Jump to content



Αναβάθμιση από 6950 1GB


Myralis

Recommended Posts

But why , 260 εχει η 380 , 260 δινει και την καρτα   (εκτος αμα την παρεις με δωσεις , πασο ) 

Ειδα πως σε gaming καταστασεις τραβαει 400-450 .... και εμενα λιγα μου φαινονται αλλα μαλλον το προβλημα καταναλωσης ειναι σε stress test 

Link to comment
Share on other sites

But why , 260 εχει η 380 , 260 δινει και την καρτα   (εκτος αμα την παρεις με δωσεις , πασο ) 

Ειδα πως σε gaming καταστασεις τραβαει 400-450 .... και εμενα λιγα μου φαινονται αλλα μαλλον το προβλημα καταναλωσης ειναι σε stress test 

Με δόσεις θα την πάρω/έπαιρνα γιατί δεν ξέρω πότε θα πληρωθώ :p

400-450 δεν ειναι είναι λίγα, ο επεξεργαστής έχει 125W TDP, και το τροφοτικό δινει 520.. Οπότε πάμε στα ορια.. 

Link to comment
Share on other sites

Η 380 έχει TDP 190W, ενώ η 290(X) έχει 275/300W. Γι αυτό οι 290 είναι εφοδιασμένες με 1x8pin + 1x6pin (75+225W) αντί τα 2x6pin (75+150W) της 380.

 

Αν σε φυσιολογικές συνθήκες το τροφοδοτικό σου έχει στα 12V πλεόνασμα 25Α, μπορείς να ρισκάρεις να βάλεις και την 290. Αλλιώς δεν αξίζει τον κόπο. Χωρίς να κάνω αναλυτικούς υπολογισμούς, θα έλεγα ότι θέλεις ~600W από καλό τροφοδοτικό για να είσαι ασφαλής - παρότι η AMD ζητά 750W.

 

Κι ένα σχόλιο. Αφού διαπίστωσα ότι μου είχαν διαφύγει οι διαφορές στα core counts σε μερικές πιο πρόσφατες R9, έκατσα κι έκανα ένα πινακάκι με όλα τα στοιχεία τους, ως μνημονικό βοήθημα. Βλέποντάς το, επιβεβαιώνω ότι ακόμη κι αν μου ταίριαζε περισσότερο μια AMD, αρνούμαι να επιβραβεύσω την αντικαταναλωτική πολιτική του συνεχούς rebranding 3 γενεών GPU. Χαίρομαι όταν βλέπω να πουλιούνται, γιατί δεν είναι κακές κάρτες, αλλά με ενοχλεί απίστευτα να βλέπω ρετουσαρισμένους Pitcairn να βαφτίζονται Rx...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40A έχει το τροφοδοτικό του στα 12V. Δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει ότι αντέχει. Το μόνο ότι ίσως να ζορίζεται. Και να αντέχει, ίσως να ζεσταίνεται και να κάνει και θόρυβο όταν το σύστημα ζορίζεται.

 

Αυτό με το rebrading το κάνει και η Nvidia, απλά έχοντας τις τσέπες γεμάτες, περιορίζεται στο να το κάνει στις κάρτες κάτω των $100. Η AMD με άδειες τσέπες κάνει το rebrading από ανάγκη περιοριζόμενη στην σχεδίαση μόνο ενός ή δύο chip κάθε χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

40A έχει το τροφοδοτικό του στα 12V. Δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει ότι αντέχει.

 

Αυτό είδα, γι αυτό λέω απλουστευτικά 25Α (x12V=300W). Αυτό σημαίνει ότι οι υπόλοιπες συσκευές πρέπει να τραβούν μέχρι 15Α από το μοναδικό 12V rail. Μαζί με το γεγονός ότι τα Antec έχουν OCP και στα 12V, ίσως αρκούν.

 

Από την άλλη, αν αυτά είναι τα πραγματικά νούμερα, σημαίνει ότι τα 5V+3.3V μένουν με 40W πριν το τροφοδοτικό φτάσει στο όριο της μέγιστης συνεχούς παροχής. Αν προσθέσουμε και τα 15Ax12V=180W, πρέπει το τωρινό του σύστημα να έχει αυτή τη στιγμή μέγιστη κατανάλωση 220W.

 

Συστήματα με 1090Τ έχουν μετρηθεί από 100W (idle) ως ~210W (Prime95, no OC) και ~350W (Prime95, OC). Είναι οριακά. Γι αυτό προτείνω τροφοδοτικό 600W.

Link to comment
Share on other sites

Η 380 έχει TDP 190W, ενώ η 290(X) έχει 275/300W. Γι αυτό οι 290 είναι εφοδιασμένες με 1x8pin + 1x6pin (75+225W) αντί τα 2x6pin (75+150W) της 380.

 

Αν σε φυσιολογικές συνθήκες το τροφοδοτικό σου έχει στα 12V πλεόνασμα 25Α, μπορείς να ρισκάρεις να βάλεις και την 290. Αλλιώς δεν αξίζει τον κόπο. Χωρίς να κάνω αναλυτικούς υπολογισμούς, θα έλεγα ότι θέλεις ~600W από καλό τροφοδοτικό για να είσαι ασφαλής - παρότι η AMD ζητά 750W.

 

Κι ένα σχόλιο. Αφού διαπίστωσα ότι μου είχαν διαφύγει οι διαφορές στα core counts σε μερικές πιο πρόσφατες R9, έκατσα κι έκανα ένα πινακάκι με όλα τα στοιχεία τους, ως μνημονικό βοήθημα. Βλέποντάς το, επιβεβαιώνω ότι ακόμη κι αν μου ταίριαζε περισσότερο μια AMD, αρνούμαι να επιβραβεύσω την αντικαταναλωτική πολιτική του συνεχούς rebranding 3 γενεών GPU. Χαίρομαι όταν βλέπω να πουλιούνται, γιατί δεν είναι κακές κάρτες, αλλά με ενοχλεί απίστευτα να βλέπω ρετουσαρισμένους Pitcairn να βαφτίζονται Rx...

Δεν θα το διακινδυνέψω με το τροφοδοτικό, μην σκάσει τίποτα και τα πάρει όλα μαζί του..

 

Ένα τέτοιο πινακάκι, + τα rebrands, δεν θα ηταν καλό να υπάρχει κάπου στο φόρουμ και να ανανεώνεται συχνά? Σαν γενικός μπούσουλας, για να ξέρουμε ας πουμε οτι μετά την 280 πάμε στην 280X  και ότι ας πουμε η 370 είναι κάτω σε επιδόσεις σε σχέση με την 280.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα έπρεπε να έχουμε πολλά τέτοια πινακάκια. Το αγαπημένο μου παράδειγμα από μεριάς Nvidia είναι η GT 730. Υπάρχουν τρεις διαφορετικές κάρτες με αυτό το όνομα, μια χώμα, μια μέτρια και μια ψιλό καλή. Από αυτές οι δυο είναι rebrands της προηγούμενης γενιάς, ενώ η τρίτη rebrand της προ-προ-προηγούμενης γενιάς. Αν πας στους δίσκους, μόνο οι εκδόσεις της WD με όλα τα χρώματα του ουράνιου τόξου είναι αρκετές για να ψάχνεσαι, στην αγορά άλλωστε υπάρχουν ανακατεμένοι σκληροί δίσκου μοντέλα του 15, του 14, του 13 και πάει λέγοντας, αν και εκεί δεν φαίνεται να το κάνουμε θέμα. Στους SSD γίνεται Ο χαμός με νέα μοντέλα να έχουν κόφτη π.χ. στις εγγραφές και παλαιότερα μοντέλα να είναι γρηγορότερα, στους επεξεργαστές για παράδειγμα η Ιntel διέθεσε τους Broadwell και τους Skylake σχεδόν ταυτόχρονα, αν και είναι διαφορετικές σειρές. Οπότε, η μόνη λύση είναι να συμμετέχεις σε ένα forum όπως το thelab, επειδή ένα πινακάκι με τα rebrands μιας εταιρίας, απαντάει μόνο σε ένα ερώτημα, για ένα τύπο προϊόντος και για αυτήν την μια εταιρία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@yanni, απλά λατρευω τα πινακάκια..

Η συμμετοχή μπορεί να υπάρχει, αλλά δεν ειναι ευκολο ο απλός χρήστης να ανανεώνει αυτά που ξέρει.

Κάθε φορά που μπορεί να θέλω να αγοράσω κάτι, ή απλά να χαζέψω, κάθομαι και τα ψάχνω και ρωτάω και βλεπω τι παίζει.. Οταν πάω να τα ξαναψάξω 6 μήνες μετά έχουν αλλάξει πολλά. 

Link to comment
Share on other sites

Το forum θα είναι ανοιχτό και 6 μήνες μετά B)

Και όπως σου είπα το πινακάκι είναι πολύ συγκεκριμένο, τα ερωτήματα όμως και οι απαιτήσεις του καθενός πολύ ιδιαίτερες. Στο πρώτο μου ποστ στο thread, σου έδωσα ένα link με ένα πινακάκι που συγκρίνει τα τσιπάκια της AMD AMD Radeon Chips Comparison Table (desktop) - Hardware Secrets, αλλά δεν απαντάει προφανώς στο πολύ συγκεκριμένο ερώτημα που θέτεις εσύ περί rebranding. Άσε που το πινακάκι αυτό στο τέλος θα ήταν τόσο πολύπλοκο σε κάποια σημεία του, όπου και πάλι ο απλός χρήστης θα είχε ερωτήματα. Για δες τι χαμός γίνεται στην GeForce GT 730 | Specifications | GeForce. Πως να την βάλεις αυτή σε πίνακα και να μην κοιτάει κάπως έτσι :wacko: ο μη σχετικός; Άντε τώρα να στριμώξεις σε μια γωνιά του πίνακα το rebranding, το bandwidth, τον τύπο μνήμης, το data bus και την διαφορετική αρχιτεκτονική που υποστηρίζει/χρησιμοποιεί κάθε μια από αυτές τις GT 730.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα λατρεύω τα πινακάκια, αλλά κατά την εκτίμησή μου κάτι τέτοιο είναι πρακτικά αδύνατο να συντηρείται αξιόπιστα σε βάθος χρόνου, ειδικά για όλες τις κατηγορίες προϊόντων.

 

Ενδεικτικά, στο συγκεκριμένο παράδειγμα (συμπληρωματικά με το όμοιο της 730 που ανέφερε ο @yanni όσο πληκτρολογώ), ας υποθέσουμε ότι ξεκινάς από τον περιεκτικό πίνακα για τις R9 2xx στο https://en.wikipedia.org/wiki/AMD_Radeon_Rx_200_series#Chipset_table. Εκεί βλέπεις ίσως ότι οι Tonga PRO είναι GCN 1.2, αλλά δεν μπορείς να μαντέψεις εύκολα ότι οι Antigua PRO (R9 380) είναι rebranded Tonga PRO (R9 285).

 

Οπότε καταφεύγεις στο GPU Database | techPowerUp και αρχίζεις να φιλτράρεις με βάση τη γενιά ή την ημερομηνία κυκλοφορίας και -παρά το rebranding- οι 285 και οι 380 εμφανίζονται σε διαφορετικές γενιές, με διαφορετικά GPU Chip. Οπότε αποφασίζεις να φιλτράρεις με βάση των αριθμό των shaders, και με 1792 προκύπτουν ακόμη και οι 7950 του 2012 (με Tahiti).

 

Παραβλέπω εντελώς το γεγονός ότι κάποια νούμερα δε συμφωνούν σε όλες τις πηγές ή ότι η AMD εμφανίζει κάποιες στιγμές νούμερα κατανάλωσης σε TBP (total board power) αντί TDP (thermal design power), με αποτέλεσμα να μην είνα άμεσα αναζητήσιμα ή συγκρίσιμα.

 

Ειδικά αν στοχεύεις σε έναν περιεκτικό και επικαιροποιημένο πίνακα με φίλτρα (α λα Techpowerup), που να συνδυάζει και την πραγματική απόδοση (α λα Videocardbenchmark) και διορθώνεται με την επιμέλεια της Wikipedia, μάλλον υπερβαίνει τις δυνάμεις μας.

 

Γι αυτό, καταφεύγεις στο κατάλληλο φόρουμ με μια εύστοχη ερώτηση και αντλείς άμεσα από την εμπειρία των ανθρώπων που έχουν ήδη φιλτράρει την πληροφορία εκ μέρους σου. ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ότι ποιο βαρύ έχεις :p Δεν έχω κάποιον από τους τίτλους σου για να έχω εμπειρία. ARK θα παίξω, και θυμάμαι τι γινόταν όταν έπαιζα BF4.

 

Η 290 από τις αγγελίες πουλήθηκε σε άλλον (δεν ήμουν σίγουρος ότι θα μπορούσα να την πάρω άμεσα οπότε np) και το techStores είπε ότι περιμένει την παραλαβή την Τετάρτη.. Οπότε με λίγη τύχη Τετάρτη βράδυ θα την έχω.

Link to comment
Share on other sites

GTA τρεχει βουτυρο οπως επισης και το Far cry 4 

Στο witcher 3 ειδα να εχω κολληματα ..... σε καταστασεις ...βιντεο ....δεν το καταλαβαινω αυτο , η καρτα παιζει το παιχνιδι στα high αλλα με το που παει να σου κανει τους διαλογους απλα μειωνουν τα fps , δεν εχει νοημα αυτο   

 

Παντος ειναι ζεστη . Πραμα που μου αφηνει 2 επιλογες 

-Να βαλω τα fans στο 45% (οπου δεν κανουν πολυ φασαρια ) και η καρτα να παιζει στους 70 βαθμους χωρις throttle ομως 

-Να το εχω στο αυτοματο (ξεπερναει το 50% fan και ακουγονται αρκετα ) και η καρτα να ειναι στους 60 βαθμους 

 

 

(το afterburner δεν μου επιτρεπει ΟSD,waaaaaat ) 

Link to comment
Share on other sites

GTA τρεχει βουτυρο οπως επισης και το Far cry 4 

Στο witcher 3 ειδα να εχω κολληματα ..... σε καταστασεις ...βιντεο ....δεν το καταλαβαινω αυτο , η καρτα παιζει το παιχνιδι στα high αλλα με το που παει να σου κανει τους διαλογους απλα μειωνουν τα fps , δεν εχει νοημα αυτο   

 

Παντος ειναι ζεστη . Πραμα που μου αφηνει 2 επιλογες 

-Να βαλω τα fans στο 45% (οπου δεν κανουν πολυ φασαρια ) και η καρτα να παιζει στους 70 βαθμους χωρις throttle ομως 

-Να το εχω στο αυτοματο (ξεπερναει το 50% fan και ακουγονται αρκετα ) και η καρτα να ειναι στους 60 βαθμους 

 

 

(το afterburner δεν μου επιτρεπει ΟSD,waaaaaat ) 

 

Θόρυβος όταν παίζω δεν με ενοχλέι καθόλου, με ενοχλέι σε idle/ταινία. Πως τα πάει εκεί  (όταν δεν έχεις κάνει κάτι από το afterburner) ?

 

Και από θερμοκρασίες άστο.. Η τωρινή μου κάρτα ειναι ΠΑΝΤΑ πάνω από 60.. Νομίζω έτσι ειναι το φυσιολογικό για XFX (ένας από τους λόγους που δεν ξαναπάω σε XFX).

Link to comment
Share on other sites

Σε idle τα fans ειναι σβηστα  (βεβαια επιδη εμενα ο CPU ειναι ακριβος κατω απο την καρτα , ισως κανουν 2-3 στροφες ανα διαστηματα πρωτου κλεισουν παλι ) 

Γενικα εως το 30% fan speed δεν ακουγεται τιποτα ακομα και διπλα να βαλεις το κεφαλι σου   (και στο λεω αυτο με την καρτα γυμνη , σε κλειστο κουτι θα ειναι dead silent ) 

 

 

Τελικα afterburner δεν ειχα βαλει το rivatuner και ετσι δεν δουλευαν οι ενδειξεις και τελικα πανω απο τους 60 , πεφτει 

post-62119-0-95161400-1440770886_thumb.j

post-62119-0-02607200-1440770923_thumb.j

post-62119-0-56980700-1440770954_thumb.j

post-62119-0-58984900-1440771063_thumb.j

post-62119-0-46658500-1440771093_thumb.j

post-62119-0-72354700-1440771134_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Με τα μαμα setting του project cars  + οτι μου ειχε στο medium , το εβαλα high 

(εκλεισα και το κουτι για να το δω να χτυπαει 70αρια )   ο χειμωνας θα ειναι ζεστος 

 

 

 

 

post-62119-0-68407400-1440775358_thumb.j

post-62119-0-24892900-1440775394_thumb.j

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ακόμα και ο i5 σου ζεσταίνεται από ότι βλέπω. Οπότε, μήπως δεν έχεις και την καλύτερη ροή στο κουτί; Εκτός και αν φταίει το OC για τον επεξεργαστή. Δεν ξέρω και από Intel, πέραν ενός Core 2 Duo σε laptop που λατρεύει τα 70άρια. Αλλά σε desktop με τον Thuban, αν δω 65άρια με πιάνει πανικός. Όχι 70+.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ακόμα και ο i5 σου ζεσταίνεται από ότι βλέπω. Οπότε, μήπως δεν έχεις και την καλύτερη ροή στο κουτί; Εκτός και αν φταίει το OC για τον επεξεργαστή. Δεν ξέρω και από Intel, πέραν ενός Core 2 Duo σε laptop που λατρεύει τα 70άρια. Αλλά σε desktop με τον Thuban, αν δω 65άρια με πιάνει πανικός. Όχι 70+.

 

 

αχ0α0χαχ0αχ0αχ0α , ξεχασες αυτην την φωτο (φαντασου το τωρα κλειστο γυρο γυρο χωρις ουτε μια τρυπα ) 

post-62119-0-10313300-1440693020_thumb.j

 

 

 

Θα κανω τρυπες επανω , θα παρω airflow noctua για πισω , και θα βλετιωθει η ροη μου 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όντως την είχα ξεχάσει. Αν και θα έπρεπε να θυμάμαι αυτό το ανάποδο Windforce :p Ίσως να επηρεάζει ότι η κάρτα είναι ανάποδα. Έτσι όπως είναι εκεί με την κάρτα ουσιαστικά να παίζει τον ρόλο του διαχωριστικού μέσα στο κουτί, βασικά μάλλον ανακυκλώνει τον ίδιο αέρα όταν το έχεις κλειστό. Τώρα πριν κάνεις τις τρύπες μελέτα πρώτα πως θα πηγαίνει ο αέρας, διότι νομίζω είναι πολύ μπερδεμένα τα πράγματα εντός του κουτιού σου.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

μην νομιζεις , να εισαι σιγουρος XD 

Το κακο νομιζω ειναι οτι η ζεστη του CPU παει και παταει πανω στο backplate της καρτας , αρα κανει τα πραματα χαλια

 

Θα κανω τρυπες στην πισω μερια της καρτας , ετσι ωστε ο αερας που περανει να την σαρωνει ολοκληρη .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.