Jump to content



Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015.


greekfragma

Αποδοχή ή Άρνηση των νέων εξοντωτικών μέτρων;  

160 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αρθραρα είναι

 

Edit: Εκεί στην Αθήνα ακούγεται ότι από Δευτέρα θα έχουμε 20ευρο και από την παράλλη Δευτέρα τα ΑΤΜ θα βγάζουν φυστίκια αράπικα. 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και αν αυτό το ενδέχεται καταλήξει σε καταστροφή λόγο άρνησης των Ευρωπαίων το ζύγισες τι επιπτώσεις θα έχει ?

Με το ενδέχεται να κερδίσεις κάτι,είναι ο ορισμός του παίζω την χώρα στα ζάρια.

Η έχεις πλάτες μια όσο το δυνατόν καλή οικονομία (απόθεμα δηλαδή) να αντέξεις κάποιους μήνες.Έχεις και κάποιες συμμαχίες.

Η κάθεσαι στα αυγά σου και προσπαθείς μέσα από διαπραγματεύσεις και σοβαρά επιχειρήματα να πάρεις ότι το δυνατόν καλύτερο.

Αν είχε κάνει το δημοψήφισμα τον Μάρτιο θα ήμουν κι εγώ υπέρ του όχι,

Δεν θα μας είχαν πετάξει έξω οι Ευρωπαίοι τόσο καιρό;

 

θα πω μονο οτι δημοσιευτηκε πριν καποια χρονια, πως αλλαζει τον ανθρωπο η πολιτικη  ε ???  

 

:hehe:

Είπε ποτέ πρόσφατα ο Βαρουφάκης ότι είναι υπέρ της εξόδου από το ευρώ; Τον θυμάμαι να λέει ότι η έξοδος θα έφερνε μαζική φυγή κεφαλαίων και θα ήταν καταστροφή. Καμία κωλοτούμπα σ' αυτό.

 

ας βαλουν οι μισοι απο αυτους, το 1/4 των αποταμιευσεων τους σε ελληνικη τραπεζα και εγω μετα θα κανω τον κοπο να κλικαρω το λινκ. 

 

put your wallet where your mouth is !! 

Αλαφούζος, Μπόμπολας, Κοντομηνάς, Σαμαράς κλπ. πού τα έχουν τα λεφτά τους και ενδιαφέρονται τόσο πολύ για την σωτηρία του μέσου Έλληνα;

 

@Karmen1983 δεν ξέρω αν παρακολουθείς την κουβέντα στο θέμα της χρεοκοπίας, αλλά υποστηρίζετε ότι υπάρχει ένα λόμπι της δραχμής με καταθέσεις στο εξωτερικό που μας ωθεί προς τα εκεί για να μας αγοράσει φθηνά. Μέχρι στιγμής κανένας από τους υποστηρικτές αυτής της θεωρίας δεν μας έδειξε ποιοί είναι αυτοί οι σκοτεινοί κύκλοι. Γιατί όσους έχουν δις ευρώ τους βλέπω με τα μπούνια να στηρίζουν "ΝΑΙ".

Μήπως τελικά είσαι εσύ το λόμπι της δραχμής με τα λεφτά που έβγαλες έξω και απεργάζεσαι σχέδιο υφαρπαγής μπιρ παρά όλων των υδροψύξεων και GTX 9XX του λάμπη;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Για δώστε βάση και σε αυτό.!!!!

Ο Συριζα βάση των ανθρωπιστικών του εξαγγελιών της Θεσσαλονίκης, εισήγαγε νέο τρόπο επικοινωνίας  μεταξύ των πολιτών.

Τις ουρές στα ΑΤΜ !!!!

Ξεχάστε ότι ξέρατε ως και σήμερα....Ιντερνετ-FB-διαόλους-τριβόλους-κλπ

Ο νέος τρόπος επικοινωνίας σας φέρνει πιο κοντά με τον συνάνθρωπό σας.Τόσο κοντά μάλιστα που μπορείτε ακόμα και να τον πατάτε,να τον σπρώχνεται,να του φωνάζετε,να τον βρίζετε γιατί σας προσπέρασε στην σειρά,κι εκείνος να μην παρεξηγείται με τίποτα.

Μπορείτε να γνωρίσετε επιτέλους τον διπλανό σας,τον απέναντί σας, τον γείτονα σας τέλος πάντων,που τόσα χρόνια δεν ξέρατε ότι είναι δίπλα σας.

Μάλιστα πριν από λίγο φιλαράκι μου είπε ότι καλό είναι να πηγαίνεις στην ίδια ουρά, την ίδια περίπου ώρα.Συναντάς τα ίδια σχεδόν άτομα και έτσι η γνωριμία παίρνει άλλες διαστάσεις και οικειότητα.

Αύριο με κάλεσε στην ουρά που πάει τις τελευταίες 4 μέρες.Έχουν κανονίσει και λόγο παρασκευής, να γίνει ρεφενές για καλαμάκια και καμία μπύρα.Ευτυχώς δεν κάνει ζέστη,βραδάκι θα είναι,Μου είπε θα περάσουμε καλά.Αν δε το ΑΤΜ είναι και σε καλή μέρα και βγάζει 60αρικα,θα πέσει και κοψίδι στην λαδόκολλα.Αμήν θεέ μου.

Δέστε με καλό μάτι τις νέες ιδέες της κυβέρνησης και στιρίξτετες με αισιοδοξία.Και αν υπάρχουν και κάποιες ατέλειες μην βιαστείτε να κρίνετε αρνητικά.Αρχή είναι ακόμα.Όλα θέλουν το χρόνο τους για να μπει σωστά το νερό στο αυλάκι.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@Karmen1983 δεν ξέρω αν παρακολουθείς την κουβέντα στο θέμα της χρεοκοπίας, αλλά υποστηρίζετε ότι υπάρχει ένα λόμπι της δραχμής με καταθέσεις στο εξωτερικό που μας ωθεί προς τα εκεί για να μας αγοράσει φθηνά. Μέχρι στιγμής κανένας από τους υποστηρικτές αυτής της θεωρίας δεν μας έδειξε ποιοί είναι αυτοί οι σκοτεινοί κύκλοι. Γιατί όσους έχουν δις ευρώ τους βλέπω με τα μπούνια να στηρίζουν "ΝΑΙ". Μήπως τελικά είσαι εσύ το λόμπι της δραχμής με τα λεφτά που έβγαλες έξω και απεργάζεσαι σχέδιο υφαρπαγής μπιρ παρά όλων των υδροψύξεων και GTX 9XX του λάμπη;
 

 

Καταρχήν είμαι υπερ της προσεδάφισης γάτας στον Κρόνο.

κατα δεύτερον είμαι πιο πλούσια απο τον μπόμπολα και τον μαρινάκη μαζί. Ο Ωνάσης ήταν παπούς μου απλά δε με δήλωσε ποτέ και είμαι ολίγον μπάσταρδο :p

και κατα τριτον δε σκοπεύω απλά να πάρω μπιρ μπαρα τις υδροψύξεις σας αλλά και το ίδιο το TheLab :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@venex58, αν είσαι παντρεμένος τότε με καταλαβαίνεις !

 

Και τις βόλτες μου κάνω, "Θα αργήσω πάω στην ATM" και γκρίνια δεν έχω, "Μα αφού σού 'πα ρε γυναίκα..."

 

Από την άλλη, μιας και έχει χ@στεί πάνω της "Πως θα ταΐσουμε τα παιδιά" έχει γίνει ΠΟΛΥ οικονόμα. Και 20Ε/μέρα μόνο να έβγαζε η ΑΤΜ θα την περνάγαμε μέλι !

 

Ψηφίστε στις επόμενες εκλογές για Υπουργό Οικογενειακής Μεταρρύθμισης και σας υπόσχομαι 2 random βδομάδες ανά έτος όπου:

1) Οι πιστωτικές δεν θα περνάνε, μόνο μετρητά.

2) Τα ΑΤΜ για κάθε συναλλαγή θα χρειάζονται 10 λεπτά (6 πελάτες ανα ώρα)

3) Μαξ ποσό ανά συναλλαγή 20Ε/μέρα

 

 

Εμπρός της γης οι παντρεμένοι, της βέρας οι σκλάβοι εμπρός εμπρός.....

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

 

μετά τα χρυσαυγόπουλα,τον ψεκασμένο τώρα και η 17Ν, άντε και με τον Πλεύρη παιδιά  :hehe:

 

 

edit:typo

Έγινε επεξεργασία από wrong method
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@venex58, αν είσαι παντρεμένος τότε με καταλαβαίνεις !

 

Και τις βόλτες μου κάνω, "Θα αργήσω πάω στην ATM" και γκρίνια δεν έχω, "Μα αφού σού 'πα ρε γυναίκα..."

 

Από την άλλη, μιας και έχει χ@στεί πάνω της "Πως θα ταΐσουμε τα παιδιά" έχει γίνει ΠΟΛΥ οικονόμα. Και 20Ε/μέρα μόνο να έβγαζε η ΑΤΜ θα την περνάγαμε μέλι !

 

Ψηφίστε στις επόμενες εκλογές για Υπουργό Οικογενειακής Μεταρρύθμισης και σας υπόσχομαι 2 random βδομάδες ανά έτος όπου:

1) Οι πιστωτικές δεν θα περνάνε, μόνο μετρητά.

2) Τα ΑΤΜ για κάθε συναλλαγή θα χρειάζονται 10 λεπτά (6 πελάτες ανα ώρα)

3) Μαξ ποσό ανά συναλλαγή 20Ε/μέρα

 

 

Εμπρός της γης οι παντρεμένοι, της βέρας οι σκλάβοι εμπρός εμπρός.....

 

Πρέπει να συναντηθούμε ρε φιλάρα σε καμία ουρά να τα πούμε από κοντά....... :):p :p

Έχει και η χρεωκοπία τα καλά της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη, μιας και έχει χ@στεί πάνω της "Πως θα ταΐσουμε τα παιδιά" έχει γίνει ΠΟΛΥ οικονόμα. Και 20Ε/μέρα μόνο να έβγαζε η ΑΤΜ θα την περνάγαμε μέλι !

Ναι νταξ πες τέτοια. Ήδη ακούγεται από την άλλη εβδομάδα για 20ευρο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι νταξ πες τέτοια. Ήδη ακούγεται από την άλλη εβδομάδα για 20ευρο.

 

Δεν το άκουσες.??????

Δεν υπάρχουν πλέον 20αρικα

Άρα πάμε για 00,00

Εκτός και αν το δούμε και αυτό....!!!!! Την Κωνσταντοπούλου να φέρνει γύρα με το λαχανί παντελόνι,τα μαγαζιά και περίπτερα της Αθήνας,να αλλάζει 100ρικα με 20αρικα.Αμήν θεέ μου.Να το δω και αυτό και ας πεθάνω.... :):p :p :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ όσο μπορώ να είμαι αντικειμενικός να δώ και εγώ σαν άνθρωπος τι θα ψηφίσω.

Και επειδή μου αρέσει να κάνω πάντα την αντίθετη εκδοχή μπας και είμαι ποιο αντικειμενικός.

 

@venex58

Στα ATM δεν έχω δεί ο κόσμος να σπρώχνεται. Σε κανένα. Ναι μπορεί να πείς και μια κουβέντα (όχι οτι μου έτυχε ποτέ γιατί το τηλέφωνο μου και οι επαγγελματικές υποχρεώσεις δεν με αφήνουν και πολύ) αλλά σίγουρα δεν είναι ο ίδιος πανικός όταν χάριζε η ΧΑ τρόφιμα στους δρόμους λες και είχε να φάει κανα χρόνο όσο ο κύριος Σαμαράς έλεγε οτι η χώρα πάει καλά. Ότι έλεγε οτι δεν θα κάνει περικοπές και εγγυόταν και την επόμενη βδομάδα γινόντουσαν περικοπές. Το οτι γίναν εκλογές τον Φλεβάρη για το μνημόνιο που τρέναρε το ΝΔ και συζητάμε πάλι μην τα ξεχνάμε. Γιατί λέμε για τις βλακείες των τορινών κυβερνόντων αλλά τα ίδια και χειρότερα ψέματα μας λέγανε και οι άλλοι.

 

@Petrossortep

Το να βάζεις ταμπέλες και να επιτίθεσαι προς άτομα που θεωρείς ή όχι οτι είναι αντίθετα μαζί σου είναι αντιδημοκρατικό και κατακριτέο ακόμα και απο τον άνθρωπο που ψηφίζεις. Μην το κάνουμε Κόσοβο. Είπαμε ηρεμία, επιχειρήματα και λογική. Πολιτισμένοι άνθρωποι είμαστε μην γίνουμε ζώα που πάμε για σφαγή.

 

 

Και επειδή θεωρώ οτι στο συγκεκριμένο post έδωσα περισσότερο βάση στην μία εκδοχή.

Ψέματα και ανοργανωσιά είδαμε και απο τους τώρα. Λάθοι μεγάλα και ψέμματα ζήσαμε ξανά. Οι περισσότεροι Συριζαίοι είναι πρώην Πασοκ που είναι μέτοχοι σε αυτήν την εταιρεία που διοργανώσαν και την λένε "Ελλάδα σε μνημόνιο, με λεφτά σε τραπεζικούς λογαριασμούς στο εξωτερικό". Μιλάμε "ίσως" για χρεοκωπία και φτώχια σε μια περίοδο που έχουμε ξοδέψει σαν χώρα οτιδήποτε είχαμε σε ρευστό. Πήγαμε με τσαμπουκά αλλά Βαρουφάκης να ζητήσουμε διαπραγμάτευση και παζάρι. Και παζάρι να κάνεις σε κάποιον που δε σε εμπιστεύεται και δε σε ξέρει, δε θα σε πάρει στα σοβαρά. Που πας ρε Καραμήτρο.

 

Και το ερώτημα είναι. Τον ψεύτη ή ίσως τον λιγότερο ψεύτη; Σίγουρο άγριο σεξ ή πάμε για σεξάκι και ίσως και @nal?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα αφου δεν γινεται να μας βγαλουν απο Ε.Ε και Ευρω, μονο αν θελουμε εμεις οι ιδιοι σαν χωρα (αν γινεται και αυτο). Γιατι το εχουν γυρισει στο Ε.Ε + Ευρω = Ναι και Εκτος Ε.Ε και Ευρω = οχι?

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ όσο μπορώ να είμαι αντικειμενικός να δώ και εγώ σαν άνθρωπος τι θα ψηφίσω.

Και επειδή μου αρέσει να κάνω πάντα την αντίθετη εκδοχή μπας και είμαι ποιο αντικειμενικός.

 

@venex58

Στα ATM δεν έχω δεί ο κόσμος να σπρώχνεται. Σε κανένα. Ναι μπορεί να πείς και μια κουβέντα (όχι οτι μου έτυχε ποτέ γιατί το τηλέφωνο μου και οι επαγγελματικές υποχρεώσεις δεν με αφήνουν και πολύ) αλλά σίγουρα δεν είναι ο ίδιος πανικός όταν χάριζε η ΧΑ τρόφιμα στους δρόμους λες και είχε να φάει κανα χρόνο όσο ο κύριος Σαμαράς έλεγε οτι η χώρα πάει καλά. Ότι έλεγε οτι δεν θα κάνει περικοπές και εγγυόταν και την επόμενη βδομάδα γινόντουσαν περικοπές. Το οτι γίναν εκλογές τον Φλεβάρη για το μνημόνιο που τρέναρε το ΝΔ και συζητάμε πάλι μην τα ξεχνάμε. Γιατί λέμε για τις βλακείες των τορινών κυβερνόντων αλλά τα ίδια και χειρότερα ψέματα μας λέγανε και οι άλλοι.

 

 

Δεν ανέφερα πουθενά ότι σπρώχνοντε.Είπα μπορείς να σπρώξεις να πατήσεις κλπ.λόγο ουράς στα ΑΤΜ.Με εξαίρεση βέβαια τα χτεσινοπρωινά που προφανώς δεν είδες.....στην τηλεόραση.Παππούδες να σπρώχνονται,ακόμα και να πιάνοντε στα χέρια.

Τώρα αν θέλεις να δεις τι θα ψηφίσεις....τότε μόνο το δικό μου ποστ δεν έπρεπε να διαβάσεις.Αυτό όμως δεν λέει ότι δεν έχουμε το δικαίωμα να κάνουμε και πλάκα μετά από 20 περίπου σημερινές σελίδες.

Όσο για τον παραλληλισμό με τα τρόφιμα της χρυσής αυγής,μόνο σαν ατυχές παράδειγμα  μπορώ να το εκλάβω.

Έγινε επεξεργασία από venex58
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως συνεχίζω να πιστεύω ότι ήταν εγκληματικό να απαιτήσουν εκλογές και να εκλεγούν τώρα.

 

Αν αφήνανε τον Σαμαρά πάνω, πόσο χειρότερα να τα έκανε σε έναν χρόνο; Αν το success story επιβεβαιωνόταν, το πολύ πολύ να μην βγαίνανε του χρόνου πρώτο κόμμα. Αλλά θα ήταν επειδή θα βλέπαμε φως στο τούνελ. Αλλά πραγματικά θα βλέπαμε φως στο τούνελ. Αν ο Σαμαράς τα είχε κάνει απολύτως σκ@τ@ θα βγαίνανε με 50% και τα πράγματα θα ήταν ξεκάθαρα για το ότι δεν τσουλάει.

 

Τώρα για 2-3 δις που μπορεί να ήθελε το mail Χαρδούβελλη μετά και από τυχόν αυξημένες απαιτήσεις των δανειστών, φτάσαμε σε ένα 8+ δις που μάλλον ήταν και ολίγον εικονικό για να φαίνεται ότι και καλά διαπραγματευόμαστε και μια τελική ζαριά "όλα ή τίποτα". Επιπλέον ως bonus έχουμε ένα διχαστικό δημοψήφισμα που μακάρι να μην βγει 51% - 49%.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.