Jump to content



Πρόστιμο ΣΤΑ.ΣΥ.


l2phile

Recommended Posts

Σήμερα παρέλαβαν στην Λαρσα οι γονείς μου, εντολή πληρωμής προστίμου γιατί λέει με είχαν πιάσει 15/07/2014

 

Το θέμα είναι ότι τότε ήμουν Τσεχία και ήρθα μόνο τον Αύγουστο για μία εβδομάδα και δεν πάτησα ΚΑΝ στην Αθήνα.

 

Τους παίρνω τηλέφωνο και λένε "Όχι η διαδικασία ελέγχου είναι ΓΑΜΑΤΗ και δεν παιζει να μην ήσουν εσύ. Πιστεύω τι λες, αλλά μπορεί να έχεις ξεχάσει ότι ήσουν εδώ....οπότε QQ και πλήρωνε"

 

Έχει τύχει σε κανέναν άλλον; Είπα και τον φάδερ να ρωτήσει δικηγόρο τι χρειάζεται να φέρω από εδώ, αλλά αν ξέρει κανείς ας πει.

 

Btw, πέραν του ότι ήμουν εξωτερικό, δεν με έχουν πιάσει ΠΟΤΕ στην ζωή μου χωρίς εισητήριο.

Link to comment
Share on other sites

γραψτους στα @@ σου

Ούτε καν! Έτσι όπως είναι το Ελληνικό κράτος μπορεί να έρθουν σε μερικά χρόνια και θα σου ζητάνε τα 10πλασια.

Μπορείς με κάποιο τρόπο να αποδείξεις ότι δεν ήσουν Ελλάδα τη συγκεκριμένη ημερομηνία; Αν ναι, δε νομίζω να χρειάζεσαι κάτι άλλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς με κάποιο τρόπο να αποδείξεις ότι δεν ήσουν Ελλάδα τη συγκεκριμένη ημερομηνία; Αν ναι, δε νομίζω να χρειάζεσαι κάτι άλλο.

 

Το αυτό μέσω εισιτηρίων πχ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αυτό μέσω εισιτηρίων πχ? 

To ότι μπορεί να έχει εισιτηρια πχ για Ελλάδα-Τσεχία τον Μάη και για Τσεχία-Ελλάδα-Τσεχία τον Αυγουστο, δεν σημαίνει ότι δεν έχει και για Τσεχία-Ελλάδα-Τσεχία τον Ιουλιο..

Μόνο αν η Αστυνομία μπορεί να πει πότε είδαν και σε τι ταξιδια το διαβατήριο του θα μετράει.

 

Απλά έκανα αυτό που περίμενε να κάνω 

Ξέρω ότι θα το μετανοιώσω με όλα τα σπαμέρια εδώ, αλλά help plix 

 
Έγινε επεξεργασία από Myralis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τσεχία νομίζω είναι Sengen και έτσι δε χρειάζεται διαβατήριο για να μπεις/βγεις.

Αλλά πολλές αεροπορικές εταιρείες ζητάνε διαβατήριο, ή το χρησιμοποιείς μόνος σου στο αεροδρόμιο για το check in.. 

 

*Πάντως ειναι περίεργο αυτό με την συνθηκη του Shengen, ενώ δεν χρειάζεται, το ζητάνε που και που στα αεροδρόμια όταν φτάσεις σε κάποιου είδους "εκτακτο" έλεγχο. Μου συνέβη στο αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης (σαν ενδιάμεσος σταθμός από Ελλάδα-Ολλανδία) και στο Ελ. Βενιζέλος ερχόμενος πάλι από Ολλανδία, αλλά δεν θυμάμαι από τι ενδιάμεσο σταθμο, νομίζω Γαλλία.

 

Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν απλά έβγαζα την ταυτότητα μου (η οποιά ειναι και παλαιού τύπου γιατί είχα διαβατήριο

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μην το μπερδεύουμε από την αρχή. Μια επιστολή με την οποία αμφισβητείς εγγράφως το πρόστιμο και επισημαίνεις ότι τη συγκεκριμένη ημερομηνία ήσουν εκτός Ελλάδας. Θα είσαι σαφής και σύντομος. Ζητάς να σου κοινοποιήσουν αντίγραφο του δελτίου επιβολής του προστίμου (για να αμφισβητήσεις τη μαϊμουδο-υπογραφή ή ό,τι άλλο έχει).

 

Σε δεύτερο χρόνο, αν επιμείνουν, έχεις συγκεντρώσει στοιχεία που αποδεικνύουν ότ βρισκόσουν εκτός (πχ πληρωμές με την κάρτα σου, χαρτί από τη δουλειά σου, ό,τι άλλο). Τα παραθέτεις και απαιτείς να αποσύρουν το πρόστιμο.

 

Αν συνεχίσουν, εξωδικαστικά κοινοποίηση σε Συνήγορο του Πολίτη (λογικά εμπίπτει στις αρμοδιότητές του, βαριέμαι να κοιτάξω το ακριβές νομικό καθεστώς της Εταιρείας).

 

Αν κι αυτό δε δουλέψει, εγώ θα τους πήγαινα και δικαστήριο.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Είχε τύχει στις εκλογές πέρσι το Μάιο να είμαι εξωτερικό. Για να μην έχω πρόβλημα, πήγα και ζήτησα από τις αρχές τις Σλοβενίας ένα χαρτί ότι είμαι εκεί τις συγκεκριμένες ημερομηνίες και μου είπαν ότι δεν βγάζουν τέτοια χαρτιά. Βέβαια, κάθε χώρα ίσως να χειρίζεται διαφορετικά το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους. Προς ώρας έστειλα να μου δώσουν αντίγραφο του δελτίου στο email (θα περιμένω πολύ μάλλον)

 

Για τον λόγο που είπε ο αστροκατ, δεν έχω διαβατήριο, αλλά όλο και κάποια υπεύθυνη δήλωση από εταιρεία μπορώ να πάρω.

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση κρίσεως...

 

σου είχαν μήπως κλέψει την ταυτότητα και κάποιος την χρησιμοποίησε δόλια;

 

Όπως και να έχει εγώ θα έβρισκα αντίγραφο του εισητηρίου μου ώστε να αποδείξει που βρισκόμουνα και μετά εγγράφως θα αμιφισβητούσα το μπιλιέτο...

 

Καλή τύχη και καλά ξεμπερδέματα.

Link to comment
Share on other sites

Είχε τύχει στις εκλογές πέρσι το Μάιο να είμαι εξωτερικό. Για να μην έχω πρόβλημα, πήγα και ζήτησα από τις αρχές τις Σλοβενίας ένα χαρτί ότι είμαι εκεί τις συγκεκριμένες ημερομηνίες και μου είπαν ότι δεν βγάζουν τέτοια χαρτιά. Βέβαια, κάθε χώρα ίσως να χειρίζεται διαφορετικά το θέμα.

 

Αλαφρώς OT αλλά χρήσιμο για τις 3-4 φορές το χρόνο που έχουμε εκλογές: αν είσαι εκτός συνόρων, χαρτί παίρνεις από Ελληνική πρεσβεία ή προξενείο στη χώρα που βρίσκεσαι, όχι από τους ξένους. ;)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@kuza 84 έουρος και αν δεν τα πληρώσω μέχρι 25/9 γίνονται 840

 

@tavliban Μπα. Εδώ μαζί την έχω. Εκτός αν κάποιος την αντέγραψε κάπως και έφτιαξε καινούρια.

 

Ζήτησα και απο τη δουλειά βεβαίωση ότι δούλευα εκείνη την ημέρα. Άντε να δουμε

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Είχε τύχει στις εκλογές πέρσι το Μάιο να είμαι εξωτερικό. Για να μην έχω πρόβλημα, πήγα και ζήτησα από τις αρχές τις Σλοβενίας ένα χαρτί ότι είμαι εκεί τις συγκεκριμένες ημερομηνίες και μου είπαν ότι δεν βγάζουν τέτοια χαρτιά. Βέβαια, κάθε χώρα ίσως να χειρίζεται διαφορετικά το θέμα.

Στην πρεσβεία έπρεπε να πας εκτός αν έχουμε τίποτα εξελίξεις με σλοβένες που μας τις κρύβεις επιμελώς :p

Σήμερα παρέλαβαν στην Λαρσα οι γονείς μου, εντολή πληρωμής προστίμου γιατί λέει με είχαν πιάσει 15/07/2014

 

Το θέμα είναι ότι τότε ήμουν Τσεχία και ήρθα μόνο τον Αύγουστο για μία εβδομάδα και δεν πάτησα ΚΑΝ στην Αθήνα.

 

Τους παίρνω τηλέφωνο και λένε "Όχι η διαδικασία ελέγχου είναι ΓΑΜΑΤΗ και δεν παιζει να μην ήσουν εσύ. Πιστεύω τι λες, αλλά μπορεί να έχεις ξεχάσει ότι ήσουν εδώ....οπότε QQ και πλήρωνε"

 

Έχει τύχει σε κανέναν άλλον; Είπα και τον φάδερ να ρωτήσει δικηγόρο τι χρειάζεται να φέρω από εδώ, αλλά αν ξέρει κανείς ας πει.

 

Btw, πέραν του ότι ήμουν εξωτερικό, δεν με έχουν πιάσει ΠΟΤΕ στην ζωή μου χωρίς εισητήριο.

Μήπως κάποιος έδωσε τα δικά σου στοιχεία?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στην πρεσβεία έπρεπε να πας εκτός αν έχουμε τίποτα εξελίξεις με σλοβένες που μας τις κρύβεις επιμελώς :p

Μήπως κάποιος έδωσε τα δικά σου στοιχεία?

Ήταν από τα πρώτα πράγματα που σκέφτηκα και εγώ αλλά επειδή δεν έχω ιδέα πως λειτουργούν, δεν έγραψα κάτι.

Από την άλλη βέβαια δύσκολο να έγινε κάτι τέτοιο γιατί ο @astrolabos έγραψε ότι θέλουν αριθμό ταυτότητας και υπογραφή.

PS: Τι γίνεται σε περίπτωση που δεν κρατάς ταυτότητα; :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.