Jump to content



Ποια 960 θα περνατε ? η μηπως 380 ?


Recommended Posts

{ Τα στοιχεια απο το pc μου ειναι κατω στην υπογραφη }

 

Εδω και καιρο ψαχνομαι για καρτα , χρειαζομαι μια οικονομικη λυση να παιξω τα παιχνιδακια μου   (δεν ειμαι τρελαμενος με τα 60fps και μιας και κατα κυριο λογο ειμαι του MMO , δεν υπαρχει λογος να παω σε σουπερ καρτα -οχι πως υπαρχουν βεβαια χρηματα για μια τετοια xD ) 

 

Συνεπως εχω καταληξει μεταξυ 380 και 960 , με αναφορες να λενε πως η 380 ειναι καλυτερη σε ορισμενα παιχνιδια ...αλλα επισης η εν λογο καρτα τραβαει και 70W παραπανω απο την 960 ....  

Υπο νορμαλ συνθηκες απλα θα επερνα την φτηνοτερη 380 και αντε γεια , ομως το συστημα μου , μου θετει μερικους περιορισμους ... 

Τα 400W τροφοδοτικου αλλα και το γεγονος οτι δεν μπορει να χωρεσει γομαροκαρτα μεσα στο κουτι 

 

 

Οι επιλογες μου ειναι οι εξης 

 

1   με τιμη 208 ευρο .... τα οποια ομως πανε πολυ παραπανω δεδομενου οτι θα πρεπει να πληρωσω αντικαταβολη και εξοδα αποστολης , ασε που οι χαμηλες τιμες ειναι σε οχι-και-τοσο-εμπιστα σαιτ 

 

2    παρομοια φαση με την απο πανω .... αρχιζει στα 220 (πραμα που δικαιολογει λιγακι το backplate )  αλλα και παλι η τιμη θα ανεβει 

 

3    ακομα μια μικρουλα . τιμη παρομοια με τις απο πανω , η μεγαλη διαφορα? τα 223 ευρο ειναι απο μαγαζι που εχω ξαναψωνισει και βρισκεται αρκετα κοντα στο σπιτι μου , οποτε τα 223 ειναι καθαρα και δεν προκειτε να πληρωσω παραπανω  . Το εχουν "σε αποθεμα" , αρα αμα την παραγγειλω τωρα , θα την εχω αυριο 

 

4    εδω εχουμε "αναβολη για κατι καλυτερο"  , η τιμη ομως ανεβενει αρκετα 

 

 

 

 

Και καποιος θα πει .... ελα μωρε , τι 220 , τι 260 (ευρα) 

Ομως σε αυτην την κατηγορια τα 40 παραπανω , σημαινουν και ταυτοχρονα 15-20% διαφορα τιμης . Και σιγουρα ακομα και overclock να κανω , αποκλειετε να δω αυτο το 15% τιμης να μεταφραζετε σε 15% παραπανω frames  

 

Τελος , με 260ε (+ +++ οσο κοστισουν μεταφορικα κτλ ) , υπαρχει η 380 και μαλιστα με 4GB μνημης ....βεβαια σε αυτην την κατηγορια , τι να κλασουν τα 2gb παραπανω .... 

 

Τελος την καρτα , οποια και αν ειναι αυτη , δεν με βλεπω να την κραταω πανω απο χρονο , μιας και μετα θα ηθελα να παω φανταρος    :p 

 

Τι προτινεται ?

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω να μεινεις μακρυα απο ASus υλοποιησεις. Απο κει και υστερα, εσυ ξερεις καλυτερα τις αναγκες που εχεις (εστω και για ΜΜΟ παιχνιδια). Μια 960 θα ειναι αρκετη νομιζω. Αυτη που μπορεις να εχεις αυριο , ισως να ειναι μια χαρα λυση. (για μενα msi τις καλυτερες υλοποιησεις εδω και καμποσο καιρο). Ισως ακομη και η 380 να μπορει να μπει στο συστημα σου, αλλα το μεγεθος της ισως να ειναι αποτρεπτικος παραγοντας. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες με την asus το εχω υποψην απο αριστερα και δεξια , απλα μαλλον επειδη η παλια μου καρτα ηταν asus και δεν ειχε κανενα θεμα να μου ριχνει σταχτη στα ματια , φυσικα σε καμια περιπτωση δεν εχω ορεξη να μπλεκω με θεματα επιστροφης 

 

msi την εψαξα , η ατιμη η εταιρια βγαζει μονο καρτες στα 28+ εκατοστα ....λες και υπαρχει αναγκη τετοιας ψυξης στα 120 TDP  ... μαλλον εχουν εχουν φτιαξει ενα μονο καλο cooler και το πετανε σε οτι βγαζουν 

 

Εκδοσεις της 380 υπαρχουν στο σωστο μεγεθος , αλλα και σε αυτες η τιμη ξεφευγει αρκετα (αναλογικα παντα) απο τα χρηματα της 960 

Plus η μεγαλυτερη καταναλωση , την οποια ειμαι αρκτεα σιγουρος πως το τροφοδοτικο θα την αντεξει , αλλα εχω τις αμφιβολιες μου για το πως θα ανταπεξελθει το κουτι μινιατουρα σε αυτο 

Link to comment
Share on other sites

To vision studio την έχει τόσο ρε συ (€208.5 +€6.64 αντικ.+ αποστολή). Νταξ, δεν είναι και το καλύτερο ιντερνετομάγαζο, αλλά δεν είναι και από τα "ύποπτα" site.

 

Αλλά να σου πω την αλήθεια εγώ 960 δε θα έπαιρνα. Βασικά ούτε 380. Όλες οι κάρτες από 290 και κάτω, πλυν της R9 270, είναι απογοήτευση.Η 960 αντικατέστησε 3 χρονών κάρτα και είχε 15% παραπάνω απόδοση, η 380 λίγο o/c και νεο αυτοκόλλητο πάνω στη 285. Π@π@ριές δλδ.

 

Άμα είχες κάνα μεγαλύτερο τροφοδοτικό, θα σου έλεγα να πήγαινες για 290 μεταχειρισμένη. Τώρα βέβαια στη κατάσταση που βρίσκεσαι...βρες κάμια 270 μεταχειρισμένη και ασχολείσαι σοβαρά αφού γυρίσεις από φαντάρος.

 

 

...ψαρά. :p

Link to comment
Share on other sites

Και 1 χρονο τι θα κανω ? Μπορει να παιζω κυριος ΜΜΟ  (tera , lol , etc) αλλα θελω να παιξω και το GTA μου , και το witcher μου , και το dragon age .... 

 

Απο το vision studio θα μου βγει μια 220αρα για να μου ερθει , οοοοοταν ερθει . Το ιδιο με το να επαιρνα την EVGA αυριο 

 

Μεταξυ gigabyte /asus / evga    , ποια ειναι σχετικα πιο εμπιστη ? 

 

 

 

 

(και να ειχα μεγαλυτερο psu , δεν θα χωραγε η 290 εδω μεσα xD )

 

 

 

 

(το DX12 παιζει να ευνοεισει τις amd καρτες λογο την αριθμιτηκης υπεροχης ?) 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι , ο,τι msi και να πηρα βγηκε σκαρτο. Αλλα αυτο απο 7ετια και πριν :p Πλεον θα την εμπιστευομουν. Asus ειχα διαφορα πραγματα και δεν απογοητευτηκα. (απο dvd-r μεχρι μητρικη ).

Τωρα ο volrath ενα δικιο το'χει. Πολλα μειονεκτηματα η καρτα, αλλα αρκετη για αυτο που τη θες. Οχι για πολυ σοβαροτερα πραγματα μελλοντικα ομως. Εαν δε φοβασαι να μη μετανιωσεις που δε περιμενες να πας σε κατι ανωτερο, τοτε προχωρας.

 

GB θεωρω αλλα και EVGA μια χαρα ειναι. Η αληθεια ειναι οτι το vstudio αργει χαρακτηριστικα. το 7+ ημερες μπορει να ειναι 20+. Τετοια κανουν και χανουν πελατεια... Δεν ειναι καθολου συνεπεις (σε εμενα αργησαν αρκετα πραγματα, παρολα αυτα δεν αντιμετωπισα θεματα, δε βιαζομουν κιολας.

Ωστε φανταρος; Που αν επιτρεπεται; :p  Αν εισαι οντως φανταρος, τι θα την κανεις τωρα την καρτα;  

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι , ο,τι msi και να πηρα βγηκε σκαρτο. Αλλα αυτο απο 7ετια και πριν :p Πλεον θα την εμπιστευομουν. Asus ειχα διαφορα πραγματα και δεν απογοητευτηκα. (απο dvd-r μεχρι μητρικη ).

Τωρα ο volrath ενα δικιο το'χει. Πολλα μειονεκτηματα η καρτα, αλλα αρκετη για αυτο που τη θες. Οχι για πολυ σοβαροτερα πραγματα μελλοντικα ομως. Εαν δε φοβασαι να μη μετανιωσεις που δε περιμενες να πας σε κατι ανωτερο, τοτε προχωρας.

 

GB θεωρω αλλα και EVGA μια χαρα ειναι. Η αληθεια ειναι οτι το vstudio αργει χαρακτηριστικα. το 7+ ημερες μπορει να ειναι 20+. Τετοια κανουν και χανουν πελατεια... Δεν ειναι καθολου συνεπεις (σε εμενα αργησαν αρκετα πραγματα, παρολα αυτα δεν αντιμετωπισα θεματα, δε βιαζομουν κιολας.

Ωστε φανταρος; Που αν επιτρεπεται; :p  Αν εισαι οντως φανταρος, τι θα την κανεις τωρα την καρτα;  

 

 

Η 270 ειναι κατωτερη της 960 , ομως η 270Χ την ψιλοφτανει 

επισης στο παιχνιδι μπορω να βαλω και την 370 ,  (που μου φαινεται τουμπανο , ΑΡΚΕΤΑ φτηνοτερη , απο gigabyte - θα τεριαζει με την μητρικη - ΚΑΙ με backplate!!!) 

(25% φτηνοτερη και 10-15% χαμηλοτερες επιδοσεις)

...και με medium δεν με χαλανε τα σημερινα παιχνιδια

 

 

(αν και ας πουμε στο witcher....η 960 βγαζει  35 , ενω η 370 βγαζει 25... )

 

 

 

 

 

 

ακομα σχολη ειμαι , θελω να παρακολουθησω αυτο το εξαμηνο για να τελειωσω απο θεωριες   (7 μου εμειναν επιτελους ) , μετα θα σπασω την αναβολη και στην επιστροφη λεω να κανω την πρακτικη . Οταν μου ειχε ερθει το χαρτι , κατι ελεγα για ΔΕΑ , δεν εχω ιδεα απο στρατους 

 

 

Tην καρτα οταν ερθει αυτη η στιγμη , μαλλον θα την σπρωξω , η αναλογα τις αναγκες να την κρατησω   :p )

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Η προταση μου ειναι μεταχειρο 280x κατω η ακριβως στα 200€. Ειναι ανωτερη απο 380 μιας και η τελευταια ειναι rebrand της 285. 280x>285.

Αν παιζει θεμα με την αποδοση του τροφοδοτικου τοτε θα παιξεις αναγκαστικα στην 960. Μια χαρα θα εισαι με οποια και να παρεις αφου μιλαμε για ενα χρονο. Προυποθεση οτι μιλαμε για 1080p αναλυση η καποια αλλη? 

Link to comment
Share on other sites

Η προταση μου ειναι μεταχειρο 280x κατω η ακριβως στα 200€. Ειναι ανωτερη απο 380 μιας και η τελευταια ειναι rebrand της 285. 280x>285.

Αν παιζει θεμα με την αποδοση του τροφοδοτικου τοτε θα παιξεις αναγκαστικα στην 960. Μια χαρα θα εισαι με οποια και να παρεις αφου μιλαμε για ενα χρονο. Προυποθεση οτι μιλαμε για 1080p αναλυση η καποια αλλη? 

 

 

1200p , σιγα τα ωα 

280Χ θα μου βαλει φωτια  , ασε που δεν υπαρχει ουτε καρτα "μικρη" , ουτε με τροφοδοσια ΕΩΣ 8pin 

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λεφτά και για αυτό το τροφοδοτικό θα σου πρότεινα μια 960 από τις κοντές, μιας και έχεις μέγιστο μήκος κάρτας που μπορείς να βάλεις στο κουτί 170mm.

Οπότε τη strix και τέτοιου τύπου κάρτες δεν τις σκέφτεσαι καν.

 

Ανάμεσα στις low profile evga, asus και gigabyte, μάλλον θα έπερνα τη δεύτερη λόγω backplate, και λόγω του οτί η evga επειδή έχει και το superclocked low profile μοντέλο, ίσως τα καλύτερα κομμάτια τα βάζει σε αυτό.

Από κει και πέρα είναι καθαρά θέμα τύχης σε τι κομμάτι θα πέσεις φυσικά, αν και η 960 γενικά είναι καλός overclocker.

Link to comment
Share on other sites

ψάξε στις αγγελίες για μεταχειρισμένη gtx 760 r9 270/x από 120-150€ αν χωράει κάποια

απ'αυτές στο metis, αλλιώς gtx 960 που δεν έχει θέμα με θερμοκρασίες.

 

 

Η παλια καρτα που ειχα , ηταν η 7870 , αμα την ειχα κρατησει ακομα θα ειχε ζουμι να δωσει . Σκυλι ηταν , κριμα ομως που αναγκαστηκα να την αποχωριστω . Η 270Χ και η 760 χωρανε (οι καταληλες εκδοσεις) αλλα δεν ειναι στην ιδια κατηγορια ? 

 

 

Η zotac σαν μαρκα λεει τιποτα?

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Η παλια καρτα που ειχα , ηταν η 7870 , αμα την ειχα κρατησει ακομα θα ειχε ζουμι να δωσει . Σκυλι ηταν , κριμα ομως που αναγκαστηκα να την αποχωριστω . Η 270Χ και η 760 χωρανε (οι καταληλες εκδοσεις) αλλα δεν ειναι στην ιδια κατηγορια ? 

 

Είναι λίγο καλύτερες απ'την 7870<270x<760.

Στις αγγελίες παίζουν 

270x→ 120-140€

760→  140-160€

 

Μια χαρά είναι η zotac, επίσης μπορείς να κάνεις επέκταση της εγγύησης μέσω register και να έχεις 5 χρόνια συνολικά.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο καλύτερες απ'την 7870<270x<760.

Στις αγγελίες παίζουν 

270x→ 120-140€

760→  140-160€

 

Μια χαρά είναι η zotac, επίσης μπορείς να κάνεις επέκταση της εγγύησης μέσω register και να έχεις 5 χρόνια συνολικά.

 

 

Μια 760 ισως να μη με χαλαγε , αλλα μονο στην τιμη των 140 , αντε λεμε τωρα αμα ειναι τουμπανακι 150 

Ομως η 960 ριχνει στην 760 καμια φορα εως και 10fps στους νεους τιτλους  

 

Η zotac   μου φαινεται πως εχει βγαλει ενα απο τα πιο ομορφα coolers....(?) πιο πολυ περιβλημα θα το ελεγα , η full blackιλα ταιριαζει με ολα τα συστηματα 

Σε reviews διαβασα πως η εν λογο υλοποιηση δεν ειναι και τοσο τουμπανιαρικη οσο η αντιστοιχη της asus ,  πως ανεβαζει θερμοκρασια etc etc 

Τα 5 χρονακια ειδα και μου γυαλισαν πολυ 

 

 

 

 

Tο γεγονος οτι μια καρτα ανεβαζει θερμοκρασια στον πυρηνα της , δεν παει να πει πως απλα το coller δεν βοηθαει στο να διωξει την θερμοτητα.... αρα επιβαρινει λιγοτερο το υπολοιπο συστημα απο ζεστη (επιδη την κραταει μεσα   :p )  .

Αν ειμαι σωστος στο παραπανω  , ισως να ηταν λογικο να παρω ενα μοντελο το οποιο ειναι σχετικα ζεστο 

 

 

 

 

Τελος βλεπω και αυτο απο το σαιτ της evga     και μολις 210ε , και μοντελο με 4GB μνημη .....

Μιας και δεν παρακολουθω , πλεον μπορουμε να κανουμε αγορες αποξω ?

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Αγορες απ'εξω γιοκ. Καλα Χριστουγεννα για κατι τετοιο... Επισης τα 4GB της 960 πανε χαμενα θεωρω αλλα ισως να κανω και λαθος και να βοηθανε καπου... Που ειναι το ζητημα :p 

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο metis δεν πρόκειται να βλέπεις cooler κτλ. αν έχεις την δυνατότητα για την zotac, στην θέση της θα πήγαινα εδώ,

διάβασε review να δεις πως πάει από θερμοκρασίες, θόρυβο...

Στα 200€ θα πήγαινα σε 960 (αν έβρισκες σε αγγελία~170, εννοείται πας εδώ και όχι 760).

 

 

edit

Τελος βλεπω και αυτο απο το σαιτ της evga     και μολις 210ε , και μοντελο με 4GB μνημη ..... Μιας και δεν παρακολουθω , πλεον μπορουμε να κανουμε αγορες αποξω ?
 

από Ευρώπη 240€ και είναι 2gb

http://eu.evga.com/products/prodlist.asp?family=All%20Graphics

 

από Ελλάδα 220€ και δωρεάν μεταφορικά 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Αγορες απ'εξω γιοκ. Καλα Χριστουγεννα για κατι τετοιο... Επισης τα 4GB της 960 πανε χαμενα θεωρω αλλα ισως να κανω και λαθος και να βοηθανε καπου... Που ειναι το ζητημα :p

 

Λεεεεμε τωρα  (αποτελει και καλυτερο παραγωντα after sales ) 

 

Μέσα στο metis δεν πρόκειται να βλέπεις cooler κτλ. αν έχεις την δυνατότητα για την zotac, στην θέση της θα πήγαινα εδώ,

διάβασε review να δεις πως πάει από θερμοκρασίες, θόρυβο...

Στα 200€ θα πήγαινα σε 960 (αν έβρισκες σε αγγελία~170, εννοείται πας εδώ και όχι 760).

 

 

edit

 

 

 

από Ευρώπη 240€ και είναι 2gb

http://eu.evga.com/products/prodlist.asp?family=All%20Graphics

 

από Ελλάδα 220€ και δωρεάν μεταφορικά 

 

Η sapphire 380 mini ειναι υπεροχη , ΟΜΩΣ (με βαση το σαιτ τους ) 

 

Power Consumption 225W System Requirement 500 Watt Power Supply (Suggestion)

1 x 8-pin AUX Power Connector

 

 

8pin εχει το τροφοδοτικο ,    επισης γνωριζω πως με αυτο το καλωδιο περνανε εως 150W , .... αρα μαλλον υποθετω πως τα υπολοιπα 75W τα τραβαει απο το PCI 

Και γαμωτο δεν βρισκω κανενα review οπου να κανουν αναφορα με το ρευμα που τραβαει 

 

 

 

 

(το digital master ειναι καλο μαγαζι ? το πασο μου ληγει τελος του μηνα , ισβς ηρθε η ωρα να το εκμεταλευτω για την εκπτωση )

 

 

 

Και γιατι οχι αυτη ?  ελαχιστα πιο ακριβη με 2 fans + 4gb vram ....το περιεργο ειναι που δεν υπαρχει στο skroutz

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Η sapphire 380 mini ειναι υπεροχη , ΟΜΩΣ (με βαση το σαιτ τους )    Power Consumption 225W System Requirement 500 Watt Power Supply (Suggestion) 1 x 8-pin AUX Power Connector

 

Στην ουσία  αυτή είναι με ανεβασμένα ρολόγια, για την 380 ούτε εγώ βρίσκω κάποιο review.

 

4-5 φορές που έχω ψωνίσει δεν είχα θέμα, αλλά από άποψη service δεν γνωρίζω επειδή δεν έχει χρειαστεί κάτι.

 

Η 960 θα είναι σίγουρα πιο κρύα και θα απαιτεί λιγότερo ρεύμα. 

Αν θες να διαθέσεις τα χρήματα αυτά (οι προτάσεις μου έγιναν με βάση το οικονομικό όπως

γράφεις και στο αρχικό σου post) σ'αυτήν που λες προχώρα μ'αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία  αυτή είναι με ανεβασμένα ρολόγια, για την 380 ούτε εγώ βρίσκω κάποιο review.

 

4-5 φορές που έχω ψωνίσει δεν είχα θέμα, αλλά από άποψη service δεν γνωρίζω επειδή δεν έχει χρειαστεί κάτι.

 

Η 960 θα είναι σίγουρα πιο κρύα και θα απαιτεί λιγότερo ρεύμα. 

Αν θες να διαθέσεις τα χρήματα αυτά (οι προτάσεις μου έγιναν με βάση το οικονομικό όπως

γράφεις και στο αρχικό σου post) σ'αυτήν που λες προχώρα μ'αυτήν.

 

Ο τυπος λεει εχει 

  • Motherboard – ASUS Rampage IV Extreme X79 LGA 2011 Motherboard
  • Processor – Intel Core i7 4960X at Stock 3.6GHz with Turbo Mode disabled
  • RAM – 16GB (2 X 8GB) Corsair Vengeance Pro Series 1866MHz at 9-10-9-27
  • CPU Cooler – Corsair H100i with Quiet Fan Profile with Noctua NT-H1 Thermal Compound

 

Ο cpu μονο , του καιει 130W σε σχεση με τα 95W του δικου μου  (που δεν ειναι 95 , αλλα 65 ...εχω παρατηρησει πως τα υπολοιπα 30 μπαινουν οταν δουλευεις την igpu) .  Και κανει αναφορα για μεγιστο οτι του τραβαει 290W ολο το συστημα .  Ε στο καλο δηδλαδη , εμενα ποσο θα τραβαει .... 250???? 

(θα στειλω ενα μυνηματακι στην sapphire ωστε να κανω την παραγγελεια την τριτη επιδη λεει το μαγαζι τους θα ειναι κλειστο μεχρι τοτε 

 

 

Μου στειλας και το -3% κουπονι   :p

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.