Jump to content



Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015.


greekfragma

Αποδοχή ή Άρνηση των νέων εξοντωτικών μέτρων;  

160 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

και στις δυο περιπτώσεις μνημόνιο θα έχεις πιο θα πονέσει πιο πολύ θα δείξει .


Να αφήσεις λίγα για να βοηθήσεις τον πεθερό και την πεθερά μου που είναι 2μισοι χρόνια άνεργοι. Τους έρχετε ΕΝΦΙΑ και λογαριασμοί. Την κουτσοπαλεύουν γιατί είναι χωριό, έχουν δανειστεί κάτι λίγα χωράφια από συγγενείς που ζούνε μακριά και βγάζουν καμια πατάτα, καμια ντομάτα. Ένα νοίκι των 150€ το μήνα και καμια επιδότηση των 2000€ που πέρνουν το χρόνο από την σταφίδα που βέβαια τα δίνουν σε λιπασματα, σανό για τα 8 ζωντανά που μάζεψε κούτσα κούτσα κλπ. και όσο μπορούσαμε να βοηθήσουμε όσοι από τα παιδιά τους την βγάλαν έως τώρα.

Βέβαια οι οφειλές στο δημόσιο ΕΝΦΙΑ τρέχουν ακόμα απο πίσω. Ο ΟΓΑ που γύρισε το ταμείο του πριν την κρίση πάλι τρέχει και τοκίζεται.

 

Και το επίδομα αυτό που παίρνεις μπορεί και να στο μειώσουν ή να το κόψουν και άλλο.

ο πατέρας μου είναι άνεργος 5 χρόνια από τότε που χτύπησα και ξοδέψαμε ότι είχαμε στην άκρη οπότε ξέρω πως είναι .

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πες ΝΑΙ πασιά μου για να κόψουν το ΕΚΑΣ από τον παππού που παίρνει 3500 το χρόνο αναπηρική σύνταξη. Και τρέχει η γυναικούλα του στο ΙΚΑ να κάνει αίτηση για το ΕΚΑΣ μπας και πληρώσει το ενοίκοιο. Πες ΝΑΙ λοιπόν να κόψουν το ΕΚΑΣ και να έρθουν και αυτοί στην θέση σου.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Χριστόφορος Πισσαρίδης, Νόμπελ Οικονομικών 2010

 

https://www.facebook.com/NAIstinEllada/videos/vb.488649604618120/490044504478630/?type=2&theater

Τα σχόλια από κάτω ήθελες να δούμε ε?  :sarcastic:

 

edit: Πόσο κάνει αυτό το νόμπελ ρε? Το θέλω και εγώ. :D  

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ποια σούπερ εδώ δεν μπορώ να πάρω τα φάρμακα που πρέπει (ούτε παυσίπονα δεν έχουν) και ακούς και τους φαρμακοποιούς να λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα . παίρνω ένα επίδομα αναπηρίας λόγο τροχαίου 620 ανα δίμηνο το οποίο λογικά θα μπει στις 18 και αν λέω αν μπει να δούμε πόσο θα μπει άντε βοήθα στο σπίτι 3 άτομα με 310 το μήνα σε λογαριασμούς και φάρμακα  .

 

σου εύχομαι να έχεις πάντα υγειά και να μην πάρεις ποτέ επίδομα αναπηρίας . αν ήσουν στην θέση μου να δω τι θα έλεγες .

 

Σου εύχομαι ολόψυχα περαστικά,και μην το βάζεις κάτω.Αυτοί που μας έφεραν εδώ ζουν πλουσιοπάροχα από τον πόνο μας.Μην τους κάνεις λοιπόν την χάρη.Που ξέρεις μπορεί κάποια μέρα να προλάβεις να δεις να παθαίνουν χειρότερα από εμάς.

Έγινε επεξεργασία από venex58
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σε ποιον το λες αυτό δηλαδή ?

Ρε συ μήπως μιλάω κινέζικα? Μήπως φταίει η ώρα? 

 

Ελληνικά μιλάω. Με την απόφασή σου/μας ΝΑΙ ή ΟΧΙ άθελά σου/μας θα πάρεις/ουμε και άλλους στο λαιμό σου/μας. Τόσα χρόνια τι κάναμε? Ποιος φήφιζε αυτούς μας ήφεραν μέχρι εδώ? Ο φούφουτος?

Link to comment
Share on other sites

Η προπαγάνδα της ΕΡΤ. Έχει το the network. 

χαχαχα ψουυυυ

 

Που είσαι Μπογδάνο να δείς την προπαγάνδα. Κοιμάσαι αγόρι μου;

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

ε πάντα αυτό δεν γινόταν σε αυτήν την χώρα ο καθένας ψηφίζει οτι τον βολεύει γιατί να αλλάξει τώρα ? άλλος ψηφίζει ναι για να πάρει iphone 6 και να πάει διακοπές στη Μυκόνο και άλλος γιατί έχει ξεκινήσει μια δουλειά και δεν μπορεί να πληρώσει τα έξοδα του .

 

αληθινά παραδείγματα και τα δυο .

 

άντε καληνύχτα και ο καθένας ας ψηφίσει ότι θέλει δημοκρατία έχουμε .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναόμι Κλάιν: «Η αντίδραση ενός έθνους στην ταπείνωση μπορεί να είναι απρόβλεπτη»

Ακόμη, κάνει λόγο για υστερία των φωνών που αντιτίθενται ακόμη και να υπάρξει το δημοψήφισμα και αναρωτιέται «πώς διεκδικούμε να αποφασίζουμε για τους εαυτούς μας και πόσο ευτυχείς μπορεί να είμαστε όταν στην πραγματικότητα εξωτερικές, μη εκλεγμένες δυνάμεις νιώθουν ότι πρέπει να υπαγορεύουν ποιος θα είναι ο φόρος στο γάλα και το ψωμί».

 

«δεν είναι μόνο οι Έλληνες που αισθάνονται άβολα με την μικροδιαχείριση των πραγμάτων από διεθνή όργανα χωρίς νομιμοποίηση οποιασδήποτε δημοκρατικής εκλογής»

 

Τέλος, η γνωστή συγγραφέας αναφέρει ότι αυτό που «βλέπει» στο παρόν την κάνει να αισιοδοξεί για το μέλλον. «Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι σε 20 χρόνια η Ελλάδα θα συνεχίσει να υπάρχει και το πιο πιθανό να θάλλει» αναφέρει.

http://mignatiou.com/2015/06/naomi-klain-i-antidrasi-enos-ethnous-stin-tapinosi-bori-na-ine-aprovlepti/

 

20 χρόνια; Βρε εμείς ακόμη και μετά από πυρηνικό πόλεμο θα υπάρχουμε, μαζί με τις κατσαρίδες :lol:

 

Έγινε επεξεργασία από Alexgk
Link to comment
Share on other sites

Με ΝΑΙ παιζει bail in κατ εντολη της ΕΚΤ/Εurogroup απο το πρωτο ευρω ακούγεται. Η δικαιολογια ειναι οτι καιρος να πληρωσουν και οι καταθετες. Φυσικα οι μεγαλοι την εχουν κανει απο καιρό

Ψηφιζω ΝΑΙ στην Ευρωπη και πόνο στους ανεγκέφαλους

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι θα έχουμε συμφωνία και δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

Πάντως αν κάποιος είναι ΔΥ, όπερ μεθερμηνευόμενον εστί, θα πληρώνεται ακόμα και αν το 80% είναι άνεργο, τον συμφέρει το ΝΑΙ. Γιατί το ακραίο σενάριο του ΟΧΙ είναι το τύπωμα παράλληλου νομίσματος ευτελούς αξίας.

 

Μην εχεις την εντυπωση οτι στα ποσοστα του ΝΑΙ που βλεπεις θα βρεις μεσα σημαντικα διαφορετικο ποσοστο ΔΥ απ'οτι του ΟΧΙ

 

Δημοσιοι, ιδιωτικοι, χαζοι, εξυπνοι, μορφωμενοι, αμορφωτοι. Οποια απο αυτες τις ομαδες και να εξετασεις θα δεις την ιδια διχονοια

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις ποιος την εχει πιο μεγαλη ε; :hehe:

Ειναι της ωρα :D

Δε μας παρατάς ρε Μυραλη που θες να την μετρήσεις να δεις ποιος την έχει πιο μεγάλη βραδυάτικα;

Αν κάποιος άλλος ζητούσε λινκ από δημοσκόπηση θα είχατε την ίδια αντίδραση; Παραγνωριστηκαμε εδώ μέσα νομίζω.
Link to comment
Share on other sites

 

Παίζει να είναι η πιο μεγάλη "γάτα" που έβγαλε ο τόπος...την έκανε όπως έπρεπε όταν έπρεπε χωρίς να δίνει ερείσματα όπως κάτι παγκαλοι...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.