Jump to content



Σοβαρο προβλημα


ea6gka

Recommended Posts

Λοιπον εχω 2 μητρικες για Ρ4

1. Asus P4C800

2. Chaintech 865 απλη

την δευτερη τη πηρα διοτι η πρωτη συχνα δεν ανοιγε καν ή εδινε σημα μετα απο 7 λεπτα στην οθονη, ειδικα τις τελευταιες μερες δεν ανοιγε καν. Την ειχα πει στο πλαισιο να τη δουνε τη στηνει εξω απο το κουτι ο τεχνικος τσαφ ανοιξε με τη μια. Πριν λιγο βαζω και τη δευτερη μεσα στο κουτι μου και τι ναδω, φωτια και οταν λεω φωτια εννος φλογες και πυκνος γρι καπνος με το πατημα του κουμπιου!!! απο τη μητρικη

τι παιζει εδω περα?

εστησα τη πρωτη μητρικη εξω απο το κουτι τωρα και παιζει μια χαρα, κατι τρεχει με το κουτι που εχω ? τι να κανω ?:giveup:

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι να την άκουσε το τροφοδοτικό ή για κάποιο λόγο οι μητρικές να βραχυκύκλωναν(μήπως υπάρχει κανένας αποστάτης επιπλέον που να ακουμπά στην μητρική ?). Το τροφοδοτικό είναι σε μπρίζα με γείωση ?

Το τεστ έξω από το κουτί το έκανες με το ίδιο τροφοδοτικό ?

Link to comment
Share on other sites

μα τα τροφοδοτικα αυτα παιζουν και τα 2 εξω απο το κουτι κανονικα αυτη τη στιγμη που μιλαμε , ολα παιζουν. τα τροφοδοτικα ειναι σε πολυμπριζο ασφαλειας αυτα τα APC που εχει το πλαισιο. ΑΠοστατης δεν γνωριζω τι ειναι. το τεστ το εκανα, αν δεν το εκανα δεν θα μπορουσα να ποσταρω τωρα

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το λες εχει ενα το οποιο ειναι σαν οδηγος για να κουμπωνει η μητρικη αλλα το εχω ενα χρονο τωρα , γιατι να μου τα κανει τωρα αυτα?το κουτι εννοω.

το 6Α19 ειναι το κουτι....

Link to comment
Share on other sites

Τα χαρτακια μπορει να μην επαρκουν! Ειναι πολυ σημαντικο να τοποθετησεις spacers μεταξυ μητρικης και κουτιου!Το ιδιο ειχε παθεις ενας φιλος μου και του εβγαλε καπνο.Εχασε και τη μητρικη βεβαια............

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

αν βαλω εκεινα τα χαρτονακια ειμαι καλλυμενος απο βραχυκυκλωματα?

εάν ο αποστάτης που είναι βιδωμένος στο κουτί καταλήγει σε τρύπα στην μητρική και είναι βιδωμένος και σε αυτή με βιδούλα δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα

''χαρτονάκια'' μην βάλεις, όχι μόνο δεν βοηθάνε σε τίποτα αλλά αντιθέτως η έλλειψή τους είναι μία επιπλόν γείωση για την μητρική

Link to comment
Share on other sites

παιδες η κατασταση ειναι τραγικη , το εβαλα και στο δευτερο κουτι που εχω και εκανε τα ιδια δηλαδη δεν ανοιξε, το βγαζω παλι εξω στο χαρτοκουτι επανω και ανοιξε με τη μια, WTF MAN????

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η μέθοδος που λέγεται εξωρκισμός και μπάνιο με αγιασμό:devil: Προτοφανές περίπτωση πάντως....το τροφοδοτικό σου όταν το αγγίξεις σε "τσιγκλάει"(χωρίς την μητρική);;

Link to comment
Share on other sites

Είτε η μητρική έχει κάποιο πρόβλημα από πίσω, είτε το μολεξ του τροφοδοτικού. Μπορεί κάτι να μην πατάει κάλά και όταν στρίβει για να κουμπώσει κάνει βραχυκύκλωμα. Αφού κοίταξες τους αποστάτες δεν είναι αυτό. Όταν το συνδέεις απέξω τα υπόλοιπα τα βάζεις? Η οθόνη έχει αρκετό ρεύμα στην γείωσή της. Όταν το έχεις απέξω το ανάβεις με κατσαβίδι ή συνδέεις κανονικά τα κουμπιά του κουτιού?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο, όντως

Αν απλά έχεις τη μητρική στο κουτί μέσα και δεν πάιζει ενώ έξω όλα οκ τότε πιστέυω οτι 3 είναι τα τινά

α. η μητρική ακουμπάει απο κάτω (αλλά είπες το έχεις τσεκάρει)

β. το λαμάκι που καλύπτει τις εξόδους της μητρικής (ποντίκι πληκτρολόγιο κλπ) κάνει κάποια λαδιά. δοκίμασες να μην το έχεις πάνω στο κουτί ;;

γ. οι διακόπτες τροφοδοσίας και reset (αν και λίγο απίθανο)

δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο....

Link to comment
Share on other sites

μαλλον κακη συμπτωση το βλεπω - η πρωτη ισως εχει καποιο προβλημα , με τη δευτερη μαλλον κατι λαθος εκανες - δεν μπορει σε συνδυασμο 2 κουτια ,2 τροφοδοτικα,2 μητρικες να εχουν το ιδιο προβλημα

κοιτα την ασους απο κατω μηπως εξεχει καποιο μεταλικο εξαρτημα και κανει επαφη με το σασι

(μια απιθανη περιπτωση παλι ειναι οταν βιδωνεις το τροφ/κο καποια βιδα να κανει καπου 'σωμα')

Link to comment
Share on other sites

Θα προτείνω κάτι xtreme που μπορεί να βλάψει την μητρική, αλλά εγώ θα το έκανα για τελική προσπάθεια πριν το σπάσω. Βγάλε την μητρική εξω, άναψέ την, λογικά θα ξεκινήσει κανονικά και ενώ λειτουργεί βάλτην στο κουτί με προσοχή. Υποθέτω ότι θα καταλάβεις που οφείλεται το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.