Jump to content



Τι μπορει να κανει ενας 200ΜΜΧ?????????


Skinny13

Recommended Posts

Εχει ενα ξαδερφακι μου εναν 200ΜΜΧ και μου ζητησε να το φτιαξω (windows κτλ)

1)Αλλα σκεφτομαι...τι θα μπορουσε να κανει σημερα καποιος με ενα τετοιο pc???

Mπορει να σερφαρει στο web?

Aπο παιχνιδια μονο ΜΑΜΕ αλλα και αυτα τι να τα κανει απο τη στιγμη που εχει ps2

2)Tι windows να μπορει να τρεξει αραγε....?

Μηπως να του εβαζα linux???

Oποιαδηποτε προταση δεκτη!

Link to comment
Share on other sites

LOL κανει και πολλα μαλιστα........

Ο κολλητος μου ο Αγγελος εχει τον ιδιο ακριβως επεξεργαστη κι εχει Παραθυρα 95 OSR 2 για να βλεπουν το FAT32 κι οχι το FAT 16.....

Εχει 128ΜΒ μνημης ομως......

Τρεχει το Office97 μια χαρα ακουει κανενα μπ3 βλεπουμε και τα ΧΧΧ (οταν λειπουν οι γυναικες) μεχρι εκει καλα ειναι.......

Αντε μπορει να τρεξει και κανενα Photoshop (μικρες φωτο ομως) γιατι ειναι γραφιστας.....

Για τα ΜΑΜΕ σιγουρα δε θα εχει προβλημα.......

Επισης αν παιρνει πουσαρισμα το συστημα πεταξε του τα ματια!

Link to comment
Share on other sites

Windows Millenium για αρχή είναι καλά.

Αν βρείς και μνήμη 128ΜΒ βάζεις και Windows 2000.

Από εκεί και πέρα αν βρείς και καλή PCI κάρτα γραφικών 32ΜΒ ,πχ TVT2 ή Geforce πιο σπάνια μπορείς να παίξεις και παιχνίδια μέχρι και το 2001 σε μέτριες ρυθμίσειw βέββαια.

πχ Red alert , Age of Empire , Settlers , Carmaggedon II klp.

Link to comment
Share on other sites

Οχι Windows ME Greek θα το ξεκ***σει το συστημα εδω LOL κι εγω ειχα τον 166ΜΜΧ με 128ΜΒ μνημης πριν 6 χρονια και μολις του εβαλα τα Παραθυρα 98 τον γονατισανε καπως..........

Σερφαρισμα στο Ιντερνετ Skinny εχω κανει και 586 (τον απλο Pentium πριν τον ΜΜΧ) και φαντασου οτι ειχε 32ΜΒ μνημης.......

Δε θα εχει προβλημα να μπαινει με μοντεμ............

Ενταξει δε θα βαλει DSL στο μηχανακι αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Εχει ενα ξαδερφακι μου εναν 200ΜΜΧ και μου ζητησε να το φτιαξω (windows κτλ)

1)Αλλα σκεφτομαι...τι θα μπορουσε να κανει σημερα καποιος με ενα τετοιο pc???

Mπορει να σερφαρει στο web?

Aπο παιχνιδια μονο ΜΑΜΕ αλλα και αυτα τι να τα κανει απο τη στιγμη που εχει ps2

2)Tι windows να μπορει να τρεξει αραγε....?

Μηπως να του εβαζα linux???

Oποιαδηποτε προταση δεκτη!

Για λειτουργικό μπορείς άνετα να του βάλεις Windows 98.Βέβαια εξαρτάται και πόση μνήμη έχει.Παιχνίδια...εάν του αρέσουν από DOS, θα μπορεί να παίζει.Βέβαια εάν πας να συγκρίνεις τα γραφικά που έχουν με αυτά του PS2... :104: :(

Μπορείς να του βάλεις παλιά προγράμματα και να τον έχει ως εκμάθηση μέχρι να πάρει κάτι που να δουλεύει με τα σημερινά προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα καλύτερα αν του βρε'ις και του βάλεις καμμιά Voodo II 8MB.

ΘΑ πετάει το μηχάνημα..

Οι ΜΜΧ μητρικες δεν ειχαν AGP θυρα για καρτες γραφικων τωρα δε θυμαμαι αν αυτη που προτεινεις Greek ειναι σε PCI ή σε AGP μια πολυ καλη καρτα γραφικων τοτε ηταν η Diamond Stealth Viper...........

Παντως σε καμμια περιπτωση μην του βαλεις Windows 98, ME αν σωνει και καλα επιμενεις (αν δεν εχεις εστω 64ΜΒ)......

Τα ΜΕ εχουν ελαχιστη τιμη τα 64ΜΒ δε σε αφηνουν (κολλαει η εγκατασταση αν εχεις 32ΜΒ).........

Αλλα και σε 98 τα 32ΜΒ ειναι πικρα.......

Στην τελικη δε βρισκω λογο να ζοριζεις το συστημα και για ποιο λογο?

Μια χαρα ηταν τα 95 OSR2.......

Link to comment
Share on other sites

Οι Voodoo II ήταν 3Δ επιταχυντές και είναι σε PCI .Μάλιστα μπορούσες να βάλεις και 2 ταυτόχρονα , το περίφιμο SLI.

Τότε καλές κάρτες Voodoo 3500 , 4000 & 5000 , αυτόνομες κάρτες δεν χρειάζονταν κάρτα γραφικών.

Επίσης καλές ήταν οι V550 και V770 της Diamond Έβγαιναν και σε PCI.

Link to comment
Share on other sites

LOL κανει και πολλα μαλιστα........

1)Εχει 128ΜΒ μνημης ομως......

2)Τρεχει το Office97 μια χαρα ακουει κανενα μπ3 βλεπουμε και τα ΧΧΧ (οταν λειπουν οι γυναικες) μεχρι εκει καλα ειναι.......

3)Αντε μπορει να τρεξει και κανενα Photoshop (μικρες φωτο ομως) γιατι ειναι γραφιστας.....

4)Για τα ΜΑΜΕ σιγουρα δε θα εχει προβλημα.......

Επισης αν παιρνει πουσαρισμα το συστημα πεταξε του τα ματια!

1)δεν νομιζω... για 32 το κοβω να εχει

παντως ειναι καπως περιεργες οι υποδοχες της (στις μνημες)

2)Αυτο ειναι ψιλοαπιστευτο

3)Αυτο κι αν ειναι αποστευτο (η vga πρεπει να ειναι ενσωματωμενη παντως)

4)Για ΜΑΜΕ εχει ps2, σιγα μην βαλει ΜΑΜΕ.....

Link to comment
Share on other sites

Και 98SE μπορεί να του βάλει στο πολύ χαλαρό. Αν υπάρχει πρόβλημα σε αυτή τη περίπτωση, υπάρχει ένα προγραμματάκι το 98lite το οποίο επεμβαίνει στα αρχεία εγκατάστασης των Windows και σου δίνει την δυνατότητα να αφαιρέσεις πολλά χαζά των Windows π.χ. Internet Explorer!!!

Νομίζω και με μια σχετικά καλή κάρτα γραφικών μπορεί να χρησιμοποιηθεί άνετα για σερφάρισμα, μουσική και παιχνίδια. Τα Mame μπορεί να μην συγκρίνονται με τα παιχνίδια του PS, αλλά όσο νάναι υπάρχουν πολλά διαμάντια που μπορεί κάποιος να παίξει με emulators.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα , έχει τις παλιές μνήμες , oυτε καν SDRAM.

Λοιπόν , Windows 98 , Office 97 , , Μπιλιάρδο , κάνα φλιπεράκι , Internet , Bubbles, Mp3 άνετα , άντε και κανένα antivirus. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Είχα ένα 200 που τον είχα για την αδερφή μου. 200mmx , 32mb ram , WinME.

Αυτά που έκανε ήταν

1. Ιντερνετ (άνετα αλλά μην το ξεφτυλίσει με τις σελίδες - όχι πάνω από δυο παράθυρα και όχι βαρύ περιεχόμενο - flash ειδικά)

2. MP3 τα οποία τα τράβαγε από δίκτυο

3. VLc για να βλέπει ταινίες - μέσω δικτύου πάντα

4. DVD με μια DXR3 που είχα βρει.

5. Ατέλειωτες ώρες Theme Hospital - είχε κόλημα με αυτό το παιγνίδι

6. Word και Excel για να κάνεις εργασίες για την σχολή της.

7. Photoshop παλιές όμως εκδόσεις. (για να μην σου σπάσει τα νεύρα στις καθυστερήσεις)

Απ' ότι βλέπεις τα πάντα κάνει (βέβαια με το μαλακό όχι όλα ταυτόχρονα - αυτό είναι και το βασικότερο για να μην μπουκώνει η μνήμη).

Τώρα τον έδωσα σε ένα φίλο για να του μοιράζει Internet ασύρματα στο σπίτι στα άλλα PC του!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψτε με οτι την επεξεργασια ηχου την πρωτοαρχισα σε εναν 166ΜΜΧ τρεχοντας το Cool Edit 95 θυμαμαι για να κανει αποθορυβοποιηση ενα τριλεπτο τραγουδι ηθελε καπου 22 - 25 λεπτα (αναλογα τις ρυθμισεις) και φυσικα τοτε ειχα 32ΜΒ........... :030:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ότι θέλεις μπορεί να κάνει εγώ είχα βάλει win98 σε cyrix120mhz me 16 ram kai 2mb Κάρτα γραφικών και 500 σκληρό με παραπάνω μνήμη δεν έχεις πρόβλημα

αν έχει 64 μνήμη και κάπου στα 32 κάρτα γραφικών χώσε 2000 άφοβα

όσο για τα μαμε αν και δεν παίζω νομίζω ότι θέλουν καλό μηχάνημα γιατί θέλουν εξομοίωση

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψτε με οτι την επεξεργασια ηχου την πρωτοαρχισα σε εναν 166ΜΜΧ τρεχοντας το Cool Edit 95 θυμαμαι για να κανει αποθορυβοποιηση ενα τριλεπτο τραγουδι ηθελε καπου 22 - 25 λεπτα (αναλογα τις ρυθμισεις) και φυσικα τοτε ειχα 32ΜΒ........... :030:

Xεχε! Ωραίες εποχές τότε MrSeanKon. Τουλάχιστον προλαβαίιναμε να πιούμε και κανά καφέ με κανα φιλαράκι όσο περιμέναμε! Τώρα ούτε με εγγραφή DVD δεν σου φτάνει ο χρόνος για καφέ!

Άσε όταν έπαιζα με 3d studio R4. Πήγαινα βόλτα, γύρναγα, έτρωγα, έκανα μπάνιο, κοιμόμουν, ξύπναγα, πήγαινα ξανά βόλτα και μετά έβλεπα το αποτέλεσμα

:045:

PC < 200MMX Rulez!! :035: :045: :035:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω έναν Pentium I 200ΜΜΧ με 384 ΜΒ SDRAM και κυριολεκτικά μου έκανε τα πάντα (μέχρι που αγόρασα αυτόν που έχω τώρα). Του έχω βάλει μία κάρτα γραφικών PCI Diamond Viper 550 16 MB, έναν PCI ATA-100 controller και 20 GB δίσκο και δεν μασάει μία. Έχει και δύο USB ports 1.0. Tι άλλο να ζητήσει κανείς από έναν τέτοιο υπολογιστή; ;)

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα η μνημη σου ουκ ολιγη sa1901 εδω εγω LOL τωρα εχω μολις 128ΜΒ παραπανω σε συγχρονο συστημα (αυτη τη στιγμη βεβαια) γιατι με το ρυθμο που τρεχουν ολα παλιωνουν........

emnezia μη νομιζεις οτι αλλαξε κατι για εμενα......

Τοτε ανοιγα 4 - 6 τραγουδια μαζι στον 166ΜΜΧ γιατι βαριομουνα να κανω καθε μιση ωρα τσεκαρισμα του υπολογιστη αν τελειωσε το φιλτραρισμα και τον τσεκαρα καθε 4 - 6 ωρες........

Μιλαμε εγραψε πολλους δισκους βινιλιου ο ταλαιπωρος 166ΜΜΧ......

LOL το ιδιο κανω και τωρα στον A64 οπου κανει μπολικη ωρα στη συμπιεση βιντεο την επεξεργασια ηχου την εχει για πλακα LOL αν περασουν αλλα εξι χρονια θα κανει ο μελλοντικος μου υπολογιστης ταχυτατα τη δουλεια αυτη συνεπως δε θα χρειαζομαι o/cing τοτε...... :108: :108: :042: :042:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.