Jump to content



μια απλή απορία για χρήστες smartphone . πιο hardcore εαν γίνεται .


Γεώργιος

Recommended Posts

Είχα τρία χρόνια ένα απλό κινητό . Το αγόρασα γιατί διέκοψα την σύνδεση και ήθελα κάτι απλό για ώρα ανάγκης .

Μετά από τρία χρόνια ειπα να ξανακάνω σύνδεση ,μια φθηνή ,και ξαναγόρασα κινητό .

Με το που είδα τα κινητά το μάτι μου έπεσε πάνω στο τεράστιο και ωραίο 1520 το λούμια . Αλλά δεν το είχε ετοιμοπαράδοτο . Και ήταν και λίγο ακριβό . Τελικά συμβιβάστηκα με το 1320 που έχει χαμηλότερα σπεκς .

Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι που δεν έχει γωνιες όπως του 1520 . Σε όλα τα αλλα με έχει καλύψει . Δεν κολλαει πουθενά , αντικατέστησε το iPod που ειχα για φορητό ήχο , βγάζει ικανοποιητικά καλό βίντεο και αρκετά άλλα .

Να φτάσω στο ψητό .

Το κινητό μου έχει 1 γίγα μνήμη . Έχω κατεβάσει ένα προγραμμα σαν τον τασκ μανατζερ -όχι τόσο καλό βέβαια - που μου δείχνει πόσο μνήμη δαπαναω .

Από το ένα γιγα νομίζω για την ανάγκη του λειτουργικού η μιση σχεδόν δαπανάται .

Και μου μενει η άλλη μισή.

Μια μέρα είχα ανοιξει τέσσερα προγράμματα για να δω τη χρήση της μνήμης .

Και μου είπε αυτό που λέει σχεδόν πάντα .

Ότι δηλαδή χρήση τώρα 25 Mb με μεγιστη σε χρήση τα 30 Mb .

Ίσως είναι ελαττωματικό το πρόγραμμα .

Για πες τε μου .

Στα κινητά των 800 ευρώ που διαφημίζουν τρία γίγα μνήμη που την αξιοιποιούν ;;

Έχετα παρατηρήσει ποτέ τρία γίγα μνήμη σε χρήση η κάτι λιγότερο ;;;

Εγώ μέχρι στιγμής ποτέ . Ούτε πάνω από 30 Mb .εκτός του λειτουργικού που ποιάνει τα μισά .

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου, το να συγκρινεις διαφορετικα λειτουργικα, ειναι ατοπο..!!   

 

 

αλλο τα WIN, αλλο το Android, αλλο το iOS, κλπ,κλπ..!!   

 

το android -αν δεν κανω λαθος- ειναι το πιο "απαιτητικο" απο ολα. κι αυτο γιατι σε σχεση με τα υπολοιπα ειναι -παλι αν δεν κανω λαθος- το πιο εμπλουτισμενο σε δυνατοτητες.  επισης εχει πολυ περισσοτερες εφαρμογες, που μπορεις να κατεβασεις και εγκαταστησεις, αρα θα εχεις και περισσοτερες απαιτησεις μνημης, για να τρεχουν σωστα..! 

 

 

παντως, και τα 3-4gb RAM που βλεπεις σε καποιες ΤΟΡ συσκευες ANDROID, θεωρω οτι περισσοτερο ειναι marketing παρα χρειαζονται καπου..!!  κι εννοω παντα, για νορμαλ, καθημερινη χρηση κινητου.   

στο δικο μου (ZENFONE 5) με την προηγουμενη εκδοση 4.4 ειχα δει μεχρι 1,8g χρηση μνημης, αλλα ειχα αφησει πολλα προγραμματα να τρεχουν απο πισω.  τωρα που αναβαθμιστηκε σε Android 5.0, η ΜΑΧ χρηση που εχω δει ειναι 1,2gb...!!  

 

η ουσια οπως ειπε και ο απο πανω, παντως, ειναι να εχει τοση μνημη ωστε να μην κολλαει..! απο κει και περα, δεν με απασχολει αν εχει 1gb ή 8gb..!!

Link to comment
Share on other sites

Το android δουλεύει σε v.m. και είναι πολύ δαπανηρό σε ram ,οση και αν έχεις την τερματίζει,επίσης έχει πολλά animations ,εφε και συνήθως πολύ bloatware. Απλά αν έχεις λίγη ram ,κλείνει εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο και το ψιλολαγκ που εγγενώς έχει ,γίνεται λίγο λιγότερο "ψιλό ".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.