Jump to content



Κάρτα Γραφικών 200-300€


Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Έχω το εξής build και ψάχνω μια κάρτα γραφικών από 200 έως το πολύ 300 euro.

 

http://pcpartpicker.com/p/pRyPf7

 

με αυτή την οθόνη

 

http://www.e-shop.gr/hp-pavilion-22xi-22-led-ips-monitor-p-PER.168392

 

Το pc δεν στήθηκε με σκοπό να γίνει gaming (κυρίως για μουσική και photoshop το ήθελα) ωστόσο έπεσαν κάποια παιχνίδια στα χέρια μου, γλυκάθηκα και θέλω να ξοδέψω κάποια χρήματα για μια αξιοπρεπή κάρτα γραφικών. Έχω ψάξει προηγούμενα topics ωστόσο λόγο του ότι δεν έχω γνώσεις στο θέμα κάρτα γραφικών, χάνω τη μπάλα στα τεχνικά.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

 

Link to comment
Share on other sites

1η επιλογή (για μένα) θα'ταν μια r9 290 4GB (ή μεταχειρισμένη 290x, μόνο custom υλοποίηση)

2η θα'ταν μια 960 με 4GB ή για πιο φθηνά μια gigabyte ή την πιο απλή evga (δεν θα δεις μεγάλες διαφορές ανάμεσά τους)

3η επιλογή να πας σε μια 970 μεταχειρισμένη που μπορείς με λίγο ψάξιμο να την πετύχεις στα ~300.

 

Από σειρά δυναμικότητας 970 > (για λίγο) 290 >>>>>>> 960. Την 970 στην έβαλα τελευταία γιατί πας μόνο για μεταχειρισμένη. Διαλέγεις κ παίρνεις. Οτιδήποτε άλλο προς το παρόν δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

 

Για gtx 960 σκεφτόμουν κι εγώ ωστόσο υπάρχουν και σε αυτή πολλές επιλογές. Η διαφορά των 2GB ανάμεσα στις 2 που μου προτείνατε θα είναι αισθητή; δηλαδή αξίζει τα παραπάνω χρήματα;

 

Είδα και αυτή την περίπτωση στα 4GB https://www.skroutz.gr/s/6459833/MSI-GeForce-GTX960-4GB-Gaming-GTX-960-GAMING-4G.html αλλά απ' ότι αντιλαμβάνομαι το OC της https://www.skroutz.gr/s/6441065/Gigabyte-GeForce-GTX960-4GB-WindForce-2X-OC-GV-N960WF2OC-4GD.html κάνει διαφορά. Επίσης όσο αναφορά το OC αν καταλήξω σε αυτή θα πρέπει να κάνω κάτι εγώ ή είναι από μόνες τους έτοιμες οι κάρτες;

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Οι κάρτες είναι "έτοιμες" πάντα. Λίγες κυκλοφορούν που είναι εντελώς "μαμά". Το θέμα είναι ότι πάντα μπορείς να ανεβάσεις κι εσύ λίγο παραπάνω, αν θες. Χωρίς ιδιαίτερο νόημα όμως στις 8 από τις 10 φορές.

Όσο για τη διαφορά των 2 με τα 4GB, δεν ξέρω πώς το εννοείς το "αισθητή". Με το μάτι δεν φαίνεται. Πουθενά. Και συγκεκριμένα, είναι μια κάρτα που επειδή έχει "αδύναμο" πυρήνα κ μικρό memory bandwidth, δεν λες ότι τα "στραγγίζει" τα 4gb. Απλά προφανώς, λόγω των καιρών και λόγω των νέων παιχνιδιών, καλό είναι να μην πάρεις κάτι καινούριο με 2gb vram. 

Άποψή μου είναι, ή πάρε τη φθηνότερη ή πήγαινε σε κάτι πιο καλό. Πωλούνται με τα ίδια λεφτά πολλές r9 290/290x μεταχειρισμένες. Είναι πολύ πιο δυνατές κάρτες από την 960.

Link to comment
Share on other sites

Οι κάρτες είναι "έτοιμες" πάντα. Λίγες κυκλοφορούν που είναι εντελώς "μαμά". Το θέμα είναι ότι πάντα μπορείς να ανεβάσεις κι εσύ λίγο παραπάνω, αν θες. Χωρίς ιδιαίτερο νόημα όμως στις 8 από τις 10 φορές.

Όσο για τη διαφορά των 2 με τα 4GB, δεν ξέρω πώς το εννοείς το "αισθητή". Με το μάτι δεν φαίνεται. Πουθενά. Και συγκεκριμένα, είναι μια κάρτα που επειδή έχει "αδύναμο" πυρήνα κ μικρό memory bandwidth, δεν λες ότι τα "στραγγίζει" τα 4gb. Απλά προφανώς, λόγω των καιρών και λόγω των νέων παιχνιδιών, καλό είναι να μην πάρεις κάτι καινούριο με 2gb vram. 

Άποψή μου είναι, ή πάρε τη φθηνότερη ή πήγαινε σε κάτι πιο καλό. Πωλούνται με τα ίδια λεφτά πολλές r9 290/290x μεταχειρισμένες. Είναι πολύ πιο δυνατές κάρτες από την 960.

 

Υπολογίζω να την πάρω με δόσεις οπότε αναγκαστικά θα πάω σε καινούργια. Ταυτόχρονα θέλω μια που να μη χρειαστεί σε 1-2 χρόνια να την αλλάξω. Αν ας πούμε πάω σε κάτι πιο ακριβό που να αξίζει σε βάθος χρόνου την οικονομική διαφορά τι θα μου πρότεινες;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για 970 δεν κάνει ο επεξεργαστής του. Για 290/Χ δεν κάνει ούτε ο επεξεργαστής του, ούτε το τροφοδοτικό του. Συν και ότι ο φίλος, όπως είπε, θέλει καινούρια λόγω δόσεων. Η χρυσή τομή οικονομίας, επιδόσεων, ισορροπίας συστήματος είναι η 960 2GB κατά τη γνώμη μου.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με το "σηκώνει"; Προφανώς θα παίξει, δεν υπάρχει θέμα ασυμβατότητας. Απλά δεν θα αποδώσει όπως θα μπορούσε η κάρτα.

 

 

ΥΓ. Στο δικό σου θέμα, σε όλα τα σύγχρονα παιχνίδια, ο 1100 σου αποδίδει σαν pentium 3220  με την κάρτα/κάρτες που θέλεις να τον συνδυάσεις. Μιλάμε και για 30fps διαφορά ανάλογα με το παιχνίδι σε σχέση με έναν i5 και την ίδια κάρτα/κάρτες. Γι αυτό επέμενα αλλά δεν έδωσες σημασία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με το "σηκώνει"; Προφανώς θα παίξει, δεν υπάρχει θέμα ασυμβατότητας. Απλά δεν θα αποδώσει όπως θα μπορούσε η κάρτα.

 

 

ΥΓ. Στο δικό σου θέμα, σε όλα τα σύγχρονα παιχνίδια, ο 1100 σου αποδίδει σαν pentium 3220  με την κάρτα/κάρτες που θέλεις να τον συνδυάσεις. Μιλάμε και για 30fps διαφορά ανάλογα με το παιχνίδι σε σχέση με έναν i5 και την ίδια κάρτα/κάρτες. Γι αυτό επέμενα αλλά δεν έδωσες σημασία.

Διαβάζω όλα τα σχόλια, δεν γνωρίζω τα τεχνικά ιδιαίτερα. Διαβάζω και ταυτόχρονα ψάχνω τις προτάσεις σας προσπαθώντας να καταλάβω περισσότερα. Ίσως βοηθήσει να σας πω ότι δεν είμαι hardcore gamer οπότε δεν έχω υψηλές απαιτήσεις αλλά έστω και όχι σε ultra settings ένα σημερινό παιχνίδι θέλω να μπορώ να το παίξω!

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως θα μπορείς να παίξεις παραπάνω από ικανοποιητικά με την 960.

Αν δε σε βάζω σε κόπο από όλες αυτές ποια θα μου πρότεινες, σε σχέση με OC, σύστημα ψύξης κλπ;

 

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=gtx+960+2gb&order_dir=asc&page=1

Έγινε επεξεργασία από BCreep
Link to comment
Share on other sites

δεν μας γραφεις καλυτερα και ποια εiναι αυτα τα παιχνιδια που θες να παιξεις ? υπαρχει σοβαρη περιπτωση να χαλασεις 300 σε καρτα και να δεις μικρη εως μηδαμινη βελτιωση σε minimum και average  framerates, ειδικα αμα   ΔΕΝ  ειναι ο στοχος σου τα ultra settings, πχ σε ενα arma 3 θα φας γερο ακυρο με τον FX  και θα ψαχνεσαι  http://www.thelab.gr/topic/97945-arma-3/page-11#entry2145952 αν μιλαμε για κανα metro last light τοτε πασο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν μας γραφεις καλυτερα και ποια εiναι αυτα τα παιχνιδια που θες να παιξεις ? υπαρχει σοβαρη περιπτωση να χαλασεις 300 σε καρτα και να δεις μικρη εως μηδαμινη βελτιωση σε minimum και average  framerates, ειδικα αμα   ΔΕΝ  ειναι ο στοχος σου τα ultra settings, πχ σε ενα arma 3 θα φας γερο ακυρο με τον FX  και θα ψαχνεσαι  http://www.thelab.gr/topic/97945-arma-3/page-11#entry2145952 αν μιλαμε για κανα metro last light τοτε πασο. 

 

Ευχαρίστως:

 

Nba 2k

Max Payne 3

Sleeping Dogs

The evil within

Far Cry 3-4

Το νέο Batman σε κάποια φάση

 

σίγουρα κάποια παιχνίδια δε θα μπορεί το σύστημα που έχω να τα "αντέξει". Φανταστείτε πως τώρα έχω μια Geforce GT 440 και 2k και Sleeping Dogs μπορώ να παίξω χωρίς να κολλάνε σε low detail. Γενικά έχω επιλέξει να παίξω παλιότερα παιχνίδια ακριβώς γιατί το σύστημά μου λόγω της κάρτας (ή τουλάχιστον έτσι πιστεύω) έχει περιορισμένες δυνατότητες, πχ το Max Payne 3 δεν.....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.