Jump to content



Ξαφνικό κλείσιμο desktop pc.


gelef

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Κυρίως όταν παίζω παιχνίδια το pc μου κλείνει ξαφνικά μετά από περίπου 5 λεπτά. Προς το παρόν έχω δοκιμάσει τα εξής χωρίς να λύσω το πρόβλημα:


 


- Οι θερμοκρασίες του επεξεργαστή και της γραφικών είναι σε λογικές τιμές.


- Δανείστηκα κάρτα γραφικών


- Δανείστηκα τροφοδοτικό


- Πέρασα νέους drivers στη γραφικών μου


- Τσέκαρα τις ram και τα slot τους


- Καθάρισα 2 φορές από σκόνη


 


Οπότε ή θα φταίει η μητρική ή δε ξέρω τι άλλο!! Ιδού τα specs:


- AMD Radeon HD 6700


- Amd FX™-6100 Six-Core


- Η μητρική είναι GIGABYTE GA-990XA-UD3


- Ενας σκληρός Seagate 1TB και 2 ραμ Corsair 4 gb.


- Τροφοδοτικό 600W Corsair


 


Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα οποιαδήποτε βοήθεια κι ευχαριστώ προκαταβολικά!!


 

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργικο; Ενω ποτε δεν ειχα προβλημα, το εχω παθει κι εγω απο τοτε που εβαλα τα (μισητα πλεον) windows 10. Αλλα το εχω παθει μονο δυο φορες και δεν ειναι κατι συστηματικο.

Οταν κλεινει πεταει καμια μπλε οθονη; Ξαναξεκιναει μονο του; Βγαζει καποιο σφαλμα; Κανει κανενα περιεργο θορυβο πριν παθει αμοκ; Εχεις κανει oc?? Γραψε αν μπορεις τα ακριβη μοντελα για καρτα γραφικων και τροφοδοτικο καθως και την ηλικια του τροφοδοτικου..

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργικο; Ενω ποτε δεν ειχα προβλημα, το εχω παθει κι εγω απο τοτε που εβαλα τα (μισητα πλεον) windows 10. Αλλα το εχω παθει μονο δυο φορες και δεν ειναι κατι συστηματικο.

Οταν κλεινει πεταει καμια μπλε οθονη; Ξαναξεκιναει μονο του; Βγαζει καποιο σφαλμα; Κανει κανενα περιεργο θορυβο πριν παθει αμοκ; Εχεις κανει oc?? Γραψε αν μπορεις τα ακριβη μοντελα για καρτα γραφικων και τροφοδοτικο καθως και την ηλικια του τροφοδοτικου..

Windows 7 64-bit έχω. Κάνει απλό shut down δηλαδή κλείνουν όλα. Το τροφοδοτικό ειναι Corsair gs600 3 χρόνια εν ζωή. Δεν εχω κανει oc..

Link to comment
Share on other sites

Κατι παιζει με ρευματα η θερμοκρασιες.. Οταν δοκιμασες αλλο τροφοδοτικο τι εγινε; Παλι το ιδιο;

Τελικά με θερμοκρασίες κάτι έπαιζε! Άλλαξα πάστα στον cpu και έπεσαν 20 βαθμοι, ολα οκ τώρα σας ευχαριστώ όπως και να χει!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.