Jump to content



1151 Socket (Skylake)


ARMAGEDDON

Recommended Posts

Σπέρες παίδες επειδή θέλω να κάνω τον Φεβρουάριο και μετά μάλλον αλλαγή πλατφόρμας η intel τι π@@@@@ρο σχέδια έχει ?
επίσης αυτοί οι skylake λένε τίποτα η κολοκυθάκια Βρυξελλών είναι ? (όσο διαβάζω τόσο απογοήτευση είναι)

http://www.anandtech.com/show/9483/intel-skylake-review-6700k-6600k-ddr4-ddr3-ipc-6th-generation

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

round 2 :p

 

ίσως αξίζει να αναβαθμίσω την πλατφόρμα έχω μείνει με Nehalem i7 920
 

 

 

 

παιδιά μην ντρέπεστε όποιος αγοράσει κανέναν ας κάνει κανένα review !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Σπέρες παίδες επειδή θέλω να κάνω τον Φεβρουάριο και μετά μάλλον αλλαγή πλατφόρμας η intel τι π@@@@@ρο σχέδια έχει ?

επίσης αυτοί οι skylake λένε τίποτα η κολοκυθάκια Βρυξελλών είναι ? (όσο διαβάζω τόσο απογοήτευση είναι)

http://www.anandtech.com/show/9483/intel-skylake-review-6700k-6600k-ddr4-ddr3-ipc-6th-generation

αφου ειναι για τοτε.... γιατι να το συζητησουμε απο τωρα?    

 

ασε μεχρι τοτε, να δουμε (θελω να πιστευω....!!)  τι θα μαγειρευει και η AMD με την ΖΕΝ πλατφορμα.  λογικα θα εχουν βγει περισσοτερες πληροφοριες, και αναλογα πραττεις..!!   

 

εκτος κι αν δεν καλυπτεσαι απο το πισι σου....!!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να μπει το κονδύλι στο πρόγραμμα είναι :) αν μπει jet ski  , απλά έχω μείνει λιγουλάκι πίσω (να πως το λένε είχα αράξει με τον 920) και δεν πολύ ασχολιόμουν γύρω μου και τώρα τσουπ βλέπω νέο cpu :# thats it αλλά και καλοκαιριάτικα που το βγάλανε που να κάνουν δουλεία και οι reviwers :p πίνουν κανά πίνα κολάτα :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Zen αργεί και η επόμενη γενιά επεξεργαστών της Intel Kaby Lake θα είναι και αυτοί στα 14nm. Οπότε nothing spectacular μέχρι τον Φεβρουάριο. Από αυτή την άποψη και αν δεν σε ενοχλεί το επιπλέον κόστος της DDR4, πας σε Skylake.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλα δεν ειπα οτι θα εχουν βγει κιολας..!  για Info μιλαω..!!  ολο και κατι περισσοτερο θα εχει σκασει μυτη..!

 

το σιγουρο βημα τωρα, ειναι οι skylake ουτως ή αλλως..!  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές μέχρι τον φεβρουάριο που σκοπεύεις να κάνεις αναβάθμιση θα έχουν αλλάξει.

Θα έχει στρώσει και το πράμα με το software + τα Win 10. 

Όσον αφορά το πακέτο CPU+Mobo+Ram στον Skylake εάν θές να τον δουλέψεις σωστά θα πάρεις μνημόνια 2800MHz+ να μην σου πώ 3000MHz+!

Βέβαια οι μνήμες αυτές δεν είναι και φτηνές αλλά θα μπορείς να δώσεις κάργα bandwidth και με καλό OC στο CPU θα είσαι δυνατός! Έχει καλύτερο IMC απο Haswell και σηκώνει ποιό γρήγορες μνήμες. Εγώ προσωπικά σε Z87 σύστημα με 4670Κ OCed 4.2GHz + G.skill 2400MHz CL9 έχω στο AIDA64 πάνω απο 36GB/s data transfer το οποίο το αξιοποιώ σε Ramdisk όπου και τρέχω κάποιες επιλεγμένες εφαρμογές (μιλάμε για ταχύτητα 20Χ+ πάνω σε loading/αποκρισιμότητα απο τον καλύτερο SSD Sata3 ή 5Χ+ πάνω απο τον κορυφαίο και ποιό σύχρονο PCI-E Nvme SSD όπως ο Intel 750 Series. Στα παιχνίδια δεν θα δείς κάτι το τραγικά φοβερό όσο σε άλλες εφαρμογές που τρώνε memory bandwidth με το τσουβάλι όπως πχ. video rendering/editing. Η γρήγορη μνήμη δυστυχώς δεν προσφέρει αυτά που θα έπρεπε στα παιχνίδια αλλά αμα την αξιοποιήσεις σωστά θα σε αποζημιωσει σίγουρα!

Πάντως οτι και να πάρεις στο τέλος (μέχρι τον φλεβάρη έχουμε καιρό) δές πρώτα εσύ τι θές να κάνεις και ανάλογα πράξε. Εάν σκοπεύεις να λιώνεις στα παιχνίδια κατά 80%+ τότε καλύτερα πάρε τον ι5 6600Κ και κλόκαρε τον όσο πάει, ειδάλλως εάν θέλεις να κάνεις ΑΛΛΑ πράγματα δώσε κάτι παραπάνω και πάρε τον i7. Βέβαια υπάρχει και η λύση της Χ99 πλατφόρμας όπου εκεί με έναν 5820Κ είσαι άρχοντας και οι τιμές του πακέτου είναι συγκρίσιμες και "σχετικά" κοντά με Skylake και Ζ170. Πρός το παρόν κάνε καμιά βουτιά... θα έχεις\έχουμε ΟΛΟ το χρόνο να τα δούμε λεπτομερώς στην συνέχεια τους επόμενους μήνες! :)

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σπέρες παίδες επειδή θέλω να κάνω τον Φεβρουάριο και μετά μάλλον αλλαγή πλατφόρμας η intel τι π@@@@@ρο σχέδια έχει ?

επίσης αυτοί οι skylake λένε τίποτα η κολοκυθάκια Βρυξελλών είναι ? (όσο διαβάζω τόσο απογοήτευση είναι)

http://www.anandtech.com/show/9483/intel-skylake-review-6700k-6600k-ddr4-ddr3-ipc-6th-generation

 

Τα ίδια και δω. Σκέφτηκα την αναβάθμιση λόγω MGS. Για κανέναν άλλο λόγο.

Σε όλα τα gaming bench ο skylake δείχνει απλά μια διαφορετική και όχι ανώτερη αρχιτεκτονική. Άσχετα αν αυτό αλλάξει με βελτιστοποίηση για skylake αργότερα. Τα βίντεο benchmark είναι άκυρα γιατί δεν συγκρίνουν clock for clock ενώ μπορεί να είναι ελαφρώς ετεροχρονισμένα τα αποτελέσματα.

 

Απ'ότι είδα, τώρα συμφέρει να πας σε 4790Κ. Έφτιαξα μια σύνθεση(cpu, mobo, ram, ψύκτρα) κοντά στα 550€ ψάχνοντας σε διάφορα νετ σοπς(με διακυμάνσεις από βδομάδα σε βδομάδα φυσικά).

 

Επίσης, αν το σκέφτεσαι για 6600k υπολόγισε ένα 20% κέρδος με το HT σε βαριά σενάρια με το DX12.

 

http://www.pcworld.com/article/2971612/software-games/windows-10s-radical-directx-12-graphics-tech-tested-more-cpu-cores-more-performance.html

 

dx12_ashes_beta_heavy_batch_low_qual_477

Link to comment
Share on other sites

Eτσι οπως εχουν παει οι τιμες εδω στο Ελαδισταν μεχρι τον φλεβαρη οι τιμες θα ειναι ιδιες με τις σημερινες τιμες των μαγαζιων εξω...εγω παραγγειλα την Gigabyte Z170X Gaming 7 220 ευρω με μεταφορικα (μαγαζι αξιοπιστο απο Γερμανια απο εκει κανω πλεον τις αγορες μου) ενω αμαζον ξεκινα 265 χωρις τα μεταφορικα...στην Ελλαδα θα ξεκινησει 300 σιγουρα στα 220 θα αργησει να πεσει οποτε νομιζω εκανα την καλητερη επιλογη γτ σκεφτομουν να περιμενα και εγω μεχρι Χριστουγεννα για να πεσουν οι τιμες..Σκεψου μηπως αγορασεις απεξω δεν μιλαω φυσικα για αμαζον και ebay

Έγινε επεξεργασία από Kostadinosfanourakis
Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχουν sandy bridge και πανω, για αλλη μια φορα αξιζει να κατσουν στ'αυγα τους...

 

Απότι φαινεται μιλαμε για αλλο ενα +7-8% επιδοσεις (απο haswell και οχι απο broadwell που καλα καλα δεν ειδαμε) το οποιο σημαινει οτι μετα απο 4 χρονια και 4 γεννιες εχει μαζευτει ενα +23% απο sandy bridge. Αυτα σε cpu limited σεναρια παντα, οχι gaming.

 

Αποκει και περα βελτιωσαν λιγακι το OC μαλλον με binning και φαινεται οτι αν παρεις 6700k θα χτυπησεις σιγουρα 4600-4700 και αν εισαι λιγο τυχερος εως και 4800. Αρα εισαι στα ιδια με sandy σε φυσιολογικες συνθηκες και αυτο το +23% ειανι πραγματικο πλεον. Εδω ομως υπαρχει ενας αστερισκος γιατι ειναι νωρις ακομα και λενε οτι ειναι υποπτα+αφυσικα υψηλα τα vCore για να πιασεις αυτες τις συχνοτητες αλλα και των stock επεξεργαστων (stock turbo 1.4v? wtf) Αρα καλο ειανι να περιμενουμε λιγακι.

Το κακο ειναι οτι για αλλη μια φορα η mainstream πλατφορμα εμεινε σε 4 πυρηνες 8 threads max.

 

Ολα αυτα οσο απογοητευτικα και αν ακουγονται (για 4 χρονια εξελιξης) θα μπορουσε να πει κανεις οτι ειναι "επαρκη" για να κανεις μαι αναβαθμιση απο sandy. Το +23% μπορει καποτε να το βλεπαμε απο γεννια σε γεννια και οχι μετα απο 4 γεννιες, αλλα δε παβει να εχει μαζευτει ενα ωραιο νουμερακι εστω μετα απο 4 χρονια. Αν βαλεις και την DDR4 που σε κανει πιο futureproof, και τις παροχες του Ζ170 που ειναι αρκετες, ειναι ενα ΟΚ πακετο. Αλλα κλασσικα ολα στραβωνουν στην τιμη, γιατι με αυτα που εχουν γινει με το δολαριο, δυσκολα δικαιολογεις το να σκασεις ενα 700αρι για 6700k και μια maximus hero πχ, και 16gb ddr4....και να εισαι παλι στους ιδιους πυρηνες με τον 2600 σου μετα απο τοσο καιρο...

 

Αν βαλεις και οτι ο 5820k ειναι στην ιδια τιμη με 6700 και εχει +50% πυρηνες , soldered heatspreader, οι ddr4 φτηνοτερες πλεον και οι μητρικες λιγο ακριβοτερες αλλα με ανοικτο παραθυρο μεταχειρησμενων (και χωρις ιδιαιτερη σημασια στο να πας σε αντιστοιχη της maximus, μπορεις και "φτηνη") εκει καπου χανει το νοημα του ο skylake.

Οχι γιατι με τα 12 threads θα "σκισεις"....αλλα γιατι θα χασεις ενα 7% IPC που σε games θα ειναι ανυπαρκτο, αλλα οπου μπορεις να χρησιμοποιησεις τους +2/4 πυρηνες θα ιεναι η μερα με τη νυκτα...

 

Δε ξερω, καπου το χασανε το τρενο πιστευω στη mainstream πλατφορμα, ή απλως δε θελουν να κανιβαλισουν τη high-end και ελειψει πιεσης απο AMD βγαζουν "φιμομενους" cpus

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Απλα πιστευω σε "καλυτερες εποχες" το να δωσεις την 700αρα καθε τοσο ακομα και χωρις να κανεις σοβαρη αναβαθμιση, το εκανες ευκολοτερα, εστω για την "ανανεωση". Σημερα που ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα καπου λες "ΟΚ τα εχω τα 700 στην ακρη, και ΟΚ δε θα μου λειψουν...αλλα να το κανω για να το κανω? θα δω καμια διαφορα στην πραξη? μπα....." και εκει μπαινουν στην εξισωση και οι 2 εναλλακτικες :

1) Μηπως ειναι καλυτερα να τα δωσω σε Χ99 να παρω και κατι διαφορετικο και πιο πολλους πυρηνες? Διαφορα δηλαδη δε θα δω που δε θα δω σε παιχνιδια, τουλαχιστον η παραμετρος "ανανεωση" να ειναι πιο ουσιαστικη...

2) Μηπως να τα κρατησω στην ακρη και να τροφοδοτησω με αυτα 2 αναβαθμισεις καρτας γραφικων οπου και θα δω πραγματικα διαφορα?

 

Εγω τουλαχιστον ετσι σκεφτηκα και πανω που ηθελα να τραβηξω τη σκανδαλη για skylake, τελικα παω για κουρτινα 2...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να χρειαζόσουν τόσο ακριβή μητρική

Στηνω υδροψυξεις και κανω case moding με λιγα λογια εψαχνα μια ομορφη εμφανισιακα μητρικη το κλασικο κοκκινο της Msi το βαρεθηκα και της Asus οι μητρικες ειναι χαλια.Εχω σκοπο να παιξω με ακρυλικους σωληνες και εχω σκοπο να στησω Dual Loop λευκο υγρο για επεξεργαστη κοκκινο για καρτα γραφικων...Οποτε εγω ειμαι ποιο πολυ της εμφανισης :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.