Jump to content



Ποια gpu?


Recommended Posts

Θα προτεινα αυτην 

 

Στο buymore εχουν τα 4Gb στα 152ε , δεν ειναι ασχημη τιμη 

Δυστυχος η επομενη επιλογη ειναι η 960 που παει στα 220....

 

Βεβαια ας πει και καποιος που ξερει καλυτερα ..... 

Link to comment
Share on other sites

Όχι και πιο παλιός να ήταν ο CPU δεν θα είχε πρόβλημα με καινούρια κάρτα. Αλλά το τροφοδοτικό είναι της πλάκας και μάλλον θα ήταν καλή ιδέα να το αλλάξει. Αν δεν το αλλάξει τότε αναγκαστικά πάει σε 750Ti. Θα χάσει ένα 20% επιδόσεις σε σχέση με μια 270 κάπου 10% νομίζω έναντι της 370, αλλά το καλό είναι ότι η 750Ti έχει τα 2/5 της κατανάλωσης της 270 και το μισό έναντι της 370(χοντρικά τα νούμερα). Αν το Deer είναι αυτό που νομίζω στα 250-300W κάνει μπουμ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι και πιο παλιός να ήταν ο CPU δεν θα είχε πρόβλημα με καινούρια κάρτα. Αλλά το τροφοδοτικό είναι της πλάκας και μάλλον θα ήταν καλή ιδέα να το αλλάξει. Αν δεν το αλλάξει τότε αναγκαστικά πάει σε 750Ti. Θα χάσει ένα 20% επιδόσεις σε σχέση με μια 270 κάπου 10% νομίζω έναντι της 370, αλλά το καλό είναι ότι η 750Ti έχει τα 2/5 της κατανάλωσης της 270 και το μισό έναντι της 370(χοντρικά τα νούμερα). Αν το Deer είναι αυτό που νομίζω στα 250-300W κάνει μπουμ.

στα 500w ειναι

μαλλον θα θελει και αλλα 4gb ram

η gpu δεν θα  τρωει μπουκαλα απο τον cpu?

Link to comment
Share on other sites

500W λέει στην ταμπέλα το τροφοδοτικό, αλλά στην περίπτωση των πολύ φτηνών τροφοδοτικών, άλλο λένε άλλο είναι ή μάλλον άλλο το τι αντέχουν.

 

Όσον αφορά την GPU και την CPU τα δεδομένα λένε 160€ ταβάνι. Οπότε με 160€ ταβάνι επενδύει στην GPU και δεν τον απασχολεί το αν η GPU δεν θα αποδίδει τα μέγιστα λόγω CPU. Διότι αν θέλει να δει το μέγιστο της επένδυσής του θα πρέπει να αλλάξει όλη την πλατφόρμα, το οποίο μεταφράζεται σε πολλαπλάσιο κόστος.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το τροφοδοτικό λοιπόν και με αυτό το περιορισμένο προϋπολογισμό, πάει σε 370 ή 750Ti. Δεν υπάρχουν άλλες επιλογές. Η 750Ti ίσως να είναι προτιμότερη με αυτό το τροφοδοτικό, η 370 πάντως είναι γρηγορότερη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρωτησα αν ενδιαφερεται για μτχ γιατι μπορει να βρει κατι καλυτερο στα λεφτα που δινει. Προχειρα μου ερχονται στο μυαλο nvidia 760/670 η amd 270X. Με λιγα παραπανω, γυρω στα 180-200 θα βρει ειτε nvidia 680/770 ειτε καμια amd 280X. Απο ολες αυτες εγω την 770 θα προτιμουσα δεδομενων των παιχνιδιων που λες οτι τον ενδιαφερουν. Το τροφοδοτικο ομως μαλλον του αποκλειει ολες τις επιλογες οποτε καλο θα ηταν να μαζεψει πρωτα ενα 70αρι να παει σε ενα ποιοτικο τροφοδοτικο και μετα σε καρτα. Η 750ti που ειναι η μονη που θα σηκωσει το τροφοοδοτικο του ειναι "λιγη". Ουτε τωρα θα παιξει τα παιχνιδια που θελει αξιοπρεπως και σε εγγυς μελλον θα τα βρει πολυ σκουρα σε νεοτερους τιτλους. Η αναλυση της οθονης του ποια ειναι; Ειναι σημαντικοτατος παραγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Που θέλεις να ξέρουμε; Δεν είμαστε στο μυαλό του, ούτε ξέρουμε τις οικονομικές του δυνατότητες. Αν θέλει πιο γρήγορο υπολογιστή σε καθημερινές ασχολίες πάει σε SSD και αν βλέπει ότι η μνήμη χτυπάει ταβάνι πάει και σε μνήμη. Αν τον ενδιαφέρουν τα παιχνίδια, μνήμη και κάρτα γραφικών. Αν κάνει βαριές εργασίες που ζητάνε υπολογιστική ισχύ σε οκταπύρινο FX ή i5. Σχεδόνμ σε όλες τις περιπτώσεις θα πρέπει να σκέφτεται επώνυμο τροφοδοτικό. Αν τα θέλει όλα, ριζική αναβάθμιση, αν δεν έχει λεφτά, ας τα κρατήσει μπας και τα χρειαστεί για να έχει να φάει αύριο.

 

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να προτείνουμε κάποιες συγκεκριμένες επιλογές με βάση τον προϋπολογισμό που αναφέρεται και τον τομέα που θα πάνε αυτά τα λεφτά. Αλλά αν δεν κάτσει να γράψει αναλυτικά, "Θέλω αυτό, εκείνο και το άλλο, με ενοχλεί στο σημερινό σύστημα, αυτό εκείνο και το άλλο, διαθέτω αυτά τα λεφτά, γίνεται?", τότε και εμείς απλά καλούμαστε να μαντέψουμε.

 

Οπότε τι να πω; 128-256άρι SSD + 4-8GB RAM + PSU + μετάβαση σε Intel i5 + 270Χ minimum. Και πάλι μπορεί να μην μείνει ευχαριστημένος.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οθονη δεν υπαρχει λογος ν αλλαξει αφου εχει τετοια αναλυση. Οποτε με 700 + τα ευρω που μπορει να σπρωξει το υπαρχον συατημα μπορει να φτιαξει ενα ικανοποιητικο συνολο. Εχει καποιες προτιμησεις-κολληματα με συγκεκριμενες εταιριες η οχι; Δωσε μας πληροφοριες για τις προτιμησεις του καιντις απαιτησεις καθως και τελικο ποσο ωστε να φτιαξουμε μια συνθεση!

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει το psu να ειναι απο πανω; Στο 2000 θελει να γυρισει ή να παρει γρηγορο μηχανημα; Υπαρχουν κουτια ακομη που εχουν το psu απο πανω; Αν το δικο του το εχει απο πανω,  ας το κρατησει

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.