Jump to content



Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015.


greekfragma

Αποδοχή ή Άρνηση των νέων εξοντωτικών μέτρων;  

160 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

@venex58,

 

Διακοπες δεν ειναι μονο Σαντορινη και Μυκονος αλλα και αντισκηνο σε camping

 

Ολα οσα εχω αποκτησει τα εχω δουλεψει εγω και το σπιτι που μενω ο πατερας μου.

 

Μιλαω προσωπικα παντα. Εκφραζω προσωπικες αποψεις

 

 

Αλίμονο αδερφέ....Βεβαίως και ο κάθε ένας παραθέτει την δική του άποψη,όπως κι εγώ.

Βλέπεις όμως ότι έρχεσαι στα λόγια μου.

Ότι έχεις το δούλεψες,και το σπίτι που μένεις το έφτιαξε ο πατέρας σου.

Προς θεού δεν είναι μομφή αυτή προς το πρόσωπό σου.Κι εγώ στο σπίτι που έφτιαξε ο πατέρας μου μένω.

Όμως αν το έφτιαξε με τον μέχρι τότε κόπο του και λίγο λίγο από το περίσσευμά του,και όχι με κάποιο δάνειο το οποίο αγκομαχάει να ξεχρεώσει σήμερα,και με τον φόβο αν θα του το πάρουν αύριο,τότε ρώτησέ τον πόσες φορές πήγε διακοπές όπως και ο δικός μου,μέχρι να το τελειώσει.

Βεβαίως και οι διακοπές χρειάζονται στον οποιονδήποτε,άλλωστε σου είπα ότι και αν έχω πάει διακοπές.Και τις περισσότερες με αντίσκηνο.Αυτό δεν πάει να πει ότι δεν χάλαγα λεφτά.

Το καλοκαίρι του 81 πρωτοπήγα στην Λευκάδα.Στο οργανωμένο καπινγκ στον μικρό γιαλό στον πόρο. Ναι υπήρχε από τότε.Όλα αυτά πριν εποχής Ανδρέα.Εξελέγξει τον Νοέμβριο του ίδιου έτους.Έπεσε στα χέρια μου ένα Ιταλικό περιοδικό από το οποίο δεν πολυκαταλάβαινα και πολλά.Όμως είχε φοτο από αυγουστιάτικη φυγή Ιταλών για διακοπές με τρένα το 1954.Κατάλαβα πολύ καλά όμως με αυτά που έγραφε ότι το 54 οι Ιταλοί έφευγαν με ένα μήνα άδεια.Τότε αναθεμάτισα την καταγωγή μου και την ατυχία μου να μην είμαι κι εγώ Ιταλός.Την επόμενη χρονιά καλοκαίρι του 82 οι Έλληνες πήραν ένα μήνα άδεια με νόμο του Ανδρέα.Δεν πίστευα στα μάτια μου και στα αυτιά μου για το καλό που μας έκανε.Επιτέλους γίναμε κι εμείς Ιταλοί-Γάλλοι-Γερμανοί.Το μόνο που δεν σκέφτηκα τότε ήταν πως έγινα ίδιος με τους κολοσσούς της βιομηχανίας και των εξαγωγών.Εδώ και 5 χρόνια το κατάλαβα για τα καλά.

Έγινε επεξεργασία από venex58
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

Αν κερδίσει το ΟΧΙ σε 2 χρονάκια θα είσαι στο 300% και θα ακούς για τις δικαστικές διαμάχες της χώρας με τα άλλα κράτη όσον αφορά την αποπληρωμή του χρέους. 40 χρόνια ακούμε για μαρτυρική Κύπρο, 40 χρόνια θα ακούμε για μαρτυρική Ελλάδα.

 

Δεν θα επικαλεστώ το κληρονομικό χάρισμα για να αρχίσω να κάνω εύκολες προβλέψεις, όπως πολλοί, για το τι σημαίνει το ΝΑΙ και τι το ΟΧΙ. Εάν όμως η ενωμένη Ευρώπη είναι κράτη να σέρνουν άλλα κράτη στα δικαστήρια για χρωστούμενα, τότε να αρχίσουμε κι εμείς να διεκδικούμε πολεμικές αποζημιώσεις.

 

Η πραγματικότητα είναι ότι το δημοψήφισμα δεν αποτελεί παρά ένα άλοθι για όσους θέλουν να κάνουν ακρότητες και ακόμα κρατάνε τα προσχήματα. Λες και ότι εάν 50%+1 Έλληνες πουν "δε μου άρεσε η πρόταση" νομιμοποιεί τον γεωπόνο να αγνοήσει ότι 80% των ίδιων λένε ναι στο ευρώ. Ούτε πιστεύω ότι το όχι αποτελεί δα και κανένα ισχυρό διαπραγματευτικό χαρτί.

 

Για εμένα το δημοψήφισμα είναι πολύ απλό: Βλέπω σήμερα στο γραμματοκιβώτιο φυλλάδιο "Η Κρήτη ψηφίζει ΝΑΙ". Υπογράφεται από Ένωση ξενοδόχων και Ένωση τουριστικών και ταξιδιωτικών γραφείων. Θυμάστε τις αντιδράσεις τους όταν η ΙΔΙΑ πρόταση έσκασε από το Eurogroup? Και ως επιστέγασμα, βλέπω τον Ανδρεάδη στη Χούκλη, όπου εκείνη τον ρωτάει:

- Λέτε ναι, αλλά με το ΦΠΑ 23% τι θα γίνει?

- Ε αυτό είδατε ότι το πήραν πίσω για τη διαμονή, και στην εστίαση έχουμε δει ότι δεν είναι αποτελεσματικό μέτρο, λογικά θα το διαπραγματευτούμε

 

Έτσι ψηφίζω κι εγώ ναι ρε μάγκες. Όλοι με ξένα κόλυβα θέλουν να θάψουν.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Κουίζ: Τί βλέπουμε στην παρακάτω φωτό από οδηγό προστασίας καταθέσεων της σημερινής εφημερίδας Αγορά;

 

fdgfgfd.jpg

 

α) Το 2002

β) Το 1950

γ) Το κελί 33 για τον αρθρογράφο και τη διεύθυνση σύνταξης.

 

Hint: Ο αρθρογράφος, σε άλλο μέρος του άρθρου, φρόντισε πρώτα να συνδέσει το ΟΧΙ με πτώχευση και εκκαθάριση τραπεζών.

 

Δεν περιγράφω άλλο. Συγκινήθηκα βρε μπαγάσηδες, που θα 'λεγε και ο ΛΛ_ΝΕΟ από το ενδιαφέρον μερικών για εμάς.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Ηλικία32 χρονών
  • ΓενέθλιαΔεκέμβριος 24, 1982
  • Φύλο
    mystery.png Μή ορισμένο
  • Περιοχή
    Ηλιούπολη
 

 

Το καλοκαίρι του 81 πρωτοπήγα στην Λευκάδα.Στο οργανωμένο καπινγκ στον μικρό γιαλό στον πόρο. Ναι υπήρχε από τότε.Όλα αυτά πριν εποχής Ανδρέα.Εξελέγξει τον Νοέμβριο του ίδιου έτους.Έπεσε στα χέρια μου ένα Ιταλικό περιοδικό από το οποίο δεν πολυκαταλάβαινα και πολλά.Όμως είχε φοτο από αυγουστιάτικη φυγή Ιταλών για διακοπές με τρένα το 1954.Κατάλαβα πολύ καλά όμως με αυτά που έγραφε ότι το 54 οι Ιταλοί έφευγαν με ένα μήνα άδεια.Τότε αναθεμάτισα την καταγωγή μου και την ατυχία μου να μην είμαι κι εγώ Ιταλός.Την επόμενη χρονιά καλοκαίρι του 82 οι Έλληνες πήραν ένα μήνα άδεια με νόμο του Ανδρέα.Δεν πίστευα στα μάτια μου και στα αυτιά μου για το καλό που μας έκανε.Επιτέλους γίναμε κι εμείς Ιταλοί-Γάλλοι-Γερμανοί.Το μόνο που δεν σκέφτηκα τότε ήταν πως έγινα ίδιος με τους κολοσσούς της βιομηχανίας και των εξαγωγών.Εδώ και 5 χρόνια το κατάλαβα για τα καλά.
 
ολα αυτα ενω  ησουν αγεννητος ? δεν εχεις δηλωσει και φυλο βλεπω, μηπως εισαι  καμια μεταλλαγμενη νεραιδα του ερωτα  ? :hehe: 
 

χουμορ κανω αργηγε, χουμορ !

 
αγγιξε κανεναν ο λιαγας ? γιατι εμενα δεν ....  αρχισανε οι κοντρες ειδα πιο μετα, βγηκε μια κλωσσα και αφου  ειπε  τα γνωστα "ζητω η ευρωπη"  "ζητω το ευρω" ,  εκανε υποθεσεις "αυτοι που λενε οχι ...."   ασεμαςκουκλιτσαμου.jpg 
Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

 

  •  
  •  

 

 

  • Ηλικία32 χρονών
  • ΓενέθλιαΔεκέμβριος 24, 1982
  • Φύλο
    mystery.png Μή ορισμένο
  • Περιοχή
    Ηλιούπολη
 

 

 
ολα αυτα ενω  ησουν αγεννητος ? δεν εχεις δηλωσει και φυλο βλεπω, μηπως εισαι  καμια μεταλλαγμενη νεραιδα του ερωτα  ? :hehe: 
 
 

 

 

Περιττό να σου απαντήσω φίλε μου,δεν ήξερα ότι αυτό που έβαλες αποτελεί και επίσημο έγγραφο του κράτους.Όσο ζω μαθαίνω όμως.

Αφήνω να σε ενημερώσουν αυτοί που με ξέρουν προσωπικά από εδώ μέσα,Και είναι αρκετοί.

Βλέπω όμως ότι ενδιαφέρθηκες για την ηλικία μου!!!!.Καλό αυτό.Δείχνει αμ τι άλλο, ότι το ποστ σου κέντρισε την προσοχή.

Έγινε επεξεργασία από venex58
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε στημένοι στον τοίχο με τα μάτια δεμένα και ακούμε τα σκυλιά να γαβγίζουν. Ελπίζω να μην τα αμολήσουν τη Δευτέρα γιατί δεν θα μας αφήσουν και πολύ αξιοπρέπεια.

 

Galioni, τρελαίνομαι για δημοψηφίσματα. Ψοφάω για δημοψηφίσματα. Ξέρεις γιατί; Γιατί μόλις απομακρυνθείς από την κάλπη δεν υπάρχει δεν ήξερα, δεν ήθελα, μου την έφεραν και τα σχετικά. Όποια κυβέρνηση και να 'ναι απάνω θα σου κοπανάνε την υπογραφή σου για μια ζωή. Είναι θεία δίκη τα δημοψηφίσματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ολα τα διαβαζω και ολα με ενδιαφερουν λιγο-πολυ σε αυτο το thread και το διπλανο, ακομα και των μπλοκαρισμενων διαβαζω  οποτε τυχει να μπω απο tapatalk και εχω χαμηλη πιεση αιματος (μαλλον την επομενη φορα που δεν θα μπω απο PC θα προτιμησω την mobile version :p ) δεν με λες 100% αντικειμενικο αλλα ουτε και  προκατειλημμενο,   το οτι εχει  πχ ο αλλος  SLI και υδροψυξη στην υπογραφη δεν σημαινει οτι θα περασω αυτοματα και την δημοσιευση του στο ντουκου !

 

το θεμα της ηλικιας ομολογω πως με ενοχλει λιγο, - ξαναλεω πως εκανα πλακιτσα και δεν ηθελα να σου την πω - αν δεν θελετε να ξερουμε ποτε ειναι τα γενεθλια σας τουλαχιστον βαλτε μονο τα ετη σας  ρε παιδια, εδω εβλεπα τον αλλο προπερσι να δηλωνει 25 και να γραφει σε ακυρο  thread για πανελληνιες (μετα το αλλαξε και εβαλε την σωστη ημερονηνια :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φαρμακοβιομήχανος Γιαννακόπουλος:

Ο λόγος που επιμένουν τόσο πολύ οι δανειστές, είναι απλός: χωρίς εγχώρια φαρμακοβιομηχανία, δηλαδή με τη χώρα απόλυτα εξαρτημένη από τις ξένες πολυεθνικές για να έχει επάρκεια φαρμάκου, καμία ελληνική κυβέρνηση, είτε αριστερή είτε δεξιά, δεν θα μπορέσει να σηκώσει ξανά ανάστημα. Και έχουν εμπειρία στο πώς να καταστρέφουν τομείς παραγωγής. Όπως κατέστρεψαν τη γεωργία, έτσι θέλουν να καταστρέψουν και τη βιομηχανία. Γιατί μια χώρα δεν στέκεται χωρίς γεωργική παραγωγή και χωρίς φάρμακα.
Δεν θα συναινέσουμε στην καταστροφή της ελληνικής παραγωγής φαρμάκου. Αυτό οφείλει να κάνει και η ελληνική κυβέρνηση.

Διαβάστε περισσότερα: http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B4-%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%B8%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%AD%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%AC%CE%BA%CE%BF%CF%85#ixzz3erJhhjys
Follow us: @alfavita on Twitter | alfavita.gr on Facebook

 

Link to comment
Share on other sites

Οκ φίλε μου.Δεν υπάρχει παρεξήγηση.Σου αρκεί αν σου πω ότι το 81 που πρωτοπήγα στην Λευκάδα για μια εβδομάδα ήταν το γαμήλιο ταξίδι μου?Παντρεύτηκα μικρός βλέπεις.Μεταξύ των άλλων... τότε ο Ανδρέας άφηνε να εννοηθεί στις προεκλογικές του δηλώσεις, ότι,λόγο επερχόμενης καλοπέρασης των Ελλήνων, θα εκλείπανε οι γυναίκες. Τον άκουσα και την πάτησα και σε αυτό. :)

Όσο για την ημερομηνία που έβαλα έχει και αυτή την σημασία της.Με λίγο σκέψη μπορείς να την καταλάβεις τώρα που έμαθες αρκετά από τα προσωπικά μου δεδομένα. :p

Έγινε επεξεργασία από venex58
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαρουφάκης λέει σε Ιρλανδικό media "έχουμε ήδη συμφωνία" ( αλλά προτιμάμε να ξοδέψουμε 120εκ. € που μας περισσεύουν άλλωστε για να κάνουμε ένα ανούσιο δημοψήφισμα )...

Και γω αυτό πιστεύω γι'αυτό και θα ψηφίσω ΟΧΙ. Με το ΝΑΙ είναι σαν να συμφωνείς με το έκτρωμα που θα σου φέρουν. Με την αποχή αφήνεις ελπίδες στο ΝΑΙ.

Link to comment
Share on other sites

Αφήνω στην άκρη το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος, έτσι κι αλλιώς οι δημοσκοπήσεις δείχνουν ντέρμπι

 

Και ερωτώ

Την Τρίτη, θα ανοίξουν οι τράπεζες?

Στις 13 του μήνα θα καταβληθούν οι μισθοί των ΔΥ?

Με τι χαρτονομίσματα θα πληρωθούν? Κέρματα?

Link to comment
Share on other sites

Win-Win είναι η φάση και φαίνεται με τις δηλώσεις των διάφορων μικροβουλευτών του τσίριζα...

Βγαίνει το ΝΑΙ... σκληρά μέτρα, αποδεχτήκαμε τα πάντα όπως μας είπατε ( ήδη το γυρίσανε κωλοτούμπα την δήθεν υπογραφή και μετά παραίτηση )

Βγαίνει το ΟΧΙ... πάλι σκληρά μέτρα ( θα πάει ο φτωχός στον πλούσιο να τον φοβερίσει χα χα χα ), κάναμε ότι καλύτερο μπορούσαμε...

 

χαμένος ? ο μόνιμος μαλ@κας ο Έλληνας...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.