Jump to content



μετάβαση από 7850 1 GB σε 390 8 GB. κατάθεση εμπειρίας. μετρήσεις σε παιχνίδια.


Recommended Posts

Το e-shop, εφοσον δεν ειναι HW προβλημα ή δεν ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ HW προβλημα, στην αλλαξε την καρτα απο την καλη του καρδια;

όχι . ευγενικοί ήταν . η σχέση μας είναι επαγγελματική όχι φιλική . υποχρεωμένοι είναι .

το κακό ήταν ότι πρόβλημα ήταν δυσεύρετο . εαν είσαι σε στανταρντ δημοσίου υπαλλήλου του αρκεί ένα δύο ωρο benchmark να μη βγάλει αρτιφακτς.

δεν υπάρχει νομίζω νομικό κείμενο που να ορίζει το πόσο πρέπει να ψάξει το πρόβλημα έαν το βασικό τέστ είναι οκ. ειδικά εαν έχει 30 πι σι να φτιάξει .

και οι δύο υπάλληλοι ασχολήθηκαν σοβαρά μαζί μου . δεν ήταν τυπικοί . ο πρωτος ασχοληθηκε μια μέρα.

Hardware... Εαν κανει κονφλικτ και ριχνει ΤΑ ΡΕΥΜΑΤΑ ειναι Ηardware. Τα ρευματα ριχνει , δε σου βγαζει "hello kitty" στον υπολογιστη σου για να ειναι software. 

τα σοφτγουαρ κονφλικτς δεν τα ξέρεις ? τα ρεύματα δεν ενεργούν μόνα τους . το hardware δεν είναι έλλογο προιον να σκέφτεται . συνήθως έχει  δύο καταστάσεις . ον οφφ .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

οκ καληνύχτα. σε αυτο που λες ,είναι η υπόταση να είναι προιον χαλασμένου πυκνωτή ή ηλεκτρονικού εξαρτήματος . συνήθως αυτά βγαίνουν με βαση το χρόνο .δεκα λεπτά μετα την έναρξη . ή πέντε λεπτά μέχρι να φορτώσει και να " γεμίσει " . εδώ ήταν ανεξάρτητο του χρόνου .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

παίδες ένα update .

πήρα τοι πισί . πριν από κανένα δύοωρο.

το άνοιξα . μπουταρε κανονικά . κανονικά το benchmark .

ακόμα δεν θα δημοσιεύσω μετρήσεις σε παιχνίδια . σιγα σιγά να έχω χρόνο να σας δώσω λεπτομέρειες .

 

μόνο το 3d mark το 11 έτρεξα , το περφορμανς και το firestrike το δωρεαν .

 

με την 390 νομίζω ότι είχα βγάλει στο 11 12300 πόντους . δεν είχα κρατήσει φωτό . με την 390 χ μου έβγαλε πάλι το ίδιο .

στο firestrike η 390 μού εβγαζε 9323 πόντους . η 390χ μου έβγαλε 9681 .

 

δύο λεπτομέρειες .

α) εγώ ήξερα ότι κάθε φορά που εγκαθιστάς καινούργια κάρτα πρέπει να κάνεις φορμάτ . θυμάμαι στην 7850 είχα τρέξει πρόγραμμα πριν και μετά το φορματ ( αλλα δεν θυμάμαι εάν ήταν ο ίδιος οδηγός ) και πριν το φορματ μου είχε βγάλει πχ 3400 και μετά το φορμάτ μου έβγαλε 4000.

το συζήτησα με ένα φίλο τεχνικό που έχει κατάστημα και μου είπε ότι αποκλείεται να θέλει φορματ κάθε φορά που εγκαθιστάς μια καινούργια κάρτα . αλλά θα το δοκιμάσει γιατί έχει κάτι πισι που θέλουν φορματ ούτως η άλλως . το δοκίμασε δεν είδε διαφορά .

χωρίς φορμάτ η καινούργια κάρτα βγάζει μόνο στο firestrike πολύ λίγο σκορ παραπάνω. αλλά δεν έχω κάνει φορμάτ .

β) το 3d mark το 11 στα αποτελέσματα την έβλεπε την 390 ως 380 .

την καινούργια την βλέπει ως 390 χ .κανονικά δηλαδή .

αυτά για τώρα .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

παίδες βοήθεια .

μόλις έτρεξα τα διαγνωστικά ,πρώτα το 3d mark 1 1 και μετά το firestrike , το άφησα να ηρεμήσει τέσσερα λεπτά και μόλις μετακίνησα το Mouse άρχισαν πάλι τα ίδια .

τέσσερα πράγματα παίζουν

α) χαλασμένες πρίζες δικές μου . δεν ξέρω κατά πόσο τα πολύπριζα έχουν μέσα πυκνωτές κτλ . αλλά και πάλι τα artifacts που μου βγάζει είναι ανεξάρτητα του χρόνου . εαν ήταν 100/100 hardware θα μου το έβγαζε συνέχεια ή εξαρτημένα από το χρόνο . δηλαδή κάθε πέντε λεπτά , μετά από πέντε λεπτά.

β) χαλασμένο τροφοδοτικό δικο μου . στην Msystems που πήγα το πισι πριν το εσοπ μου είπαν ότι το πισι είναι οκ .

γ) σοφτγουαρ κονφλικτ του οδηγού και ρίχνει τα ρεύματα . το πιο πιθανό μιας και το κάνει κάθε δύο φορές ,άνοιξε κλείσε κάποια προγράμματα . πχ τώρα πρωτα 3d mark 11 άνοιξε κλείσε και μετά firestrike άνοιξε κλείσε . μετά το έβγαλε . εαν τρέξω 4 ώρες firestrike και δεν καεί η κάρτα θα παίζει μια χαρά .

δ) ελατωμάτική σειρά ή ο πυρήνας. η παλιά ήταν η ασους 390 dcuii .η καινούργια είναι η Msi gaming 390 χ .

έμαθα ότι όλες οι κάρτες ανεξαρτήτως πυρήνα φτιάχνονται από το ίδιο εργοστάσιο . ένα για τις κάρτες της amd ανεξαρτήτως κατασκευαστή (ασους , μσι κτλ )και ένα για τις κάρτες της Nvidia . πχ έμαθα ότι τις Nvidia τις φτιάχνει όλες η evga . οι εταιρείες απλά βάζουν πάνω τις δικές τους ψύκτρες .θέλω να καταλήξω ότι εαν τα εργοστάσια ήταν διαφορετικά με την αλλάγη της εταιρίας μάλλον δεν φταίει η σειρά . τώρα που το εργαστάσιο είναι ένα και τα pcb τα ίδια μπορεί να φταίει η σειρά .

 

παίδες πάω να αλλάξω μια μπλούζα στα άττικα . νομίζω ότι έχει μετρο. θα δω τις απαντήσεις  γύρω στις 9 .

βοήθεια πλζ .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

-κάνε underclock την 390x στους χρονισμούς που έχει μια 290x να δεις συμπεριφορά, αν συνεχίσει και στο κάνει προχωράς στο παρακάτω βήμα.

 

- κράτα εικόνα του δίσκου (μέσω acronis ή όποιo άλλο πρόγραμμα έχεις) και κάνε ''καθαρή'' εγκατάσταση (format,

drivers amd μην βάλεις κάποια beta έκδοση).

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

-κάνε underclock την 390x στους χρονισμούς που έχει μια 290x να δεις συμπεριφορά, αν συνεχίσει και στο κάνει προχωράς στο παρακάτω βήμα.   - κράτα εικόνα του δίσκου (μέσω acronis ή όποιo άλλο πρόγραμμα έχεις) και κάνε ''καθαρή'' εγκατάσταση (format, drivers amd μην βάλεις κάποια beta έκδοση).
 

Αν δεν καταφέρεις κάτι με τους χρονισμούς και σου κάνει τα ίδια προχωράς στο επόμενο βήμα format και επανεγκατάσταση.

Τους drivers που θα βάλεις να είναι οι τελευταίοι stable, όχι beta έκδοση.

 

Αν συνεχίσει τα ίδια τους πας το μηχάνημα για έλεγχο πάλι, μέχρι να σου βρουν λύση (να δουν τι φταίει).

Link to comment
Share on other sites

από τα παραπάνω εννοούσα τα δικά μου τα παραπάνω α ,β ,γ δ , πιο είναι το πιο πιθανό σφάλμα ?

μου ήρθαν και τα Windows 10 μάλλον θα τα βάλω . έχω και το direct x 12 μήπως είναι αυτό το πρόβλημα και είναι κονφλικτ λογω direct x 11 .

Link to comment
Share on other sites

δ) ελατωμάτική σειρά ή ο πυρήνας. η παλιά ήταν η ασους 390 dcuii .η καινούργια είναι η Msi gaming 390 χ
 

αν πάρεις παράδειγμα τα θέματα που είχε η 280x→ (7970), μπορεί να είναι το (δ), γι'αυτό σου γράφω να κατεβάσεις

τους χρονίσμους της κάρτας σου 390x→(290x).

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμισα σε δέκα . Γράφω από το ταμπλετ .
Ολα τα προγράμματα φαίνονται ότι λειτουργουν σε σχέση με τα επτά .
Τρέχω τα benchmark . Μόλις τελειώσει το φιρεστραικ αρχίζει το πρόβλημ .
Το καταλυστ έκανε ενημερωση τον τελευταίο ο οποίος ήταν για τα windows 10 .
Εαν δεν μου το εμφανίσει θα παίξω τα παιχνίδια . Εαν τρέχουν . Εαν δεν το κάνει μάλλον ηταν κονφλικτ του οδηγού .
Η εγκατάσταση των 10 μου φάνηκε πιο αργή από των 7 .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

έκανα και τα δύο benchmark μέχρι στιγμής δεν μου το έχει εμφανίσει .

στο 3d mark 11 στα windows 10 μέσω αναβάθμισης με τον οδηγό των 10 μου έβγαλε 12724 ενώ πριν στα 7 χωρίς φορμάτ 12300.

στο firestrike είχε 7/100 περίπου βελτίωση .

windows 7 χωρίς φορμάτ με οδηγούς 7 9681 . στα 10 με οδηγό 10 10205 . αλλά δεν έτρεχε τίποτα . στα 7 επειδή έχω δύο μόνιτορ έτρεχα το taskmanager να βλέπω το ποσοστό του επεξεργαστή και το afterburner για θερμοκρασίες .

ισως να είναι από εκεί η βελτίωση . δεν ξέρω.

έδιτ: μόλις το έκανε .

δεν ξέρω παίδες . θα ξαναμιλήσω με το σερβις .

 

edit 2 τα artifacts μοιάζουν σαν αυτά αλλά είναι όριζόντια τα δικά μου . στο 1.22 1.23 του βίντεο .

πρώτη φορά κράσαρε το far cry 3 . αλλά δεν είχα ον το v sync . και χτυπούσε 82 βαθμούς . κράσαρε το έβγαλε για λίγο . μετά επιφάνεια εργασίας . και τέλος τα αρτιφακτς . μετά από 20 λεπτά παιχνιδιού .

 

σόρρυ μου βγάζει κάποιο σφάλμα ο edge  και μου λέει το όρισμα δεν είναι σωστό .

 ο τίτλος είναι

Xfx r9 290x Artifacts​

 

 47 προβολές . youtube.com

 

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον 2 στις 2 καρτες κανουν τα ιδια, μηπως να κοιτουσες και τπτ διαφορετικο ως πηγη προβληματος ; (περα απο αυτα που λες περι driver conflict που τα βρισκω απιθανα σεναρια). 

 

Να κοιτουσες τροφοδοτικο και διαρροες ρευματος. Να κοιτουσες μητρικη και πιθανο προβλημα στιν pci-e slot. (ασχετως με το ποσο καινουρια ή παλια ή ποσα βαττ ειναι το τροφοδοτικο ετσι; Ολα μπορει να γινουν). Εαν υπαρχει η πιθανοτητα να "τα παιζουν" τα ρευματα, μπορει να προερχεται απο κατι αλλο. Τοση τυχη και το κανουν 2 στις 2 καρτες; 

 

Επισης υποθετω οτι τοποθετεις σωστα τους connectors του ρευματος απο το τροφοδοτικο (8pin + 6pin που υποθετω θελουν οι καρτες αυτες). Τσεκαρε μηπως δε παταει καλα κατι (συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες που λεμε) 

 

Τελος υπαρχει πιθανοτητα να εισαι πολυ ατυχος και να επεσες σε 2 στα 2 ελαττωματικα κομματια , αλλα οι πιθανοτητες μειωνονται. Εαν η καρτα ηταν οκ η προηγουμενη , τοτε πως την βγαλανε ομως σκαρτη απο την εταιρεια και στην αλλαξαν, δινοντας σου πιστωτικο (απο οτι καταλαβα ) ? 

 

Ο Edge ειναι fail , μην ασχολεισαι και βαλε οποιοδηποτε αλλο browser

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Εαν υπήρχε κάτι με τα ρεύματα θα ήταν σίγουρα σταθερό .

Η μητρική ίσως έχει πρόβλημα .

Την κάρτα την 390 την έβαλε νομίζω σε δικό του πισι ( μόνο η κάρτα μου από τα δικά μου) και με το που έκανε φορμάτ του έβγαλε τρομακτικά μου είπε αρτιφακτ αλλα άλλου είδους από τα δικά μου . Με το που έκανε επανεκκίνηση δεν του μπούταρε καν . Και εκεί με πήρε τηλ .

Στην μσυστεμς μου είπαν επειδή γνωριζόμαστε ότι στις 2χχ series είχαν πολλές επιστροφές και μετά προτείναν nvidia .

Οκ ήταν η κάρτα στο πρώτο eshop του αμαρουσίου . Έτρεξε δύο ώρες και μισή ένα vantage . Αλλά όμως δεν φόρτωσε τίποτε άλλο .

Στην μσυστεμς δεν είχε μπουτάρει σε δύο άλλα πισι.

Γνωρίζει κανείς εαν το μαμα οβερκλοκ mode κλειδώνει τα ρεύματα ;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας,ξεκινα με καθαρη εγκατασταση και με τελευταιους Stable drivers.

Λυνεις το θεμα το software ετσι.

Δευτερον,λες οτι εχεις 82oC ?? Ειναι παρα πολυ ψηλα,ασχετα αν εχεις vsync on ή off.

Θεωρητικα η καρτα ειναι σχεδιασμενη, στο μεγιστο φορτιο να δουλευει χαμηλοτερα,το πολυ 75οC.

Οποτε,εχεις ψηλη θερμοκρασια δωματιου συν οτι εχεις κακο flow στο κουτι σου.

Δοκιμασε με ανοιχτο κουτι να δεις τι θερμοκρασια φτανεις.

Μετα,δοκιμασε σε αλλη θυρα της μητρικης,αν εχεις.Μπας και βγαλουμε και τη μητρικη απο τη μεση.

Και μετα θα πρεπει να δοκιμασεις αλλο τροφοδοτικο δοκιμασμενο και επωνυμο.

Ξεχνα για αρχη overclock και ρευματα.Η καρτα θα πρεπει να δουλευει οπως ειναι,out of the box.

Χωρις να πρεπει να σκαλισεις εσυ κατι,ειτε ειναι απο default overclocked ειτε οχι.

Αν τα κανεις ολα και συνεχιζει,τοτε δοκιμαζεις να ριξεις τα ρολογια,

οπου απλα κανεις διαγνωση οτι εχει προβλημα η καρτα παλι

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
Link to comment
Share on other sites

κανονικά παίζει σε 2560 χ 1440 γύρω στους 65 βαθμούς .

χθές για δοκιμή έβγαλα το vsync να τη πουσάρω να δώ μην μου βγάλει το πρόβλημα. έφτασε στους 82. και πρώτη φορά κράσαρε το far cry 3 .πρώτα κράσαρε , μετά έβγαλε τα αρτιφακτς . μόλις μπήκα επιφάνεια εργασίας , τελείωσαν τα αρτιφακτς .

 

δοκίμασα με ανοιχτό κουτί , το haf 932 , στην 390 , με v sync on και από 64 σε παιχνίδι πήγε 72.

τώρα στην 390 χ εαν βγάλω το πλαινό και έχω και v sync off θα χτυπήσει 90 . δεν θέλω να κάψω την κάρτα .

 

 

edit 1 ξανατρέχω τα benchmark . άλλαξα μόνο το καλώδιο της μιας οθόνης . μου είχε προτείνει καποιος να αλλάξω καλώδια. μου είπε ότι ετσι έφυγαν τα δικά του παράσιτα .

δεν ξέρω εάν είχε τα δικά μου .

τώρα τρέχω με δυο dvi d . πριν είχα ένα dvi και ένα display port .

 

στο firestrike με το task manager ανοιχτο  , εποπτεία πόρων ανοιχτή , 10 tab στο edge ανοιχτά  μου έβγαλε score 9970 . πριν όλα κλειστά  10200.

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

το βάζω σε καινούργια απάντηση για να το διαβάσουν οσο περισσοτεροι γίνεται . δεν γνωρίζω εάν την επεξεργασία τη δείχνει σαν καινούργιο ποστ στο νέο περιεχόμενο .

έχω ανοιγοκλείσει benchmark και παιχνίδια πάνω από 6 φορές . ακόμα δεν έχει κάνει artifacts .

έχω παρατηρήσει τώρα που έχω 2 dvi ότι όταν κλείνει ένα παιχνίδι και επανέρχεται στην επιφάνεια εργασίας πλεον δεν κολλάει καθόλου . πριν με το display port για κλασματα έβλεπα λίγο μαυρο

πριν βγάλει την επιφάνεια εργασίας και στις δύο οθόνες . και μάλιστα είχαν διαφορά οι δύο οθόνες μεταξύ τους . τώρα με τα δυο dvi είναι σαν να μην έκλεισα καθόλου το παιχνίδι. να το πω καλύτερα . η απόκριση ήταν σαν να πας από hdd σε ssd .

μακαρι να φταίει αυτό .

θα τρέξω άλλη μια το firestrike και θα κάνω επανεκκίνηση να παίξω όσο μπορώ μέχρι να βγάλει πρόβλημα .

μάλλον αυτό είναι η πηγή του κονφλικτ .

edit 1 : παίδες παίζω δυο και μισή ώρες . έπαιξα 4 διαφορετικά παιχνίδια , άνοιξα παράθυρα διαφορετικά προγράμματα . δεν μου έχει βγάλει τίποτα .

επίσης τα παιχνίδια κλείνουν πιο γρήγορα και αμέσως ,δεν ψιλοκολλάει μετά το κλείσιμο .αυτό ήταν .

δεν ξέρω εάν υπάρχει κάποιος περιορισμός στις δύο οθόνες ποιες θύρες πρέπει να χρησιμοποιείς . τώρα με δύο dvi παίζει μια χαρά .

αυτό ήταν μάλλον . κονφλικτ του οδηγού και είχε σχέση με τις εξόδους μάλλον .

για ότι νεότερο θα ξαναποστάρω.

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και μία περίπτωση στο εκατομύριο να είναι υπάρχει ασυμβατότητα με την μητρική πριν πέσετε όλοι να με φάτε δεν διάβασα όλο το θέμα !

να πω ένα story Και εγώ με τον intel pentium aniversary μια asus και μια asus 260x βάζεις windows 7 παιρνάς drivers το pc μετά από ώρα freezare χωρίς να κάνουμε κάποια διεργασία !

Επίσης το skype δεν δούλευε σωστά σταμάταγε και ο catalyst μόλις κάναμε κλίση !
μην στα πολυλογό πήγαμε στο μαγαζί δοκιμάσαμε άλλες δύο asus 260x και κάνανε ακριβώς το ίδιο πράγμα σε διπλανό pc δεν κάνανε κιχ ...

είχες τίποτα από τα παραπάνω αν είχες rma να πάρεις άλλη υλοποίηση της κάρτας (ποια υλοποίηση της 390 πήρς)

 

 

sorry για τα ορθογραφικά είμαι από τον firefox developer και για κάποιον λόγο ο ορθογραφικός έλενχος τα έχει κοπανήσει

Link to comment
Share on other sites

η 390 είναι ασους dcuii .

η 390 χ που μου έδωσαν είναι η msi gaming.

το θέμα είναι ότι η πρώτη κάρτα βγήκε προβληματική σε 3 πι σι . (εκτός από το δικό μου) .

εκτός εαν χαλούσε πρώτα από το κονφλικτ το δικό μου και μετά ήταν γενικά χαλασμένη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.