo….

Δες πάντως αν βρεις κι άλλη μνήμη και βάλε του XP για δοκιμή…

Δες και στο www.stock-house.gr στις μνήμες, μπορεί να έχει…

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.