Jump to content



390x vs 390 ...ποια να παρω?


Nick74

Recommended Posts

Εαν εχει τιποτα σε 980ti , πες του να κανει spare μια :) 

 

Παντως οι 980ti της MSI παιζουν στα 830 εδω , τη στιγμη που εχουν 730 στο mindfactory πχ. Οταν πεσουν στα 500 θα το σκεφτω :p 

Link to comment
Share on other sites

Προς τον Topic Starter οπως σου ειπαν και τα περισσοτερα παιδια αναμεσα σε 390-390Χ δεν αξιζει η Χ λογω αποδοσης/τιμης....Τωρα αναμεσα σε 970/980/390/390Χ κατι επρεπε να κανει και η AMD στα καινουργια μοντελα που ειναι rebrand για να πουλησει και εβαλε 8GB μνημη και οποιος τσιμπησει τσιμπησε.....Αν θες να εχεις το κεφαλι σου ησυχο οπως αναφερεις και εχεις και τα χρηματα πηγαινε σε 980Ti

Προς τον φιλο Γιωργο και εχοντας διαβασει ολα τα post εχω να πω οτι απλα στρουθοκαμηλιζεις.....Εχεις μια αποψη εκτος τοπου και χρονου σου απαντανε ολα τα παιδια εδω οτι δεν χανεις εγγυηση αμα κλοκαρεις και εσυ επιμενεις να λες τα ιδια και τα ιδια...Σαν επιχειρημα δε παρουσιαζεις τι σου ειπε ο υπαλληλος στο Πλαισιο ή στο e-shop το οποιο δεν θα σχολιασω καν...Αφου λοιπον οτι και να σου λεμε εσυ εμενεις στην αποψη σου γιατι το κουραζουμε το θεμα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη, εσυ δεν είπες ότι δε θα ξανα απαντήσεις 2 σελίδες πίσω;

Nick74 : πες μου, υπολόγιζες ότι το θεμα σου, θα είχε τέτοιο χαμό;; [emoji14]

Τι να πω ρε Ιασωνα? Εχω χασει τη μπαλλα...

Πριν ανοιξω το θεμα ημουν με το κλικ στο χερι για αγορα, τωρα δε ξερω καν τι καρτα να παρω... επισεις αρχιζω να προβληματιζομαι αν πρεπει να την περναω και ΚΤΕΟ και καθε ποτε να την πηγαινω για σερβις και αλλαγη λαδιων...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε Ιασωνα? Εχω χασει τη μπαλλα...

Πριν ανοιξω το θεμα ημουν με το κλικ στο χερι για αγορα, τωρα δε ξερω καν τι καρτα να παρω... επισεις αρχιζω να προβληματιζομαι αν πρεπει να την περναω και ΚΤΕΟ και καθε ποτε να την πηγαινω για σερβις και αλλαγη λαδιων...

 

980ti ή 980 μεταχειρισμένη, το δεύτερο έχει καλύτερο value και σίγουρα καλύτερη λύση απο 390 καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

Παρε 980ti αν μπορεις.-

Η μονη που θα θεωρηθει αναβαθμιση :)

Τελικα μαλλον για κει με βλεπω αν και ρε παιδια, ξαναλεω οτι την αποφαση αλλαγης καρτας την πρώτη πηρα πειραματιζομενος αρκετες ωρες με την 290Χ ενος συναδελφου.
Link to comment
Share on other sites

Οικονομικα σε παιρνει; αν ναι δεννομζω οτι πρεπει να το σκεφτεις και πολυ. Η 980ti ειναι το απολυτο.. Αλλα αλλο ενα 500αρικο και κατι ψιλα για αγορα απο ελλαδα και αλλο 750 και αγορα απο εξωτερικο κιολας.. Αν αντεχεις ομως πας καρφι για 980ti. Και με λιγα λιγοτερα Fury X. Και οι δυο ειναι καρτες που παιζουν σε εντελως αλλο επιπεδο απο οσες συζητουσαμε στα προηγουμενα ποστ..

Link to comment
Share on other sites

980ti ή 980 μεταχειρισμένη, το δεύτερο έχει καλύτερο value και σίγουρα καλύτερη λύση απο 390 καινούργια.

Ακομη και σε καινουργια να παει παλι το να παρει μια 390χ στα 500++ευρω ειναι fail αγορα.

Οτι και να παρει λεει θα κανει oc.

Ολες οι 980 ανεξαιρετως παιζουν καθε μερα 1450-1500mhz με στοκ voltage.

Σε αυτες τις συχνοτητες μια 980 παταει κατω παντου μια 390χ oc'ed οποτε και σε κσινουργια καρτα των 500+ευρω να παει παλι fail αγορα ειναι η 390χ. Η 980 την παταει κατω.

Επισης για να πει οτι κανει αναβαθμιση της προκοπης σε σχεση με την 970 που ειχε και οτι αξιζει η ολη μανουρα, συμφωνω απολυτα οτι κανονικα πρεπει να παει καρφι για 980ti, θα παρει +50% αυξηση επιδοσεων.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

850 watt? Διπλα raid 0? 20GB RAM? 2 samsung 850 pro? Σιγουρα λοιπον εχεις δωσει παρα πολλα λεφτα αδικα μιας και τετοια "λαθη" υπερβολης θα εχουν γινει και στα προηγουμενα συστηματα. Κυνηγας το απολυτο με τον 3550; Οπως σ ειπα πρεπει να ενημερωθεις σε πολλα και το λεω καλοπροαιρετα. Σταματα επισης να επιμενεις ειδικα στο θεμα εγγυησης και επιδοσεων.

Το 850 βατ σε πείραξε ; Εαν είχα κάνει crossfire θα είχα 1200 βαττ . Δεν έχω κάνει κροσφαιρ γιατι υπήρχε παλιά το θέμα με το stutering με κροςφαιρ και δεν ξανα ασχοληθηκα .

Μνήμη ειχα 16 γιγα αλλά έβαλα και τις παλιές να μην κάθονται . 8 γίγα είναι λίγα πλεον .

Εσύ παίζεις τα παιχνίδια μέσα από το δίσκο του λειτουργικού ;;

Έχω ανεξάρτητο δίσκο λειτουργικού εδώ και 8 χρόνια . Dedicated .

Για επεξεργαστή μητρική θα έπαιρνα στο κυρίως πισι το σοκετ 2011 αλλά είδα σε ρεβιου ότι δεν έχει χαώδεις διαφορές με το 1155 στα παιχνίδι .

Προγράμμα επεξεργασίας εικόνας βίντεο δεν χρησιμοποιώ για να μου χρειάζεται το 2011 .

Και έχω δύο πισι.

Στο σαλόνι έχω κάτι αντίστοιχο με πλάσμα οθόνη τηλεόρασης . 42 .

Σου είπα κυνηγούσα το απόλυτο . Στα 24 . Τώρα ειμαι 31 .

Τώρα που το σκέφτομαι πρέπει να έχω δώσει γύρω στα 14.000 από τα 20 μου.

Το οβερκλοκ κυνήγι του απόλυτου είναι .πας για 100 χερτζ πάνω . Εκτός εγγύησης . Για να κερδίσεις πόσο +2000 πόντους στο firestrike ;( με 27/100 οβερκλοκ ;; )!

Link to comment
Share on other sites

Λες μια 390 να ριχνει και σε 980ti επειδη εχει 6gb vram? :hehe:

Λες η titanX να ειναι δυο φορες ταχυτερη απο μια 980ti εχοντας διπλασια vram? :hehe:

 

 

 

το σνομπαρισμα της vram ΙΣΩΣ να μην ειναι και τοσο σωστο. Ο λογος που το σκεφτομαι αυτο ειναι οτι οι διαφορες που ειδα -σ αυτο δε χωραει αμφιβολια- ηταν σε υψηλη αναλυση με τα παντα maxαρισμενα, σε σκηνες που η 970 εβγαζε frame drop ενω η 290χ τα παει καλυτερα... Αυτο που γνωριζω ειναι πως η 970 καταναλωνει ΚΑΙ ram (που σημαινει πως τα 4gb δεν επαρκουν?) για την 290χ δεν προσεξα (αν οχι τοτε να πιστεψω οτι οι drivers της amd ειναι καλυτεροι? )

 

Το θετικο της υποθεσης ειναι πως απο Σαββατο και για 6-7 μερες καλως ερχοντων των πραγματων θα εχω μια 290x στα χερια για περεταιρω δοκιμες.

Αν δω οτι ολα ειναι μια χαρα και με καλυπτει (θελω να δω και ποση vram χρησιμοποιει) δε βλεπω λογο να μην παρω 390x, ετσι κι αλλιως δεν πηγαινα για καμια αναβαθμιση με την εννοια που το εννωουν οι περισσοτεροι, απλα ειχα μια ψιλο-υποψια και επιβεβαιωθηκε οταν δοκιμασα την 290χ του συναδελφου (οτι η 970 δεν ειναι και τοσο σοι σε υψηλοτερες αναλυσεις απο 1080p με ολα max) κι αυτο δεν αποκλειω να εχει να κανει με τη vram, αφου σαν πυρηνας υποτειθεται ειναι καλυτερη.

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

το σνομπαρισμα της vram ΙΣΩΣ να μην ειναι και τοσο σωστο. Ο λογος που το σκεφτομαι αυτο ειναι οτι οι διαφορες που ειδα -σ αυτο δε χωραει αμφιβολια- ηταν σε υψηλη αναλυση με τα παντα maxαρισμενα, σε σκηνες που η 970 εβγαζε frame drop ενω η 290χ τα παει καλυτερα... Αυτο που γνωριζω ειναι πως η 970 καταναλωνει ΚΑΙ ram (που σημαινει πως τα 4gb δεν επαρκουν?) για την 290χ δεν προσεξα (αν οχι τοτε να πιστεψω οτι οι drivers της amd ειναι καλυτεροι? )

 

Το θετικο της υποθεσης ειναι πως απο Σαββατο και για 6-7 μερες καλως ερχοντων των πραγματων θα εχω μια 290x στα χερια για περεταιρω δοκιμες.

Αν δω οτι ολα ειναι μια χαρα και με καλυπτει (θελω να δω και ποση vram χρησιμοποιει) δε βλεπω λογο να μην παρω 390x, ετσι κι αλλιως δεν πηγαινα για καμια αναβαθμιση με την εννοια που το εννωουν οι περισσοτεροι, απλα ειχα μια ψιλο-υποψια και επιβεβαιωθηκε οταν δοκιμασα την 290χ του συναδελφου (οτι η 970 δεν ειναι και τοσο σοι σε υψηλοτερες αναλυσεις απο 1080p με ολα max) κι αυτο δεν αποκλειω να εχει να κανει με τη vram, αφου σαν πυρηνας υποτειθεται ειναι καλυτερη.

 

Δεν σνομπαρω την vram αυτη καθ, αυτη.Αλλα τα 8gb σε μια καρτα επιπεδου 290χ ειναι  αχρειαστα, θα εχει ψοφησει ο πυρηνας πολυ πριν ψοφισουνε τα 4gb μιας 290χ.

Aυτο που γραφω και ξανα γραφω, ειναι οτι οσα καρε θα σου δωσει μια 290χ oc'ed θα σου δωσει και μια 390χ oc'ed, τα 8gb της 390x δεν προκυτε να σου δωσουνε παραπανω καρε στοιχηματιζω πανω σε αυτο.

Οποτε και θεωρω epic fail να πας να δωσεις 500αρου+ για 390x, την στιγμη που μια 290x custom υλοποιηση μετεχειρη στα μισα χρηματα θα σου δωσει τα ιδια καρε ακριβως,

Επισης αν φτασεις στα 500+ ευρω ειναι πιο σοφρων να τα δωσεις για 980 που και ταχυτερη της 390χ ειναι και καλυτερα κλοκαρει, δεν χωραει αμφιβολια περι τουτου.

Φυσικα δικα σου ειναι τα χρηματα οπως γουσταρεις τα ξοδευεις, αν εσυ πουλωντας την 970 και αγοραζοντας μια 390χ στα  500+ ευρω νιωθεις οτι κανεις αναβαθμιση σεβαστο και go for it αν σε ικανοποιει, αλλα η πραγματικοτητα ειναι διαφορετικη.

 

Οπως και να εχει επιμενω στην αποψη μου οτι μετα την 970 που εδωσες πηγαινοντας στην 390 αναβαθμιση δεν κανεις, στο ιδιο τσουβαλι επιδοσεων θα εισαι παλι με την διαφορα οτι θα εχεις χαλασει και καμποσα ευρω.

Αν παρεις μια 980ti θα πας εγγυημενα ενα 50% πανω απο την 970 που ειχες και εκει μπορεις να πεις οτι εκανες σωστη αναβαθμιση, 50% περισσοτερα fps δεν ειναι αμελητεα διαφορα στον κοσμο των γραφικων.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 τα 8gb της 390x δεν προκυτε να σου δωσουνε παραπανω καρε στοιχηματιζω πανω σε αυτο.

 

 

μα σ αυτο δε διαφωνω, τουλαχιστο αν μιλαμε για τα max fps, ομως λυνεται το προβλημα του fpsdrop που εχει η 970.

Με τους drivers που κοβαν τη μνημη στα 3.5 (αφαιροντας τα "αργα" 0.5) αναγκαστικα η καρτα κανει χρηση ραμ, τουλαχιστο για τις συνθηκες που περιγραφω (1440p ολα max) και εκει σε σκηνες με πολλες ζουγκλες κτλ εχουμε frame drop. Αν απ το bios κοψεις τη χρηση ραμ τοτε τα πραγματα γινονται ακομα χειροτερα.

Το οτι κατι εχει να κανει με τη vram και τη ram στη συγκεκριμενη καρτα το εχω ψιλοαντιληφθει κι απο τη διαφορα frame drops αναλογα με το ποσο κλοκαρισμενη ram (συστηματος, οχι vram) εχω (συνηθως την εχω στα 2800, και μην πουμε οτι τα games αυτα καθ αυτα επηρρεαζονται απο την ταχυτητα της ram αν δε χρησιμοποιουταν απο την καρτα... τουλαχιστο σε 1080p αυτο δε συμβαινει αρα δεν το νομιζω).

τεσπα, το ευχαριστο ειναι πως θα μπορεσω μερικες μερες να δω τι λεει η 290x γιατι υπαρχει πιθανοτητα να μη φταιει η 970 σαν γενικη υλοποιηση αλλα η πατατια με τη vram της οποτε ας κρατησουμε μια πισηνη σχετικα με το ποσο οουσιαστικη μπορει να ειναι η συγκεκριμενη παραμετρος

Link to comment
Share on other sites

μα σ αυτο δε διαφωνω, τουλαχιστο αν μιλαμε για τα max fps, ομως λυνεται το προβλημα του fpsdrop που εχει η 970.

Με τους drivers που κοβαν τη μνημη στα 3.5 (αφαιροντας τα "αργα" 0.5) αναγκαστικα η καρτα κανει χρηση ραμ, τουλαχιστο για τις συνθηκες που περιγραφω (1440p ολα max) και εκει σε σκηνες με πολλες ζουγκλες κτλ εχουμε frame drop. Αν απ το bios κοψεις τη χρηση ραμ τοτε τα πραγματα γινονται ακομα χειροτερα.

Το οτι κατι εχει να κανει με τη vram και τη ram στη συγκεκριμενη καρτα το εχω ψιλοαντιληφθει κι απο τη διαφορα frame drops αναλογα με το ποσο κλοκαρισμενη ram (συστηματος, οχι vram) εχω (συνηθως την εχω στα 2800, και μην πουμε οτι τα games αυτα καθ αυτα επηρρεαζονται απο την ταχυτητα της ram αν δε χρησιμοποιουταν απο την καρτα... τουλαχιστο σε 1080p αυτο δε συμβαινει αρα δεν το νομιζω).

τεσπα, το ευχαριστο ειναι πως θα μπορεσω μερικες μερες να δω τι λεει η 290x γιατι υπαρχει πιθανοτητα να μη φταιει η 970 σαν γενικη υλοποιηση αλλα η πατατια με τη vram της οποτε ας κρατησουμε μια πισηνη σχετικα με το ποσο οουσιαστικη μπορει να ειναι η συγκεκριμενη παραμετρος

 

 

 

Αφου δεν διαφωνεις σε αυτο τοτε τι εχεις λυσαξει να σκασεις 500+ ευρα για 390χ την στιγμη που με μια 290χ custom μετεχειρη θα κανεις ακριβως την ιδια δουλεια και μαλιστα με τα μισα χρηματα  :p

Eιχα μεχρι προτινως 290χ, και αυτο το διαστημα εχω στα χερια μου μια 980gtx, αυτο που με τα βεβαιοτητας μπορω να πω, οτι συγκρινοντας αυτες τις δυο ειτε stock vs stock ειτε oc'ed vs oc'ed η 980 ειναι μπροστα με ευκολια σε οτι εχω τεσταρει εως τωρα, ειτε game ειναι αυτο ειτε benchmark...

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν διαφωνεις σε αυτο τοτε τι εχεις λυσαξει να σκασεις 500+ ευρα για 390χ την στιγμη που με μια 290χ custom μετεχειρη θα κανεις ακριβως την ιδια δουλεια και μαλιστα με τα μισα χρηματα  :p

 

 

 

βασκα το σκεπτικο ειναι "πιο φρεσκια υλοποιηση" αρα κατι τι καλυτερη... εχμμμ... τωρα με εβαλες σε αλλο δειλιμα...

Link to comment
Share on other sites

βασκα το σκεπτικο ειναι "πιο φρεσκια υλοποιηση" αρα κατι τι καλυτερη... εχμμμ... τωρα με εβαλες σε αλλο δειλιμα...

Το διλλημα πιο ακριβως ειναι?

Αν θα εχεις στο Χ game 50 fps με μια μετεχειρη 290χ των 250 ευρω, η αν τα 50fps στο Χ game θα τα εχεις με μια καινουργια 390χ των 500+ ευρω?

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το διλλημα πιο ακριβως ειναι?

Αν θα εχεις στο Χ game 50 fps με μια μετεχειρη 290χ των 250 ευρω, η αν τα 50fps στο Χ game θα τα εχεις με μια καινουργια 390χ των 500+ ευρω?

 

νταξει, οπως το θετεις...

:)

Link to comment
Share on other sites

@Nick74, Πριν κάτσω να διαβάσω 9 σελίδες και να ξεκαθαρίσω το θέμα έχει απαντηθεί το ερώτημά σου;

 

Προς όλους τους υπόλοιπους μη το συνεχίσετε το πράμα σας παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.