Jump to content



Επιλογη καρτας Γραφικων


Recommended Posts

Εχει φτηνοτερες υλοποιησεις της 390. https://www.skroutz.gr/s/7289945/Gigabyte-Radeon-R9-390-8GB-GV-R939WF2-8GD.html 

 

Οπως και της 970. Της MSI ειναι αρκετα αξιοπιστες για nvidia τουλαχιστον. Δε ξερω για AMD

Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/7105287/Sapphire-Radeon-Nitro-R9-390-8G-D5-11244-00-20G.html

 

γι αυτην εδω τι λετε?


τωρα ειμαι και λιγο ασχετος βλεπω ι ΜΣΙ εχει 2 φουρφουρια ι αλλη 3 δλδ η αλλη τηγανιζει αυγα? εχω ιδι ενα τυγανι μη παω και σε 2ο

Έγινε επεξεργασία από achiddimitris
Link to comment
Share on other sites

ΜSI (ξεκλείδωτο το voltage και μπορείς να κάνεις O/C)

G1 gigabyte 390 κλειδωμένο το voltage άρα πολύ μικρό O/C που μπορείς να κάνεις (την παρέλαβα προχτές)

Radeon ξεκλειδωτο πρέπει να είναι το voltage τους αλλά δεν είμαι σίγουρος (Ποιτική εταιρία μιας και είναι η μαμά των ATI-AMD) (ας με διωρθώσει κάποιος για το voltage αν κάνω λάθος)

 

επίσης κοίτα review , πήγαινε στο δίπλα θέμα 390 κλπ είδη κατάφτασαν σιγά σιγά και στα χέρια μας

 

το θέμα είναι θα ασχοληθείς με O/C η όχι plug and play ? αν πας για Plug and play πάρε την ποιο φτηνή (όπου τυχαίνει να είναι η gigabyte)

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Radeon ξεκλειδωτο πρέπει να είναι το voltage τους αλλά δεν είμαι σίγουρος (Ποιτική εταιρία μιας και είναι η μαμά των ATI-AMD) (ας με διωρθώσει κάποιος για το voltage αν κάνω λάθος)

Radeon είναι το brand name της σειράς καρτών γραφικών της AMD, όπως το GeForce είναι το brand name που χρησιμοποιεί η Nvidia. Βασικά το Radeon ήταν της ATI. Οι κάρτες ήταν ATI Radeon. Με την εξαγορά της εταιρίας από την AMD, προφανώς η AMD άλλαξε το σήμα της ATI με το δικό της, αποφάσισε όμως ορθά να κρατήσει το Radeon. Η τελευταία κάρτα στην λίστα του Skroutz είναι Sapphire, μιας και το Nitro είναι ονομασία που χρησιμοποιεί η Sapphire, όπως για παράδειγμα τα Toxic και Tri-X.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΜSI (ξεκλείδωτο το voltage και μπορείς να κάνεις O/C)

G1 gigabyte 390 κλειδωμένο το voltage άρα πολύ μικρό O/C που μπορείς να κάνεις (την παρέλαβα προχτές)

Radeon ξεκλειδωτο πρέπει να είναι το voltage τους αλλά δεν είμαι σίγουρος (Ποιτική εταιρία μιας και είναι η μαμά των ATI-AMD) (ας με διωρθώσει κάποιος για το voltage αν κάνω λάθος)

επίσης κοίτα review , πήγαινε στο δίπλα θέμα 390 κλπ είδη κατάφτασαν σιγά σιγά και στα χέρια μας

το θέμα είναι θα ασχοληθείς με O/C η όχι plug and play ? αν πας για Plug and play πάρε την ποιο φτηνή (όπου τυχαίνει να είναι η gigabyte)

Στο skroutz έχουν ένα 50αρικο η g1 από την msi η απλή wf είναι ακόμα φθηνότερη.

Πόση διαφορά στο oc έχουν σε mhz οι δύο τους γιατί αν παίζει 1100 η gigabyte δεν ξέρω πόσα παραπάνω μπορεί να πάρει κάποιος από την msi, μιας και στο net δεν βλέπω να πιάνει κανείς στα review 1200...

Για κάθε μέρα μηλαμε πάντα και όχι για bench.

Το wfx2 που έχει η giagabyte πως τα πάει vs του tf που πιάνει και σχεδόν 3 σλοτ;

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη για το hijack αλλά οι msi πανε 1200+/1700+ για πλακα...

 

Δεν εχω αποψη για τις αλλες υλοποιησεις, εχω δει ομως στο OCN οτι και οι Nitro πανε καλα...

 

Αυτα σε οτι εχει να κανει με O/C. Για plug n' play καταστασεις ολες οι 390 παιζουν αριστα :)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@yanni, συγγνώμη για το RADEON ήθελα να γράψω Sapphire ...

 

edit η Gigabyte G1 η δικιά την βρίσκει στα @1050/1550 από stock (1025/1500 )μετά μουλαρώνει λόγο no more voltage αν μου έδινε voltage control άντε γεια ... είναι καλή φτηνή υλοποίηση για Plug and play !

 

 

εδιτ2

το wfx2 αν εννοείς αυτό καλά τα πάει αλλά δεν παύει να είναι μια 290 :p

επειδή τα ρολόγια σε χαλαρή λειτουργία με ένα μόνιτορ πέφτουν σε 150/300 μπορεί και κλίνει τα φανάκια  με 34 βαθμούς δωματίου (και η κάρτα είναι στους 60c) με κλειστά φανάκια από μέγεθος νορμάλ πλέον μπορώ με ευκολία να βάλω χέρι στα SATA ports χωρίς να βγάζω την κάρτα πριν είχα μια 280x GIGABYTE REV 2 που ήταν κουμούτσα

post-45212-0-36080600-1441621646_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλημερα να ρωτησω αμα τον κανω undervolt και τον ριξω στα 4,3gΗζ δε θα ειναι μια χαρα σαν ενας 8370? 125W ειναι ο 8370 και 4ghz ολοι οι πυρινες οχι σαν τον 8370Ε

δλδ μου προτεινετε mSI kαι οχι Sapphire? μονο 1 ερωτηση ιδιο chipset γιατι ι 1 καρτα τις ΜΣΙ εχει 2 φουρφουρια ενο η αλλη εχει 3 και ειναι 5 μετρα μεγαλυτερη απο την ΜΣι

Link to comment
Share on other sites

παντως εχετε δικιο ι gigabite ειναι πιο φτινες και μπορω να παρω την 390X στην τιμη που ολες οι αλλες εχουνε την σκετη 390 σαν δινω μερικα links

 

http://www.skroutz.gr/s/7216916/Asus-Radeon-R9-390-8GB-Overclock-Gaming-90YV08F0-M0NA00.html

http://www.skroutz.gr/s/7091892/MSI-Radeon-R9-390-8GB-Gaming-R9-390-GAMING-8G.html

http://www.skroutz.gr/s/7105287/Sapphire-Radeon-Nitro-R9-390-8G-D5-11244-00-20G.html

http://www.skroutz.gr/s/7283743/Gigabyte-Radeon-R9-390X-8GB-GV-R939XWF2-8GD.html

Link to comment
Share on other sites

μετά από πολύωρω ψάξιμο η Gigabyte είναι πιο φτηνή επειδή είναι voltage locked δηλαδή έχουν αφερέση από την κατασκευή τους μέσα στο ASIC ένα κυκλωματάκι το οποίο ελέγχει τάσεις κλπ κλπ κλπ κλπ εξού το ότι είναι Voltage locked ... και ότι δεν ξεκλειδώνουν με τίποτα αφού λείπει κύκλωμα :D όσα bios και να περάσεις :p

 

δεν νομίζω να αξίζει για 390x...

ψάξε στο youtube στο google

 

390 vs 390x

παράδειγμα

 

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2015-radeon-r9-390x-review

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν αξίζει η διαφορά. Βαριά 5% διαφορά στα bench clock to clock και έχω περάσει από 3 290 και μια χ. Αν προτιμήσεις και καποια έκδοση που είναι voltage unlock θα καλύψεις εύκολα το 5% με oc μιας και οι non x ανεβαίνουν πιο εύκολα ακόμα και με πολύ χειρότερο asic από τις χ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια , εχει τον 9590 επεξεργαστη, θα ψησει ομελετα ο ανθρωπας :p  . amdnikos , δωσε τα φωτα σου για το underclocking του συγκεκριμενου φουρν... εεε , επεξεργαστη εννοουσα :p 

Συμφωνω για την 390 vs 390X. κατα τ'αλλα. Δεν εχεις λογο για 390Χ πιστευω. Πολλα τα παραπανω φραγκα. Οπως και 970vs980 , αν και εδω η 2η εχει και μισο GB vram παραπανω :hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

κοιτα τωρα μετα την αλλαγη π μου κανανε ειμαι οκ με wow ανοιχτο και 32 33 μεσα στο σπιτι παιζω με 51 55 και με aircondition παω 45 ειμαι οκ μπορω να πω μονο κατι volts σε edle κατασταση που κανουνε μπανιστηρι δε ξερω τι ειναι


αποφαση πηρα 390 σκετη αλλα για την asus τη λετε? σκευτομε MSI i ASUS

Link to comment
Share on other sites

Δε πειραζει, φαινεσαι οκ προς το παρον. Μη πειραξεις τιποτα. Βαλε και την καρτουλα σου , συμμαζεψε και τα καλωδιακια σου , και εισαι good to go :)

 

Εγω θα ελεγα να αποφυγεις asus, αλλα ας πουνε και τα παιδια που εχουν μεγαλυτερη εμπειρια με AMD :)

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Asus και AMD gpu is a no-no...

 

Δεν ξερω τι κανει με τις nvidia αλλά οι τελευταιες 3 custom υλοποιησεις της για τις amd ειναι απλα τραγικες....

 

Και απο οτι φαινεται δεν εβαλε μυαλο και συνεχιζει το αρνητικο ρεκορ και στις 390...

 

MSI και Sapphire....αντε και XFX η οποια εβαλε μυαλο και εφτιαξε καλο cooler για τις 390

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.