Jump to content



Αναβάθμιση από 6950 1GB


Myralis

Recommended Posts

Πήρα καινουργιο παιχνίδι (ARK: survival evolved ) και.. πλήρης απογοήτευση από την  γερασμένη πλέον καρτούλα μου αφού δεν μπορούσε να παίξει σε Medium ούτε σε ~ 1280*768.

Μπορείτε να προτείνετε κάποια καρτούλα, αυστηρά AMD γιατί ήμεθα fanboys, μέχρι 300 ευρώ, κατα προτίμηση συμβατό με το 520W τροφοδοτικό μου? Αλλιώς, μέχρι 250 ευρώ για να βάλω και τροφοδοτικό...
 

Αν ειναι ευκολο για κάποιον που έχει ασχοληθεί, μπορεί να γράψει γιατί τα 290Χ, 280Χ, 270Χ μοντέλα είναι καλύτερα από τα 290, 280, 270? Ποιες οι ουσιώδεις διαφορές? Και πιο σημαντικό, ποιες 3ΧΧ ειναι rebranded μοντέλα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω το Antec (έχει αλλάξει link η Antec) να έχει πρόβλημα με κάποια από τις top κάρτες, έστω και αν ο 1090T είναι 125W TDP. Τώρα όλες οι κάρτες έχουν πάει πάνω, λόγω πτώσης του ευρώ. Οπότε λίγο δύσκολο να βρεις κάποια 290/Χ ή 390/Χ με έως 300 ευρώ εκτός και αν κοιτάξεις για μεταχειρισμένη. Οπότε, αυστηρά σε AMD, έχεις επιλογές τις 280/Χ και την 285/380. Για τεχνικά χαρακτηριστικά στα πολύ χοντρικά και γρήγορα, δες εδώ: AMD Radeon Chips Comparison Table (desktop) - Hardware Secrets Τώρα οι 280/X είναι παλιότερης αρχιτεκτονικής GCN 1.0 αλλά έχουν περισσότερους stream processors και bandwidth. Αυτό τους δίνει κάποια πλεονεκτήματα. Επιπλέον έχουν 3GB μνήμη όταν οι φτηνότερες 285/380 έχουν 2GB. Αλλά οι 285/380 είναι αρχιτεκτονικής GCN 1.2 οπότε έχουν και αυτές τα δικά τους πλεονεκτήματα, όπως υποστήριξη Freesync,Trueaudio, χαμηλότερη κατανάλωση. Τα 2GB όμως που έχουν όμως οι φτηνές, είναι μάλλον οριακά και μάλλον θα αποτελούν επιπλέον και χειρόφρενο αύριο όσον αφορά τις επιδόσεις σε DX12 (όπως τα 2GB ήταν πρόβλημα και με το Mantle). Οπότε καλύτερα μια με 4GB.

 

Προσωπικά αν πήγαινα για καινούρια AMD κάρτα με το δικό σου το budget, θα πήγαινα για παράδειγμα σε αυτήν εδώ:

Sapphire Radeon Nitro R9 380 4G D5 (11242-07-20G) | Skroutz.gr

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δε μου διαφεύγει κάποιο rebrand, οι σχέσεις είναι:

 

Radeon HD 7850 > R7 270 > R7 370

R9 285 > R9 380

R9 290(X) > R9 390(X)

 

Γενικά τα X είναι overclocked εκδόσεις των σκέτων.

 

Με τον προϋπολογισμό σου πας οριακά σε κάποια R9 290 4GB. Δυστυχώς όμως το TDP της μάλλον σημαίνει ότι θα χρειαστείς τροφοδοτικό. Οπότε, αναγκαστικά πέφτεις στην καλύτερη περίπτωση σε R9 380 4 GB, που λογικά δε χρειάζεται καν καινούριο τροφοδοτικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Προσωπικά αν πήγαινα για καινούρια AMD κάρτα με το δικό σου το budget, θα πήγαινα για παράδειγμα σε αυτήν εδώ:

Sapphire Radeon Nitro R9 380 4G D5 (11242-07-20G) | Skroutz.gr

Το μόνο πρόβλημα με αυτή, ειναι ότι σαν rebranded 285 έχει ΠΟΛΥ χαμηλό memory bandwidth σε σχέση με τα αδέρφια της. Ακόμα και σε σχέση με την 6950 που έχω η διαφορά ειναι πολύ μικρή.

280 υπάρχουν λίγες στην Ελληνική αγορά, και οι περισσότερες ειναι XFX, από την εμπειρία μου με την XFX που έχω δεν ξαναπάω εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι το 256bit memory bus είναι τόσο κακό. Με τα λεφτά που έχεις διαθέσιμα δεν είναι εύκολο να επωμιστείς το κόστος της πιο σύγχρονης κάρτας και του νέου τροφοδοτικού. Προσωπικά δε θα ρίσκαρα τα ~300W μιας 290/390 να τα βάλω πάνω στο τωρινό σου τροφοδοτικό.

 

Δυστυχώς, στη θέση που βρίσκεσαι πιθανότατα το καλύτερο vfm είναι μια GTX 970.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα X είναι overclocked εκδόσεις των σκέτων.

Nope. Περισσότεροι stream processors συνήθως (250/250Χ, 280/280Χ, 290/290Χ,390/390Χ). Αυτό που λες ισχύει μόνο για τις 270/270Χ και 260/260Χ.

 

Το μόνο πρόβλημα με αυτή, ειναι ότι σαν rebranded 285 έχει ΠΟΛΥ χαμηλό memory bandwidth σε σχέση με τα αδέρφια της.

Έχει το πλεονέκτημα του memory compression οπότε το 256άρι bus σκέψου το σαν π.χ. 320άρι. Η AMD λέει για 40% υψηλότερο bandwidth έναντι μιας 256bit χωρίς memory compression, αλλά ας πούμε ότι είναι ένα +20%.

 

Radeon-285-color-compression-1024_w_600.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα παραγγελεια την 380 gigabyte    απο το mg , λεει σε 1-3 μερες τους ερχονται , οποτε αμα θες μπορεις να περιμενεις μεχρι τελος της βδομαδας να μοιραστω τις εντυπωσεις μου  :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

All in all, είτε πάω σε 280 3GB είτε σε 380 4GB, και οι 2 περίπου 260-270 ευρώ και δεν χρειάζομαι τροφοδοτικό..
Θα κάτσω να δω τεστ και συγκριτικά το βραδάκι και να δω και κατά πόσο ειναι καλό upgrade..

 

Σημερα εκανα παραγγελεια την 380 gigabyte    απο το mg , λεει σε 1-3 μερες τους ερχονται , οποτε αμα θες μπορεις να περιμενεις μεχρι τελος της βδομαδας να μοιραστω τις εντυπωσεις μου   :p

Ποια κάρτα έχεις τώρα? Πρόσφατοι/απαιτητικοί τίτλοι παιχνιδιών που έχεις?

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

@Myralis

 

Μεχρι τα χριστουγεννα ειχα την 7870 , μετα αναγκαστηκα να την δωσω . Απο τοτε μεχρι τωρα ειμαι με την igpu 

 

εχω εγκαταστησει ΗΔΗ εδω και πολυ καιρο τα παρακατω   :p

 

 

Με την 7870 ειμουν οριακα καλα , κριμα που την εδωσα ....εεε... σκοτωσα 

Πριν λιγο καιρο ειμουν ετοιμος να πατησω 960 2gb , μετα απο 2-3 μερες βγηκε η βρομα με τις επιδωσεις των AMD σε καταστασεις DX12  . 

Soooooo , yeeeea ??? 

gigabyte επιδη εχει backplate και μονο 8pin 

post-62119-0-72492600-1440421127_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δε μου διαφεύγει κάποιο rebrand, οι σχέσεις είναι:

 

Radeon HD 7850 > R7 270 > R7 370

R9 285 > R9 380

R9 290(X) > R9 390(X)

 

Γενικά τα X είναι overclocked εκδόσεις των σκέτων.

 

...

Η HD7870 (engine 1000MHz,1280 stream processors) είναι ίδια με R9 270X (Up to 1050 MHz, 1280 stream processors) ακολουθεί η R9 270 (Up to 925 MHz, 1280 stream processors) με χαμηλότερα ρολόγια μόνο (όπως είπε ο yanni).

Όμως η R7 370 (Up to 975 MHz, 1024 stream processors) ταιριάζει με την R7 265 (Up to 925MHz, 1024 stream processors) με διαφορά στα ρολόγια.

Η HD 7850 μοιάζει με R7 265 με αρκετά χαμηλά ρολόγια.

Οπότε (αφού σας ζάλισα) HD 7850 -> R7 265 -> R7 370.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν βγήκε η 285X, δεν έχουμε και 380X. Μπορεί να την δούμε αργότερα. Αν η GTX 950 αποδειχτεί πρόβλημα για την AMD, η μόνη λύση θα είναι να ρίξει την τιμή της 380 στα $179 ή και πιο κάτω και να βγάλει την 380X με το πλήρες Tonga chip.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα , μεχρι τοτε....... 

Τα rumors πανε και ερχονται εδω και 7 μηνες με το πιο εγκιρα να λενε πως θα εβγαινε την ...ανοιξη XD 

Αλλα μου κανει εντυπωση που σε διαφορα site συγκρησης GPU υπαρχει σαν επιλογη 

Link to comment
Share on other sites

Από 2-3 review/benchamarks tests κτλ που είδα φάνηκε η R9 380 να είναι όντως λίιιγο καλύτερη από την R9 280, ενώ ειναι αλλού καλύτερη και αλλού χειρότερη από την GTX 960.

Πήγα για αυτή την MSI από ψιλοάσχετο κατάστημα πάλι γιατί σε 1-2 benchmarks φάνηκε καλύτερη από την Sapphire., στο τηλέφωνο είπαν αυριο/μεθαυριο θα έρθει.. Είδωμεν.. 

 

Αν θέλετε, πείτε μου ποιο ειναι κάποιο πρόσφατο free benchmark να τρέξω ένα τεστ με την κάρτα που έχω τώρα και ένα με την καινούργια όταν έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Η 280/Χ δεν εχουν πληρη υποστηριξη DX12  

Η 380 ειναι πανω κατω τα ιδια με την 960 , αλλα σε μεγαλυτερη αναλυση την περναει κατα πολυ , ηδη εχουν αρχισει να λενε πως τα επομενα games που θα θελουν παραπανω ισχυ , θα φανε χειροφρενο στην 960    (επισης το deus ex λεει θα ειναι amd/dx12 opt )

 

Τελος η 380 φαινεται και μια σχετικα καλη επενδυση για το 4Κ  ,  με την αγορα μιας ακομα καρτα στο μελλον και με την βελτιωση του DX12 καθως και την τεχνολογια του split screen rendering ενδεχομενος θα ειναι δυνατον ακομα και το gaming .   (την στιγμη που βγαζει ευκολα 30+ αρια σε αναλυση 1440p , λογικο μου φαινεται να βγαζει περιπου τα ιδια και σε μισο 4Κ)

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Αμα σκεφτεσαι την 290 , υποθετικα το τροφοδοτικο σου την κραταει . :p

Δεν την κρατάει ούτε με σφαίρες..

Αλλά υπάρχει και άλλο τροφοδοτικό στο σπίτι 750W, στο PC του αδερφού μου, με hardware μέσα που άνετα κρατιέται από το δικο μου τροφοδοτικό..

Αλλά αν πάω προς τα εκεί θα πρέπει:

1) Να πείσω τον αδερφό μου.

2) Να βρω cash που δεν έχω.. 

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.