Jump to content



MSI Killer e2200 -vs- Intel / tp-link NIC cards


Recommended Posts

Η απορία μου δημιουργήθηκε μετά την αγορά και εγκατάσταση της καινούριας μου μητρικής  ( MSI 970 Gaming )
καθώς με την καινούρια μητρική παρατήρησα μια μύωση στο Download Speed.


Η παλιά μου μητρική ήταν μια ASUS 6-αιτήας και έβγαζε ~ 950 KB/s στο peak
όταν η καινούρια μετά από 3 ημέρες συνεχόμενων και διαφόρων Download δεν έχει ξεπεράσει τα 770 KB/s .
(
έχω κατεβάσει Drivers κανονικά όλα κομπλέ)


Οι Intel / tp-link NIC μπαίνουν στην κουβέντα καθώς βλέπω πως πολύ τις προτείνουν και σε πολλούς
φαίνετε να έχει βοηθήσει στο θέμα ταχύτητα
Download.

'Έχει κανίς εμπειρία πάνω στο θέμα ή κάτι να προτείνει ?

Ναι η μύωση στην ταχύτητα ίσως να μην είναι σπουδαία αλά δεν πάβω να απορώ γιατί συνέβη αυτό.

Link to comment
Share on other sites

πώς συνδέεσαι στο modem/router σου? Ενσύρματα ή ασύρματα ?

 

Είναι δύσκολο να φταίει η κάρτα δικτύου ειδικά αν είναι συνδέεσαι μόνο ενσύρματα με το modem όταν μιλάμε για ταχύτητες του 1ΜΒ/s

Link to comment
Share on other sites

Παιδία μην τα κάνουμε πολύπλοκα τα πράγματα χωρίς λόγο.
Ούτε ο πάροχος έβγαλε κάποιο πρόβλημα μέσα σε 1 ώρα που έκανα να αλλάξω μητρική
Ούτε στο router μου / καλώδιο μου / wifi μου άλλαξε τίποτα μέσα σε 1 ώρα που έκανα να αλλάξω μητρική. Το τεστ έγινε σε Torrents και πλατφόρμες με δυνατό seed και το Download δεν ξεπέρασε το 770-780 ΚΒ/s όταν πριν  1 ώρα έπαιζε στα ~950

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια εδω . Ισως να λυθει το προβλημα σου :) Δε ξερω εαν εχεις αυτο το software εγκατεστημενο (ειναι και παλιουτσικο το link ) , αλλα δε χανεις τιποτα να δοκιμασεις. (εαν το εχεις)

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.